niedziela, 27 kwietnia 2014

#1584 - Ludzie rysują Blera S03E06 - Marek Oleksicki

Dziś Bler w wykonaniu znakomitego Marka Oleksickiego! Jego albumowy debiut, "Odmieniec", wydany w 2006 zrobił sporo zamieszania. Malkontenci narzekali na zapożyczenia z Hellboya, ale te, nie dość, że nieznaczne w niczym nie umniejszały świetności tego komiksu. Opowieść była stworzona na bazie polskich, wiejskich legend i podań, znakomicie zbalansowana i bardzo profesjonalnie narysowana. To był album z jakim spokojnie można by zaczynać karierę nie tylko na naszym maleńkim komiksowym poletku, ale i tam, gdzie w produkcję opowieści obrazkowych zaprzęgnięty jest potężny przemysł i spore pieniądze. Najwyraźniej sam autor miał świadomość jakości swojego dzieła, gdyż po zaledwie kilku podejściach krajowych: albumowej "Ursynowskiej Specgrupie do Rozwałki", konkursowym komiksie do antologii powstańczej "44" oraz kilku okładkach do "Hardkorporacji" znalazł się tam, gdzie każdy zdolny rysownik komiksowy powinien - w świecie gdzie za rysowanie komiksów dostaje się wynagrodzenie, a prace dobrej jakości spotykają się z uznaniem i kolejnymi interesującymi propozycjami zawodowymi.

Robiąc research do tych kilku słów o Marku byłem zaskoczony i zdziwiony, że jego zagranicznym sukcesom poświęca się stosunkowo niewiele miejsca. Może coś w tym rzeczywiście jest, że czasem Polacy niespecjalnie tolerują sukcesy swoich pobratymców? Kto wie… Facet zrobił komiks z uznanym scenarzystą Warrenem Ellisem, rysując "Frankenstein Womb", a także pracował przy niemniej znanej marce "28 Days Later" do scenariusza Michaela Alana Nelsona. W ostatnim czasie jego portfolio wzbogaciło się się o one-shot "The Darkness" zrobiony ze scenarzystą Alexem Kotem, a już w czerwcu rozpocznie pracę nad kolejnym zeszytem serii "Zero" dla wydawnictwa Image. To jest ogromna nobilitacja i świadectwo niezwykłego talentu, bo przebić się za oceanem, w tej, jak nam się wydaje, krainie mlekiem i komiksem płynącej wcale nie jest lekko.

Dla mnie z kolei zaszczyt, że Marek okazał się nie tylko osobą bardzo uzdolnioną ale i równym gościem i mimo zaangażowania w liczne projekty znalazł czas na narysowanie swojej wersji Blera. Wielki szacunek! Z kronikarskiego obowiązku dopiszemy, że Marek współpracował ze ś.p. "Ślizgiem" i "Foyer". Jest także autorem ilustracji do "Przekroju", "Malemen" oraz do "Uważam Rze", wspólnie z Bartkiem Sztyborem tworzy komiksy do "W sieci" i do "W sieci Historii".

Ulubione techniki i style:

Inspiracji szukałbym u Seana Phillipsa i np. Tommy`ego Lee Edwardsa i całej plejady artystów tworzących w charakterystycznym graficznym stylu. Dużo tu operowania czarną płaską plamą, dzięki czemu prace osiągają właściwą głębię i doskonale sprawdzają się zarówno w kolorze, jak i bez. Ale nie przesadzałbym z doszukiwaniem się na siłę. Prace Marka są charakterystyczne i wyjątkowe, a perfekcyjna doskonałość to jedna z cech, która je wyróżnia i ułatwia identyfikację autora.

Gdzie podziwiać?

Najlepiej TU i TU, ale jeszcze lepiej zacząć od Blera powyżejj!

Brak komentarzy: