środa, 12 marca 2014

#1555 - Komix-Express 229

Mam przyjemność napisać o kolejnym komiksie polskiego twórcy, który ukaże się za granicą. Już w czerwcu swoją premierę będzie miał "The Darkness: Close Your Eyes" do scenariusza Alesa Kota z rysunkami Marka Oleksickiego, dla którego będzie to pierwszy projekt dla Image Comics (a właściwie dla labelu Top Cow). Marek ma już na swoim koncie pracę dla Avatar Press (niedoceniony "Frankenstein`s Womb") i Boom! Studios ("28 Days Later" i one-shoty "Planet of the Apes"), więc zatrudnienie w trzecim obecnie największym wydawnictwie komiksowym w Ameryce jest sporym krokiem naprzód w jego karierze. Nowy epizod "The Darkness" będzie one-shotem, który rozgrywa się w przeszłości, w Los Angeles, dobre sto lat temu. Jak mówi scenarzysta historia ta ma być brakującym elementem układanki w mitologii Darkness, a jej głównym bohaterem będzie inny członek rodu Estacado, który posiadł moc tytułowego "artefaktu". "To historia, której nikt wcześniej nie opowiedział. To historia o miłości. To historia o śmierci." - tak Kot mówi o swoim dziele, niezbyt oryginalnie zresztą. Warto się natomiast zastanowić czy "Close Your Eyes" nie jest badaniem gruntu przed premierą kolejnej, czwartej już regularnej serii z Darkness w roli głównej.W  ursynowskiej filii kluboksięgarni dziecięcej "Badet" (znajdującej się przy alei KEN 83 w Warszawie) w sobotę, 22 marca o godzinie 11:00 odbędzie się spotkanie z Piotrem Nowackim, współautorem albumu "Detektyw Miś Zbyś na tropie". Wydarzenie zatytułowanie "Jak rysować komiksy?" zapowiada się na komiksowe warsztaty dla dzieci i ich rodziców. Podczas spotkania będzie można nauczyć się pisać komiksowe dialogi i będzie możliwość stworzenia fragmentu przygody dla własnych postaci komiksowych. Zapraszamy dzieciaki od lat siedmiu, wstęp wolny. 

W połowie kwietnia nakładem wydawnictwa Galeria Książki ukaże się komiksowa adaptacja bestsellerowego cyklu "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy". Przeznaczone dla młodszego czytelnika książki Ricka Riordana odniosły olbrzymi sukces sprzedając się w wielomilionowych nakładach w kilkunastu krajach. Pierwszy tom, zatytułowany "Złodziej pioruna" pierwotnie ukazał się nakładem Hyperion Books, a nad adaptacją czuwał sam autor. W pracy nad scenariuszem do komiksu pomagał mu Robert Venditti, a oprawą graficzną zajęli się Attila Futaki i Jose Villarrubia. Za liczący sobie 132 kolorowe strony komiks zapłacić będzie trzeba 30 złotych bez jednego grosza. Opis:

Wiecie co, wcale nie chciałem być herosem półkrwi. Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodzącym do szkoły, grającym w koszykówkę i jeżdżącym na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję się walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu przeżyć. Przedstawiam wam opowieść o tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun - a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem.

Czy Percy zdoła znaleźć piorun zanim rozpęta się wielka wojna bogów? Co by było, gdyby Bogowie Olimpijscy wciąż żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali sie w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogą wyrosnąć wielcy herosi - jak Tezeusz, Jazon czy Herakles? Jak to jest być takim dzieckiem?

Kultura Gniewu oficjalnie potwierdziła, że jesienią na polskim rynku ukaże się "Battling Boy". Będzie to pierwszy u nas komiks Paula Pope`a, autora absolutnie znakomitych "100%", "Heavy Liquid" czy "Batman: Year 100". "Battling Boy" miał swoją premierę w roku zeszłym, więc jest to rzecz całkiem świeża. Amerykańska krytyka i czytelnicy przyjęli go bardzo ciepło, a dla mnie jest to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2014 roku. Opis:

Po Arcopolis grasują potwory, wciągające dzieci wprost w koszmarne, cieniste czeluście podziemnego świata. Tylko jeden człowiek może być równym im przeciwnikiem - genialny mściciel Haggard West. Niestety, Haggard West nie żyje.

Sytuacja Arcopolis wygląda na beznadziejną, jednak gdy niespodziewanie pomoc przybywa w postaci dwunastoletniego półboga, nikt nie jest bardziej zaskoczony niż sam Battling Boy. Wysłany przez swojego ojca, boga wojownika by uratować świat opanowany przez krwiożercze potwory, młody Battling Boy jest uzbrojony jedynie w magiczną kartę kredytową i walizkę pełną zaczarowanych koszulek...

Czas poznać nowego, fascynującego bohatera! W 2013 roku komiks otrzymał nagrodę National Public Radio w kategorii Najlepsza Książka.

Pamiętacie może "Status 7" Tobiasza Piątkowskiego i Roberta Adlera? Znakomita seria, która pierwotnie publikowana była bodaj w "Resecie", a potem doczekała się albumowego wydania nakładem Egmontu (w 2002 i 2003 roku) to jedna z niewielu rzeczy godnych uwagi jeśli chodzi o "polski komiks środka". Żadne tam "Orły Białe", "Specgrupy" czy inne "Kamienie przeznaczenia" - komiks duetu Adler-Piątkowski to rzecz z absolutnie pierwszej ligi. Brawurowo napisana cyberpunkowa historia z niegłupią intrygą i pędzącą na złamanie karku akcją, obficie inspirowana japońską klasyką gatunku - aż żal, że powstały tylko dwa albumy ("Breakoff" i "Overload"), które teraz można przeczytać za darmo w sieci. Jeśli nie znacie - zapoznajcie się, bo naprawdę warto. Sam jestem zaskoczony, że "Status 7" tak dobrze zniósł próbę czasu.

Pojawiły się pierwsze informacje o Bydgoskiej Sobocie z Komiksem. Tegoroczna, siódma już edycja imprezy ma odbyć się pod zmienioną nazwą, pod szyldem nowego organizatora (Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna BYLOT), ale za to w starym miejscu (Akademicka Przestrzeń Kulturalna przy ulicy Królowej Jadwigi 14) i dzięki wsparciu lokalnych władz. Maciej Jasiński, jeden z organizatorów imprezy, na razie nie może zdradzać więcej szczegółów, ale wiadomo już że z okazji 40. rocznicy "Kryptonimu Walizka" (jednego z odcinków serii o Kapitanie Żbiku narysowanego przez Jerzego Wróblewskiego) dla uczestników przygotowana zostanie broszurka tributowa związana z tą rocznicą oraz wycieczka pieszo-tramwajowa śladem miejsc w Bydgoszczy, które na łamach komiksu uwiecznił Jerzy Wróblewski. A jeszcze w tym tygodniu ma zostać pokazany plakat. Czekamy na więcej informacji!

7 komentarzy:

Bartek "godai" Biedrzycki pisze...

Zaraz będzie dym za news o Statusie. I to nijak nie związany ze statusem...

Kuba Oleksak pisze...

O cóż ten dym ma niby być?

Bartek "godai" Biedrzycki pisze...

O brak szacunku dla najlepszych polskich komiksów środka ;)

Anonimowy pisze...

O właśnie! Otóż to! Strasznie wkurwia mnie brak szacunku dla najlepszych polskich komiksów środka!

Kuba Oleksak pisze...

Ale zaraz Adler nie jest z mojej sitwy - on jest z Twojej webkomiksowej-sitwy Bartku! W pamiętnym flejmie byłem po stronie Szyłaka!

Bartek "godai" Biedrzycki pisze...

Ja stoję tam gdzie wtedy. A gdzie ty, to już twoja sprawa.

Adler z mojej sitwy :D Chciałbym, ale to, że mi zilustrował szorty w Kolektywie to nie zmienia faktu, że to zupełnie nie ta liga - nie doskoczę.

adler pisze...

zilustrowałem Ci szorty... stary... co ludzie sobie pomyślą