niedziela, 9 lutego 2014

#1524 - Trans-Atlantyk 240

Kolejne dwa komiksy ze stajni DC mogą trafić na mały ekran. Ostatnie miesiące obfitowały w bardziej lub mniej konkretne zapowiedzi takich tytułów, jak „The Flash”, „Gotham”, „Constantine”, „I, Zombie”, „Hourman” czy „The Avenger” (chociaż te dwa ostatnie mają bardzo małe szanse na zamówienia), a teraz być może dołączą do nich długo szukający swojego miejsca w telewizji „Preacher” Gartha Ennisa i Steve`a Dillona, a także całkiem niespodziewanie „DMZ”. Ten pierwszy po fiasku negocjacji z HBO znalazł swój dom w stacji AMC, której największym hitem jest „The Walking Dead” Roberta Kirkmana, natomiast dzieło Briana Wooda może zostać zekranizowane przez stację SyFy. Osobiście uważam, że w przyszłym sezonie na pewno pojawi się kilka nowych seriali z herosami DC Comics, lecz nie wydaje mi się, byśmy pośród nich zobaczyli dwa o których wcześniej napisałem, a także właśnie „DMZ”. Dlaczego? Stacja SyFy każdego roku zamawia blisko tuzin rozmaitych projektów i z reguły góra dwa z nich doczekują się emisji. Rok temu w ich zapowiedziach widniał „Booster Gold”, który upadł na etapie pisania skryptu. (KT)


Mike Allred wydaje idealnym kandydatem na stanowisko rysownika nowej serii z Silver Surferem. Artysta wraz ze scenarzystą Danem Slottem spróbują przywrócić blask temu klasycznemu bohaterowi w ramach inicjatywy All-New Marvel NOW! Allred wspomina, że pierwszy numer solowej serii „Silver Surfera” z rysunkami Johna Buscemy był jednym z jego ukochanych komiksów z dzieciństwa, a prace Jacka Kirby`ego miały niemały wpływ na jego rozwój. Ile w tych zapewnieniach prawdy – nie sposób powiedzieć. O ile o oprawę graficzną jestem spokojny, bo rysownik znany z „X-Statix”, „Madmana” i „FF” na swoim fachu się zna, to nieco martwię się, jak poradzi sobie Dan Slott. Wydaje się, że Silver Surfer jest postacią tak interesującą w swojej prostocie, że trudno ją zepsuć. „Jest tak fajny, że trudno go złamać” - zapewnia Allred, ale nie ma chyba takie marki komiksowej, której nie dałoby się zepsuć. Oby tym razem udało się tego uniknąć. Pierwszy zeszyt „Silver Surfera” ukaże się w marcu. (KO)

Jamies Tynion IV znany jest na razie ze swojej pracy nad bat-komiksami, ale już wkrótce zadebiutuje jako twórca serii całkowicie autorskiej. Pierwszy numer jego „The Woods” ukaże się nakładem Boom! Studios już w maju. A będzie to opowieść o uczniach i nauczycielach ze szkoły średniej w Milwaukee, którzy zostają w tajemniczy sposób przetransportowani na obcą planetę. Brzmi jak zrzyna z „Żywych trupów”? Nie inaczej, tylko bardziej dla nastolatków. Im więcej Tynion o „The Woods” opowiada, tym bardziej upewnia mnie w tej ocenie. „Uwielbiam stawiać młodych bohaterów naprzeciw trudnych wyzwań, uwielbiam budować dziwne światy, pełne przerażających tajemnic. Kocham horror, kocham science-fiction i międzyludzkie dramaty”. Fabuła skoncentrowana będzie wokół sześciu postaci, a ich odkrywanie obcego świata, dojrzewanie i wspólne relacje będą głównymi wątkami komiksu. Oprawą graficzną zajmie się Micheal Dialynas. Na razie Tynion uchodzi za solidnego rzemieślnika. Czy „The Woods” będzie komiksem, dzięki któremu wybije się ponad przeciętność? (KO)

Bez wielkiego szumu wydawnictwo Valiant Comics dobiło już drugiego roku swojego nowego życia i postanowiło to uczcić. Ich pierwsza i przez długi czas najpopularniejsza seria, czyli „X-O Manowar”, już wkrótce doczeka się 25. numeru. Zeszyt ten liczyć będzie dwa razy więcej stron niż zwykle, a na okładce pojawi się cała plejada głośnych nazwisk komiksowego biznesu. Będą to między innymi J.G. Jones, Bryan Hitch, Justin Jordan czy obecny już od jakiegoś czasu w wydawnictwie Peter Milligan. Warren Simmons, szef Valiant zaznaczył, że za dwa lata postać Arica z Dacii obchodzić będzie swoje 25-lecie istnienia i niewykluczone, że wydawany obecnie on-going wówczas zbliżać się będzie do 50 numeru. Oczywiście, o ile w międzyczasie czytelnicy nie odwrócą się od tego tytułu. (KT)

Przyznać muszę, że komiksowe wcielenie „X-Files: Season 10” okazało się być zaskakująco udanym projektem, jeśli oczywiście nie liczyć kompletnie oderwanej od rzeczywistości mini-serii „Conspiracy”, na łamach której Lone Gunmen spotykają Żółwie Ninja, Transformerów czy Pogromców Duchów. We właściwej serii niedługo rozpocznie się kolejna historia, w której czytelnicy doczekają się powrotu bardzo charakterystycznej czarnej mazi. Fani serialu na pewno wiedzą o co chodzi, ale czy są z tego powodu zachwyceni? Wydaje się, że Joe Harris nie ma powodu do niepokoju – jego seria wciąż jest jedną z najlepiej sprzedających się z oferty IDW Publishing, każdy numer zbiera dość dobre oceny, a zapowiedź powrotu Palacza, agenta Doggetta i jeszcze jednej postaci znanej z serialu została odebrana bez typowego, fanowskiego hejtu. (KT)

Już wkrótce ukaże się kolejny komiks Grega Rucki. „Veil” zapowiada się dość tajemniczo i gdyby nie nazwisko scenarzysty, powiedziałbym też, że oklepanie. Główną bohaterką mini-serii będzie bowiem dziewczyna dotknięta amnezją, która będzie próbowała dowiedzieć się kim tak naprawdę jest. Czytaliśmy i oglądaliśmy to nieraz. Tym, co ma odróżniać komiks Rucki od innych, będzie fakt, że tytułowa bohaterka wcale nie będzie ofiarą. To jej powinny bać się osoby, które sprawiły iż straciła pamięć. Komiks zapowiadany jest jako horror, co potwierdzają także grafiki promocyjne. Sporą rolę w fabule będą mieć szczury, konkretnie dwa. I jest to kolejna rzecz która sprawia, że z niecierpliwością oczekuję debiutu tej wydawanej przez Dark Horse pozycji. (KT)

Wydawnictwo Image ostatnio stało się jeszcze bardziej przyjazne dla twórców, którzy mają zamiar tworzyć więcej, niż jeden tytuł równolegle. Cztery mają już Kirkman i Straczynski, Hickman - trzy, plany na większą ilość posiadają Remender i Fraction, a Millar planuje uruchomić w Image całe uniwersum. Podobny plan ma Brandon Graham, który na Image Expo ujawnił powstawanie "8House", który ma być historią osadzoną w świecie, gdzie paranie się magią jest na porządku dziennym, a tytułowe osiem domów odpowiada za spokój i harmonię. Nie jest to łatwe, ponieważ Ziemia zamieszkana jest przez różne potwory oraz inne mroczne siły. Podczas konwentu wydawnictwa, Graham ujawnił tylko tytuł swojego nowego projektu. Dziś wiemy już, że wstępne plany obejmują trzy mini-serie. Pierwsza z nich ma nosić podtytuł "Kiem" i scenarzysta stworzy ją wraz z rysownikiem Xurxo Penaltą. Kolejna - "Arclight" - będzie dziełem Grahama do spółki z Marian Churchland - prywatnie jego żoną. Z kolei za trzecią odpowiedzialny będzie duet Emma Rios (scenariusz) i Hwei Lim (rysunki). Jej podtytuł to "Mirror". Ponadto pojawić ma się jeszcze jeden tytuł, tym razem seria on-going, która osadzona będzie w tym samym uniwersum. Cykl zadebiutuje jeszcze w tym roku. (KT)

Brak komentarzy: