środa, 18 marca 2015

#1824 - Komix-Express 284

Wiemy, kiedy odbędzie się szósta edycja Ligatury. Najbardziej niekonwencjonalny pośród rodzimych konwentów komiksowych zaplanowano na 3-5.07.2015, oczywiście w Poznaniu. Plakat imprezy, który widzicie po lewej stronie przygotował Kamil Macejko. Jeśli idzie o atrakcje to niewiele jeszcze wiadomo, ale ogłoszono już pierwszy konkurs. W Comic Cookbook Competition wartość nagród sięga 3000 złotych, z czego zwycięzca zgarnia jedną trzecią. Jaki są jego zasady? Aby wziąć w nim udział trzeba stworzyć komiks będący jednocześnie - jak sama nazwa konkursu wskazuje - przepisem kulinarnym. Musi on mieścić się w jednej z kategorii: przystawki, zupy, dania główne, desery, sałatki, napoje i nie może zajmować więcej, niż jedną stronę. Przepis nie musi zawierać tekstu, może składać się tylko z obrazków, a jeśli już znajdzie się w nim tekst, to powinien być napisany w języku angielskim. Wybrane prace zostaną opublikowane w postaci książki kucharskiej w formie komiksu. Termin nadsyłania zgłoszeń (które należy złożyć na formularzu wniosku o www.ligatura.eu/comics-cookbook) upływa 24 maja 2015. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas finału 6. Ligatury. Najlepsze prace wyłoni jury, w skład którego wchodzić będą Larissa Bertonasco, Christian Maiwald i Małgorzata Rej.

Tymczasem Bydgoski Konwent Komiksu i Gier odbędzie się w tym roku w innym, niż tradycyjnie, miesiącu. Zwykle nad Brdę jechało się w kwietniu, ale tym razem organizatorom nie udało się wyrobić w terminie. W związku z tym, że w maju i czerwcu zaplanowane są inne imprezy - odpowiednio Festiwal Komiksowa Warszawa i Bałtycki Festiwal Komiksu - BKKiG przełożono na wrzesień, a dokładnie na sobotę 12.09. Więcej informacji o imprezie ma pojawić się już wkrótce.

John Cassaday przestaje rysować marvelowskie "Star Wars". Jego przygoda z serią skończy się na szóstym numerze. Nie mogę powiedzieć, żebym był zaskoczony - Cassaday raczej nie słynie długofalowej pracy nad jednym tytułem. Wypada cieszyć się, że jego odejście nie będzie miało miejsce w środku historii. Schedę po nim przejmie Stuart Immonen. Twórca pracujący obecnie przy "All New Captain America" zacznie rysować "Gwiezdne Wojny" wraz z numerem ósmym, którego premierę zaplanowano na lipiec. Kto więc narysuje zeszyt nr. 7? Tego Marvel jeszcze nie zdradził. Wiadomo, że będzie to bardzo wyjątkowy artysta. Jeśli chodzi o stanowisko scenarzysty tu nie planowane są żadne zmiany. Jason Aaron uspokoił wszystkich zapewniając, że ma jeszcze dużo historii do opowiedzenia i nigdzie się nie wybiera. 

20 marca w krakowskiej restauracji Masa (ul. Grodzka 50) odbędzie się premiera trzeciej części serii "Gałgan". Uroczysta impreza połączona zostanie z urodzinami Jana Skarżyńskiego, autora komiks, kończącego 26 lat. Będzie można zjeść suszi, porozmawiać, napić się piwka, kupić komiksy od autora i się dobrze zabawić. "Gałgan i Pan Hieronim" to trzecia część historii młodej, niezbyt zaradnej życiowo dziewczyny uwikłanej w konflikty z prawem. Jak potoczą się jej dalsze losy i kim jest Pan Hieronim, dowiecie się z najnowszej odsłony cyklu, która będzie można kupić w dwóch wersjach - zwykłej i ekskluzywnej.

Pod koniec marca swoją premierę będzie miał trzeci zeszyt "Kapitan Żbika". Tym razem padło na siódmy z kolei epizod, czyli "Śledzić fiata 03-17WE". Liczący sobie 32 strony zeszyt kosztować będzie 12 złotych. Jego scenariusz wyszedł spod ręki Ryszarda Dońskiego, a oprawę graficzną przygotował Mieczysław Wiśniewski. Opis:

Od kilku miesięcy w Warszawie grasuje szajka złodziei samochodów. Jest doskonale zorganizowana i jak dotychczas - nieuchwytna. Do akcji wkracza grupa operacyjna kapitana Żbika.

Do druku trafił także dodruk pierwszego integrala "Bruce'a Hawkera" z wydawnictwa Ongrys. Komiks powinien być gotowy pod koniec marca, a jego "parametry" pozostaną bez zmian. Nieco później, bo w kwietniu ukażą się kolejne wznowienia komiksów z cyklu "Żywe trupy". Drugie wydania tomów piętnastego i drugiego ukażą się około 20 kwietnia. 

19 marca w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (ul. Grodzka 7-11) odbędzie się wernisaż wystawy "Historie obrazkowe. Osiem dekad polskiego komiksu". Będzie to przekrojowa ekspozycja poświęcona całej historii klasycznego komiksu w Polsce. Jej kuratorem będzie Wojciech Łowicki, który tak mówi o wystawie:

Nasz polski komiks ma wiele do zaoferowania, a także przecież niemałą i wcale ciekawą historię. Wykorzystamy najlepsze, czasem unikalne materiały podparte ciekawostkami i anegdotami związanymi z twórcami i pracą nad ich dziełami. Zdradzimy sekrety mistrzów (niekiedy ujawniane po raz pierwszy!). Pokażemy tę obrazkową sztukę na tle historii naszego kraju. Nie będzie można się nudzić, bo za pomocą aranżacji wypełnionych oryginalnymi przedmiotami, gadżetami i elementami kultury i popkultury z minionych epok, przeniesiemy się wiele lat wstecz. Następnie wędrować będziemy poprzez całą epokę Peerelu, aż do współczesności. 

Wyjątkowym eksponatem będzie szczególnie ważna, bo ostatnia, rysowana w dniu śmierci artysty w 1991 roku, nieukończona plansza komiksu "My nigdy nie śpimy" (do scenariusza Andrzeja Janickiego). Środowisko bydgosko-­toruńskie również będzie ciekawie reprezentowane, a Piotr Wojciechowski (znany m.in. z toruńskiego AKT­u) wykonał specjalne komiksowe dekoracje. Dla koneserów znajdą się nie lada atrakcje. Oprócz oryginalnych plansz najznamienitszych mistrzów, m.in. Polcha, Raczkiewicza, Baranowskiego, Szarloty Pawel-­Kroll, Papcia Chmiela, Christy, Szyszko, Nowakowskiego, czy Truścińskiego, również prace legendy polskiego komiksu Jerzego Wróblewskiego, któremu poświęcony będzie cały rozdział wraz z zaaranżowanym warsztatem pracy, wypełnionym jego autentycznymi przyborami kreślarskimi udostępnionymi przez córkę Magdalenę Bochniak.

Inne cenne pamiątki to oryginalne przybory i szkice do ‘Kajtka i Koka w kosmosie’ Janusza Christy oraz ocalała z czasów peerelu blacha drukarska, na której kopiowano w solidarnościowym podziemiu komiks Jacka Fedorowicza "Solidarność – 500 pierwszych dni".  Również, nie mniej wartościowe i unikalne są pierwsze wydania słynnych serii: Kapitan Kloss, Kapitan Żbik, Czterej pancerni, Tytus, Romek i A’Tomek oraz archiwalne numery gazet i czasopism.Na wernisażu słowo wstępne wygłosi znawca i kolekcjoner dr Tomasz Marciniak.

Wystawa czynna będzie do 21 czerwca.

A tymczasem w Warszawie w VooDoo Club (ul. Józefa Bema 65) 23 marca o godzinie 17:00 odbędzie się wernisaż prac Janusza Ordona. Ekspozycja będzie obejmowała 20 z blisko 150 plansz stworzonych do cyklu komiksów "Hellraiser". Prace powstawały od 2011 dla amerykańskiego wydawnictwa Boom! Studios. Autor przez ten czas współpracował bezpośrednio z pomysłodawcą serii oraz reżyserem pierwszego filmu z 1987 roku, Clive'm Barker'em. "Hellraiser" to jeden z najpopularniejszych cyklów horrorów na świecie, dzieło kultowe poza granicami Polski, jednakże i u nas znajdujące sporą rzeszę fanów. Przed wydaniem komiksowym powstało od lat 80 do chwili obecnej 9 pełnometrażowych filmów obejmujących tematykę losów "Wysłannika piekieł". Artysta pracując nad serią miał ogromną swobodę i dowolność jeśli chodzi o przedstawienie wszystkich elementów ilustracji tworzących poszczególne historie.W rzeczywistości więc rysunki wykorzystane w wydanych komiksach to w dużej mierze pomysł przedstawienia fabuły i scenariusza samego rysownika.

Premierowym albumem cyklu "Lady S." zadebiutuje na polskim rynku nowe wydawnictwo, Kubusse. Seria pisana jest przez Jeana Van Hamme`a z rysunkami Phillipe Aymonda zapowiada się na typową europulpę. Za liczący 48 stron album "Na zdorowje, Szaniuszka!" zapłacić będzie trzeba 35 złotych. Polskim przekładem zajmie się Jakub Syty, a premierę przewidziano na 13 kwietnia. Opis:

Suzan czy Szania? Kim naprawdę jest Lady S? Nowozelandką czy Estonką? Córką amerykańskiego ambasadora czy żydowskich dysydentów z ZSRR? Zagubionym dzieckiem czy zwykłą złodziejką? Ofiarą szantażu czy wysokiej klasy szpiegiem?

Odpowiedzi na te pytania szukajcie w szpiegowskiej serii komiksowej, której scenarzystą jest Jean Van Hamme, a rysownikiem Philippe Aymond. 

Brak komentarzy: