wtorek, 7 kwietnia 2015

#1841 - Komix-Express 287

Poznaliśmy zwycięzców II. konkursu imienia Janusza Christy. W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Komiks dla Dzieci. Głównej nagrody nie przyznano, a drugim miejscem na podium podzielili się Berenika Kołomycka (za komiks "Malutki Lisek i Wielki Dzik") oraz Bartosz Sztybor (scenariusz) i Tomasz Kaczkowski (rysunek) za komiks "Niezła draka, Drapak!". Trzecia nagroda przypadła Piotrowi Hołodowi za komiks "Wojtek i Rudy", a specjalne wyróżnienie za pracę "W duchy Janusza Christy" otrzymali Krzysztof Trystuła i Maciej Jasiński za "Wyprawę do magicznej krainy". Ten ostatni laur przyznany został przez wnuczkę ojca Kajtka i Koka, Paulinę Christe, która swoją obecnością uświetniła uroczystość. Na sam konkurs nadesłano około 60 prac, wykonanych w większości przez debiutantów lub młodych autorów z niewielkim dorobkiem, spośród których najlepsze wybrało jury w składzie: Tomasz Kołodziejczak (redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu, Egmont Polska), Grzegorz Kasdepke (jeden z najpopularniejszych polskich autorów piszących dla dzieci i młodzieży),  Tomasz Leśniak (rysowni, ilustrator, autor "Jeża Jerzego" oraz "Tymka i Mistrza" wespół z Rafałem Skarżyckim), Wojtek Wawszczyk (reżyser, scenarzysta, animator, rysownik, autor krótkich filmów animowanych) oraz Agnieszka Wielądek (redaktor pism komiksowych dla dzieci i młodzieży, m.in. "Kaczor Donald")W swoich założeniach konkurs stwarza szansę młodym polskim twórcom komiksów na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów i komiksów dla dzieci. Wydawnictwo Egmont zapewnia promocję ich pracy, długoterminowe wsparcie umożliwiające narysowanie pełnowymiarowych albumów komiksowych i serii. Efektem pierwszej edycji konkursu było wydanie jesienią 2014 r. pięciu nagrodzonych komiksów. Niestety, zwyciężczyni poprzedniej edycji, Izabela Dudzik, definitywnie zrezygnowała z możliwości debiutu na rynku komiksowym. A szkoda, bo jej komiks zrobił naprawdę dobre wrażenie. Obszerne komentarze jurorów odnośnie nagrodzonych prac i poziomy konkursu, a także krótkie biogramy zwycięzców znajdziecie na stronie Klubu Świata Komiksu, natomiast krótką relację z uroczystości przyznania nagród przeczytacie na blogu Na plasterki!

Lucky Luke bohaterem kolejnej kolekcji HachetteMaciej Jasiński w jednym z bydgoskich kiosków znalazł "Dalton City" pierwszy (chronologicznie) tom serii poświęconej przygodom najsłynniejszego komiksowego kowboja strzelającego szybciej, niż własny cień. Wstrzymajcie się jeszcze z przeczesywaniem kiosków w okolicy - wszystko wskazuje na to, że zaczęło się od rzutu testowego. Według naszych informacji komiks dostępny jest w Bydgoszczy i Rumi. Czy kolekcja ruszy "oficjalnie"? Zobaczymy pewnie za kilka miesięcy. Wiadomo na razie, że premierowy album kosztuje 9.90 złotych, za drugi będzie trzeba zapłacić 19.99, a za kolejne - 24.99 zł. Według danych dołączonych do wydania całość ma zamknąć się w 50 tomach, ale według konsultanta z infolinii Hachette opublikowana zostanie całość, czyli 98 albumów, które w kioskach będą pojawiać się z dwutygodniową częstotliwością. Cieszy format - ciut większy od A4 - który na głowę bije te malutkie integrale od Egmontu. Tradycyjnie, w samych komiksach znajdą się różne dodatki, prenumeratorzy mogą liczyć na breloczek, kubek i DVD z aktorską ekranizacją przygód Lucky Luka z 2004 roku. Polską edycję dla Hachette przygotowali specjaliści z Egmontu, więc pod względem merytorycznym wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Czy kolekcja komiksów Lucky Luke`a dołączy do WKKM i Thorgala czy raczej podzieli los twardookładkowego Hansa Klossa?

Polscy komiksiarze ilustrują Juliusza Verne`a. Te trzy rysunki powyżej to prace przygotowane przez Karola Kalinowskiego (po prawej), Grzegorza Pawlaka (w środku) i Marcina Podolca (po lewej) do kolekcji poświęconej twórczości klasyków powieści przygodowej i autora "20000 mil podmorskiej żeglugi". Książka od swojego pierwszego wydania z  1871 roku z ilustracjami Alphonsa de Neuville wyróżniała się znakomitymi projektami okładek i ilustracjami. Polskie wydania ozdobione były pracami między innymi Zbigniewa Rychlickiego, Jerzego Treutrela czy Bogdana Zieleńca. Teraz z tym tematem mierzą się polscy artyści komiksowi. Jest to po raz pierwszy pokazywany publicznie (w sieci) fragment kolekcji poświęcony Juliuszowi Verne i wykreowanym przez niego światom. Do tematu będziemy wracać - czytamy na blog ArtBazaar.

Polscy komiksiarze podbijający zagraniczne rynki to już nie żadna sensacja, tylko utrzymująca się tendencja. Do twórców znad Wisły, którzy przebijają się we Francji dołączył ostatnio Jakub Rebelka. Znakomity rysownik wraz z końcem kwietnia zadebiutuje na rynku frankofońskim albumem "Le Cite des Chiens" ("Miasto Psów"). Pierwotnie album do scenariusza Yohana Radomskiego miał ukazać się w styczniu (jak donosiła Aleja Komiksu), ale jak to się mówi - co się odwlecze... Historia utrzymana jest w klimatach fantasy, zamyka się w dwóch albumach, a jej francuskim wydawcą jest Akileos. Pozycja ta ukaże się także w Polsce dzięki Kulturze Gniewu. Przykładowe plansze można znaleźć w katalogu edytora (tutaj), a tutaj znajdziecie wpis na blogu Rebelki.

11 kwietnia o godzinie 18:00 w gdańskiej Biblioteki Manhattan (Al. Grunwaldzka 82) odbędzie się spotkanie poświęcone Willowi Eisnerowi i jego twórczości. W dyskusji o dorobku legendy amerykańskiego komiksu wezmą udział współautorzy książki "Powieści graficzne. Leksykon" - Damian Kaja, Przemysław Zawrotny i Przemysław Kołodziej. Na spotkanie zapraszają American Corner oraz Pracownia Komiksowa. Oto oficjalna zapowiedz wydarzenia:

Choć przekonanie, że był twórcą pojęcia "powieść graficzna" ("graphic novel") jest błędne, Will Eisner to jeden z wielkich mistrzów komiksu amerykańskiego i najważniejszych autorów w historii tego gatunku artystycznego. To za sprawą stworzonej przez niego pod koniec lat 70. "Umowy z Bogiem" miało miejsce dowartościowanie opowieści obrazkowych. W najważniejszym okresie swojej twórczości Eisner zasłynął komiksami obyczajowymi, jednak wcześniej, już w latach 40., dał się poznać jako niezwykle sprawny opowiadacz - gdy tworzył krótkie historie awanturnicze z zamaskowanym Spiritem w roli głównej. Eisner to także teoretyk i autor książek o narracji komiksowej (m.in. "Comics and Sequential Art"). Nie bez powodu najważniejsza amerykańska nagroda przemysłu komiksowego nosi jego imię.

Tymczasem w Poznaniu 15 kwietnia odbędzie się kolejna edycja tamtejszej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. O godzinie 18:00 w poznańskiej Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Ratajczaka 38/40, sala 82) odbędzie się wykład Justyny Czai, doktora i adiunkta w Katedrze Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorki książek "Historia Polski w komiksowych kadrach" oraz "Idź i patrz. Klasyka kina". Jego tematem będzie "Filmowość w komiksach Rutu Modan". Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.

"Dorwać Jiro!" doczeka się kontynuacji. Vertigo ogłosiło, że scenarzysta pierwszej części, Anthony Bourdain wraz z Joelem Rosem i rysownikiem Alem Garzą pracują nad sequelem. "Get Jiro: Blood and Sushi", bo taki tytuł będzie nosił komiks, skupi się na przeszłości głównego bohatera. Zobaczymy w jaki sposób Jiro godził pracę dla swojego ojca będącego szefem mafijnej rodziny z marzeniami o zostaniu kucharzem. Akcja komiksu rozgrywać będzie się w dystopijnej Japonii, a Bourdain z jednej strony będzie chciał oddać hołd klasykom tamtejszej kinematografii, a z drugiej - pokazać lokalną kuchnię. Wśród inspiracji wymieniane są takie obrazy jak "Ichi the Killer", "Battle Without Honor" i "Humanity". Premierę albumu zaplanowano na 20 października. Pierwsza część ukazała się na polskim rynku nakładem Mucha Comics.

1 komentarz:

Mazin pisze...

Fajnie, ze wrociles do pisania ;)

Bo taka przerwa u Ciebie to juz przyprawia czlowieka o ciarki, ze moglbys zrezygnowac z blogowania ;)