sobota, 30 listopada 2013

#1443 - Komix-Express 211

Zbiórka funduszy na albumowe wydanie webkomiksów publikowanych pod szyldem Smallpress.pl zakończyła się niepowodzeniem. „Rotmistrz Polonia”, „Ultra Minion” i „Valiant Skateboarding French Bulldogs” nie potrafiły znaleźć odpowiedniej liczby głosujących portfelem. Projekt został wsparty przez 34 osoby. Zebrano 1/5 kwoty, która umożliwiłaby wydanie. Przyznam się bez bicia – sam chciałem wesprzeć projekt, ale nie udało mi się wpłacić na czas pieniędzy. Trochę z gapisotwa („jeszcze tyle czasu, spokojnie zdążę"), trochę z powodu wydatków na inne pozycje („a, jeszcze tego Szyłaka dorzucę do kompletu, a jeszcze to się zmieści w koszyku”), trochę z powodu tak zwanej „prozy życia” („zjeść dziś obiad czy mieć na komiks – oto jest pytanie!”), niemniej strasznie żałuje, że tego nie zrobiłem. Szef wydawnictwa, Łukasz Kowalczuk nie kryje rozgoryczenia. Co więcej, jest gotów zamknąć wydawnictwo. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie...7 grudnia 2013 roku w galerii Cheap East (ul. św. Marcian 80/82, CK „Zamek”, sala 101, Poznań) odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Samojlik. Proces twórczy”. Prezentacja prac jednego z najciekawszych współczesnych twórców komiksu dla młodszych czytelników ma zdradzić tajniki jego warsztatu. Będzie można zobaczyć ile wymiarów ma praca nad komiksem i jak powstawały takie albumy, jak „Ryjówka przeznaczenia”, „Norka zagłady” czy „Bartnik Ignat i skarb puszczy”. Wszystkich poznaniaków zapraszamy do Cheap East na godzinę 13:00. Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia.

Mucha Comics opublikowała oficjalną i konkretną zapowiedz „Kick-Ass 2”. Na polskie wydanie sequela przeboju Marka Millara i Johna Romity Jra złożą się dwie mini-serie „Hit-Girl” (pięć zeszytów) i „Kick Ass 2” (7 zeszytów). Całość będzie liczyła 304 strony, które zamknięte zostaną w twardej oprawie. Album ma mieć swoją premierę już 9 grudnia, a jego cena sięgnie 99 złotych. Ci, którzy przegapili pierwszy tom i teraz chcą zaopatrzyć się w całość mogą skorzystać z bardzo fajnej promocji na Gildii – komplet obu komiksów kosztuje równe 120 złotych (taniej o 58 w stosunku do ceny okładkowej). A tak przedstawia się opis tej pozycji:

„Hit-Girl”

Mindy McCready, Hit-Girl, poznała sto sposobów na zabicie człowieka. Walki nauczył ją ojciec, superbohater znany jako Big Daddy. Razem z nim wykorzystywała swoje umiejętności do likwidowania przestępców, gangsterów i superzłoczyńców. 

Po śmierci Big Daddy’ego dziewczynka próbuje żyć normalnie – w nowym domu, z mamą i ojczymem. Zawiera też układ z Kick-Assem: wyszkoli go na prawdziwego bohatera, a on nauczy ją, jak być zwyczajną nastolatką. 

Kiedy jednak na czele pięciu mafijnych rodzin staje nowy przywódca, powrót do normalnego życia będzie musiał zostać odłożony na później.

„Kick-Ass 2”

Kick-Ass i mała ale zabójcza Hit-Girl dobrali się mafii i do skóry – i zwyciężyli. Po tym ich wyczynie superbohaterowie stali się modni. Wszyscy chcieli nimi zostać.

Jaki będzie następny krok Kick-Assa? Dołączenie do superdrużyny. Ale jego były sojusznik, Red Mist, uważa, że bohaterowie to przeżytek. Postanawia więc zostać superzłoczyńcą. Czy Kick-Ass zdoła ocalić najbliższych oraz powstrzymać Red Mista i jego ekipę łotrów? Czy kiedy na Times Square dojdzie do zamieszek, nasz bohater zdoła ujść z życiem?

Organizatorzy Angoulême International Comics Festival ogłosili Selection Officielle, czyli listę tytułów, które będą się biły o nagrodę główną na 41. edycji największego komiksowego konwentu na Starym Kontynencie. Wśród nominowanych znalazły się dwie pozycje, które ukazały się na polskim rynku, a są to „Zaduszki” Rutu Modan (kultura Gniewu) i „Goliat” Toma Gaulda (Centrala). Konkurować będą między innymi z albumami autorstwa takich tuzów, jak Pascal Rabete czy Cosey, a także z przybyszami zza Oceanu - „Hawkeye`m” Matta Fractiona i Davida Aji, „Sagą” Briana K. Vaughana i Fiony Staples i „Are You My Mother?” Alison Bechdel. Czekający na swoją polską edycję „Battling Boy” nominowany został w kategorii Selection Jeunesse, a „Kot Fritz” Roberta Crumba -  Selection patrimoine. Wyniki poznamy między 30 stycznia, a 2 lutego.

Co dobrego u Centrali? Już za chwilkę, już za momencik ukaże się drugi tom znakomitej trylogii Luke`a Pearsona o przygodach Hildy. A w przyszłym roku (między innymi) dostaniemy drugie wydanie „Ciemnej strony księżyca” Olgi Wróbel oraz jedno z arcydzieł Jacquasa Tardiego. „C'atait la guerre des tranchées” (czy z angielskiego „It Was the War of the Trenches”). Komiks pierwotnie ukazał się w 1993 roku nakładem Casterman, a w 2010 Fantagraphics wydała jego amerykańską wersję, która spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyki, zgarniając mnóstwo branżowych nagród, ze statuetkami Eisnera i Harvey`a na czele. Komiks Tardiego porównywany jest do „Pożegnania z bronią” Hemingway`a czy „Na zachodzie bez zmian” Remarque`a. Nie spodziewajcie się więc epickich scen batalistycznych, wielkiej polityki czy wojennego heroizmu, tylko obrazu codziennego życia w okopach na froncie. Lektura obowiązkowa i jedna z najciekawszych zapowiedz na 2014.

Tajemnicza Sideca w natarciu. Wydawnictwo, które odziedziczyło po Manzoku prawa do wydawania „Koziorożca” Andreasa w październiku wydała dwa kolejne tomy tej znakomitej serii zatytułowane „Atak” i „Błękitny smok”. Jeszcze w listopadzie ukazał się „Tunel”, a za dwa tygodnie na półki trafi dziewiąty album. Takiego tempa pozazdrościć może nawet Wydawnictwo Komiksowe ze swoimi „Wieżami Bois-Maury”. Szkoda tylko, że „Przejścia” zostaną podzielone na dwa tomy – według Gildii album ma liczyć tylko 48 stron, kiedy pierwotnie był on dwa razy grubszy. Szkoda. Myślałem, że czasy bezmyślnego krojenia albumów a`la wczesny Egmont albo Mandragora bezpowrotnie minęły. W zapowiedziach Sideki pojawił się również wydanie zbiorcze innej serii niemieckiego mistrza komiksu - „Rorka”. W grudniu ma ukazać się pierwszy integral liczący sobie 256 i kosztujący niemal 160 złotych. Ponarzekałbym, że trochę drogo, że dałoby się wydać taniej, że to jedna z lepszych marek na polskim rynku, która miała wybitnego pecha do wydawców, ale... Opis:

Rork, który bardzo wcześnie poznał sekret pokonywania czasu i przestrzeni jest podróżnikiem, zmieniającym się niekiedy w badacza zjawisk paranormalnych. Często oglądając spektakl własnego życia, ten wędrownik o długich, białych włosach usiłuje pozbierać kawałki swojego losu, aby odzyskać nad nim kontrolę. W trakcie tych poszukiwań rozpocznie najniebezpieczniejszą ze swoich podróży: zjazd przyprawiający o zawrót głowy, w trakcie którego odkryje zapomniane tajemnice i stawi czoła przyczajonym demonom...

Album zawiera:

Tom 0: Duchy (w czerni i bieli)
Tom 1: Fragmenty
Tom 2: Przejścia
Tom 3: Cmentarzysko katedr
Nowele: Zapomniani i Wybawiciel z okresu kredowego oraz tekst poświęcony autorowi z grafikami z archiwum artysty.

Brak komentarzy: