niedziela, 22 marca 2015

#1829 - Komix-Express 285

Nowości od Timofa. 17 marca do sprzedaży trafiły trzy albumy komiksowe - "Za żelazną kurtyną", "Księga Pana Nadziei" oraz szósty tom "Ralpha Azhama" zatytułowany "Wróg mojego wroga". Ta pierwsza pozycja to powieść graficzna Andrzeja Klimowskiego i Danusi Schejbal.

W latach siedemdziesiątych bardzo wielu obywateli krajów Europy Wschodniej marzyło o wyjeździe na Zachód. Za żelazną kurtyną to autobiograficzna opowieść o dwójce młodych ludzi, którzy odbyli podróż w przeciwnym kierunku, by podjąć studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiując i mieszkając w Polsce, stali się częścią tętniącej życiem artystycznej społeczności, która stworzyła wiele nowatorskich prac w różnych dziedzinach sztuki, mimo bardzo niesprzyjającej rzeczywistości, w której gwałtownie rosły ceny, wybuchały strajki, aż w końcu na ulice miast wyjechały czołgi.Ta historia to owoc niezwykłej współpracy, w której przeplatają się dwa bardzo indywidualne i charakterystyczne style. Za żelazną kurtyną opowiada o życiu, sztuce i polityce, ukazując środowisko artystyczne, które rozkwita w szorstkiej i ponurej rzeczywistości komunistycznego ustroju. Ile warta może być sztuka w kraju, w którym papier toaletowy jest na wagę złota?

Za żelazną kurtyną to już czwarta książka stworzona przez Danusię Schejbal we współpracy z Andrzejem Klimowskim. Wcześniej powstały "Mistrz i Małgorzata""Dr Jekyll i Mr Hyde" i "Robot".Za liczący sobie 256 stron album zapłacimy 79 złotych, natomiast na "Księgę Pana Nadziei" wydaną w formacie włoskim (225 x 170 mm) wyłożyć trzeba 99 PLN.

"Księga Pana Nadziei" zaczyna się dzień po katastrofie w Czarnobylu sielankową sceną snu starszego pana w hamaku. Tak oto poznajemy człowieka, który zdaje się nie przejmować otaczającym go światem. Jednak błysk czającej się śmierci prowadzi do rozmyślań i pytań o sens życia. Ta niezwykła powieść graficzna przepełniona jest delikatnym humorem i doskonałymi obserwacjami rzeczywistości.

Tommi Musturi to fiński twórca komiksowy, który był członkiem uznanego kolektywu komiksowego Kutikuti oraz prezentował swoje prace na ponad 100 wystawach na świecie. W 2011 roku Fińskie Towarzystwo Komiksowe przyznało mu główną nagrodę komiksową w kraju – Puupäähatti.


Stawkę zamyka Trondheim ze swoją znakomitą serię przygodowo-fantastyczno-sam-nie-wiem-do-końca-jaką. 48 stron, 37 złotych.

Wyrocznie nie opowiadały bajek – zgodnie z ich przepowiedniami Ralph rzeczywiście zabił strasznego Vom Syrusa. A właściwie jego sobowtóra-kukłę, używaną przez króla, aby podtrzymywać legendę. Po nieudanej próbie zbudowania sojuszu Ralph musi wrócić do Astolii, odnaleźć ojca, opracować nową strategię oraz znaleźć wygodne spodnie! Jednak przygody nie opuszczają naszego małego zespołu, który odkrywa, że wrogowie naszych wrogów są często tylko… kolejnymi wrogami. 

Lewis Trondheim nie przestaje zadziwiać i bawić. Od lat swobodnie poczyna sobie z różnorodnymi konwencjami w sztuce komiksu. W serii "Ralph Azham" z lekkością kreuje kolejny ze swych niepospolitych światów, sprawiając, że podczas lektury i tym razem można podziwiać finezję, wprawę i pomysłowość twórcy. Już w maju 2015 siódmy tom serii "Wszystko ma swój koniec"

W miniony piątek 20 marca w Łódzkim Centrum Komiksu (Piotrkowska 28) miał miejsce wernisaż "eMeFKa News". Wystawa była poświęcona antologii będącej ulotnym dziennikiem największej komiksowej imprezy w Polsce, czyli Międzynarodowego Festiwalu Komiksu (i Gier) w Łodzi. Ekspozycję będzie można oglądać do 14.04.2015.

Nowości od Taurus Media - 23 marca do sprzedaży trafił premierowy tom serii "Lazarus" oraz 11. album z cyklu "Skorpion" zatytułowany "Dziewiąty ród". Opisu tej pierwszej pozycji nigdzie nie mogłem się doszukać, ale w ciemno mogę polecić ją wszystkim miłośnikom dobrego, amerykańskiego mainstreamu spod znaku Image. Greg Rucka poniżej pewnego poziomu nie schodzi. Pierwszy tom zamyka się w 112 stronach i za polskie wydanie zapłacimy 49.50 PLN (miękka oprawa). Natomiast opis nowego "Skorpiona" (48 stron w tradycyjnym, europejskim formacie, 38 złotych) przedstawia się tak:

Skorpion miał w życiu jeden cel: poznać prawdę o tożsamości swego ojca.Okazał się synem jednego z Trebaldich... Synem Cosima, osamotnionego papieża stojącego na krawędzi szaleństwa? Nie... Synem Orazia Trebaldiego! Ojca rodu, który nie zna sprzeciwów...

Niestety premiera trzeciego komiksu, który miał ukazać się w ramach marcowego pakietu, czyli "XIII Mystery tom 3: Little Jones" opóźni się o jakieś 3 - 4 dni.

Dość długo przyszło nam czekać na pierwszy numer "Białego Orła" w 2015 roku. Historia "Żywy lub martwy" czeka na swój ciąg dalszy od czerwca, ale już wkrótce ukaże się jej druga część. Kiedy dokładnie? Nie wiadomo! Wiadomo, że skrypt wyjdzie spod ręki Macieja Kmiołka, a rysunki przygotuje Adam Kmiołek. Wiadomo, że zeszyt ukaże się w dwóch wersja okładkowych. Oto jego zapowiedz:

Będąc bliskim zdemaskowania i schwytania przez Techcorp, Biały Orzeł zostaje postawiony w sytuacji, w której każdy wybór może okazać się błędny. Życie dziesiątek tysięcy ludzi spoczywać będzie w jego rękach, gdy Bazarowi Baronowie zaatakują Stadion Narodowy w Warszawie. Gdy nie ma czasu do stracenia, Majka i Hudini szukają pomocy u... Obywatela.

Trzeci numer "SuperHero Magazynu" już dostępny. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich wydań, tym razem za treści przygotowane przez redakcją pod wodzą Michała Czarnockiego trzeba zapłacić. Periodyk dostępny jest w wersji cyfrowej w formacie pdf, a jego cena wynosi 4.99 zł. Czego można spodziewać się po magazynie?

"SuperHero Magazyn" – pierwszy polski periodyk o komiksie superbohaterskim (i nie tylko) – nr 1/2015 z kolejną porcją wieści z uniwersum kolorowych herosów – zarówno tych zza wielkiej wody, jak i tych czających się tuż za rogiem najbliższej, rodzimej kamienicy. W numerze m.in.: wywiad z Valerio Schitim, nowy dział - Piekielna kuchnia: Potrawka z Lisa, recenzje, nowości, zapowiedzi, felietony i Elementarz supebohatera. Do tego dwa warianty okładkowe, w tym debiut maskotki "SuperHero Magazynu", HerMana, w pełnej, superbohaterskiej krasie.

Rozrasta się obsada serialowego "Kaznodziei". Choć tytułowa rola wciąż czeka do obsadzenia, stacja AMC znalazło Gębodupę i Tulip. Według Deadline w rolę niedoszłego samobójcy wcieli się Ian Collette, znany między innymi z serialu "The Rake". Natomiast jako kochanka Custera wystąpi Ruth Negga. Ci, którzy oglądają "Agentów S.H.I.E.L.D." powinni kojarzyć ją jako "dziewczynę w kwiecistej sukience". Obecnie Negga pracuje na planie "All Is By My Side", a w niedalekiej przyszłości wystąpi w filmowej adaptacji "World of Warcraft", jako Lady Taria. Seth Regan i Evan Goldberg, producenci serialu opartego na motywach klasycznego komiksu Gartha Ennisa i Steve`a Dillona, wciąż nie zdradzają kto wcieli się w najważniejsze role - Jesse`go i Cassidy`ego. Jakiś czas temu pojawiły się plotki, że koloratkę ubierze Dominic Cooper (znany z roli Howarda Starka), ale wciąż brakuje oficjalnego potwierdzenia. Czasu jest już raczej mniej, niż więcej, bo prace nad pilotem mają się rozpocząć lada dzień...

"Żywych Trupów" nigdy dość. Stacja AMC zamówiła nie jeden, ale od razu dwa sezony spin-offu "The Walking Dead". Pierwszy z nich ma mieć swoją premierę jeszcze w tym roku, a jego pierwszy odcinek ma zostać wyemitowany w okolicach sierpnia. W sumie ma składać się z sześciu epizodów trwających po 60 minut i ma stać się swoistym prequelem szóstego sezonu "ŻT". Drugi sezon ma być dłuższy, bo złożony z 13 lub 16 epizodów (ostateczne decyzja w tej sprawie jest uzależniona od powodzenia pierwszej serii) i pojawi się w 2016. "Fear the Walking Dead" to roboczy tytuł odprysku. Jego akcja ma rozgrywać się w Los Angeles, a na ekranie zobaczymy bohaterów, którzy nie będą mieli nic wspólnego z Rickiem i jego ekipą. W rolach głównych wystąpią Cliff Curtis i Kim Dickens.

Brak komentarzy: