niedziela, 15 września 2013

#1369 - Trans-Atlantyk 217: DC Comics w grudniu

W grudniu w DC będzie jeszcze rządziło zło. Wraz z trwającym w najlepsze „Forever Evil”, w którym villaini rozgoszczę się na łamach wszystkich tytułów, pojawią się nowe serie i dojdzie do kilku przetasowań wśród rysowników i scenarzystów. DC przyzwyczaiło nas, że nieustanne zmiany artystów, często zaskakujące, niekiedy wynikające z konfliktu pomiędzy twórcą, a redaktorem, są nieodłączną częścią Nowej 52. O zamieszaniu przy „Batwoman” pisaliśmy już w zeszłym tygodniu, ale to dopiero początek. Brian Buccellato i Francis Manapul autorzy on-goinga „Flash” rezygnują z tworzenia przygód najszybszego człowieka świata. Ich ostatnim numerem będzie ten jubileuszowy, 25, który będzie jednocześnie tie-inem do „Batman: Zero Year”. Obaj rozpoczęli swoją przygodę z Barry`m Allenem jeszcze w 2010 roku, kiedy Geoff Johns przywrócił go do życia w „Brightest Day”. Po 3 latach i 30 zeszytach zdecydowali się ruszyć dalej. Nie odchodzą jednak z DC Comics, bo już w marcu 2014 roku ma zadebiutować całkowicie nowa seria ich autorstwa. Słuzbę przy "Flashu" przejmą Christos Gage (nie tak dawno związany ekskluzywnym kontraktem z Marvelem) i Neil Googe.

Geoff Johns zostawia jedno z swoich ulubionych „dzieci” New 52 – Aquaman przechodzi w ręce innego kojarzonego z Domem Pomysłów scenarzysty, Jeffa Parkera. Wraz z Paulem Pellatierem otworzy on nowy rozdział w życiu władcy oceanów. Kiedy ziemia wstrząsana jest kolejnymi wybuchami wulkanów, atakują ją dziwne stworzenia z najmroczniejszych głębin, ludzkość obwinia oczywiście Atlantydę. A jej król ma własne kłopoty, bo okładka może wskazywać na konflikt z królową – czy Mera rzeczywiście opuści Arthura Curry`ego? A tymczasem do Jeffa Lemire`a piszącego „Animal Mana” dołącza Cully Hamner, który odpowiadał za projekty postaci w Nowej 52, a Aaron Lopresti pojawi się na pokładzie „Detective Comics”.

Zasadnicze zmiany czekają również serie z rodziny komiksów Supermana. On-going „Supergirl” zostanie przejęty przez Tony`ego Bedarda (scenariusz) i Yildiraya Cinara (oprawa graficzna), a na okładce #26 widzimy nowego Lobo. Tego samego, co to Kenneth Rocafort przygotował tylko projekt. „Superboy” dostanie się w ręce Franka Hannah i Marva Wolfmana (scenariusz) oraz Andresa Guinaldo (rysunki). Wolfman to jeden z najbardziej dla DC zasłużonych twórców, autor „Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach” czy kultowego runu w „Teen Titans”. Jestem wielce ciekaw, jak wypadnie jego come-back do regularnego pisania komiksów.

Wbrew zapowiedzi finału „Injustice: Gods Among Us” bestsellerowa seria towarzysząca grze video wcale nie dobiega swojego końca. Komiks Toma Taylora i Mike`a S. Millera, który najpierw ukazuje się w formie cyfrowej, a potem drukowanej, z pewnością będzie publikowany dalej, bo w komiksowym świecie koniec zawsze jest początkiem a złotych kur, na których można zarobić jeszcze kilka dolarów więcej, nie zarzyna się ot tak. Natomiast wśród grudniowych premier znajdą się cztery nowe pozycje. „Justice League 3000” miało pierwotnie ukazać się w listopadzie, ale z powodu zastąpienia Kevina Maguire przez Howarda Portera na stanowisku rysownika nie udało się dotrzymać terminu. Pisany przez Keitha Giffena i J.M. DeMatteisa komiks zabierze czytelnika w daleką przyszłość, a „Harley Quinn” Amandy Conner, Jimmy`ego Palmiottiego i Chada Hardina trzymał się będzie nasze teraźniejszości. O spin-offie „Sandmana”, czyli „Dead Boy Detectives” pisałem całkiem niedawno, przy okazji Trans-Atlantyka poświęconego Vertigo, a stawkę uzupełnia „Teen Titans Go!”, czyli komiksowa adaptacja kreskówki znanej z anteny Cartoon Network.

Okładka „ Forever Evil: Arkham War” #3 zapowiada walkę pomiędzy Bane`m i Killer Crockiem (rewanż za „Knightfall”?), ale opis samego komiksu kryje coś jeszcze. Zagadkowe hasło „nowy obrońca powstanie” może wskazywać na to, że prawdopodobnie w uniwersum, w którym wygrało zło, pojawi się ktoś, kto przejmie pelerynę Mrocznego Rycerza, zakładając, że po „Forever Evil” #4 nie będzie to Bruce Wayne. Ale może owym obrońcą będzie zupełnie inna postać, a nie Batman? Chyba jednak nie, bo jeśli spojrzymy na okładkę „Rogues Rebellion” zobaczymy właśnie kogoś w stroju Gacka walczącego z Lexem Luthorem. Pozostając jeszcze przy strażniku Gotham – bardzo ciekawie zapowiada się 26. numer „Batman: The Dark Knight”. Pisany przez Grega Hurwitza z rysunkami Alexa Maleeva komiks ma nawiązywać do tradycji komiksów niemych, które ukazywały się zwykle z etykietą „nuff said” na okładce. Zgodnie z zapowiedzią komiks opowie historię zapomnianych mieszkańców Gotham City, sponiewieranych i pozbawionych głosy.

A na zakończenie, mała ciekawostka. Można powiedzieć, że w grudniu dojdzie do niewielkiego crossover między DC Comics, a Marvel Studios. Cobie Smulders, czyli agent Maria Hill z „Avengers” i nadchodzącego „Captain America: The Winter Soldier” napisała wraz ze swoim mężem, Taranem Killiamem z „ Saturday Night Live”, wstęp do „Fables Deluxe Edition Book Eight”. Prywatnie Robin Scherbatsky jest wielką fanką serii Billa Willinghama i co jeszcze ciekawsze – nie jest jej to pierwszy „występ” w komiksie! W 2010 roku dołożyła swoją cegiełkę do jubileuszowego, setnego wydania „Baśni”. W sekcji dodatków zadała pytanie, wokół którego osnute zostało jedno z krótkich opowiadań umiejscowione w basniouniwersum..

Brak komentarzy: