środa, 15 kwietnia 2015

#1847 - Komix-Express 288

"Wyobraź sobie, że w piątek niedaleko ulicy Krokodyli, to jest tuż za rogiem, powstał Portal. Pojawił się, jak zwykle, nagle i nieoczekiwanie...". Za nami wielki finał pierwszej części webkomiksu "Portal". Ostatnie trzy strony ukazały się 7 kwietnia i historia zamknęła się w sumie na 56 stronach. Ci, którzy nie śledzili powstającej w przeciągu siedmiu miesięcy historii pisanej przez Macieja Andrysiaka, z rysunkami Kajetana Wykurza i kolorami Marcina Surmy teraz mogą łyknąć całość na raz. Polecamy. A co dalej z "Portalem"? To samo pytanie zadaliśmy jednemu z autorów:

Najbliższy czas poświęcimy na szukanie wydawcy do wersji papierowej, no i oczywiście przygotowywanie części drugiej. Trudno w tej chwili określić kiedy i w jakiej formie ujrzy ona światło dzienne, ale postaramy się by czas oczekiwania był relatywnie krótki. Zwłaszcza, że praca nad częścią drugą ruszyła już jakiś czas temu, czego dowodem jest ten oto kadr (jeszcze bez koloru). Trzymajcie za nas kciuki, a po wszelkie niusy zapraszamy na stronę poświęconą projektowi - skomentował specjalnie dla Kolorowych Kajetan Wykurz.


 

Polski komiks w Grecji. Specjalnymi gośćmi festiwalu ComicDom Con w Atenach będą Maciej Pałka i Łukasz Mazur. Wraz z Ewą Stępień, rzeczniczką łódzkiego MFKiG wezmą udział w spotkaniu poświęconym polskiemu komiksowi, które odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 18.15. Postaramy się przybliżyć historię komiksu w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obecnej sytuacji. Na festiwalu ukażą się także specjalne wydania naszych komiksów. Ja przygotowałem premierowy, drugi numer mojego niezależnego cyklu "Zin komiksowy", a Łukasz Mazur specjalną edycję "Opowieści niestworzonych: Annual. Ust pełnych śmierci". Oba komiksy ukażę się po angielsku – dla portalu Culture.pl komentuje Maciej Pałka. Oprócz tego w Atenach od 20 kwietnia do 3 maja będzie można oglądać wystawę "Polska Odyseja Komiksowa 2015".

Wystawa, zorganizowana przez Stowarzyszenie Twórców "Contur", będzie prezentowana w księgarni METAIXMIO (ul. Ippokratous 118). Będzie to pierwsza, tak duża prezentacją polskiej sztuki komiksowej w Grecji. Na ekspozycji pokazane zostaną prace 22 najważniejszych polskich twórców od klasyków (Jerzy Henryk Chmielewski, Tadeusz Baranowski, Janusz Christa, Grzegorz Rosiński), przez uznanych już twórców średniego pokolenia (Przemysław Truściński, Krzysztof Gawronkiewicz, Krzysztof Ostrowski, Piotr Nowacki, Jacek Frąś, Michał Śledziński, Krzysztof Wyrzykowski) po niezwykle uzdolnionych autorów młodszych pokoleń (Katarzyna Babis, Jakub Grochola, Daniel Grzeszkiewicz, Berenika Kołomycka, Łukasz Kowalczuk, Łukasz Mazur, Maciej Pałka, Marcin Podolec, Anna Helena Szymborska, Mikołaj Tkacz, Agata Wawryniuk).

Wymienieni twórcy mogą pochwalić się dużym dorobkiem artystycznym, licznymi publikacjami, a także świetnym warsztatem i umiejętnościami posługiwania się językiem komiksu. Dla greckiego odbiorcy niewątpliwie ciekawe będzie zobaczenie komiksów i spotkanie z Maciejem Pałką i Łukaszem Mazurem. Wystawa pokaże różnorodność polskiego komiksu i ewolucję jaką przeszedł w ciągu całego stulecia swojego rozwoju. Nie ma na niej wszystkich twórców, gdyż są ich setki, ale prezentuje tych, którzy silnie odcisnęli i odciskają swoje piętno na polskiej sztuce komiksu. Ukaże też sposoby podejścia do języka komiksu, odmienne sposoby kadrowania i komponowania plansz. Podczas spotkań publiczność będzie mogła zweryfikować swoje wrażenia z wystawy oraz poznać tajniki warsztatu bezpośrednio od samych twórców. Ekspozycji będzie towarzyszył kolorowy katalog.


Serialowy "Daredevil" miał swoją premierę w zeszły piątek. Podobno, jest znakomity. Szkoda, że Polsce nie da się go legalnie obejrzeć...

Kowalczuk i Surma gośćmi Komiksofonu. 17. edycja projektu łączącego muzykę z komiksem odbędzie się w czwartek 23 kwietnia o godzinie 19:00 w Sanatorium Kultury (Przejście Garncarskie 2, 2 piętro, Wrocław). Tym razem będzie przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich. Jego pierwszym bohaterem będzie Łukasz Kowalczuk, niezmordowany przodownik pracy zinowo-komiksowej. Autor wydawanego własnym sumptem zina "Nienawidzę ludzi" i książki "TM-Semic - największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce". Wkrótce premierę będzie miał jego kolejny komiks, czyli "Vreckless Vrestlers", które ukaże się w Polsce (Kultura Gniewu) oraz we Francji (Wetta). Na scenie zobaczymy również Marcina Surmę, ilustratora, twórcę komiksów i filmów rysunkowych. Jego komiksowe prace mogliśmy przeczytać w "Jeju!", "Bicepsie", "Kartonie" i "Maszinie". Obecnie pracuje jako jeden z projektantów serialu animowanego "Super Science Friends" powstającego w kanadyjskim studiu Tinman Creative Studios. Komiksofon poprowadzi wrocławski komiksiarz Konrad Okoński, a spotkania z autorami moderował będzie Andrzej Jarczewski. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Redaktor Szwędak doczeka się integrala. Zbiorczą edycję perypetii idioty, który uprawia zawód dziennikarza i w każdym odcinku dowodzi, że za żadną cenę niezdolny jest zmądrzeć zajmie się Wydawnictwo Roberta Zaręby. W albumie znajdzie się materiał z dwóch albumów z udziałem bohatera wymyślonego przez Ryszarda Dąbrowskiego - "Sztuki wywiadu" z 2003 wydanej sumptem Kultury Gniewu i "Ceny reportażu" z 2006 roku (Pasażer). Oprócz tego w albumie znajdzie się miejsce dla kilkunastu dodatkowych plansz autora oraz prac innych twórców. Wydawca zaprasza każdego, komu postać Szwędaka jest bliska, do narysowania epizodu o nim. Najlepsze prace, których selekcji dokona Dąbrowski, trafią do „Szwędaka zebranego”, reszta zaś do najbliższej antologii wydanej pod szyldem „Strefy Komiksu”. Prace należy przesyłać na adres redakcji do końca miesiące. Komiks ma natomiast ukazać się w maju, na Festiwalu Komiksowa Warszawa.


Avengers w "Familiadzie". Karola Strasburgera brak. 

W tym samym terminie mają mieć premierę kolejne reedycje komiksów autorstwa Jerzego Wróblewskiego. Ukażą się kolejno piąty i szósty tom cyklu "Z Archiwum Jerzego Wróblewskiego". Ten pierwszy będzie poświęcony Tarzanowi, a ten drugi - Adamowi Moranowi. Oba będą liczyć sobie po 40 stron (w pionowym formacie A4) i kosztować 24.90 zł. A tak wyglądają ich opisy dostarczone przez Ongrysa"

Album zawiera dwie klasyczne historie z Tarzanem, które w 1969 r. ukazały się na łamach "Dziennika Wieczornego". Opowieści te zostały zrekonstruowane na podstawie skanów z gazet i przerobione na wersję z dymkami. Album uzupełniają zapowiedzi i reklamy komiksów z "Dziennika Wieczornego" oraz humorystyczne paski z cyklu "Wróbelek".

Głównym bohaterem komiksu "Brunatny Pająk" jest polski dziennikarz Adam Moran. Podobnie jak redaktor Maj z kultowego serialu "Życie na gorąco" zajmuje się on tropieniem tajnej organizacji założonej przez hitlerowców. W poszukiwaniu siedziby tytułowego "Brunatnego Pająka" udaje się do Buenos Aires. Album uzupełniają żarty rysunkowe z cyklu "Film a życie” oraz humorystyczne paski z cyklu „"Wróbelek".

Natomiast nieco później, bo 20 maja na sklepowe półki trafi drugi "Statek namiętności". Jego autorami będą twórcy ukrywający się pseudonimami Au (scenariusz i rysunek) i gdi (scenariusz). Album ukaże się nakładem Dolnej Półki, liczył będzie sobie 44 strony, a jego cena wyniesie 29.90 złotych. Nie zabrakło opisu:

"Statek Namiętności" ponownie zawija do portu Papier.

Kompletny drugi w wygodnej formie, ładnie leżącej w dłoni, a w nim nie jedna, lecz dwie kobiety i kompletnie już zdezorientowany fotograf, który nie przepada za samolotami, chociaż lubi czasem kogoś przelecieć.

Błyskotliwa przedmowa Bartka Przybyszewskiego nie zdradza wprawdzie fabuły, ale za to udanie chwali komiks, do którego dołączono także parę szkiców i pinupów. Wszystko razem na 44 stronach, co w tym kraju zdaje się być liczbą o długiej tradycji i cenionej w rozlicznych publikacjach. Z których żadna chyba nie była aż tak frywolna.


Drugi trailer "Ant-Mana", czyli "show me how you punch".


Po miesiącach spekulacji Marvel wreszcie oficjalnie potwierdził, że Joe i Anthony Russo będą scenarzystami dwuczęściowego "Avengers: Infinity War". Obecnie pracują nad "Captain America: Civil War" (trwa właśni preprodukcja, premiera w 2016), a całkiem niedawno podpisali trzyletnią umowę z Sony Pictures. Premiera trzeciej odsłony filmowych przygód Mścicieli według harmonogramu Domu Pomysłów zaplanowana została dopiero na maj 2018 i 2019, więc jak przypuszczam do tego czasu ich zobowiązania wobec Sony zostaną wypełnione. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Marvel zdecydował się na bardzo bezpieczne, wręcz zachowawcze rozwiązanie. Scheda po Jossu Whedonie i możliwość pracy nad jedną z najbardziej kasowych marek współczesnego kina przypadła duetowi, który w Capie pokazali, że z formuła letniego blockbustera radzą sobie więcej, niż poprawnie. I tylko tyle.

Nie wiadomo jeszcze czy "Agents of S.H.I.E.L.D." doczekają się trzeciego sezonu, a już pojawiły się pogłoski, że serial doczeka się swojego spin-offu. Źródła "Entertainment Weekly" donoszą, że stacja ABC dogadała się z Marvelem w sprawie poszerzenia współpracy, a nowy projekt jest już w fazie "cichej produkcji". Wśród osób zaangażowanych w pracę nad serialem są producent Jeffrey Bell i scenarzysta Paul Zbyszewski znany z planu "Agentów". Jakie postacie miałyby się pojawić na ekranie? Nie wiadomo, natomiast fabuła ma rozwijać wątki, które dopiero się pojawią się w głównym serialu. Premiera – na jesieni lub między kolejnymi sezonami "Agents of S.H.I.E.L.D.". 

Brak komentarzy: