niedziela, 7 września 2014

#1731 - Komix-Express 264

Wakacyjny sezon ogórkowy już za nami, co doskonale widać po tym, co dzieje się w naszym komiksowie - bo dzieje się dużo i ciekawie. Wrzesień to zwykle okres mniej lub bardziej gorączkowych przygotowań do Międzynarodowego Festiwalu Komiksu (i Gier) w Łodzi i w tym roku nie jest inaczej. Wydawcy prześcigają się w staraniach o względy wybrednych czytelników i szykują do groma komiksowych premier. Jedną z nich będzie "Mysia straż". Album "Jesień 1152" będzie wydawniczym debiutem Bum Projekt, który do tej pory trudnił się jedynie sprzedażą komiksów. "Mouse Guard" zadebiutowało w 2006 roku nakładem Archaia Studio Press i właściwie z miejsca zdobyło serca fanów i przychylność krytyków. Komiks Davida Petersena zgarnia seryjnie wiele branżowych nominacji, nagród i wyróżnień z Eisnerami i Harvey`ami na czele. Ale co ja Wam będę opowiadał, głos oddaje Maciejowi Gierszewskiemu, fanowi serii, który pisze o niej w najnowszym numerze "Zeszytów Komiksowych" (o którym zresztą za chwilę - poniższy fragment pochodzi właśnie z tego magazynu).


Warto wspomnieć, że "Mysia Straż" jest potrójnym laureatem nagrody Eisnera (dwa wyróżnienia w 2008 i jedno w 2011 roku), między innymi w kategoriach Best Publication for Kids oraz Best Graphic Album: Reprint. Napisałem, że "Mouse Guard" jest autorską serią, ponieważ Petersen odpowiada zarówno za scenariusz, rysunki oraz kolory głównej linii. "Legends of the Guard" to zbiory opowieści bez bezpośredniego wpływu na ciągłość i kształt linii fabularnej serialu głównego. Różne historie o wyczynach Straży opowiadają sobie myszy siedzące w tawernie June Alley Inn w Barkstone w 1154 roku (w pierwszym tomie) oraz 1155 roku (w drugim). Właścicielka obiecała anulować "pijacki" dług tej myszy, która opowie najciekawszą historię. 

"Mysia Straż" to epicka rycerska saga osadzona w realiach średniowiecza. Głównymi bohaterami, jak nie trudno domyślić się, są przedstawiciele mysiego gatunku, którzy należą do Straży. W dawnych czasach, o których nie opowiada się na łamach komiksów, strażnicy walczyli żelaznym orężem o wytyczenie granic mysiego królestwa, a następnie bronili go przed wrażymi wojskami ("słynna" wojna zimowa z roku 1149 z łasicami). Aktualnie Mysia Staż broni szlaków handlowych, strzeże i eskortuje cywili, prowadząc ich przez lasy i pola, które nadal zamieszkiwane są przez naturalnych wrogów małych gryzoni: sowy, węże czy lisy. Rzeczywistość, w której przyszło im żyć jest realna, a nie sielankowa. Dodatkowo ukazano ją w skali makro: drzewa są monstrualne, śnieżyca jest skrajnie niebezpieczna, sowa jest latającym zabójcą etc. W Łodzi swoją premierę będzie miał 18. numer "Zeszytów Komiksowych", którego tematem przewodnim są komiksy dla dzieci. "Chcielibyśmy przyjrzeć się temu, co dzieje się obecnie na rynku opowieści rysunkowych dla dzieci i w jakim kierunku on zmierza" - brzmi zapowiedz magazynu. "Przyjrzeć się aktywnym dziś artystom oraz ich komiksom, a przy okazji przypomnieć klasyczne prace i ich twórców sprzed lat. Zastanowić się nad podobieństwami i różnicami między tym, co było, a tym, co jest i zapewne – mamy taką nadzieję, ale i przekonanie – na długo pozostanie. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym los komiksów dla najmłodszych nie jest obojętny, zarówno autorów tekstów, jak i twórców, którzy chcieliby podzielić się tym, co tworzą w tym zakresie". Kolorowe w imieniu Zeszytów przyłączają się do apelu i zapraszają rysowników oraz ilustratorów do udziału w produkcji najnowszego numeru. Dokładnie do 15 września można przesyłać krótkie komiksy (od 1 do 4 plansz) oraz narracyjne/komiksowe ilustracje, które stanowić będą oprawę graficzną zapowiadanego numeru. Więcej wiadomości można uzyskać pisząc na adres mailowy redakcja[at]zeszytykomiksowe.org (na ten adres można także wysyłać prace).

Do pęczniejącej listy premier na tegorocznym MFKiG należy dopisać "Diablo Boy`a". Komiks autorstwa Dominika Szcześniaka i Marcina Rusteckiego będzie spin-offem wydanego dwa lata temu "Ksionza". Elegancki, liczący sobie 28 stron w czerni i bieli zeszyt wydany zostanie nakładem Timof Comics i kosztować będzie 15 złotych. Jego nakład ma być mocno limitowany, choć nie pada żadna konkretna liczba. Ciekawostką jest fakt, że strony klubowe przygotuje legendarny Arek Wróblewski! Będzie to zatem sentymentalny powrót do czasów TM-Semic, kiedy Szcześniak pisał listy, a Wróblewski na nie odpowiadał. Drugą ciekawostką jest to, że każdy zainteresowany pomazaniem egzemplarza komiksu będzie mógł uzyskać specjalnie namazaną w nim grafikę. Tym, którym podobał się "Ksionz", nie muszę polecać "Diablo Boy`a", a innych może zachęci taki opis:

Znani z albumu "Ksionz" bohaterowie powracają w historii opisującej powstanie jednego z nich. Jaki wpływ na genezę Diablo Boya wywarła wałęsająca się po miasteczkach stara wiedźma? Ile prawdy jest w przerażających opowieściach o porwanych dzieciach? Kto czai się w mroku? Marcin Rustecki (rysunki) i Dominik Szcześniak (scenariusz) odpowiadają na te pytania w porywającym horrorze "Diablo Boy".


W Łodzi będzie można również kupić papierową wersję "Głosów w mojej głowie". W jednym, poręcznym albumie Maciej Łazowski zbierze swoje paski publikowane w latach 2011-2013 oraz mnóstwo świeżego, nigdy wcześniej nie widzianego, materiału. Całość ma w sumie liczyć 128 stron, a w publikacją zajmie się Koszulka TV. "Od dawna chciałem, żeby “Głosy w mojej głowie” ukazały się na papierze" - mówi autor. "Na co dzień preferuję publikowanie komiksów w necie (bo szybki feedback, interakcja z czytelnikami, dostęp do szerszej publiczności itd.), ale zebranie moich wypocin i umieszczenie ich w fizycznym przedmiocie sprawia, że wydają mi się bardziej realne. Jeżeli serwer kiedyś padnie, albo cały internet trafi szlag, a po nuklearnej apokalipsie z ludzkiej cywilizacji zostaną tylko zgliszcza, ktoś kiedyś będzie mógł natrafić na nadpaloną i przegniłą książkę z moimi obrazkami. Znajduję komfort w tej myśli".

Warsztaty, warsztaty, warsztaty - w Terespolu dla starszej młodzieży, a w Badecie - dla dzieciarni. Daniel Grzeszkiewicz poprowadzi zajęcia z praktycznego komiksowania w Terespolu. Warsztaty z autorem "Gedeona zebranego" odbędą się w dniach 13, 14 i 27 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu (zlokalizowanym przy ulicy Sienkiewicza 27). Zajęcia zaczynają się o godzinie 10:00, a zgłaszać się na nie można za pośrednictwem numeru telefonu (509 745 843) lub mailowo (tom3k.bad@gmail.com). Natomiast dnia 14 września kluboksięgarnia dziecięca Badet oraz Wydawnictwo Widnokrąg zapraszają na spotkanie z Michałem Rzecznikiem połączone z warsztatami komiksowymi dla najmłodszych. O godzinie 17:00 przeniesiemy się w czasy szkolnych fartuszków i kartek żywnościowych, dowiemy się, jak powstaje scenariusz komiksu, napiszemy dialog dla stojących w kolejce. Impreza przeznaczona jest dla dzieciaków powyżej 7 roku życia, a zapisywać się można mailowo (badet@badet.pl) lub telefonicznie (22 499-37-17).

"Strange Years" już jest! Wspólny komiks Artura Kurasińskiego (scenariusz) i Michała Śledzińskiego (rysunki) w wersji cyfrowej można całkowicie legalnie i za friko ściągnąć z oficjalnej strony projektu. Do wyboru macie polską i angielską wersję językową (przekładem zajął się Filip Szcześniak), a lekturę umili Wam ścieżka dźwiękowa przygotowana przez Piotra Koczewskiego. Po pobieżnym przejrzeniu kilku stron i wiem jedno - Śledziu umie "realistycznie". Nie ma nawet dwóch zdań. Kliknijcie, ściągnijcie i podajcie znajomym. Obszerny opis projektu prezentuje się tak:

Na pomysł albumu jak i całej serii wpadłem zastanawiając się, co by było gdyby wydarzenia 11 września w USA były tylko pierwszym elementem globalnej łamigłówki. Co by było gdyby nie byłoby wiadomo, kto jest napastnikiem, czego chce i jakie ma plany. 

Jak ja, mieszkaniec Europy i stolicy dużego kraju odnalazłbym się w sytuacji, kiedy trzeba w godzinę spakować się i uciekać ze swojego domu pokonując tysiące kilometrów. Co by było gdyby w ciągu kilku dni cały świat, jaki znamy zniknął, a w jego miejsce pojawiłby się nowe państwa, porządek społeczny a na powierzchni ziemi nowe osady i miasta. Innymi słowy mamy do czynienia z klasyczną opowieścią w klimacie post-apokaliptycznym. 

„Strange Years: Autumn” to pierwsza cześć pierwszej części komiksu, którego fabułę wymyśliłem, a całość ozdobił tekstami i narysował genialny Michał „Śledziu” Śledziński. Bardzo dużo czasu wymyślaliśmy fabułę, konstruowaliśmy postaci i staraliśmy się myśleć naprawdę oryginalnie. Czy nam się to udało – oceń sam. 

Na pewno znajdziecie w świecie „Strange Years” bardzo dużo nawiązań i odwołań do kina, literatury i sztuki, ale też do szeroko rozumianej kultury masowej. Chcieliśmy żebyś sam odnalazł te „rodzynki” i miał taką samą przyjemność z ich odkrywania jak my, kiedy je wymyślaliśmy. 

Bohaterami komiksu jest dwóch młodych chłopaków, którzy mają po dwadzieścia kilka lat i pamiętają jak przez mgłę wydarzenia z 11 września 2001 roku. Elvis i Reuben wplątani są w przygodę w czasie, której poznają między innymi tajemniczego wynalazcę zafascynowanego jabłkami i okręgami, rudowłosego innowatora, który chce łączyć ludzi, czarnoskórego proroka, który zgodnie z przepowiednią ma zmienić historię świata… 

Zaplanowaliśmy cztery albumy (po „Autumn” jak łatwo zgadnąć będą: „Winter”, „Spring” i „Summer”) oraz jeśli to będzie możliwe czasowo chcemy również przygotować interaktywną aplikację, która będzie tak naprawdę animowanym komiksem. Wszystko zależy od tego jak czytelnicy czy Ty zareagujecie na pierwszą część. Dlaczego nie chcemy żebyś zapłacił za komiks i dorzucamy jeszcze gratis ścieżkę dźwiękową? Po pierwsze, ponieważ zależy nam na tym żeby nasza praca dostała się do jak największej grupy osób. Po drugie tym samym chcemy podziękować wszystkim tym z inspiracji, których korzystaliśmy i Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, bez których ten komiks nie mógłby powstać – jest Was tak dużo, że po prostu przyjmijcie zbiorowo nasze gromkie „dziękuję”!

1 komentarz:

Maciej Gierszewski pisze...

przykładowe plansze z "Myszy" można zobaczyć na Alei:

http://www.alejakomiksu.com/komiks/15137/Mysia-Straz-1-Jesien-1152/