poniedziałek, 10 marca 2014

#1552 - Komix-Express 228: wyniku konkursu im. Janusza Christy

Jesienią ubiegłego roku wydawnictwo Egmont ogłosiło I edycję Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci. Udział mogli wziąć wszyscy rysownicy – zawodowcy, jak i amatorzy. Tomasz Kołodziejczak chciał dać szansę polskim twórcom na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów dla najmłodszych. Największe polskie wydawnictwo komiksowe chce umożliwić im stworzenie pełnowymiarowych albumów komiksowych i zapewnia długoterminowe wsparcie oraz promocję ich pracy, a przy okazji przypomina młodemu pokoleniu twórczość patrona konkursu, ojca Kajka i Kokosza, Kajtka i Koka.


Komiks dla dzieci mógł być wykonany w dowolnej technice. Na laureatów czekały nagrody pieniężne i propozycja wykonania pełnometrażowego albumu. Termin składania prac upłynął 10. stycznia 2014 roku. Ogłoszenie wyników odbyło się 4. marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Galę uświetniła obecność wnuczki Janusza Christy – Pani Pauliny Christy oraz Prezydenta Miasta Sopotu – Jacka Karnowskiego. 

Prace były oceniane przez grono jurorskie, w którym zasiedli Grzegorz Kasdepke (jeden z najpopularniejszych polskich autorów piszących dla dzieci i młodzieży), Tomasz Kołodziejczak (pisarz, dyrektor wydawniczy Klubu Świata Komiksu), Tomasz Leśniak (grafik, ilustrator i animator, wspólnie z Rafałem Skarżyckim stworzyli jedne z najpopularniejszych polskich serii komiksowych: „Jeż Jerzy” oraz „Tymek i Mistrz”), Wojtek Wawszczyk (reżyser, scenarzysta, animator, rysownik, autor nagradzanych na całym świecie krótkich filmów animowanych: „Headless”, „Mysz”, „Pingwin”, „Drzazga”, współtwórca pełnometrażowego „Jeża Jerzego” i animowanych efektów specjalnych do filmów „I Robot” i „AeonFlux”), Agnieszka Wielądek (od wielu lat redaktor pism komiksowych dla dzieci i młodzieży – m.in. „Czarodziejki W.I.T.C.H.” i „Kaczor Donald”). 

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: 

Miejsce pierwsze -  Izabela Dudzik za komiks „Dorosłość


Miejsce drugie -  January Misiak za komiks „Wszystko będzie dobrze


Miejsce drugie ex equo - Łukasz Piotrkowicz, Krzysztof Budziejewski i Katarzyna Urbaniak za komiks „Rysiek i Królik” 

Miejsce trzecie - Przemysław Surma i Jakub Syty za komiks „Kubatu


Miejsce trzecie ex equo - Michał Chojnacki i Jakub Grochola za komiks „Skarb


Specjalne wyróżnienie za komiks w duchu Janusza Christy - Maciej Kur i Piotr Bednarczyk za komiks „Lil i Put


Opinie jurorów

Tomasz Kołodziejczak - Wydawnictwo Egmont od piętnastu lat publikuje komiksy najbardziej znanych twórców światowych i polskich, w tym wiele serii dla młodego czytelnika, takich jak „Asterix”, „Lucky Luke”, „Jonka, Jonek i Kleks”, „Calvin i Hobbes”, „KidPaddle”, „Lou”, „Tytus, Romek i A’Tomek”, „Kaczor Donald”. Jesteśmy też wydawcą wszystkich dzieł jednego z mistrzów polskiego komiksu – Janusza Christy, w tym Jego najbardziej znanej serii „Kajko i Kokosz”.

Uznaliśmy, że najlepszą formą uczczenia pamięci zmarłego w 2008 Janusza Christy, będzie wsparcie Jego nazwiskiem konkursu dla młodych polskich autorów, tworzących komiksy dla dzieci. Pomysł wsparła wnuczka autora, Paulina Christa.  Na konkurs nadesłano ponad 70 prac, stworzonych w większości przez debiutantów lub młodych autorów z niewielkim dorobkiem.

Spośród nich jury wskazało kilkanaście – najlepiej narysowanych i napisanych. Dalszy wybór nie był łatwy. Na szczęście, choć obiecywaliśmy trzy nagrody, dzięki wsparciu rodzinnego miasta Janusza Christy, Sopotu, możemy ich przyznać aż pięć.  Wyróżnione komiksy różnią się warstwą plastyczną i treścią, niektóre z nich adresowane są do dzieci, którym komiks będą czytać rodzice, inne do młodszych nastolatków. W ścisłym finale znalazły się i baśniowe opowieści, i cykl dowcipnych „gagowych” plansz, ale i poważniejszy komiks obyczajowy. 

Mamy nadzieję, że autorzy przynajmniej niektórych nagrodzonych prac stworzą pełne albumy komiksowe, które ukażą się jesienią tego roku. I że Janusz Christa byłby zadowolony z pracy swoich młodych następców. 

Agnieszka Wielądek - Udział w komisji konkursowej na komiks dla dzieci był dla mnie dużym przeżyciem i chyba jeszcze większą frajdą. Prawdę mówiąc początkowo podchodziłam do niego z pewną nieufnością. Wielokrotnie miałam okazję oglądać przykłady prac twórców komiksowych i cóż... Miałam wrażenie, że łatwiej jest stworzyć komiks zaangażowany społecznie, historyczny lub science fiction niż zwyczajny komiks dla dzieci. Teraz otwarcie mogę powiedzieć, że prace przesłane na konkurs mile mnie zaskoczyły. W znakomitej większości były na wysokim poziomie graficznym. Historie w nich opowiedziane były zajmujące i często poruszające. Bajkowe opowieści przeplatały się z historiami wziętymi z życia. Z niezwykłym wyczuciem autorzy tłumaczyli tak ważne problemy jak rozwód, dorastanie czy "inność", albo opowiadali zajmujące historie o podwórkowym życiu, cyrku, bajkach, wakacjach w stadninie - czyli o tym, czym dzieciaki naprawdę żyją. Wszystko często okraszone znakomitą dawką humoru. Wyborna lektura. (Nie żal było tych "zarwanych" na czytaniu komiksów konkursowych - nocy). I choć wygrać mogli tylko nieliczni, wszystkim gratuluję. Bo moim zdaniem naprawdę dużą sztuką jest stworzyć dobry komiks dla dzieci.

Wojtek Wawszczyk - Niełatwo było dokonać wyboru spośród tak wielu nadesłanych różnorodnych prac. Chyba liczba nadesłanych prac, i to że wiele z nich stworzonych było przez osoby młode, cieszy najbardziej. Można mieć przez to nadzieję, że zainteresowanie medium komiksu nareszcie rośnie. Wśród prac szukałem tego, co uważam w komiksie (i w filmie animowanym, którym zajmuję się na co dzień) najważniejsze – harmonijnego współistnienia słowa i obrazu, poprawnie strukturalnie skrojonego scenariusza i odpowiednio do niego dobranej, oryginalnej warstwy plastycznej. Przede wszystkim zwracałem uwagę na emocje i szczerość, stawiając te wartości ponad opowieściami odtwórczymi i sztampowymi, których trochę się niestety znalazło. Pośród oczywiście wielu prac słabszych przeczytaliśmy tak dużo dobrych, że mieliśmy ogromny problem z wyróżnieniem jedynie trzech prac, stąd werdykt honorujący aż pięć propozycji. Dzięki temu zwycięskie tytuły pokazują pełne spektrum komiksu dla dzieci: od poważniejszych, wysmakowanych poetyckich propozycji aż po proste żartobliwe anegdotki, które przypadną do gustu czytelnikowi poszukującemu mniej wyrafinowanej rozrywki. 

Grzegorz Kasdepke - Zazwyczaj bronię się przed funkcją jurora, bo żadna to frajda przysypiać nad stosem papierów - a o kroplówce z kofeiną można tylko pomarzyć. Powinna być na wyposażeniu każdego jurorskiego gremium! Zmieniałbym jedynie esencjonalność sączącego się do krwioobiegu płynu; w przypadku konkursów literackich niezbędna wydawałaby się moc espresso doppio, lecz na konkurs komiksowy wystarczyłoby łagodne cappuccino - takie z pianką. Widok pudła wypełnionego po brzegi konkursowymi pracami sprawił, że automatycznie zacząłem ziewać. Ale już lektura pierwszych z nich senność odpędziła. Cappuccino byłoby niezbędne tylko do tego, aby jeszcze bardziej rozsmakować się w kolejnych komiksach. Bo, owszem, nie wszystkie osiągnęły poziom dający przepustkę do druku, jednak w większości można było odnaleźć „to coś“! A czego szuka bajkopisarz na komiksowych planszach? Zaskoczenia, dowcipu i inteligencji. Odnalazłbym je jako juror tego konkursu, nawet gdyby organizatorzy zaparzyli mi melisę!

Tomasz Leśniak - Przy ocenie prac równie ważne jak warstwa graficzna były dla mnie walory literackie. Na konkurs nadesłano wiele bardzo udanych komiksów. Podczas obrad postanowiliśmy więc przydzielić dwie drugie i dwie trzecie nagrody, żeby nie pominąć prac, które zdecydowanie na nagrody zasługiwały.

Komiksem, który mnie absolutnie zachwycił była praca Januarego Misiaka „Wszystko będzie dobrze”. Autor bardzo poważnie traktuje dziecięcego czytelnika, opowiadając historię trudnego rozstania rodziców z punktu widzenia dziecka. Zakończenie historii na długo pozostaje w głowie. Znakomitą narrację komiksową połączył z doskonale dobranymi środkami graficznymi. Komiks w wyniku obrad jury zajął ostatecznie drugie miejsce ex aequo z pracą „Rysiek i królik”. 

Komiks „Dorosłość”, który ostatecznie zajął pierwsze miejsce jest o wiele lżejszą opowieścią, ale również bardzo udaną. Jest ciepłą ale nie banalną historia o dorastaniu zilustrowaną lekkimi rysunkami. Spośród nagrodzonych prac jeszcze jedna szczególnie przypadła mi do gustu. To „Kubatu” Przemysława Surmy i Jakuba Sytego. Drobne niedostatki scenariuszowe zrekompensowały mi w tym przypadku fantastyczne, nowoczesne rysunki, świetne kolory, pewna kompozycja kadrów i plansz, śmiała kreska uzupełniana odważnie używaną czernią. 

Chciałbym wspomnieć jeszcze o Jednej pracy, która odstawała poziomem od nagrodzonych. Bardzo rozbawiła mnie praca „Słodka nieświadomość” o kurczakach udających się na relaks do spa. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł przeczytać albumy komiksowe nagrodzonych autorów. W moim odczuciu każdy z nagrodzonych komiksów ma potencjał do rozwinięcia w dłuższą historię, lub zbudowania zbioru szortów wokół wykreowanych bohaterów i poruszanych tematów.

Biogramy laureatów

Izabela Dudzik - urodzona w 1992 roku na Śląsku. Studentka drugiego roku projektowania graficznego na ASP w Katowicach. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych dyplomem z grafiki warsztatowej. Obecnie dopiero rozwijająca się w środowisku twórczym ilustratorka. Zajmuje się głównie ilustracją i komiksem. Nie posiada jeszcze w swoim dorobku wydanej książki. Jej prace można zobaczyć na tych stronach

January Nestor Misiak - urodzony w Szczecinie. Ukończył poznańską ASP. Komiksy publikował m.in. we francuskim magazynie "MOCOCO", słoweńskim "Stripburku" i czeskim "AGRH". W 2012 Kultura Gniewu opublikowała jego debiutancki komiks pt. "Siedem tygodni". Obecnie pracuje jako malarz i rysownik w nagrodzonej Oscarem za film "Piotruś i wilk" wytwórni Breakthrufilms. 

Łukasz Piotrkowicz (scenarzysta) - finansista z wieloletnim doświadczeniem w bazgraniu po zeszytach. Od 2011 zaczął swoją przygodę z rysunkiem i komiksami. Inspirują go kreatywni twórcy animacji m.in. Don Hertzfeldt i Pendleton Ward. Obecnie stwierdził, że inni mogą rysować za niego i próbuje swoich sił w pisaniu komiksowych scenariuszy.

Krzysztof Budziejewski (rysownik) - urodził się w 1984 roku w Łodzi. Z wykształcenia jest historykiem, ale w 2011 roku powiedział dość nudnemu życiu i postanowił, że spełni swoje dziecięce marzenia i zostanie rysownikiem komiksów. Jego ulubieni artyści to Kevin Nowlan, Klaus Janson oraz Bernie Wrightson.

Katarzyna Urbaniak (kolorystka) - urodzona w 1986 roku. Absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Zajmuje się głównie grafiką komputerową, malarstwem i wszelaką ilustracją. 

Michał Chojnacki - rocznik 1984. Humanista dyplomowany, scenarzysta-amator, literat przygodny, kinoman niezmordowany, psiarz. Urodzony, wychowany, wykształcony i zamieszkany w Katowicach. W wolnych chwilach projektuje gry planszowe, w które nikt nie chce grać i pisze komiksy, których nikt nie chce czytać. Poważnie rozważa wygraną w Totka.

Jakub Grochola - urodzony w 1992 roku. Absolwent krakowskiego Liceum Plastycznego. Laureat wielu konkursów (m.in. II miejsce w konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim). Od 2011 roku jeden z redaktorów komiksowego zina Mydło. Prowadzi bloga

Przemysław Surma - rocznik 1977. Ilustrator, scenarzysta i rysownik komiksowy. Autor albumu "Hmmarlowe i niedole Julitty" (wyd. Kultura Gniewu 2009) i wielu krótkich historii publikowanych w magazynach i antologiach. Wykonuje również ilustracje do książek i podręczników szkolnych. Mieszka z żoną i córeczką pod Lublinem.

Jakub Syty - urodzony w 1982 roku. Nauczyciel akademicki z Lublina, na KUL wykłada m.in. komiks jako medium komunikacji. Miłośnik i krytyk historii obrazkowych. Tłumacz komiksów z języka francuskiego. Prowadzi tematycznego bloga Thorgalverse. Autor serii pasków komiksowych "Sztućce", scenarzysta cyklu shortów komiksowych "Perpetuum Mobile". 

Maciej Kur - z wykształcenia scenarzysta, obecnie studiuje na warszawskiej ASP animację. Zajmuje się produkcją i reżyserią filmów dokumentalnych, pisze scenariusze do seriali animowanych (polskich jak i zagranicznych) oraz do gier komputerowych. Pisał recenzje komiksów i filmów dla różnych portali (m.in. Kazet). Miłośnik komiksu i animacji klasycznej, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Piotr Bednarczyk - absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ilustrator książek dla dzieci, concept artysta, w porywach malarz. Od małego kajtka miłośnik i twórca komiksu, wielki fan twórczości Janusza Christy. 

Brak komentarzy: