środa, 29 kwietnia 2015

#1852 - Komix-Express 289

Scream Comics - tak nazywa się kolejny wydawca na naszym rynku. Pierwszymi komiksami, które ukażą się jego nakładem będą "Dżihad" i premierowy tom "Krucjat". Ten pierwszy tytuł to kolejna praca Igora Baranki, znanego z "Maksyma Osy" i "Egipskich księżniczek". Wydawca reklamuje swój komiks jako znakomite połączenie political i science fiction.

Wojna na Ukrainie? Czy Rosja znów będzie imperium i kto stanie na jej drodze? Fantastyka czy wydarzenia na wschodzie Europy? Kto pierwszy użył broni nuklearnej i kto dokonał zamachu na Przewodniczącego Unii Europejskiej. A wszystko podszyte mistycyzmem w stylu Jodorowsky'ego.

Zapowiedz prezentuje się rzeczywiście ciekawie, a i cena (89 złotych za liczący sobie 144 strony album w twardej oprawie) wydaje się dość przystępna. Łatwo policzyć, że płacimy po 30 złotych za trzy standardowej objętości albumy frankofońskie przed zniżkami, więc nie jest źle. Co do "Krucjat" - "Srebrnookie widmo" wyszło spod ręki IzuAlexa Nikolavitcha (scenariusz) oraz Zhanga Xiaoyu (rysunki) i wygląda na jakąś rosyjsko-chińską próbę mainstreamu we francuskim stylu. 144 strony, 69 złotych, na twardo. Opis:


Pierwszy tom cyklu fantasy i SF. Akcja przenosi nas w czasy krucjat i średniowiecznych wojen religijnych. Czy mistrzowi Templariuszy uda się na zlecenie papieża odkryć tajemnicę zarazy, która doprowadziła do klęski rycerstwo w Ziemi Świętej? Kim są tajemniczy asasyni i co kryją podziemia arabskiego miasta. Dla wszystkich miłośników średniowiecznyc tajemnic i "Archiwum X"

Według Gildii obie premiery zaplanowano na 20 maja.

"Zdarzenie 1908" z Nagrodą Literacką imienia Henryka Sienkiewicza. Znakomity album Jacka Świdzińskiego został nagrodzony, jako autor najlepszej polskiej popowej powieści roku, czy raczej w tym przypadku - komiksu. Oprócz splendoru i uznania autor otrzymał 40 tysięcy złotych ufundowane przez portal Dzika Banda.

Zdecydowaliśmy się na przyznanie nagrody książce na pewno nie najpopularniejszej spośród nominowanych, natomiast w naszym przekonaniu najciekawszej. Powiedziawszy to, podkreślmy, że mamy i w tym wypadku do czynienia z tym, co najważniejsze – mianowicie opowieścią: z dużym rozmachem, wielowątkową, tajemniczą, czasami wymykającą się nie tylko naszym czytelniczym przyzwyczajeniom, ale i ramom własnej konwencji. W historii tej pojawiają się między innymi Feliks Dzierżyński, Rasputin, Lew Tołstoj, czy Dersu Uzała – najsłynniejszy z syberyjskich myśliwych. Postaci te będąc jak najbardziej sobą, są uwikłane w wydarzenia, które niezwykłością przerastają, jakże przecież szczodrze napisane przez historię ich własne biografie. Ale spekulatywny charakter tej opowieści to tylko jedna z jej urzekających właściwości. Przy minimalnej ilości słów i niezwykle oszczędnej kresce autorowi udało się stworzyć epicką wręcz historię godną Sienkiewicza, która przy tym jest pełna nie tylko humoru, ale i sugestywnych obrazów, przywodzących na myśl zgoła innych patronów.  

W taki sposób kapituła konkursowa uzasadniła swój werdykt. Świdziński w pokonany polu zostawił takie tuzy literatury popularnej, jak Wita Szostaka z jego "Pochłaniaczem", Andrzeja Sapkowskiego ("Sezon burz") czy Katarzynę Bondę ("Haiti"). Wypada pogratulować zarówno nagrodzonemu, bo że "Zdarzenie 1908" jest komiksem absolutnie znakomitym nie ulega najmniejszym wątpliwością, jak i nagradzającym za odwagę w docenieniu komiksu, który raczej wymyka się tradycyjnemu pojmowaniu "popu".

Trust w Bratysławie. Wystawa twórczości Przemysława Truścińskiego przygotowana przez Galerię BWA w Jeleniej Górze, której kuratorem jest Piotr Machłajewski pojechała do stolicy Słowacji. Jej wernisaż miał miejsce 29 kwietnia o godzinie 17:00 w Galerii Instytutu Polskiego i będzie można ją oglądać do 15 maja. W ramach ekspozycji zaprezentowany zostanie wybór z całego dorobku artysty, jego najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne. Prace eksponowane będą w formie oryginałów. Truściński uchodzi za jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców komiksów, choć wielu uważa, że nigdy w pełni nie wykorzystał swojego potencjału. Nagrodzony na IV. Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu w Łodzi (1993 roku) laurem Grand Prix w konkursie na krótką formę komiksową artysta ma na swoim koncie między innymi "Najczwartszą RP - Antylista Prezerwatora" do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego, "Komiks W-wa" (Tomasza Kwaśniewski i Aleks Kłoś) czy "Tymczasem" (Grzegorz Janusz).

Tak prezentują się nominacje do nagród Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Tradycyjnie, nagrody zostaną przyznane podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa podczas sobotniego afterparty w warszawskim klubie Pomost 511

Ongrysowe zapowiedzi. 20 maja do sprzedaży trafi drugi tom "Bruce`a J. Hawkera" Andre Paula Duchateau`a (scenariusz), Wiliama Vance`a (rysunki) i Petry (kolory). Integral będzie zawierał cztery kolejne albumy - "Układanka", "Wszystko albo nic", "Nocni Kaci" i "Piekielne królestwo", a także 32 strony dodatków przedstawiających kulisy powstania komiksu, autora, alternatywne wersje plansz, dodatkowe komiksy, szkice, ilustracje i tym podobne bonusy. Za to opasłe tomiszcze licząc sobie 224 strony zapłacić będzie trzeba 99 złotych. Opis:

William Vance, zafascynowany historią angielskiej marynarki, dominującej na morzach w XIX wieku, jak nikt inny rysujący mundury, żaglowce i sztormy, wymyślił w 1975 roku postać Bruce'a J. Hawkera. Ów porucznik Królewskiej Marynarki Wojennej, niesprawiedliwie oskarżony, będzie bronił swojego honoru.W albumach: "Układanka" oraz "Wszystko albo nic" weźmie udział w wyjątkowo trudnej wyprawie, w której towarzyszyć mu będzie równie tajemnicza, co piękna kobieta. Ich zadaniem będzie odzyskanie śmiercionośnej broni skradzionej z angielskiego statku. Powrót Hawkera do Londynu oznaczać będzie początek nowych problemów. Jego ojciec zostanie porwany przez gang Nocnych Katów, a Bruce wraz z rudowłosą przyjaciółką zrobią wszystko, aby go uratować. Zdarzenia te przedstawiono w albumach: "Nocni Kaci" i "Piekielne królestwo".

A tymczasem na MFKiG w Łodzi zaplanowano premierę kolejnego siódmego już tomu cyklu "Z Archiwum Jerzego Wróblewskiego", a w nim - dwa komiksy z serii "Kapitan Jasny".

Rośnie obsada "X-Men: Apocalypse". 23-letnia Alexandra Shipp ("Aaliyah: The Princess of R`N`B") wygrała casting na młodą Storm, doskonale znana widzom "Gry o Tron" Sophie Turner, czyli Sansa Stark zagra Jean Grey, natomiast Tye Sheridan stanie się Cyclopsem. Wcześniej dowiedzieliśmy się, że Oscaar Isaac zagra Apocalypse`a, a na ekranie zobaczymy także stare wygi nowej mutanckiej sagi, czyli Hugh Jackmana, Jennifer Lawrence, Michaela Fassbendera, Evana Petersa i Jamesa McAvoy`a. Ale to jeszcze nie wszystko - w postać Angela wcieli się Ben Hardy i według zapowiedzi Bryana Singera będziemy świadkami jego transformacji w śmiercionośnego Archangela. I wreszcie Olivia Munn wcieli się w Psylocke. Betsy Braddock już pojawiał się na kinowym ekranie w "X-Men: The Last Stand", ale Mei Melançon nijak nie przypominała mutantki znanej z epoki Jima Lee. Bohaterka miała wystąpić w "The Wolverine" (do tej roli przymierzano Priyankę Choprę), ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Wygląda na to, że Psylocke wreszcie zaliczy debiut, na jaki zasługuje, tym bardziej, że wcieli się w nią Munn, która uchodzi ze jednego z największych geeków w Hollywood. A zdjęcia do "Apocalypse" już wystartowały. Premiera filmu 27 maja przyszłego roku.

Do premiery drugiej części "Strażników Galaktyki" zostało jeszcze dużo czasu (przypominam - będzie ona miała miejsce w roku 2017), ale James Gunn podgrzewa atmosferę umiejętnie dawkując prasie informacje o swoim projekcie. Oczywiście, już od jakiegoś czasu wiemy, że jednym z głównych wątków filmu będzie tajemnica ojca Star-Lorda - niemal pewne jest, że zobaczymy go w sequelu. Ale wygląda na to, że nie będzie jedynym "tatuśkiem", jaki pojawi się na ekranie. W gruncie rzeczy "Guardians" są historię o rodzinach i jeśli pierwszy film traktował o o nim (Peterze Quillu - przyp.red.) i jego matce, tak drugi będzie o ojcach - powiedział Gunn w jednym z wywiadów. Uwagę zwraca liczba mnoga użyta przy słowie ojciec. Czy wraz z powrotem Karen Gillan rozwijany będzie wątek związku Nebuli z Thanosem? Czy dowiemy się w jaki sposób ona i Gamora stały się najstraszliwszymi zabójczyniami w kosmosie? Jakby tego było mało reżyser przyznał się, że wie już o czym będzie trzecia część "GotG". Jak wiadomo ten projekt nie został jeszcze przez Marvel Studios zapowiedziany, ale jeśli sequel nie okaże się finansową klapę to należy przypuszczać, że Kevin Feige (którego kontrakt z Domem Pomysłów wygasa w 2019, co warto chyba w tym miejscu wspomnieć) da zielone światła trzeciej odsłonie przygód Star-Lorda i spółki.

Brak komentarzy: