sobota, 21 grudnia 2013

#1459 - Komiksy Roku 2013

Już jutro, jeśli nie wydarzy się jakaś niespodziewana inwazja kosmitów lub atak pożerających ludzkie mięso zombie wystartuje czwarta edycja plebiscytu Komiksy Roku. Jak co roku pięciu krytyków wskaże na dziesięć najlepszych, najważniejszych i najciekawszych tytułów, a czytelnicy swoimi głosami wspierać będą swoje ulubione pozycje i dyskutować o tym, co w minionym roku wydarzyło się w komiksowej branży.

Komiksy Roku wraz z Albumami Roku, Filmami Roku i Grami Roku było częścią inicjatywy Grzegorza Czyża. której celem było zwrócenie uwagi na najbardziej wartościowe dzieła z danej dziedziny kultury. Wydaje się, że wśród swoich „braci” wybory najlepszych opowieści z kdrem i dymkiem wzbudzały największe kontrowersje, głośnym echem odbijając się w naszym „komiksowie”. Krytycznych komentarzy przy okazji pierwszej edycji nie brakowało – choćby u nas Łukasz Mazur i Robert Wyrzykowski wytykali (słuszne!) wpadki organizacyjne, niejasne kryteria doboru tytułów czy (przeklęte!) literówki w tytułach czy nazwiskach twórców, a zastrzeżenia do mieszania komiksów "polskich" z "zagranicznymi" miał Daniel Gizicki. Właśnie formuła, która miała być (i chyba była!) wizytówką Komiksów Roku nie wszystkim przypadła do gustu – nie wszyscy mogli pogodzić się z tym, że akurat ich faworyt nie znalazł uznania wśród piątki jurorów. Mam nadzieję, że w tym roku ta sama formuła stanie się największym atutem plebiscytu...

Właściwie od samego początku byłem jakoś zaangażowany w Komiksy Roku. W roli jurora zadebiutowałem w 2010 roku, gdy Sebastian Frąckiewicz poprosił, aby wybrał dziesięć najciekawszych mainstreamowych propozycji (głównie) zza Oceanu. Rok później napisałem kilka słów o tym, co ciekawego działo się na rynku amerykańskim. W 2012 znowu wybrałem swoją dychę, a w tym roku będą miał przyjemność być gospodarzem całego przedsięwzięcia. Po co mi to? Bo uważam, że to bardzo jedna z najciekawszych tego typu inicjatyw. I chciałbym, żeby w tym roku została wykonana jak najlepiej.

Tym razem nie nominujemy wznowień, ani pozycji, które ukazały się poza granicami Polski. W grę wchodzą tylko te tytuły, które miały swoją premierę w 2013 na naszym rynku. Zarówno polskie, jak i zagraniczne, zeszytówki, albumy, integrale, magazyny, ziny, a także webkomiksy. Chciałbym jednak, żeby zabawa w wybieranie swoich dziesiątek była tylko pretekstem do dyskusji. Choćby o tym, jakie pozycje znalazły się na liście, a jakich brakło i dlaczego. Rozmowy o komiksach naprawdę ważnych, o których będziemy pamiętać za kilka, kilkanaście lat, rozmowy o miejscu, w jakim komiks znajduje się teraz i w jakim znajdował się będzie w przyszłości. Taka refleksja o tym, co wydarzyło się w komiksowie w zeszłym roku nieco na gorąco, bez odpowiedniego dystansu może niekoniecznie będzie miarodajna i ostateczna. Zwrócił mi na to Dominik Szcześniak, wątpiąc w sens podobnych podsumowań. Bo jak można porównywać „Maczużnika” z „Noir”, jak można tak różne komiksy sprowadzać do wspólnego mianownika, a potem próbować je ze sobą mierzyć i ustawiać w kolejności o "najlepszego" do "najgorszego"? Jak można do jednego worka wrzucać komiksy rodzime i zagraniczne? 

Trudno się z redaktorem Ziniola w tych kwestiach nie zgodzić, ale uważam, że trzeba i warto porywać się na tworzenie jakiejś syntetycznej wizji tego, co wydarzyło się w zeszłym roku, nawet jeśli miałaby być ona niedoskonała, wymagająca po czasie pewnych poprawek. Trochę, to taki psi obowiązek krytyka, a trochę to rzecz sprawiająca dużo przyjemności.

Tyle ode mnie. Już jutro poznać typy naszych krytyków, a w tym roku będą nimi:


Maciej Gierszewski – bloger i redaktor. Pisuje o komiksach między innymi na  Komiks.wp.pl, Kolorowych Zeszytach oraz Alei Komiksu.

Dominika Węcławek - dziennikarka kulturalna, krytyk komiksowy, scenarzystka. Przekrój, Hiro, Foch.pl, Zeszyty Komiksowe.

Tomasz Pstrągowski - dziennikarz kulturalny, redaktor Komiks.wp.pl, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, współtwórca podcastu Nieczyste Zagrywki.


Rafał Wójcik - opiekun Kolekcji Komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM, autor bloga Komiks w bibliotece, współorganizator Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, współpracuje z Zeszytami Komiksowymi.

Krzysztof Ryszard Wojciechowski - twórca bloga Rękopis znaleziony w Arkham. Publicysta komiksowy współpracujący z portalem i kwartalnikiem o książkach dla dzieci i młodzieży - Ryms oraz dwutygodnikiem ArtPapier.

Brak komentarzy: