środa, 20 sierpnia 2014

#1716 - Komix-Express 261

Na niemieckim rynku pojawił się odpowiednik Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela z DC. "DC Comics Graphic Novel Collection" wydawana jest przez oficynę Eaglemoss, która działa również w Polsce (możecie ją kojarzyć z kolekcji marvelowskich figurek). Zgodnie ze świecką tradycją na pierwszy ogień poszedł rzut testowy. W kilku wybranych miejsca dostępne były pierwsze albumy cyklu - "Batman: Hush" Jepha Loeba i Jima Lee (podzielony na dwa tomy), który w Polsce ukazał się nakładem Egmontu, "JLA: The Tower of Babel" Marka Waida, Howarda Portera i Steve`a Scotta, znane z edycji Dobrego Komiksu "Batman/Superman: Wrogowie publiczni" Loeba i Eda McGuinnesa oraz (prawdopodobnie) "Superman: The Last Son" Geoffa Johnsa, Richarda Donnera i Adama Kuberta. W dalszych zapowiedziach znalazło się miejsce dla "Green Lantern: Secret Origin" oraz "Wonder Woman: The Dark Side of Paradise". Podobnie, jak w przypadku WKKM dostawcą materiału jest firma Panini. Garf z forum gildii komiksu zadał sobie trud przekopania się przez niemieckojęzyczne forum Panini.de zdobył trochę informacji o DCGNC (zdjęcia pochodzą właśnie stamtąd).

W kolekcji nie będzie historii dłuższych niż dwutomowe. Twórcy, których dzieła znajdą się w kolekcji to między innymi Jim Lee, George Perez, John Byrne, Geoff Johns, Grant Morrison i Denny O'Neil. Poszczególne numery będą zawierać, podobnie jak w WKKM, dodatki w stylu krótkiego wprowadzenia do komiksu ze streszczeniem przeszłych wydarzeń oraz sylwetki scenarzystów i rysowników. Oprócz tego w każdym albumie zamieszczony jest dodatkowo przedruk jakiejś klasycznej historii ze Złotej albo Srebrnej Ery. Prenumeratorzy dostali ankiety z pytaniem, którymi superbohaterami najbardziej się interesują. Z tej ankiety wynika także, że Eaglemoss, w przeciwieństwie do Hachette, może wzbogacić kolekcję o wydania specjalne. Jakby miało ono wyglądać? Jeszcze nie wiadomo. O kolekcji wiadomo od maja. Obecna wersja rozprowadzana jest w wybranych częściach Niemiec. W razie pomyślnego wyniku testu regularna seria ma wystartować na terenie całego kraju jeszcze w tym roku. Podobno popyt na prenumeratę był tak duży, że aż opóźniła się wysyłka części tomów, a Eaglemoss dodrukowuje tomy na zamówienia numerów archiwalnych, więc start kolekcji wydaje się pewny. Grafika na grzbiecie ma układać się w jedną z okładek serii "Justice" Rossa, Kruegera i Braithwaite'a.Czy kolekcja ma szansę trafić do Polski? Trudno powiedzieć, ale chłopaki z forum już zaczęli atakować polski oddział Eaglemoss z zapytania o szanse pojawienia się "DC Comics Graphic Novel Collection" w naszym kraju, dając do zrozumienia, że na taki produkt byłoby zapotrzebowanie. Pojawiają się jakieś przebąkiwania o petycji - z pewnością żadne działania tego typu nie zaszkodzą, a mogą pomóc. Mnie niemal każda komiksowa inicjatywa w naszym kraju cieszy, bo w mniejszym lub większym stopniu przyczynia się do rozwoju rynku i budowania konsumenckiej i kulturowej świadomości. A przynajmniej chce w to wierzyć. Sam kupować "Kolekcji Powieści Graficznych DC" raczej nie będę, bo gustuje w wydaniach oryginalnych, ale trzymam kciuki za pojawienie się jej na polskim rynku.

W Łodzi, w Warszawie, w Tomaszowie Mazowieckim (i Piotrkowie Trybunalskim, jak podpowiada mi Jacek Jastrzębski) i pewnie jeszcze w kilku innych miejscach, o których nie wiem – wszędzie tam obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Do tej listy można jeszcze dopisać inicjatywę podjętą przez Ośrodek Działań Artystycznych oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim. 28 sierpnia od godziny 16.00 na Rynku Trybunalskim rozpocznie się impreza w której oprócz czytania komiksów będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, kupić komiks na giełdzie albo... pomalować twarz. Z roku na rok impreza, której pomysłodawcami byli amerykańscy blogerzy i dziennikarze Brian Heater i Sarah Morean staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Warto również zauważyć, że w ten sposób komiks zyskał kolejnego sojusznika w postaci promujących czytelnictwo bibliotek. A w stolicy o godzinie 19.00 w Teatrze Żydowskim im. Estery Racheli i Idy Kamińskich (Plac Grzybowski 12/16) w ramach Festiwalu Singera czytany będzie „Kot Rabina” Joanna Sfara.

Komiks francuskiego rysownika, to nie tylko historia niezwykłego kota – świetnego obserwatora i błyskotliwego erudyty, dorównującemu w dysputach uczonym rabinom, ale i ciekawy portret barwnej żydowskiej diaspory. Sfar zilustrował podstawowe idee kabały i myśli żydowskiej, kontestując je jednocześnie, zgodnie z talmudyczną tradycją. Bo na tym właśnie polega istota judaizmu, wyjaśniona tutaj na przykładzie historii kota, chcącego przystąpić do bar micwy – kota arcyżydowskiego, nieustającego w pytaniach do swego rabina i w kwestionowaniu Pisma.

Reżyserią i adaptacją zajmie się Jacek Papis, absolwent reżyserii krakowskiej PWST oraz wiedzy o teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. W komiksowe postacie wcielą się Joanna Rzączyńska, Marcin Błaszak, Dawid Szurmiej i Marek Węglarski. Wstęp na „spektakl” jest wolny, a wcześniej trzeba potwierdzić swoją obecność w Biurze Festiwalowym.

W Częstochowie powstaje czytelnia komiksów. Pod szyldem Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” rozpoczęła się akcja gromadzenia zbiorów komiksowych koniecznych do zaopatrzenia czytelni, która ma powstać w Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30). Organizatorzy chcą stworzyć miejsce, gdzie fani historyjek obrazkowych mogliby się spotkać, poczytać i porozmawiać. Czytelnia miałaby wystartować jesienią. Oto apel, jaki wystosowali:

Chcąc ożywić trochę środowisko częstochowskich miłośników komiksów, postanowiono stworzyć w mieście czytelnię komiksów. Miejsce, gdzie w spokoju można by poczytać albumy i ziny, a przede wszystkim spotkać się i pogadać o komiksach. Cała inicjatywa będzie odbywać się pod szyldem Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”, a docelowo miejscówką czytelni najprawdopodobniej stanie się Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30). Obecnie trwa organizowanie startowego zestawu komiksów na potrzeby czytelni, do czego może wnieść swój wkład każdy. Jeśli macie albumy, które smutno kurzą wam się na półkach, jeśli macie jakieś duble, tytuły, które Wam się znudziły, to my bardzo chętnie je przyjmiemy. Zaopiekujemy się nimi i zadbamy, by inni często je odwiedzali i czytali. Komiksy czytane są przecież najszczęśliwsze! Na komiksy organizatorzy przedsięwzięcia czekają w Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30) od poniedziałku do piątku od 7:30 do 19:00. Można też kontaktować się z nimi mailowo: marcinkozierkiewicz@onet.pl lub adam@czytaj.festiwal.info

Dumny ze swoich dzieci ojciec - Śledziu z "Niedźwiedziem" i "Osiedlem Swoboda". Zdjęcie z FB Kultury Gniewu.
Nie udało się jej zostać królową Amazonek, więc poszła do konkurencji. Aktorka Adrienne Palicki, znana między innymi z „G.I.Joe: Retaliation” czy „Supernatural”, niedoszła Wonder Woman zagra Mockingbird. O jej debiucie w marvelowskim serialu mówiło się już od konwentu w San Diego. Oprócz Bobbi Morse drugim sezonie „Agents of S.H.I.E.L.D.” pojawi się również kilka innych nowych twarzy. Na ekranie zobaczymy Henry`ego Simmonsa, który powróci w roli mechanika Alphonso „Macka” McKenziego, a telewizyjny weteran Kyle MacLachlan wcieli się w rolę ojca Skye. Wciąż nie ujawniono kogo zagra Lucy Lawless. Plotkuje się, że niezapomniana Xena, która ma na swoim koncie role w „Battlestar: Galactica” i „Spartakusie” wcieli się w role Mary Maloney, doświadczonej agentki S.H.I.E.L.D. Do premiery drugiego sezonu „Agents of S.H.I.E.L.D.” pozostał jeszcze miesiąc – premiera pierwszego odcinka zaplanowana jest na 23 września.

W zapowiedziach wydawnictwa Sine Qua Non pojawiła się komiksowy spin-off serialu „Synowie Aanrchii”. Seria wydawana nakładem Boom! Studios od 2013 roku stanowi uzupełnienie serialu Kurta Suttera i podejmuje nowe wątki. Polska premiera pierwszego albumu zaplanowana została na 4 października, czyli na łódzki MFKiG. Scenariusz komiksu napisał Christopher Golden, którego możecie kojarzyć z prac z uniwersum „Hellboy`a”, a oprawą graficzną zajął się Damian Couceiro. Szczegółów odnośnie wydania – w tym ceny – na razie nie znamy. SQN na FB udostępniło taki, króciutki i bardzo enigmatyczny (przynajmniej dla osoby, która nie ma zielonego pojęcia o serialu) opis tego, co można się spodziewać po komiksie:

To nie jest historia anonimowych motocyklistów z SAMCRO. Jax przewodniczy klubowi, Tig zmaga się z koszmarami przeszłości, a Clay snuje intrygę za plecami wszystkich...

Brak komentarzy: