niedziela, 28 września 2014

#1751- Komix-Express 268

Tradycyjnie, jeden z największych pakietów na Łódź przygotował największy gracz na rynku. Tym razem Egmont, zwąchawszy dobrą koniunkturę, wypracowaną przez mniejsze wydawnictwa, postawił na komiks dla najmłodszych. Prawie połowę jego październikowej oferty stanowić będą albumy stworzone przez laureatów I. Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci, ogłoszonego przez Egmont w 2013 roku. Inicjatywa ta ma na celu wykreowanie postaci na miarę wielkich klasyków polskiego komiksu, takich jak Tytus, Kajtek, Koko i inni. Tego ambitnego zadania podjęli się Przemysła Surma i Jakub Syty (autoryz „Kubatu. I tak nie uwierzysz!”), Maciej Kur i Piotr Bednarczyk („Lil i Put. Jak przelać kota do kieliszka?” ), Łukasz Piotrkowicz, Krzysztof Budziejewski z Katarzyną Urbaniak („Rysiek i Królik. W szortach”), Michał Chojnacki i Jakub Grochola („Tomek i Jacek. Piraci z Lua Lua”) oraz January N. Misiak („Wszystko będzie dobrze”). Wszystkie te albumy kosztować będą 24,90 i liczą 48 stron (z wyjątkiem „Ryśka”, który ma tych stron 40). Cena niezwykle atrakcyjna, a jak będzie z zawartością? Oprócz tego na MFKiG swoje premiery będą miały albumy towarzyszące przyjazdowi zagranicznych gości, czyli „Dziewczyna z Panamy” Zbigniewa Kasprzaka i Grazy (scenariusz przygotował Laurent Galandon, cena to 89,99 złotych, a album liczy 136 stron), integral „Piotrusia Pana” Regisa Loisela (119,99 złotych, 336 stron) reedycję „Szninkla” w czerni i bieli (69,99 złotych, 192 strony) Jeana Van Hamme`a i Grzegorza Rosińskiego. Szkoda tylko, że w tym towarzystwie nie można umieścić Andreasa... Ofertę Egmontu uzupełniają jeszcze premierowy tom serii z New 52 „All Star Western” (75 złotych, 192 stron) Justina Gray`a i Jimmy`ego Palmiottiego zatytułowany „Spluwy w Gotham” oraz dwa dodruki - „Umowy z Bogiem” (99,99 złotych, 520 stron) Willa Eisnera oraz „Ulotnych żyć” (89,99 złotych, 256 stron) z cyklu „Sandman” Neila Gaimana.  

Może nie tak liczny, ale z pewnością równie interesujący zestaw premier do Łodzi przywiezie Wydawnictwo Komiksowe. Ja przede wszystkim jestem ciekaw „Baru starego Francuza” (59,90 złotych, 138 stron) autorstwa Denisa Lapiera i Jean-Philippe Stassena (tego od świetnego „Deogratis”). Obsypana nagrodami opowieść w której filozofia przeplata się z przygodą – czegóż chcieć więcej od dobrego, europejskiej komiksu? Z pewnością wielkimi hitami będą zbiorcze wydane „Funky`ego Kovala” (w którym ostatecznie nie znajdzie się awizowany wcześniej „Na białym szumie”) i „Best of Wilq” (39,99 złotych, 124 strony). Ofertę WK uzupełniają długo oczekiwane „Quiet Little Melody. A simple fairytale” Sebastiana Skrobola (44,90 złotych, 64 złote) oraz „Historia Anioła” Hermanna i Christiana Goddarda, która jak sądzę będzie dodawana w ramach gratisu kupującym na stoisku Gildii. Tam również będzie można kupić dwa nowe komiksy Huberta Ronek, czyli drugi tom „Jestem Bogiem” (20 złotych) oraz „Historię prawdziwą” (10). 
A tak prezentują się zaktualizowane zapowiedzi Ongrysa do końca tego roku. Na grafice brakuje jeszcze na 3 części żbikowego "Ryzyka", która ukaże się w listopadzie. Jak już zostało napisane wcześniej na MFKiG Leszek Kaczanowski przywiezie pięć premierowych albumów, które wylądowały już w drukarni. Jeśli chcecie zapoznać się z ich opisami, przykładowymi planszami zapraszam na stronę Alei. Niemożebnie się umęczyłem zbierając do kupy te wszystkie łódzkie premiery, ale Wam, zamiast przebijać się przez zestawienie, które ciągnie się przez kilka Komix-Expressów, polecam zapoznanie się z oficjalną listów premier, którą można znaleźć na stronie Festiwalu. Jej autorzy, Jarek Obważanek i Robert Sienicki, wykonali jak zwykle kawał świetnej roboty. 

Studio JG i sklep Yatta.pl przywiozą do Łodzi drugi numer magazynu komiksowego „Smash!” Jego tematem będzie, zdobywający w Polsce coraz większą popularność „Adventure Time”. Oprócz nowości ze świata rynku komiksowego będziecie mogli przeczytać recenzje miedzy innymi takich komiksów jak „Mysia straż” Davida Petersena czy „Opowieść Panny Młodej” Kaoru Mori. Nie zabraknie także przeglądu niektórych z zapowiedzianych na to wydarzenie premier. Przybliżona zostanie sylwetka specjalnego gościa festiwalu, jakim będzie Jean Van Hamme. Jakby tego było mało, Paul Tobin i Joe Querio – twórcy podbijającego Stany Zjednoczone komiksu o „Wiedźminie” – zdradzą Wam w wywiadzie, jakie problemy i wyzwania niosła ze sobą adaptacja dzieła Sapkowskiego. Tradycyjnie w magazynie pojawi się zestawienie top 10 – tym razem na warsztat wzięliśmy najlepsze adaptacje komiksowe. Wisienką na torcie będą oczywiście aż cztery komiksy polskich rysowników! Magazyn będzie liczył sobie 50 stron i kosztować będzie 5,90 złotych. Nie chwaląc się zbytnio dodam, że i ja miałem pewien udział w powstawaniu tego numeru „Smasha!”.

Warsztaty, warsztaty, warsztaty – w zeszły weekend w białostockiej Galerii Arsenał (ul. A. Mickiewicza 2) gościł Jacek Frąś, który prowadził komiksowe zajęcia dla młodzieży w wieku 11 - 15 lat. W Lublinie natomiast Maciej Pałka, 25 września w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) rozpoczął cykl warsztatowy pod szyldem „Kreska do kreski”. Zajęcia przeznaczone dla dzieci  8-12 lat (widzę, że pojęcia „dziecko” i „młodzież” w różnych polskich województwach mają różne znaczenie) i będą trwały cały miesiąc. Koszt – 30 złotych. Uczestnicy zajęć będą uczyć się opowiadać ciekawe historie za pomocą symbolicznej kreski. Komiks jest najprostszym sposobem na opowiedzenie historii - zapowiada animator lubelskiej sceny komiksowej. Już nawet znając podstawy tej sztuki i posługując się choćby szkicem, można wyczarować wspaniałe światy ograniczone tylko wyobraźnią. W podobnej cyklicznej formie odbywać się będę warsztaty z Hubertem Ronkiem. W Salce w Domu Parafialnym przy Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie  (ul. Bazylianówka 85) w każdą środę października między 16:00, a 17:30 uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać technikę komiksową pod kątem teoretycznym i praktycznym. Przedmiotem warsztatów będzie poznanie historii i teorii komiksu, jako gatunku artystycznego. Będzie także okazja wykonania autorskiego komiksu, według własnego pomysłu. Efekty prac zostaną zebrane w jedną całość, co pozwoli wydać zbiorowy album, który zostanie rozpowszechniony wśród rówieśników i rodziców. 

Spotkania, spotkania, spotkania – kompletna ze mnie gapa, bo przegapiłem inauguracyjne spotkanie w ramach  Małopolskiego Studia Komiksu, które odbyło się w miniony piątek. Na swoje usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że wydarzenie, które odbyło się o godzinie 18:30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1) było fatalnie rozreklamowane. Na Alei, który jest obecnie najlepszym źródłem komiksowych wieści, info pojawiło się w ten sam dzień, co spotkanie. Cóż zrobić – na następnym z pewnością się pojawię. A tymczasem w gdańskiej Bibliotece Manhattan (Al. Grunwaldzka 82) na 20 października zaplanowano kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Komiksów. Jego tematem będzie manga „Muzyka Marie” autorstwa Usamaru Furuyi. To komiks niepozorny, ale bez wątpienia wart uwagi i głębszego namysłu. Na spotkanie zapraszamy nie tylko fanów komiksu japońskiego. Oprócz lektury samej „Muzyki Marie” przed spotkaniem zachęcamy - tradycyjnie - do zapoznania się z recenzjami tego komiksu oraz z innymi japońskimi pozycjami, w których występują motywy chrześcijańskie (takimi jak „Neon Genesis Evangelion”, czy „Eden”).

Konkursy, konkursy, konkursy – no, właściwie tylko jeden konkurs. Muzeum Regionalne w Kutnie organizuje konkurs na komiks dla młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich pod szyldem „Zapomniane historie”. Prace mogą zostać przygotowane indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych (wówczas z podziałem na rysunek i scenariusz). Tematyka prac powinna odnosić się do wartych przypomnienia epizodów z lokalnej historii. Regionalne wątki są często pomijane, zapominane, chociaż miały wpływ na późniejszy kształt regionu, a czasami i kraju. Mamy zatem nadzieję, że konkurs będzie doskonałym pretekstem do ich przypomnienia. Termin składania prac upływa 29 października 2014 r. Przewidziane są nagrody finansowe dla zdobywców trzech pierwszych miejsc o wartości. I miejsce – 500 zł, II miejsce – 300 zł, III miejsce – 200 zł. Szczegółowe informacje na temat zasad konkursu znajdują się w regulaminie. Konkurs jest elementem projektu „Spotkania z historią. Operacja Łódzka”. W dniach 5-11 listopada 2014 roku zostanie zorganizowana trzecia edycja imprezy „Spotkania z historią”, a w czasie oficjalnego otwarcia, dnia 5 listopada o godz. 18:00 nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Zapomniane historie”

Brak komentarzy: