środa, 23 lipca 2014

#1672 - Komix-Express 253

Właśnie tak będzie wyglądał absolutnie przepiękny plakat Ligatury anno Domini 2014 autorstwa Kamila Macejko. Poznański Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej w tym roku odbędzie się między 8, a 10 sierpnia. Przypuszczam, że lada chwila możemy spodziewać się, pierwszych przecieków z Centrali/Fundacji Tranzyt odnośnie programu imprezy. Póki co wiadomo o jednej wystawie i trzech warsztatach. 8 sierpnia w Anarchistycznym Klubie/Księgarni Zemsta przy ulic Fredry 5/3a odbędzie się wernisaż  "Lokomotywy/IDEOLO" Małgorzaty Gurowskiej i Joanny Ruszczyk. Wystawa oparta jest na tekstach Juliana Tuwima, które zostały zestawione z faktami odnoszącymi się do współczesnych problemów gospodarczych, ekonomicznych, ekologicznych i etycznych. To odsłona Tuwima zaangażowanego, odważnego, bezkompromisowego w poruszaniu tak trudnych tematów, jak tożsamość narodowa, rasizm, antysemityzm. W tytułowym pociągu jadą Żydzi, kibole, żołnierze, geje i lesbijki, hipsterzy oraz zwierzęta, przewożone są różne materiały. A jeśli idzie o warsztaty – 9 sierpnia w Republice Sztuki Tłusta Langusta (ul. Gwarna 12) Kamil Macejko, który od lat współpracuje z Centralą, jako grafik, zdradzi tajniki szykowania komiksu do druku. ...bo zanim album ukaże się w pełnej krasie, wydrukowany, piękny i pachnący, musi przejść kilka etapów. Na każdym z tych etapów coś może pójść źle. Czasami, niestety, na swojej drodze można spotkać ludzi, którzy nie są tak profesjonalni jak twierdzą. Czasami drukarze i DTPowcy mówią własnym językiem, który nie do końca jest zrozumiały dla zwykłego śmiertelnika. Macejko opowie i pokażę, co trzeba zrobić, aby komiks po wydrukowaniu cieszył oko, aby kolory były takie, jak zaplanujesz, czarny był głęboki, a detale wyraźne. Wyjaśni po co się stosuje i co to jest spad, zalewka, profil kolorów, głęboka czerń, na czym polega różnica między CMYKiem, a RGB, co to jest format stratny i bezstratny i dlaczego .JPG nie jest najlepszym formatem do archiwizacji. Warsztaty te trwać będą od 10 do 14, natomiast między 14, a 18 w Languście rządzić będą członkowie wrocławskiego niezależnego wydawnictwa "Bazgrolle", którzy  poinstruują laików jak zostać zinowym czempionem. Zajęcia poprowadzą Fil, XNDR i Robert "Bele" Siennicki. Tego samego dnia, o tej samej godzinie, ale w Galerii Cheap East, w sali 101 (CK "Zamek", ul. św. Marcin 80/82) Michał Rzecznik, członek kolektywu "Maszin", poprowadzi warsztaty literacko-performatywne, złożone z ćwiczeń pobudzających wyobraźnie i rozwijających umiejętności opowiadania historii. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z teorią grafów by oprzeć o nią wspólny scenariusz pełnowymiarowego album komiksowego. Wstęp na wszystkie z tych warsztatów jest płatny, a ilość miejsc jest niestety ograniczona. Za "Żeby było ładnie" Macejki i "Zostań zinowym czempionę" Bazgrolli zapłacić trzeba 20 złotych, a za "Między formami restrykcyjnymi a improwizacją" Rzecznika – 30).

Już wkrótce w sieci zadebiutuje kolejny magazyn komiksowy. "Super-Hero Magazyn", jak sama nazwa wskazuje, poświęcony będzie ubranym w kolorowe trykoty bohaterom, którzy trudnią się naparzaniem ubranym w równie kolorowe trykoty łotrów. Okładkę pierwszego numeru zdobi Biały Orzeł, jego premiera ma odbyć się "wkrótce", a redaktorem naczelnym periodyku dostępnego całkowicie za darmo jest Michał Czarnocki. Oto, co o "Super-Hero Magazyn" wiadomo:

To ptak? To samolot? Nie! To SuperHero Magazyn – nowy periodyk o tematyce komiksowej, dedykowany wszystkim miłośnikom superherosów. To miejsce, w którym co miesiąc przeczesywać będziemy rodzimy i zachodni rynek wydawniczy w poszukiwaniu komiksowych perełek, nasłuchiwać, co piszczy w superbohaterskiej trawie, a przede wszystkim – komentować aktualne trendy i kontrowersje ze świata herosów. Spotkacie tutaj zarówno grube ryby komiksowego biznesu: Logana, Batmana czy Deadpoola, jak i ciekawe postaci z portfolio mniejszych wydawnictw, chociażby rodzimego „Białego Orła” czy Olympian z serii „Real Heroes” – nowej inicjatywy słynnego Bryana Hitcha.


W "Entartainment Weekly" z ostatniego tygodnia lipca ukaże/ukazał się obszerny materiał poświęcony "Avengers: Age of Ultron". Już z okładki spoglądają na nas Tony Stark (Robert Downey Jr.) i Steve Rogers (Chris Evans) w towarzystwie samego Ultrona (James Spader), którego widzimy pierwszy raz w pełni okazałości. W środku - jak przypuszczam - sporo ekskluzywnego materiału zza kulis, wypowiedzi aktorów i ludzi zaangażowanych w produkcję. Pierwsze zdjęcia z planu, które pojawią/pojawiły się na łamach "EW" zdobią bieżące wydanie Komix-Expressu, natomiast więcej konkretnych informacji o zbliżającej się premierze Marvel Studios z pewnością pojawi się na konwencie w San Diego. I tak nawiasem mówiąc - nie macie wrażenia, że z sequelu na sequel design kostiumów Kapitana Ameryki, Hawkeye`a i szczególnie Thora wygląda na za bardzo przekombinowany i komiksowy (w złym tego słowa znaczeniu)?

Środa 23 lipca to oficjalny "Dzień Batman", który w tym roku będzie wyjątkowy, bowiem Mroczny Rycerz obchodzi swoje 75. urodziny. Nie tylko w Ameryce, ale także w Polsce urodziny jednego z najsłynniejszych superbohaterów będą hucznie obchodzone. O poznańskiej imprezie organizowanej przez serwis Batcave i Bibliotekę Uniwersytecką zaplanowanej 25 lipca już pisaliśmy, trzeba zatem wspomnieć o "konkurencyjnej", łódzkiej imprezie. W Łódzkim Centrum Komiksu (Piotrkowska 28) otwarta zostanie wystawa poświęcona bohaterowi stworzonemu przez Boba Kane`a i Billa Fingera. Pojawią się na niej prace między innymi Norma Breyfogle`a, Eduardo Risso, Briana Bollanda, Przemysława Truścińskiego, Mateusza Skutnika i Tomasza Tomaszewskiego. Od 13:00 na placu przed "Magdą" działać będzie Batmanowa czytelnia komiksowa, miejsce do rysowania dla dzieci i nie tylko. O godzinie 15:00 zapraszamy do ŁCKu na spotkanie z Michałem Chudolińskim i Michałem Siromskim zatytułowane "75 lat Batmana – Mroczny Rycerz Moralnego Niepokoju". Prowadzący są badaczami fenomenu Batmana. W trakcie wykładu zostanie przedstawiona postać Mrocznego Rycerza, jego znaczenie dla popkultury oraz to, jak zmienia nasze myślenie o micie.


Gdyby żył, to w zeszłą sobotę, 19 lipca Janusz Christa obchodziłby swoje 80 urodziny. Ojciec Kajka i Kokosza, Kajtka i Koka, jeden z najznakomitszych polskich twórców komiksowych, którego pracami inspirują się kolejne pokolenia rysowników - jednym słowem klasyk. Z okazji "osiemdziesiątki" na Esensji opublikowany został wywiad z Pauliną Christą, wnuczką artysty, która wspomina swojego dziadka, opowiada o jego dziedzictwie i fanach. Fajna lektura, polecam zajrzeć. Natomiast na FB pojawiła się inicjatywa "Tak dla pomnika Kajtka i Kokosza przy sopockim molo". O ile sam pomysł wydaje się całkiem do rzeczy, to nie jestem przekonany co do skuteczności obranej metody. Nie wiem w jaki sposób lajkowanie na fejsie ma przyczynić się do powstania pomnika, ale kliknąć nie zaszkodzi.

W październiku startuje nowa, autorska seria Jasona Aarona. Jak łatwo można się domyślić "Men of Wrath" będzie komiks (mniej lub bardziej) kryminalnym. Czego można się spodziewać? W porównaniu do "Southern Bastards" najnowsze dzieło Aarona będzie poważniejsze i cięższe. O ile serię robioną pod szyldem Image Comics można porównać do "Fargo", to odwołując się do filmowego dorobku braci Coen, "Men of Wrath" ma być bliższe "No Country For Old Men". Głównym bohaterem mini-serii, która publikowana będzie pod szyldem Marvel Icon będzie Ira Rath. Ira jest złym człowiekiem. Zabija ludzi za pieniądze. Ale jego historia to nie "dzieje zlecenie, które poszło nie tak" albo "miał ją zabić, ale teraz będzie musiał ją chronić", ale opowieść o nieprzerwanym kręgu przemocy, w który został uwikłany. Oprawą graficzną zajmie się Rona Garney, który z Aaronem współpracował przy "Thor: God of Thunder", "Ultimate Comics Captain America" czy "Wolverine". Będzie to dla niego pierwszy komiks, w którym nie będzie musiał rysować nawalających się superbohaterów. Po 25 latach w branży Garney spróbuje swoich sił w projekcie spod znaku creator owned, więc w pewnym sensie "Men of Wrath" będzie dla niego debiutem.

Brak komentarzy: