środa, 30 kwietnia 2014

#1586 - Komix-Express 237

Znamy (wreszcie!) wyniku konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Najwidoczniej obrady jury (w skład, którego wchodziły tak znamienite postacie, jak Tomasz Bagiński, Jacek Dukaj, Tomasz Kołodziejczak, Zbigniew Kasprzak, Przemysław Truścińki, Sławomir Zajączkowski i Katarzyna Utracka) były bardzo burzliwe. Dość powiedzieć, że konkurs trwał od 1 września do 2 grudnia zeszłego roku, więc prawdopodobnie krócej, niż wyłanianie zwycięskich prac. Ogółem wpłynęło 40 prac komiksowych, w tym 2 prace, które nie były zgodne z regulaminem i zostały wykluczone z konkursu. Ostatecznie do konkursu zostało zakwalifikowanych 38 prac, z których najlepsze okazały się:
I miejsce – "Jesienią" rys. Ernesto Gonzales, scen. Grzegorz Janusz (43,5 pkt.)
II miejsce – "Dobry, zły, martwy" rys. Jacek Michalski, scen. Maciej Jasiński (39 pkt.)
III miejsce – "Mamy dużo czasu" rys. Paweł Piechnik, scen. Piotr Mańkowski (31,5 pkt.)

Przy okazji Muzeum Powstania Warszawskiego poinformowało, że na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu zostanie zaprezentowana wystawa najlepszych prac biorących udział we wszystkich edycjach konkursu, również tej właśnie rozstrzygniętej. Wystawę będzie można obejrzeć prawdopodobnie od lipca do końca sierpnia (w tej chwili jest dopinany jest jej ostateczny termin). Fajnie, ale bardziej czekam na zapowiedziane przez muzeum albumy wyróżnionych twórców, które mają uświetnić obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania.

17 i 18 maja odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Komiksu Historycznego. Po raz pierwszy impreza organizowana przez Przystanek Historia - Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki połączona będzie z Nocnym Festiwalem Planszowych Gier Historycznych, a także Nocą Muzeów. Czy to dobrze, czy źle pewnie wyjdzie pewnie w praniu. Jakie komiksowe atrakcje czekają nas na Marszałkowskiej 21/25? Na FKH otwarte zostaną cztery wystawy - najciekawiej zapowiada się "Historia Polski w komiksie", której kuratorem będzie Wojciech Łowicki. Oprócz tego podziwiać będzie można prace i rysunki Tomasza Meringa, plansze z albumu "Wilcze Tropy. Młot" Krzysztofa Wyrzykowskiego oraz galerię prac uczniów – laureatów II edycji ogólnopolskiego konkursu "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie" organizowanego przez Centrum Edukacyjne IPN Przystanek historia pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Wśród gości nie zabraknie chyba żadnego liczącego się twórcy, który w ostatnim czasie kojarzony był z komiksem historycznym - będą więc Sławomir Zajączkowski i Tomasz Beraźnicki, którzy opowiedzą o "Wrześniu pułkownika Maczka", Krzysztof Wyrzykowski i Tomasz Łabuszewski z nowymi "Wilczymi Tropami" i "W imieniu Polski Walczącej", Robert Zaręba z "Smert` Lachom", Przemysław Ochnia z "Radomskim Czerwcem`76", Jakub Kijuc z najnowszym "Janem Hardym", Przemysław J. Olszewski z "Praga Gada" oraz Witold Tkaczyk opowiadający o albumie "Powstanie Wielkopolskie. Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919". Nie braknie sesji autografowej, części edukacyjnej, warsztatów dla dzieciaków, quizu oraz atrakcji związanych z planszówkami. Ukoronowaniem imprezy wydaje się panel dyskusyjny zatytułowany "O jakiej historii Polski opowiadają współczesne komiksy?" moderowany przez Adama Radonia, na którym pojawiają się Tomasz Kołodziejczak, Marek Oleksicki, Maciej Parowski, Witold Tkaczyk, Sławomir Zajączkowski, Robert Zaręba. Po więcej szczegółów odsyłam na stronę wydarzenia.

W planach Timof Comics pojawił się album "Michael Jordan: Bull On Parade" autorstwa Wilfreda Santiago. Jak łatwo się domyślić jest on poświęcony jednemu z największych koszykarzy wszech czasów. Na rynku amerykańskim komiks dopiero czeka na swoją premierę, którą zaplanowano na październik 2014. Jego wydawcą będzie oficyna Fantagraphics. Nawiasem mówiąc nie przypominam sobie przypadku, w którym polski edytor zapowiada (choćby nieoficjalnie) zagraniczny komiks, który jeszcze się nie ukazał. W każdym razie rzecz zapowiada się frapująco. Santiago, autor bestsellerowego "21: The Story of Roberto Clemente", opowie historie o jednym z największych, współczesnych sportowców, przyglądając się nie tylko jego sukcesom, ale również prywatnym problemom. Po pobieżnym przyglądnięciu się kilku przykładowym kadrom uwagę zwraca świetna oprawa graficzna - dynamiczna, ekspresyjna, pełna sportowej energii. Więcej o tym projekcie możecie poczytać na stronie wydawcy oraz w witrynie poświęconej komiksowi.

Rozbijajcie skarbonki, likwidujcie lokaty, zbierajcie butelki i makulaturę - w maju czeka nas prawdziwa komiksowa klęska urodzaju, związana niechybnie z Festiwalem Komiksowa Warszawa. W wykazie zapowiedzi na piąty miesiąc roku na Alei Komiksu figuruje, bagatelka, 60 pozycji. W maju ma ukazać się trzeci i ostatni znakomitej serii "Za Imperium". Na razie Centrala nie zdradził opisu "Fortuny", ani żadnych szczegółów dotyczących wydania, nie znamy jego ceny, pokazano jedynie - świetną, jak zawsze - okładkę. Obficie prezentują się zapowiedzi Wydawnictwa Komiksowego, które możecie przejrzeć pod tym adresem. O komiksie-niespodziance Hermanna, czyli "Stacji 16", pisałem w ostatnim wydaniu K-E, a majówkową ofertę uzupełniają "Życie. Powieść graficzna" Yoshihiro Tatsumiego oraz "Życie nie jest takie złe, jeśli starcza ci sił" Setha. Same musiszmiecie, sami kandydaci do top-tenów za rok 2014. W maju zaszaleje też Kultura Gniewu - dostaniemy nową, barwną wersję "Ostatniego żubra" Tomasza Samojlika (pokolorowaną przez Joannę Holeksę-Szłapę), nowy komiks Szawła Płóciennika ("Pinki") i Jacka Świdzińskiego ("Zdarzenie 1908"). Wisienką na torcie jest "Uczta u królowej", czyli Rutu Modan w wersji dla najmłodszych. Naprawdę, jest w czym wybierać.

Wystawy, wystawy, wystawy - Podolec w CK Zamku, a Gach w Morągu. We wtorek, 29 kwietnia odbył się wernisaż "Małych gestów" Marcina Podolca we wrocławskiej Galerii Komiksu i Ilustracji "Tymczasem" (Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1). Ekspozycja otwarta będzie do 20 maja, a od 24 kwietnia w Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu (ul. Ogrodowa 16) można podziwiać dzieła Jarosława Gacha. Trzeba się jednak spieszyć, bo czynna będzie tylko do 10 maja w godzinach otwarcia biblioteki.

Wygląda na to, że filmowy „Batman vs. Superman” będzie coraz mniej obrazem o spotkaniu dwóch superbohaterskich ikon, a coraz bardziej szykowaniem gruntu pod ekranizację „Justice League”. Do obsady obrazu Zacka Snydera dołączył ostatnio Ray Fisher, który wcieli się w postać Cyborga. A tak przynajmniej sugerują hollywoodzkie pudelki, bo Warner Bros nie komentuje tych doniesień. Warto w tym kontekście przypomnieć sobie słowa Henry`ego Cavilla, który w jednym wywiadów mówił, że w filmie poruszony zostanie wątek związków pomiędzy człowieczeństwem, a byciem superbohaterem sugerując, że edycji DVD/Blue-Ray zobaczymy S.T.A.R. Labs i postać Cyborga właśnie.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

"Nawiasem mówiąc nie przypominam sobie przypadku, w którym polski edytor zapowiada (choćby nieoficjalnie) zagraniczny komiks, który jeszcze się nie ukazał." - Przecież Kultura Gniewu zapowiedziała Battling Boy i Zaduszki, zanim w ogóle się ukazały.

Anonimowy pisze...

Teraz jak się zastanowię, to więcej by się tego znalazło. Blacksad 4 i 5 też były zapowiedziane u nas przed oryginalną premierą. Long John Silver 4 też. Ostatnia Borgia chyba też. A całkiem niedawno, Wydawnictwo Komiksowe zapowiedziało Fatale Maxa Cabanesa, które u nas ma się ukazać wraz z premierą francuską.