piątek, 28 lutego 2014

#1544 - Komix-Express 226

Wydawnictwo Komiksowe zaktualizowało swoje zapowiedzi na rok bieżący. Premiera albumu „Ethel i Ernest” Raymonda Briggsa została przełożona na kwiecień z powodu fatalnej jakości materiałów, jakie Wojciech Szot otrzymał od wydawcy. Na pocieszenie pojawiły się jednak trzy nowe pozycje. O planowanym integralu Joanna Sfara już pisaliśmy – zdradzono, że jego premiera odbędzie się w grudniu. W październiku ukaże się „Kwintesencja”, nowy komiks duetu Grzegorz Janusz-Krzysztof Gawronkiewicz. Nie, nie jest to kolejny album z cyklu „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”, tylko inny projekt. We wrześniu natomiast opublikowane zostanie „Fatale” (tytuł oryginalny) Jean-Patricka Manchette (scenariusz) i Maxa Cabanesa (rysunki), a wiele wskazuje na to, że dostaniemy także inny kryminał francuskiego prozaika, który w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zmienił tego oblicze gatunku (chodzi tu o „La Princesse du Sang”). Oprócz tego WK rozważa wydanie biografii Alana Moore`a skrupulatnie licząc koszta takiej imprezy. Panowie, nie ma się co zastanawiać, to Moore przecież!Być może najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia jest ujawnienie się SITWY na facebooku. Tak się złożyło, że i mnie dołączono do tego szacownego (lub i nie) grona ludzi trzymających władzę w polskim komiksowie (odpowiedzialny za to jest TW Maciej Pałka). Zrobiono to mimo tego, że zajmuje pozycję raczej na peryferiach naszego towarzystwa wzajemnej adoracji. No i fajnie jest się trochę pośmiać, uraczyć się co bardziej smakowitszymi anegdotkami, powyzłośliwiać w doborowym, jakby nie było, towarzystwie, ale osobiście jestem już zmęczony ciągnącą się już od kilku tygodniu dyskusją/konfliktem/kłótnią na tym tle. Zmęczony ciągłym mieleniem jednego i tego samego bez jakichkolwiek perspektyw na to, że Ci, którzy wierzą w istnienie silnej grupy wpływu na rynku zmienią swoje zdanie. Zmęczony ciągłym obrażeniem mojej osoby tutaj, na Gildii, czy gdziekolwiek indziej. Zmęczony hejtującymi anonimami, którzy nie ograniczają się tylko do komentarzy, ale lubią zaatakować moją skrzynkę mailową. Co miało zostać powiedziane – zostało powiedziane. I nie sądzę, żeby dało się jeszcze coś dodać. Z mojej strony – koniec tematu.

W zeszły piątek (28 lutego) o godzinie 17:00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze odbył się wernisaż wystawy „Rycerz jutrzenki”. Jego bohaterem jest Rafał „OtoczakTomczak. Prace wieloletniego współpracownika Ziniola, członka Tynk Gruppe i Płetwonurków Szczurków, cyklu komiksowego "Bi Bułka" oraz wielu róznorodnych zinów i experymentów będzie można oglądać do 5 kwietnia 2014 r. Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski. Na wystawie prezentowany będzie wybór z twórczości komiksowo–rysunkowej Tomczaka, jego art-ziny oraz klipy wideo przygotowane do muzyki zespołu Płetwonurki Szczurki.

Komiksowe skrzydło Pyrkonu z roku na rok coraz bardziej się rozrasta. W Poznaniu nie braknie zagranicznej gwiazdy, za którą robił będzie Cameron Stewart, który przyjedzie ze swoim „Sin Titulo”. A jeśli idzie o rodzimych gości – odbędą się spotkania z Rafałem Szłapą, Przemysławem Truścińskim, Robertem Sienickiem, Łukaszem Kowalczukiem, Rafałem Wójcikiem, Katarzyną Babis, Łukaszem Śmigielem, Marcinem Rusteckim, a Agata Wawryniuk poprowadzi warsztaty. Lista, jak widzicie, całkiem zacna. Nie zabraknie również panelu wydawców (z Egmontem, KG, Muchą, JPF i Studio JG) i całej masy innych prelekcji, wykładów i spotkań. Miejsce? Budynek 14 na Międzynardowych Targach Poznańskich. Czas? 21-23 marca. Zapraszamy!


Robert Zaręba rekrutuje. Na Komiksowej Warszawie ukaże się numer „Strefy Komiksu” poświęcony komiksowi superbohaterskiemu. Głównie polskiemu, ale nie tylko. Album będzie miał format B5, około 64-80 stron, kolorową okładkę i czarno-biały środek. Będzie miał on podobną formę, co wydane niedawno „Publicystycznie” - znajdzie się w nim miejsce zarówno dla komiksów, parodii, ilustracji, pasków komiksów i żartów satyrycznych oraz tekstów publicystycznych. Każdy, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do „Strefy Komiksu” może uderzyć ze swoim tekstem na na adres robertzareba [at] op.pl.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

NIe rób z siebie kombatanta, bo nie jesteś Sitwa, a zwykła Blow-Joberka!

Maciej Pałka pisze...

Sitwa nie istnieje.

Jarek Obważanek pisze...

Materiały do „Ethel & Ernest” były najkrócej pisząc niewłaściwe, już mamy odpowiednie i pracujemy nad tym tytułem.

Tomasz Kołodziejczak pisze...

Zgadzam się z Maciejem.

Krzysztof Małecki pisze...

Nawet na facebooku nie ma żadnej Sitwy. To wyssane z palca konfabulacje.