środa, 26 lutego 2014

#1541 - Komix-Express 225

Początek roku w wykonaniu Kolorowych był całkiem niezły. W styczniu ukazało 45 wpisów - to rekord, którego pewnie jeszcze długo nie pobijemy. Fakt, spora część z była "przedrukami" ze stron, z którymi współpracujemy, ale wynik i tak jest chyba całkiem niezły, bo przecież premierowych tekstów nie było znowu tak mało. Luty był (i jest nadal!) jeszcze lepszym miesiącem. Świętowaliśmy nasz szóste urodziny (szmat czasu!) i dobiliśmy do 700 000 odsłon (według wyliczeń Google). Jestem bardzo dumny z tego wyniku, ale nie osiągnęlibyśmy go bez tych, którzy regularnie wpadają na Kolorowe. Wielkie dzięki! W drugim miesiącu roku na naszych łamach zadebiutowało trzech nowych recenzentów - Grzegorz Olszewski (tekstem o "Lazarusie"), Szymon Krzyżanowski (recenzją "Empire of the Dead") oraz Andrzej Janucik (obszernym wpisem o "Eternaucie"). Jak dobrze pójdzie jeszcze w lutym będą miały miejsce (przynajmniej!) dwa debiuty - a jak pójdzie źle to ukażą się dopiero w marcu. Tak czy siak strasznie cieszy mnie fakt, że ludzie się do mnie zgłaszają i chcą pisać na Kolorowych! Kończę już ten przydługi wstęp i przechodzą do Komix-Expressu, który ukazuje się po "długim weekend". W trwającym tygodniu możecie spodziewać się ostatecznego zamknięcia podsumowań za rok 2012 (tak, wiem - mocno poniewczasie!), kilku przedruków i kilku całkiem świeżych tekstów.Egmont zaprezentował swoje zapowiedzi na kwieceń. Na liście, którą można znaleźć na Alei Komiksu znajduje się sześć pozycji. Trzy z nich to wznowienia, kolejne trzy to pozycje premierowe. Egmont stawia na pewniaki - nie mam co do tego wątpliwości widząc kolejne tomy "Batmana" (słaba "Śmierć rodziny" Scotta Snydera i Grega Capullo), następne spin-offy "Thorgala" (czwarty tom "Louve" Yanna i Romana Surżenki zatytułowany "Crow") i kolejne "Gwiezdne Wojny" (szósty tom "Mroczny czasów" zatytułowany "Posłaniec ognia"). Wśród reedycji znajdziemy szósty tom "Sandmana" (wreszcie!) i szósty tomik "Calvina i Hobbesa" oraz album "W poszukiwaniu Ptaka Czasu. Przyjaciel Javin". Nie bardzo jest się czym ekscytować...

Wydawnictwo Komiksowe planuje na 2015 "Azimut". Zamknięta w dwóch albumach opowieść autorstwa Wilfireda Lupano (scenariusz) i Jean-Baptiste'a Andreae (rysunek) ukazała się nakładem wydawnictwa Vents d`Ouest w 2012 (tom pierwszy) i 2013 (tom drugi). Z francuskiego opisu komiksu jest w stanie wyczytać jedynie tyle, że utrzymany jest w steampunkowej konwencji, więc jeśli jest tu jakaś osoba biegła w mowie Racine`a to bardzo chętnie dowiem się czegoś więcej o tej pozycji. Oprócz tego Wojciech Szot zdradził, że w ofercie WK pojawi się kolejny komiks Joanna Sfara. Oprócz tego, że będzie to integral - nie wiadomo nic!

O tym, że Peter Parker powraca do fuchy Człowieka-Pająka, wiadomo nie od dziś. Ale w maju, oprócz tego, że jego flagowy miesięcznik, czyli "The Amazing Spider-man" wystartuje z lśniącą #1 na okładce, ukaże się także pierwszy numer specjalnej mini-serii. Pięcioczęściowe "The Amazing Spider-man Year One: Learning to Crawl" nie będzie jednak nową wersją genezy Człowieka-Pająka, lecz historią w której scenarzysta Dan Slott i rysownik Ramon Perez wypełnią kilka białych plam w opowieści o początkach jednego z najpopularniejszych super-herosów. Slott z wielkim szacunkiem wypowiada się o pracach Stana Lee i Steve`a Ditko. Absolutnie nie ma zamiaru grzebać przy continuity, ale wprowadzenie nowego villaina pomiędzy klasyczne zeszyty "ASM" jest ruchem cokolwiek ryzykownym. Zobaczymy, jak ten pomysł wyjdzie w praniu.

W ramach wrocławskich Dni Fantastyki, które będą miały miejsce w Centrum Kultury Zamek po razie pierwszy odbędzie się konkurs przeznaczony dla twórców komiksowych. Oczywiście, będzie to konkurs na krótką formę komiksową - naprawdę krótką, bo zamknięta w maksymalnie trzech stronach. Jego tematem ma być motyw "Miasto i para". Prace można przesyłać do 1 czerwca 2014 roku. Lista nominowanych komiksów wybranych przez jury zostanie ogłoszona 20 czerwca 2014 na stronie konwentu, a laureaci zostaną ogłoszeni nieco później, bo 28 czerwca w trakcie samego konwentu. W skład jury wejdą: Wojciech Birek (przewodniczący) oraz Joanna Karpowicz, Filip Wiśniewski i Krzysztof Gawronkiewicz. Autor najlepszej pracy otrzyma w nagrodę 500 złotych.

Powstanie kontynuacja "Zamachu na prezydenta". Na Alei można zobaczyć dwie strony z najnowszego komiksu autorstwa Sławomira Lewandowskiego, a całość ma zamknąć się na 44 kartach. Sequel, w przeciwieństwie do pierwszej części, zostanie wydany autora sumptem własnym, a nie w przez wydawnictwo Ważka. Jego premiera odbędzie się prawdopodobnie już w marcu tego roku. Co jeszcze wiemy? Miękka okładka i kolor w środku. Cena i inne szczegóły na razie pozostają nieznane. Natomiast Gildia podaje, że w lutym ukazał się zin Bolesława Chromrego zatytułowany "Depression". Jak samy tytuł wskazuje jest to album o depresji. Stron - 16, cena z okładki - 30 złotych, opis autora: Zrobiłem zina. Nazywa się "Depression" i jestem w nim tylko ja i jest tylko o mnie. Będzie można go sobie kupić, a potem spalić.

JPF przedstawiło listę swoich nowości na rok 2014. Jak wiadomo obraz mówi więcej, niż tysiąc słów, więc przeklejam z fan-strony wydawnictwa grafikę, taki ze mnie leniuszek:

Razem - dwanaście tytułów plus kilka reedycji. Ostatnia pozycja na liście, "Mega Manga" oznaczona jest znakiem zapytania zostanie  wybrana na podstawie ankiety, którą wydawnictwo przeprowadzi niedługo. A jesli już przy JPF`ie jesteśmy to warto napisać, że skończył się pre-order na "Black ParadoxJunjiego Ito, do którego dodawano efektownego boksa. Zresztą, co ja będę pisał, skoro obraz jest wart tysiąca słów:Obowiązkowy news filmowy - chociaż Marvel Studios oficjalnie nie potwierdziło rozpoczęcia praca nad ekranizacją "Doktora Strange`a", to z fabryki snów dochodzą wieści, że trwają poszukiwania reżysera, który miałby zająć się tym projektem. W kuluarach wymieniane są nazwiska Marka Andrewsa, Nikolaja Arcela, Deana Israelite`a i Jonathana Levine`a. Nie znacie? Ja również. Ten pierwszy jest chyba najbardziej znany z całej stawki, bo ma na swoim koncie takie obrazy, jak "50/50" czy pracę na planie „Meridy walecznej”, a w CV może sobie jeszcze wpisać "Stalowego gigant" i "Spider-Mana". Arcel nominowany był do Oscara dla filmu nieanglojęzycznego, a Israelite będzie miał na koncie "Welcome to Yesterday". W grę wchodzi również podobno duet Jonathan Aibel-Glenn Berger ("Kung Fu Panda" i "Potwory kontra obcy"). Według zapewnień Kevina Feige`a "Dr. Strange" ma być częścią Fazy Trzeciej filmowej ofensywy Domu Pomysłów, więc jego premiery możemy spodziewać się nie wcześniej, niż w 2016 roku.

I jeszcze jeden obowiązkowy news filmowy - w sieci pojawił się pierwszy trailer najnowszej produkcji Domu Pomysłów. Premierowa zapowiedz "Guardians of the Galaxy" zapowiada się naprawdę smakowicie, ale niczego mniej po specach Kevina Feige`a się nie spodziewałem. Oby James Gunn, który zajmuje się scenariuszem i reżyserią produkcji, dał radę mówiąc kolokwialne. Jego filmowe CV prezentuje się ciekawie - debiutował w 1996 "Tromeo i Julią" zrobioną dla kultowej wytworni Troma Entertainment, nazwisko wyrobił sobie znakomitą, czarną komedią "Super" z 2010 roku. Dla Marvela "GotG" będzie chyba pierwszym filmem, za którym nie stoi komiksowa marka z pierwszej ligi. Kosmiczny zakątek Ziemi-616 zawsze pozostawał na uboczu wielkich wydarzeń, które działy się w świecie mutantów, Mścicieli czy innych, prominentnych herosów. Wydaje mi się, że "Strażnikom" brakuje również jakiejś kanonicznej historii, która idealnie nadawałaby się do zekranizowania (film ma bazować na on-goingu Abnetta i Lanninga z 2008 toku), więc zadania stojące przed Gunnem wydaje się jeszcze trudniejsze. Budżet filmu będzie pewnie nie mniejszy, niż 150 milionów zielonych, premierę zaplanowano na 1 sierpnia 2014 roku. W rolach głównych wystąpią Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close, i Benicio del Toro.


I na zakończeni dzisiejszego wydania Komix-Expressu - teaser komiksowego wydarzania, po którym już nic nie będzie takie samo...

Brak komentarzy: