niedziela, 13 lipca 2014

#1662 - Ludzie rysują Blera S03E09 - Jarosław Gach

Naszym dzisiejszym gościem jest Jarosław Gach. To jeden z nielicznych polskich autorów, którego plansze komiksowe miały sposobność zaistnieć, w telewizji! Pomysł ożywienia typowego programu omawiającego nowe pozycje książkowe przez wplecenie w niego komiksowych fragmentów omawianych pozycji, to jedna z najlepszych rzeczy, jakie na przestrzeni ostatnich lat widziałem w telewizji. Oczywiście sam pomysł nie uczyniłby "Hurtowni książek", bo o niej mowa, tak wyjątkową. Potrzeba było artysty, z umiejętnościami na ponadprzeciętnym poziomie. Jarek sprawdził się w tej roli idealnie, nie tylko przez sprawny rysunek, ale i znakomicie oddając nastrój ilustrowanych pozycji. Duża część tych jego „telewizyjnych” komiksów można znaleźć a jego galerii w Digarcie. Dla mnie są potwierdzeniem niezwykłej klasy i umiejętności warsztatowych tego autora. Świadczą o ogromnym, drzemiącym w nim potencjale.

Twórczość Jarka łączy w sobie wszystko, czego rasowemu fanowi komiksu potrzeba, czyli świetną technikę i artystyczną swobodę. Ma się wrażenie, że te plansze powstają bez większego trudu, a estetyczny zmysł autora prowadzi piórko po papierze w bezbłędny sposób.

Na tle szerokiego spektrum możliwości dość ciekawy może wydać się wybór tematyki, w jakiej autor tworzy swoje albumowe komiksy. Jarek jest autorem trzech tomów "Opowieści Warmińskich", a także drugiego tomu "Alicji" do scenariusza Jerzego Szyłaka, w moim osobistym rankingu rysunkowo przewyższającego świetnego poprzednika. Zilustrował też komiks "Biegun" oparty na wspomnieniach Marka Kamińskiego z jego wyprawy na Biegun północny. W notkach do tego ostatniego można znaleźć komentarz Bogusława Polcha, nestora polskiego komiksu, w którym wyraża się z uznaniem o szacie graficznej tego komiksu. To dobra rekomendacja, ale może także świadectwo zmiany warty?

Jarosław miał okazję też zrobić wiele krótszych form, między innymi do "Krakersa" czy zbiorów z krótszymi opowieściami, jak choćby "Historie niedopowiedziane" czy "Opowieści tramwajowe". Znany jest też ze współpracy z "Ziniolem" czy nieco zapomnianym już magazynem "Agresor".

Zapewne nie dotarłem do wszystkich publikacji Gacha, bo oprócz komiksów tworzy również okładki i ilustracje. Jest twórcą wszechstronnym i pozostaje mi mieć nadzieję, że szybko zrobi porządną karierę na Zachodzie, bo żal rozmieniać takiego talentu na drobne.

Prace Jarka w znacznej ilości można zobaczyć TUTAJ. Warto poświęcić trochę czasu, żeby się z nimi zapoznać. Tymczasem u nas Bler jego autorstwa, publikowany co najmniej z dwutygodniowym opóźnieniem, za które wszystkich, a w szczególności autora bardzo przepraszam. Autor przygotował dla mnie trzy wersje kolorystyczne a ponieważ wszystkie są fajne, to nie mogę zdecydować się na jedna i wrzucam wszystkie!

Brak komentarzy: