sobota, 8 lutego 2014

#1523 - Komix-Express 223

Jakby mało było zapowiedzi Timofa, Muchy, Egmontu, Ongrysa i Wydawnictwa Komiksowego, które w 2014 roku mocno nadszarpną budżet każdego komiksiarza, to na rynku pojawia się kolejne wydawnictwo. Elemental zadebiutuje jeszcze w lutym za sprawą „Durango”, autorskiej serii znanego z „Księcia nocy” Yvesa Swolfsa. Pierwszy album cyklu, który na rynku frankofońskim ukazał się już dość dawno, bo w 1981 roku zatytułowany będzie „Psy zdychają w zimie”. Za liczący sobie 48 stron album zapłacimy (tradycyjnie) 38 złotych (bez zniżek). A o czym „Durango” traktować będzie? Oto krótki opis:

Zasypane śniegiem równiny stanu Wyoming, koniec XIX wieku. Tajemniczy rewolwerowiec Durango zjawia się na terenach White Valley, wstrząsanych krwawymi sporami o ziemię i władzę. Czy niebezpieczny przybysz stanie po stronie uciśnionych drobnych farmerów, czy też przyłączy się do bogatego i bezwzględnego senatora Howletta? Kiedy przemawiają rewolwery, biel śniegu zabarwia się krwią.

Zapowiada się całkiem nieźle. Ale trochę strach, że debiutant w branży bierze się za serię liczącą piętnaście tomów i chce wepchać się na rynek mainstreamowych produkcji, których jest już chyba aż nadto...

Plotkowano, że wydawcą wspomnianego wyżej „Durango” będzie Taurus Media, ale koniec końców seria Swolfsa w ofercie warszawskiego wydawnictwa (które będzie generalnym dystrybutorem komiksu) się nie znalazła. Znalazł się tam za to „Elric”, czterotomowa adaptacja powieściowej sagi pióra Michaela Moorcocka z 1961 roku. Komiks napisany przez Juliena Blondela z rysunkami Didier Poliego, Robina Rechta i Jeana Bastide`a pierwotnie ukazał się nakładem wydawnictwa Glenat. Jak mówi wydawca „jest to wspaniale ilustrowana historia dark fantasy, która z pewnością zadowoli fanów gatunku”. Data premiery ustalona została na marzec. A tymczasem plan wydawniczy "Byczków" do czerwca 2014 (z zastrzeżeniem, że plany mogą ulec zmianie) wygląda tak:

Marzec :

Julien Blondel, Didier Poli, Robin Recht, Jean Bastide „Elric” tom 1 – nowa  (czterotomowa) seria w gatunku dark fantasy, o której pisałem wyżej
Enrico Marini „Orły Rzymu” tom 2

Kwiecień :

Matz, Luc Jacamon „Zabójca” tom 5 – zakończenie pierwszego cyklu
Xavier Dorison, Enrique Breccia „Wartownicy” tom 2

Maj :

Scotch Arleston, Alessandro Barbucci „Ekho” tom 1 – nowa seria fantasy
Luc Brunschwig, Roberto Ricci „Urban” tom 2
Darwyn Cooke „Parker: Łowca” – adaptacja powieści kryminalnej (noir) autorstwa Richarda Stark’a (pseudonim Donalda E. Westlake’a)

Czerwiec:

„Srebrny księżyc nad Providence” tom 2 – zakończenie dyptyku w stylu western/horror.
„Silas Corey : Siatka Aquli” tom 2 – zakończenie pierwszego cyklu.

Arrow” będzie emitowany w polskiej telewizji. Prawa do serialu opartego na motywach komiksu „Green Arrow” zakupiła telewizja Puls. Pierwszy odcinek będzie miał swoją premierę we wtorek, 25 lutego o godzinie 20:00, a w planach jest emisja wszystkich odcinków pierwszego sezonu. Za Oceanem obecnie trwa druga seria produkcji CW, który został nominowany do nagrody Teen Choice Award w kategorii Najlepszy Serial Fantasy/Science-Fiction. Wśród producentów serialu jest znany scenarzysta komiksowy, Marc Guggenhaim, a głównej role grają Stephen Arnell, David Ramsey, Susanna Thompson i Katie Cassidy. Cieszycie się?

Początek końca – właśnie tym dla Otto Octaviusa może stać się „Goblin Nation”. Ta pięcioczęściowa historia rozpocznie się w 27. numerze on-goinga „Superior Spider-Man”, który swoją premierę będzie miał w przyszłym tygodniu. Jak sam tytuł wskazuje w roli głównego antagonisty powróci Green Goblin, za którego maską kryje się prawdopodobnie sam Norman Osborn. Największy wróg Człowieka-Pająka przejął przestępcze podziemie Nowego Jorku. A wszystko przez Spider-Otta, który teraz będzie musiał naprawić swój błąd i stanąć przed największym wyzwaniem w swojej dotychczasowej spider-karierze. Jaki będzie wynik pojedynku dwóch najbardziej złowieszczych villainów z jakimi mierzył się Peter Parker? Bez względu na to, czy Otto Octavius wygra czy przegra będzie to jego ostatnia przygoda w kostiumie Spider-Mana. Dan Slott pisze, Giuseppe Camuncoli rysuje.

Piotr Kowalski będzie rysował "Robocopa". Polski rysownik zajmie się oprawą graficzną czteroczęściowej mini-serii, której pierwszy zeszyt ukaże się nakładem Boom! Studios już w przyszłym tygodniu. Jak łatwo się domyślić komiks będzie spin-offem nowej wersji kinowych przygód cybernetycznego gliny. Scenariusze do tych czterech zeszytów przygotują Joe Harris, Frank Barbiere, Ed Brisson i Michael Moreci. Przykładowe plansze z pierwszego numeru można zobaczyć na CBR

Obowiązkowy news filmowy – powiększa się obsada „Avengers: Age of Ultron”. Po tym, jako ogłoszono, że Thomas Kretschmann wcieli się w barona Wolfganga Von Struckera - kolejnego villaina w filmie, pojawiły się informacje o Paulu Bettany`m, który spotkał się z Jossem Whedonem  i Jeremy`m Rennarem, aby omówić swoją rolę w sequelu „Mścicieli”. Bettany, który do tej pory „grał” J.A.R.V.I.S`a, cybernetycznego asystenta Tony`ego Starka, wcieli się w Visiona. Stworzony przez Ultrona syntezoid w komiksie miał pomóc mu w zniszczeniu/opanowaniu świata, ale po krótkim czasie przeszedł na stronę tych dobrych. Jak będzie to rozegrane w filmie? Zobaczymy! A tymczasem pojawiły się plotki, jakoby Evangeline Lilly miała dołączyć do Paula Rudda i Micheala Douglasa, którzy zagrają główne role w „Ant-Manie”. Gwiazda drugiego „Hobbita” podobno już rozmawiała z ludźmi z Marvel Studios w sprawie swojego występu w filmie Edgara Wrighta. Kogo miałaby zagrać? Nikt nie powie tego oficjalnie, ale zapewne chodzi o Janet Van Dyne, czyli Wasp. Według „Variety” wcieliłaby się w córkę Douglasa i dziewczynę Rudda.

Trzy szybkie strzały – będzie wznowienie „Łaumy”. Znakomity album Karola Kalinowskiego doczeka się reedycji z nową okładką. Data premiery nie jest jeszcze znana. Można spodziewać się jakichś bonus features. Trzy komiksowe reportaże zostały nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. „Dzienniki rosyjskie. Zapomniana wojna na Kaukazie” Igorta (Timof Comics), „Strefa bezpieczeństwa Goražde” Joe Sacco (Mroja Press) oraz „Fotograf” Emmanuela Guiberta i Didiera Lefèvre'a (Wydawnictwo Komiksowe) powalczą z 78 książkami w piątej edycji konkursu na najlepszy reportaż literacki. Na razie muszą znaleźć się w najlepszej dziesiątce, z której wybierany będzie triumfator. W najbliższy poniedziałek, 10 lutego, na cdp.pl przez 12 godzin trwać będzie promocja na ponad 300 produktów. Objęte nią będą także cyfrowe komiksy dostępne w sklepie, między innymi „Jeż Jerzy”, „Tymek i Mistrz” czy „Biocosmosis”.

1 komentarz:

kiamil pisze...

"Arrow| leci po polsku od dawna. Na kanale Universal - właśnie odpalają drugi sezon. Trust me - I'm professional.