piątek, 9 maja 2014

#1595 - Komix-Express 239

Będą dwie wersje "Bruce`a J. Hawkera" - wydawnictwo Ongrys chce zadowolić nie tylko kolekcjonerów z zasobnym portfelem, ale również "zwykłych" czytelników. Komiks Williama Vance`a ukaże się w wydaniu zbiorczym oraz jako cykl pojedynczych albumów. Pierwszy z nich - "Kurs na Gibraltar" - będzie miał swoją premierę w czerwcu. Na ten rok planowane są również dwa kolejne tomy "Potępieńcy" oraz "Press Gang". Natomiast integral, zbierający wszystkie te trzy albumy w jednym ukaże się pod koniec maja (nie ma pewności czy z jego drukiem uda się zdążyć na Komiksową Warszawę). Ta wersja będzie wzbogacona o kilkadziesiąt stron dodatków przybliżających czytelnikowi postać autora oraz kulisy powstania i publikacji serii. Nie znamy jeszcze cen oby wersji, ale Leszek Kaczanowski zapewnia, że na wydanie kolekcjonerskie nie wydamy więcej, niż gdybyśmy kupowali pojedyncze albumy. Co więcej, będzie miało ono ograniczoną dostępność. Integral "Hawkera" będzie można dostać w księgarniach komiksowych, na festiwalach i od samego wydawcy. "Nie będzie go natomiast w hurtowniach, a więc także w księgarniach typu Merlin, które zaopatrują się w hurtowniach" - komentuje Kaczanowski dla Alei. 


Dokładnie 28 kwietnia 1994 roku ukazał się pierwszy numer "Kaczora Donalda". Magazyn ten był kontynuacją miesięcznika "Mickey Mouse", któremu wydawca, polski oddział Egmontu, zmienił szyld. Okazja była nie byle jaka, bo kaczy bohater obchodził wtedy swoje sześćdziesiąte urodziny. W ten sposób narodził się tytuł, który dla wielu czytelników był często pierwszym kontaktem z komiksem. W tym roku obchodzimy 20 rocznicę powstania "Kaczora Donalda" i z tej okazji Egmont wyprawi wielką imprezę urodzinową. Na Festiwalu Komiksowa Warszawa, który odbędzie się w ramach stołecznych Targów Książki 24 maja na Stadionie Narodowym odbędą się konkursy, spotkania ze specjalnie zaproszonymi gośćmi, gra terenowa oraz inne atrakcje, o których informować będę, gdy tylko pojawi się więcej szczegółów.

Album "Tej nocy dzika paprotka" Marzeny Sowy i Bereniki Kołomyckiej znalazł się pośród książek nominowanych w ramach Festiwalu literatury dla dzieci do tytułu "Najlepszej książki dla dzieci" zeszłego roku. Kapituła w sumie wybrała aż 19 innych pozycji, wśród których znaleźć można dwa picturebooki wydane nakładem Kultury Gniewu, "Wilk, pies i owca" Przemysława Wechterowicz i Bartosza Minkiewicza oraz "Prawdziwa bajka" Mikołaja Łozińskiego i Marty Ignerskiej. W stawce znajduje się również inny "komiksowy" album, a mianowicie "Co się dzieje kiedy śpisz?" Maciej Łazowskiego. O wyborach jurorów można poczytać tutaj, a głosować - o tutaj.

W Poznaniu, 25 lipca odbędzie się pierwsza edycja "Dnia Batmana". Impreza zorganizowana zostanie przez serwis BatCave oraz Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu (tam właśnie odbędzie się zlot - przy ulicy Ratajczaka 38/40), a na fanów Mrocznego Rycerza czeka przede wszystkim premiera polskiej edycji książki "Bill the Boy Wonder: The Secret Co-Creator of Batman" autorstwa Marca Tylera Noblemana. Oprócz tego odbędzie się seria prelekcji poświęconych głównemu bohaterowi całego wydarzenia, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, specjalnie przygotowana czytelnia komiksów z Batmanem w roli głównej, warsztaty rysunkowe dla dzieci i młodzieży. Oprócz tego, na stoiskach sklepów komiksowych będzie można się zaopatrzyć w komiksy nie tylko z Gackiem. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, a jej szczegółowy plan poznamy już wkrótce.

Również w Poznaniu i również w Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się polska edycja Free Comic Book Day i muszę przyznać, że impreza zapowiada się naprawdę znakomicie. Co oczywiste - będzie można dostać komiksy za darmo. Amerykańskie zeszytówki przygotowane specjalnie na tą okazję dostarczone zostaną przez Multiversum. Centrala będzie kolportować swój "Cheap East", a Biblioteka Uniwersytecka rozdawać będzie wydany specjalnie na tą okazję zin oraz udostępni Obwoźną Czytelnię Komiksów, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Czytelnia. Oprócz tego w Sali wykładowej Biblioteki Uniwersyteckiej odbywać się będą komiksowe wykłady. Będą prelekcje dla początkujących fanów i dla komiksowych koneserów. Dowiecie się z nich, jak fascynującą jest sztuka komiksu i jak wielu fanów skupia. Każdy z wykładów potrwa 45 minut a potem przez kwadrans będzie okazja do zadawania pytań. Wśród prelegentów pojawią się Filip Bąk, Wojciech Nelec, Michał Traczyk oraz Wiktor Talaga i Artur Krzyżaniak. Nie zabraknie cospley`u, komiksowych stoisk i innych atrakcji, a po więcej szczegółów odsyłam tutaj.

Warsztaty, warsztaty, warsztaty... W białostockim Arsenale przy okazji kiermaszu książek odbędą się rodzinne warsztaty komiksowe nie tylko dla ryjówek. W sobotę 10 maja od godziny 12:00 wraz z Tomaszem Samojlikiem będzie można poznać wstrząsającą prawdę: otóż każdy, bez wyjątku, może stać się twórcą komiksów! Nie trzeba wspaniale rysować ani genialnie kolorować (choć to pomaga), nie trzeba znać wszystkich zasad perspektywy i skali (choć bywa to przydatne). Bezwzględnie za to trzeba mieć otwarty umysł, polecana jest gonitwa pomysłów w głowie, nie obejdzie się też bez wiaderka (no dobrze, dużego wiadra) kreatywności. Warsztaty będą się składać z dwóch części. Podczas pierwszej uczestnicy (wspomniane ryjówki, leśne stworzonka i dzieci) posługując się metodą burzy mózgów stworzą wspólnego bohatera komiksowego. Będzie on główną postacią w krótkiej opowieści komiksowej, która powstanie podczas drugiej części warsztatów. Zupełnie małe stworzonka leśne będą mogły podczas warsztatów pokolorować gotowe plansze komiksu oraz bohaterów komiksowych, starsze i doświadczone w tworzeniu komiksów ryjówki mogą zaś liczyć na fachowe porady i garść sekretów prosto z piórnika prowadzącego warsztaty. Uczestnicy powinni zabrać z sobą dobry humor oraz masę pomysłów! A tymczasem w Warszawie, z okazji przyjazdu Rutu Modan Beata Sosnowska wraz z Dream Teamem poprowadzą "Narracje-Aberracje". Będą to warsztaty komiksowe, w których zbadana zostanie granica pomiędzy bohaterem, a rzeczywistością. Spodziewajcie się eksperymentowania z komiksową formą narracji i przekraczania jego klasycznej formy. Warsztaty odbędą się w 24 maja w TR Warszawa przy ulicy Marszałkowskiej 8. Start o godzinie 12:00.

Brak komentarzy: