poniedziałek, 10 marca 2014

#1551 - Komix-Express 227

Pojawiły się nieoficjalne zapowiedzi Egmontu na maj. I widać, że mamy konwentowy miesiąc, bo naprawdę jest w czym wybierać! Trzecie wydanie "Powrotu Mrocznego Rycerza" Franka Millera i Lynn Varley, kolejny tom "Action Comics" Granta Morrisona, Brada Walkera i Ragsa Moralesa no i dwunasty już tom "Hellboy`a" Mike`a Mignoli (zatytułowany "Burza i pasja") - wszystko to komiksy warte zainteresowania, choć ich ceny z pewnością do niskich nie będą należeć (cena Supka nie została podana, na Piekielnego Chłopaka będzie trzeba wyłożyć 70 złotych). Jeśli idzie o komiks europejski to ukaże się wznowienie "Gwinei Lorda", czyli szóstego tomu "Skargi Utraconych Ziemie" i drugiego w serii prequelowej. Bardzo słabej, o której pisałem w tym miejscu. Dużą niespodzianką, nawet pomimo tego, że Tomasz Kołodziejczak nie wykluczał takiej możliwości, jest również reedycja Tintina w powiększonym formacie i w pojedynczych albumach. W maju ukażą się trzy tomy klasycznego cyklu Herge`a ("Berło Ottokara", "Czarna wyspa" i "Pęknięte ucho"), które weszły w skład pierwszego z egmontowych integrali.

A prawdziwą wisienką na torcie zapowiedzi Egmontu może okazać się zbiorcze wydanie "Gucka i Rocha" Janusza Christy. Żadnych szczegółów odnośnie tej edycji nie znamy, ale dobrze zorientowani w temacie ludzie z Na plasterki piszą o nim tak:

Na maj br. Egmont zapowiedział wznowienie całego "Gucka i Rocha" w jednym tomie. Komiks ma się ukazać w formacie A4, w twardej oprawie. Będzie sporo zmian w stosunku do poprzednich wersji. Po pierwsze kolor został gruntownie odrestaurowany. Po drugie "Kurs na półwysep Jork", który miał dwie wersje kolorystyczne, oparto na oryginalnym wydaniu z "Relaxu" (patrz: "Tajemniczy kurs"). Po trzecie liternictwo w obu częściach będzie wreszcie ujednolicone (patrz: "Aparat profesora Mixtura"). Po czwarte, poza komiksami w albumie znajdziecie 10 stron niepublikowanych szkiców Janusza Christy do "Gucka i Rocha". Ceny tomu jeszcze nie znamy.

Sedno wiosennego numeru "Rymsa", kwartalnika o książkach dla dzieci i młodzieży, poświęcone będzie komiksowi dla dzieci. Wśród artykułów traktujących o tym właśnie temacie znajdą się teksty pisane przez osoby związane z Kolorowymi - Maciej Gierszewski wystąpi jako autor artykułu "Wielki mag i jego uczeń (o serii "Tymek i Mistrz", która trafi na ekran)", a spod ręki Krzysztofa Ryszarda Wojciechowskiego wyjdą "Dzikie historie niewarte zachodu. Czyli przydługa odpowiedź na pytanie: czy Tadeusz Baranowski wciąż tworzy?", "Komiksowa podróż Shauna Tana" oraz recenzją "Hildy". Oprócz nich swój wkład będą mieli Jerzy Szyłak, Ewa Skibińska i Janusza Pawlak. Premiera 22. "Rymsa" - na wiosnę.

Natomiast pod koniec marca swoją premierę będzie miał pierwszy tom serii "Monster" Naokiego Urosawy. Mam nadzieję, że będzie to długo oczekiwanie przebudzenie się Hanami, które po zakończeniu "Pluto" (dokładnie w rok temu!) niespecjalnie mnie rozpieszczało swoją ofertą. Nie przestraszcie się ceny - za album będzie co prawda trzeba zapłacić 65 złotych, ale będzie on liczył aż 482 strony (podobno niektóre mają być kolorowe). Jako fan integrali cieszę się z takiego rozwiązania, bo gdyby wydawnictwo zdecydowało się na publikację w zwykłych, charakterystycznych dla mangi tomików, wyszło by tych maluchów osiemnaście, a tak będzie ich tylko dziewięć. Grubsze wydanie - lepsze wydanie. Opis:

Każdy czasem odczuwa niepokój. Nawet zdolny doktor Kenzō Tenma nie jest żadnym wyjątkiem. Skąd mógł wiedzieć, że powrót do zajęcia, jakim jest ratowanie ludzi, nie przyniesie mu sukcesu, lecz powoła do życia niesamowitą istotę? Czym jest sprawiedliwość, czym jest zło? Te pytania pozostawiam Tobie.

W Niemczech, gdzie panuje zamieszanie po zjednoczeniu, bezdzietne pary w średnim wieku giną jedna po drugiej. Zabójcą był Johan! Dlaczego atakuje takie osoby? Kenzō Tenma wyrusza w podróż, by odnaleźć siostrę bliźniaczkę Johana, która może dać mu wskazówki pozwalające rozwikłać tajemnicę potwora.

Wydawnictwo Widnokrąg zapowiada komiks dla dzieci ze scenariuszem Michała Rzecznika oraz rysunkami Przemka Surmy. "88 / 89", bo tak rzecz będzie się nazywać, ma mieć premierę w maju. A tak przedstawia się opis dostarczony przez wydawcę:

"88 / 89" to komiks przeznaczony dla dzieci w wieku 10-12 lat, który zainteresuje jednak z pewnością także dorosłych i młodsze dzieci. Michał Rzecznik (scenarzysta) i Przemysław Surma (rysownik) stwarzają na nowo historię Adasia, która być może wydarzyła się już niegdyś jakiemuś chłopcu. Tematem "88 / 89" jest to, co najbardziej ulotne i nie poddające się łatwo zabiegom narracyjnym: radość i smutek, pamięć i przemijanie. Właśnie dlatego motywem wiodącym komiksu staje się, rekonstruowana ex post, Historia polskiego przełomu lat ‘88 i ‘89. Komiks opowiada rok życia Adasia, dziesięcioletniego chłopca, który staje się świadkiem zrywu Solidarności i upadku komunizmu. Prawdziwa wielka Historia, w której spotykamy Wałęsę, Mazowieckiego i Jaruzelskiego jest tylko tłem historii życia chłopca - tej małej, ale jakże ważnej i porywającej.

Pamiętacie jeszcze projekt "Pieces"? Szalona akcja zapoczątkowana przez Jakuba Mazarenta ruszyła jakoś w lecie 2006 roku. Pomysł był prosty - każdy kolejny kadr rysowany jest przez następnego twórcę. W ten sposób historia rozwija się w zupełnie nieprzewidywalnym kierunku. Przez osiem lat do "Pieces" swoje kadry dołożyło 160 artystów z 30 krajów, a Polskę reprezentowały takie nazwiska, jak Baranowski, Truściński, Koza, Leśniak. Projekt w pewien sposób przeszedł do historii, bo zdobył Światowy Rekord Guinnessa w kategorii "Most contributors to a published comic book" (Największa ilość twórców zaangażowanych w stworzenie albumu komiksowego). A akcja wciąż trwa. Druga edycja projektu wystartowała we wrześniu 2012 roku. W chwili obecnej gotowych jest blisko 70 kadrów. Finał i premiera albumu "Book 2" planowana jest na rok 2015. Pierwszy tom natomiast można już kupić. W pewien sposób. Liczący sobie 31 stron album w języku angielskim dodawany jest za darmo do koszulki, którą można kupić w galerii IllustrateYourself. Koszulka kosztuje 49,9 dolarów australijskich (+ koszty przesyłki).

Wydawnictwo Komiksowe przedstawiło szczegóły edycji drugiego tomu "Krucjaty". Przykładowe kadry możecie obejrzeć choćby na Alei, a "Qua`dj" ukaże się 10 kwietnia. Za liczący 56 stron album europejskiego formatu zapłacić będzie trzeba 37 złotych. I jeszcze opis:

Simoun Dja, wiatr, który obdziera ze skóry, ustał i niewielu ostało się przy życiu. Co gorsza, niektórzy zostali naznaczeni przez Demona Qua'dj! Snuje on swą sieć zniszczenia, podczas gdy zawiązują się będące wbrew naturze sojusze, których celem jest doprowadzić do upadku Hierus Halem. Jedynie Walter z Flandrii próbuje ujść przed tym szaleństwem, walcząc ze złem u jego korzeni. Ale żeby tego dokonać, musi odzyskać Zwierciadło Syrii, odbicie dusz. Tymczasem Syria znajduje się już w rękach nazbyt ludzkich demonów...

Scenariusz komiksu napisał , znany polskim czytelnikom Jean Dufaux z serii "Murena", "Niklos Koda", "Szlurp i Burp", "Giacomo C". czy "Skarga Utraconych Ziem". Rysunki stworzył Philippe Xavier, który współpracował m.in. z legendarnym duetem Ange przy "Paradis perdu", a z Jeanem Dufaux przy serii "Conquistador".

W czwartek 13 marca o godzinie 18:00 w warszawskiej galerii i kawiarni MiTo (przy ulicy Waryńskiego 28) odbędzie się wernisaż wystawy oryginalnych prac Fanny Vaucher. Ekspozycja plansz pochodzących z albumu "Polskie pigułki" potrwa do 27 marca. Wstęp do galerii jest wolny. A tak przedstawia się opis wydarzenia:

Polska w rysunkach młodej szwajcarskiej artystki, która prosto po ukończeniu Akademii Sztuk w Genewie, przyjechała do Warszawy i zaczęła malować swoje nowe otoczenie. Wystawa zawiera około stu prac, w konwencji komiksowej i realistycznej, przez które artystka stopniowo oswaja się z nową rzeczywistością i buduje most między dwoma językami i kulturami.

Hubert Ronek rozpoczął zbiórkę funduszy na wydanie "Jestem Bogiem". 52 stronicowy, czarno-biały album ma być początkiem jego nowej serii. Korzenie tego pomysłu sięgają jeszcze czasów "Ziniolowych", gdy w 40. numerze tego szacownego zina ukazał się pierwszy epizod. Komiks przez kilka lat dojrzewał w głowie Ronka, aby na przełomie 2013 i 2014 roku doczekać się pełnometrażowego rozwinięcia. Projekt można wspierać na portalu Polak Potrafi już od 10 złotych. Zbiórka "Jestem Bogiem" idzie lepiej, niż dobrze. Gdy piszę te słowa do zakończenia akcji zostały jeszcze 23 dni, a licznik wskazuje 1391 złotych (kwota potrzebna do realizacji komiksu to 2000 złotych). A oto opis komiksu:

Jan Zygfryd Reśniak. Przeciętny, a właściwie żałośnie przeciętny mężczyzna w średnim wieku. Okularnik o skromnej fryzurze na wymuszoną glacę (plus boczne kędziory). Wszystko zmienia się jednego dnia, gdy Janek oznajmia, że jest Bogiem, przybyłym na Ziemię nieco wbrew swym wcześniejszym planom, z tęsknoty. Jak odmieni to jego życie? Jak zachowa się świat? Czy zauważy w ogóle jego istnienie? Istnienie człowieka, który twierdzi, że jest Bogiem...

Główny bohater komiksu to postać, która twierdzi, że jest Bogiem. Ale czy jest tak naprawdę? Sytuacje i wydarzenia, w jakich bierze udział jedni odbiorą zapewne jako dowód na potwierdzenie jego tez, inni jako niewątpliwe zaprzeczenie. Zarówno bohaterowie, jak i czytelnicy komiksu. I nikt nie ma racji i wszyscy mają rację. Powinno zabrzmieć znajomo, bo chyba na co dzień spotykamy się z takimi sytuacjami.

"Jestem Bogiem" to poniekąd obśmianie i ukazanie głupoty, tkwiącej w prostym (a może raczej prostackim) i schematycznym myśleniu (niezależnie od poglądów, wiary, czy wykształcenia), ubrane w czasami humorystyczne, czasami zaskakujące i budzące ciekawość, zwroty akcji. Wszystko jest względne, w tym komiksie także.


Nakładem Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu ukazał się "Równy komiks". Album przygotowany przez Joannę Nowicką, Bogumiła Nowickiego (scenariusz) i Tomasza Kleszcza (rysunki) zrealizowany został ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz krajowego wkładu publicznego w ramach ogólnopolskiej kampanii na rzecz równego dostępu do zatrudnienia. Komiks, który został wydrukowany w oszałamiającym nakładzie 60 tysięcy egzemplarzy będzie dystrybuowany w szkołach średnich w całej Polsce. Jest też dostępny online, ale ciekaw jestem  jak można wejść w posiadanie papierowej wersji nie będąc uczniem szkoły średniej?

Brak komentarzy: