wtorek, 31 grudnia 2013

#1470 - Komix-Express 215

Na łamach Ziniola Paweł Timofiejuk pochwalił się zapowiedziami na rok 2013. Długo zbierałem szczękę z podłogi po lekturze tego krótkiego wpisu, bo plan wydawniczy wydawnictwa Timof Comics i jego dwóch imprintów – Mroja Press i Dolna Półka – prezentuje się po prostu niesamowicie. Ale od początku – pod szyldem Mroji w okolicach sierpnia/września ukaże się kolejny tom „Lincolna”, zbierający 7. i 8. album z serii. Z Dolnej Półki dostaniemy trzeci numer magazynu „Profanum” oraz kontynuacje „Pobitych garów” Szymańskiej oraz „Postapo” Gizickiego i Małeckiego. Wstępnie, wszystkie te publikacje planowane są na Festiwal Komiksowa Warszawa. Jeśli idzie o Timof Comics już na luty zaplanowano pierwszą bombę, czyli „Jesteś moją matką?”, kolejny komiks autorki genialnego „Fun Home”, Alison Bechdel. W marcu – następny potężny strzał – Chester Brown i pewien kanadyjski rewolucjonista, czyli „Louis Riel”. W drugim kwartale przyszłego roku ukaże się pierwszy komiks na polskim rynku trzeciego z „trzech muszkieterów” komiksu niezależnego (obok wspomnianego Browna i Setha) Joego Matta zatytułowany „Spent”. Kolejny tytułem z etykietką musiszmieć będzie „Palestyna” Joe Sacco, choć Timof zaznacza, że termin jego premiery zależy mocno od negocjacji z wydawcą oryginału. Cała ta czwórka to moi mocni kandydaci do najlepszego komiksu przyszłego roku, a to jeszcze nie koniec! 


W październiku, pewnie na łódzką MFKiG planowany jest dziewiąty tom „Rewolucji” Mateusza Skutnika oraz trzecie „Fotostory” Dominika Szcześniaka i Rafała Trejnisa (jak przypuszczam), a także „Tale of Sand” Ramona Pereza. Na FKW zaplanowano drugi i ostatni tom „Egipskich księżniczek” Igora Baranki i „Muncha” Steffena Kverneland (te zapowiedzi były już znane wczaśniej). Fanów Tony`ego Sandovala ukontentują „Watersnakes”, a Flix powróci z „Powiedz coś” i „Bohaterem” już w styczniu. „Ralph Aznam” ma ukazywać się w tempie kwartalnym, więc w w przyszłym roku dostaniemy aż cztery albumy serii Lewisa Trondheima. Dalej – scenariusze Jerzego Szyłaka, czyli „Pierwsza naiwna” z rysunkami Katarzyny Urbaniak oraz „Benedykt Dampc i skarb piratów” Grzegorza Pawlaka. I na zakończenie coś, czego zupełnie się nie spodziewałem, czyli Timof sięgający po amerykański mainstream. W 2014 zostaną wydane dwa pierwsze wydania zbiorcze serii „Sixth gun” Cullena Bunna i Briana Hurtta. Ofertę komiksową uzupełniają trzy kolejne książki z „Systemem komiksu” Thierrego Groensteena na czele, „Niepopularną kulturą” Barta Beaty`ego i „Leksykonem powieści graficznych pod redakcją Sebastiana J. Konefała w zanadrzu.
Sklep Gildia.pl opublikował zestawienie najlepiej sprzedających się komiksów w mijającym roku (polskich i zagranicznych). Zaskoczenia nie było - największymi przebojami okazały się serie związane z Thorgalem i Batmanem. W pierwszej dziesiątce znalazło się miejsce dla aż czterech albumów związanych z przygodami kruczowłosego wikinga - "Kah Aniela" (pozycja 3), czwartego tomu przygód Kriss De Valnor czyli "Sojuszy" (5), pierwszego "Młodzieńczych lat" (7) i trzeciej "Louve" (8). Mroczny Rycerz reprezentowany jest przez mniejszą ilość komiksów, ale są wyżej notowane "Miasto Sów" i "Trybunał Sów" okupują dwa czołowe miejsca, a "Długie Halloween" uplasowało się tuż poza podium. Dziesiątkę uzupełniają jeszcze "Wieżę Bois-Maury: Babette" (10 lokata), "Strażnicy" i "Strażnicy - Początek t.1" (odpowiednio szósta i dziewiąta). Niemal pełną pulę zgarnął Egmont umieszczając w pierwszej dziesiątce aż osiem pozycje, a w całym rankingu 50 komiksów - 21. Tuż za nim uplasowało się Taurus Media (9) oraz Wydawnictwo Komiksowe (7). Sercami polskich komiksiarzy niewątpliwie rządzą wspomniani Batman z Thorgalem, superbohaterowie i frankofoński komiks mainstreamowy, choć przestrzegałbym przed wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków na podstawie zestawienia przygotowanego przez Wojciecha Szota. Gildiowy sklep to tylko jeden z kanałów dystrybucji komiksów. Najlepiej wśród polskich produkcji (6 tytułów na 50) radził sobie "Biały Orzeł" (aż cztery kolejne zeszyty zmieściły się w 50), ale największym polskim bestsellerem okazał się nowy "Pułkownik Żbik" z Kultury Gniewu.

Jeszcze w grudniu nakładem fundacji Bęc Zmiana we współpracy z Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia i Instytutem Polskim w Paryżu ukazały się "Polskie pigułki". W albumie autorstwa Fanny Voucher zebrano komiksy publikowane wcześniej na łamach bloga Pilules polonaises poświęconego stolicy naszego pięknego kraju. Sama autorka tak pisze o swoim projekcie:

Pigułki przeciwbólowe towarzyszyły mi w przeprowadzce ze Szwajcarii do Warszawy – ich biało­‑czerwony kolor jest zupełnie jak flaga Polski. Do dziś ich nie zużyłam, więc rok spędzony tutaj nie był aż tak bolesny. Zaczęłam prowadzić bloga Pilules polonaises bez refleksji o tym, „dlaczego to robię”, kompletnie spontanicznie, intymnie – dla siebie. Myślę, że na początku właśnie w ten sposób usiłowałam oswoić się z nowym środowiskiem. Ale nie nazwałabym tego terapią, raczej potrzebą zrozumienia, zbudowania więzi emocjonalnej z miejscem, próbą zakorzenienia się i polubienia swojego nowego otoczenia. Przyjechanie do Warszawy jest trochę czymś innym niż na przykład przybycie do San Francisco, bo Warszawa wymaga czasu i cierpliwości i determinacji w odkrywaniu wszystkiego krok po kroku. Po prostu trzeba chcieć się z nią zmierzyć, a nie biernie oczekiwać, że jej piękno rzuci się nam w oczy.


Na jednym z polskich Kickstarterów wystartował kolejny komiksowy projekt. Z prośbą o pomoc we współfinansowaniu do komiksowych i nie tylko czytelników zwracają się wydawcy antologii "Praga Gada". Pieniądze zbierane są na wydanie drugiej części tej antologii, zatyułowanej "O Pokuju!". Pierwszą cześć, czyli ilustrowane wspomnienia mieszkańców warszawskiej Pragi w formie komiksu "Praga Gada. O wojnie!" wydała Fundacja Animacja. W publikacji zamieszczono opowieści dotyczące głównie II wojny światowej – okresu, kiedy Pragę opanowały najpierw wojska niemieckie, a potem sowieckie. Publikację zilustrowali znani polscy i zagraniczni rysownicy - Michał Śledziński, Maciej Szymanowicz, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Truściński, a także Alberto Pagliaro z Włoch, Tony Sandoval z Meksyku i Konstantin Komardin z Rosji. Do komiksu dołączono najlepsze obrazkowe adaptacje wspomnień prażan, wyłonione w drodze konkursu. Pomysłodawcy liczą, że dzięki wsparciu społecznemu uda się wydać część drugą. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Obowiązkowy news filmowy - powstanie kinowy "Sandman"? W połowie grudnia pojawiła się informacja, że David S. Goyer przedstawił szychom Warnera zarys scenariusza adaptacji opus magnum Neila Gaimana. I o ile można było tą wieść włożyć między plotki, to zaangażowanie Josepha Gordona-Levitta w projekt jest jak najbardziej oficjalnie. Aktor, znany między innymi z "The Dark Knight Rises" czy "G.I.Joe: Rise of Cobra" ma nie tylko wystąpić w głównej roli, ale również wyreżyserować cały film. Debiut w tej roli Gordon-Levitt zaliczył całkiem niedawno, ciepło przyjętym przez krytykę i publiczność "Don Jonem". Ale jak poradzi sobie cieszącą się statusem kultowej wśród fanów i klasycznej wśród krytyków serii komiksowej?

Brak komentarzy: