poniedziałek, 2 grudnia 2013

#1445 - Trans-Atlantyk 230

Geoff Johns być może zakończył swój run w serii „Aquaman”, lecz z całą pewnością nie zamierza porzucać pisania przygód Arthura Curry`ego. Jak ujawniła ostatnia strona 25. zeszytu cyklu, w przyszłym roku doczekamy się historii „Rise of the Seven Seas”, która rozegra się na łamach serii „Justice League”, a być może także obejmie swoim zasięgiem większą część uniwersum. Na razie wiemy jedynie, że zbliżający się kryzys przerośnie Aquamana i poprosi on o pomoc członków Ligi. Tu pojawia się więc pole do popisów dla osób obdarzonych sporą wyobraźnią, ponieważ... Johns być może właśnie zdradził zakończenie trwającego „Forever Evil”. Co prawda nie padają konkretni bohaterowie w kontekście zapowiedzianej historii, ale wiele wskazuje na to, że doczekamy się powrotu najmocniejszego składu Ligi, co oznacza również pokonanie Secret Society i przywrócenia statusu quo. Jak więc ma się to do obietnicy potężnych zmian w uniwersum wraz z zakończeniem „Forever Evil”? (KT)


Charles Soule coraz odważniej poczyna sobie w przemyśle komiksowym. Scenarzysta jest już na etacie zarówno w Marvelu, jak i DC Comics, a teraz próbuje swoich sił jako twórca autorskiego projektu. Mylą się jednak ci z Was, którzy myślą iż chodzi o Image Comics. Soule postanowił opublikować serię „Letter 44” w barwach Oni Press. Wydawnictwo już osiągnęło dzięki temu niemały sukces, ponieważ niedawno ogłosiło, iż pierwszy numer sprzedał się na poziomie dystrybutorskim w ilości 22 tysięcy kopii. Zwrócić trzeba jednak uwagę na to, iż zeszyt kosztował zaledwie dolara i kolejny numer zaliczy na pewno dużo gorszy wynik, niż zeszyt z magiczną jedynką na okładce. Sama historia zapowiada się interesująco. Skupia się ona na nowo wybranym prezydencie USA, który w pierwszym dniu urzędowania otrzymuje tytułowy list. Jego treść początkowo zostanie przez niego zbagatelizowana, lecz z czasem mężczyzna dowie się, iż wszystko co jest w nim napisane to prawda. I zaważy to nie tylko na przyszłości Stanów, ale także całego gatunku ludzkiego. O co może chodzić? Tego dowiecie się już z lektury „Letter 44”, do której mocno zachęcam. (KT)

W lutym przyszłego roku doczekamy się innej, ciekawie zapowiadającej się historii z DC Comics. Greg Pak oraz Paul Levitz doprowadzą do crossovera serii „Batman/Superman” oraz „Worlds’ Finest”. Jest to o tyle interesujące, ponieważ dwaj najwięksi bohaterowie DC spotkają kobiety, które zostały wychowane przez ich odpowiedniki z Ziemi-2, na której zresztą sami niedawno gościli. Zapowiada się więc dużo akcji, lecz także wątków obyczajowych. Sam ciekaw jestem zachowania się Mrocznego Rycerza, który niedawno stracił syna, a wkrótce stanie przez nim dorosła córka Bruce’a Wayne z alternatywnej Ziemi. Fani już spekulują, że historia ta zakończy żywot serii opowiadającej o losach Huntress oraz Power Girl, chociaż wyniki sprzedaży jasno pokazują, że byłby to dość dziwny krok ze strony DC. Z drugiej strony, być może nieprzypadkowo zakończenie tego crossovera przypada na miesiąc, w którym końca dobiegnie „Forever Evil”. (KT)

Zgodnie z przewidywaniami po zakończeniu obecnego runu "Daredevila" w lutym wystartuje kolejny. W marcu scenarzysta Mark Waid z rysownikiem Chrisem Samnee'm rozpoczną nową epokę w życiu Matta Murdocka pod szyldem All-New Marvel NOW!. Waidowi zaoferowano restart już w zeszłym roku, kiedy Dom Pomysłów resetował numeracji większości swoich serii, ale scenarzysta się nie zgodził. Nie chciał przerywać serii w połowie wątku, pomimo tego, że #1 na okładce z pewnością podbiłaby sprzedaż. Teraz, sytuacja wygląda zupełnie inaczej, bo w życiu DD otwarty zostanie kolejny rozdział. Przede wszystkim bohater zamieni zatęchłe zakamarki Hell's Kitchen na słoneczne San Francisco. Zmieni się również natura pracy bohatera, a przynajmniej jedna postać z finałowej historii obecnego serii będzie mu towarzyszyć w drodze na zachodnie wybrzeże. (KO)

Pierwszy numer nowej serii Marvela "Inhuman" notuje spore opóźnienie. Premiera on-goinga pióra Matta Fractiona z rysunkami Joego Madureiry zaplanowana została pierwotnie na styczeń. Terminu nie udało się dotrzymać i komiks ukaże się dopiero w kwietniu, tym samym spychając #2 na maj. Poczekamy więc nieco dłużej na rozwinięcie wątków z nadchodzącego one-shotu "Inhumanity" (ten zeszyt ukaże się terminowo, czyli 12 grudnia), który ma służyć za swoisty epilog do kończącego się "Infinity". Przyczyny opóźnienia "Inhuman" nie są jeszcze znane. Tymczasem w najnowszym numerze serii "Powers: Bureau" pojawiła się zapowiedz najnowszej autorskiej serii autorstwa Brian M. Bendisa i Micheala Avon Oeminga. Wiosną przyszłego roku w ramach imprintu Marvel Icon wystartuje "The United States of Murder Inc.". (KO)

Zmarł Al Plastino. Artysta komiksowy mający na swoim koncie dziesiątki publikacji (żeby wymienić tylko kilka serii, w których zajmował się oprawą graficzną "Action Comics", "Adventure Comics", "Superboy", "Superman", "Superman’s Girl Friend, Lois Lane" czy "Superman’s Pal, Jimmy Olsen") przegrał walkę z rakiem prostaty i zespołem Gullaina-Barrego 25 października 2013 roku. Miał 91 lat. Przygoda Alfreda Johna Plastino z komiksem rozpoczęła się od ilustracji do magazynu "Youth Today", tuż po zakończeniu nowojorskiej School of Industrial Art. Debiutował na łamach zapomnianego dziś tytułu "Dynamic Man" #2 w grudniu 1941 roku, w roli rysownika i inkera. Kiedy USA przystąpiło do II Wojny Światowej Plastino został wysłany na front. Po szczęśliwym powrocie do domu zaczął pracować dla DC Comics rysując przygody Supermana. Choć nigdy jednak nie stał się czołowym twórcą przygód Człowieka ze Stali - najpierw był w cieniu Wayne`a Boringa, a potem Curta Swana - to odcisnął jednak swoje piętno na mitologii Kal-Ela. Wraz ze scenarzystą Otto Binderem wymyślił Supergirl, Brainiaka i grupę Legion of Super-Heros. Niech spoczywa w pokoju. (KO)

Brak komentarzy: