sobota, 24 sierpnia 2013

#1358 - Komix-Express 198

28 sierpnia odbędzie się kolejna edycja polskiego Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. Fani obrazkowych historyjek obnosić się ze swoimi pasjami będą w Trójmieście (25 sierpnia, od godziny 12:00 w Parku Oliwskim), w Łodzi (od godziny 10:00 do 21:00 na Piotrkowskiej ludzi czytających komiksy będą chcieli utworzyć kolorowy pociąg wzdłuż reprezentatywnej ulicy polskie stolicy komiksu). Będzie się działo we Wrocławiu (w Cocofli przy ulicy Włodkowica 9, od 12:00, gdzie będzie można się publicznie skomiksować i wygrać nagrody), w Łowiczu (w Miejskiej Bibliotece im. A.K. Cebrowskiego), w Piotrkowie Trybunalskim i oczywiście w Warszawie. Właśnie w stolicy obchody MDPCK będą najbardziej efektowne. W Cudach na Kiju (Nowy Świat 6/12 w dawnym Domu Partii i GPW przy Rondzie de Gaulle’a) będzie można poczytać komiksy z komiksiarzami, a od 17:30 odbędzie się seria spotkań z twórcami. Pojawią się Piotr Nowacki i Norbert Rybarczyk, Dennis Wojda, Michał Śledziński, Przemysław Truściński którego monografię "Trust. Album", można będzie przedpremierowo zakupić na spotkaniu. Komiksy wszystkich autorów, z którymi odbędą się spotkania można będzie zakupić na miejscu. A następnie otrzymać od nich autografy! Na zakończenie imprezy (po godzinie 20) odbędzie dodatkowa atrakcja – bitwa komiksowa!

22 września sierpnia w poznańskie galerii Cheap East (zlokalizowanej przy ul. św. Marcina 80/82) odbył się wernisaż wystawy Marty Zabłockiej. Na ścianach będą prezentowane prace, które znalazły się w albumie „Znamy się tylko z widzenia” wydanego w czerwcu nakładem Centrali. Natomiast w piątek 30 sierpnia w Galerii Awangarda BWA Wrocław (ul. Wita Stwosza 32) oglądać będzie można „Trusta”. Tak będzie nazywała się przekrojowa wystawa prac Przemysława Truścińskiego, której kuratorem będzie Piotr Machłajewski. Warto wspomnieć, że warszawski artysta pracuje nad... nowym albumem! Znamy jego tytuł („Magazyn Mięsa Sadyba turboproroka Ezechiela”) i teamtykę, wokół której będzie oscylował (mistyka, Warszawa). W oczekiwaniu na więcej szczegółów prezentujemy obszerną zapowiedz wspomnianej wystawy:

„Trust” to indywidualna wystawa Przemysława Truścińskiego. W jej ramach zaprezentowany zostanie wybór z całego artystycznego dorobku twórcy, jego najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne. Prace eksponowane będą w formie oryginałów (co w przypadku materiałów przygotowywanych do druku zdarza się niezwykle rzadko).

Truściński eksplodował w polskim środowisku twórców oraz czytelników komiksów na początku lat 90. Jego działalność artystyczna była swego rodzaju przełomem w podejściu do tego medium. Jak pisze Jerzy Szyłak w albumie towarzyszącym wystawie TRUST: „Nowoczesność (...) Truścińskiego polegała na tym, że traktował on plansze komiksu jak grafiki: nie ukrywał się za światem przedstawionym, ale eksponował własny styl, technikę i wyobraźnię. Gdy tradycyjnie przyjęło się, iż styl rysunków należy dopasować do opowieści, którą się snuje, Truściński manifestacyjnie dopasowywał opowieść do stylu, czy nawet nie do stylu, ale do tego czegoś, co mu „się” narysowało”.

Truściński w swoim podejściu do komiksu oprócz technik tradycyjnych (rysunek piórkiem, kolor nakładany farbami wodnymi) stosował kolaż, tworzył komiksy z elementów gotowych (tkaniny, metal, gwoździe), wykonywał fotokomiksy, w których niejednokrotnie sam występował, tworzył komiksy w formie projekcji wideo...

Na początku kariery, a więc na przełomie lat 80. i 90., Truściński zafascynowany był szeroko pojętą fantastyką. Jego fabuły zdominowane były przez groteskę, satyrę i czarny humor. Nie stronił przy tym od obrazów przemocy i makabry. Na przełomie tysiącleci nastąpił w twórczości Truścińskiego zwrot od fantastyki w stronę mistyki. Artysta pochylił się nad przeszłością, zarówno swoją, jak i nad wydarzeniami z historii Polski. Z ogromnej ilości zleceń, które Trust współcześnie realizuje, wyłania się obraz rysownika uniwersalnego, publikującego zarówno w „Rzeczpospolitej”, jak i „Playboyu”. Jako artysta Przemysław Truściński wciąż się rozwija, przy czym jego prace niezmiennie charakteryzują się warsztatową perfekcją oraz innowacyjnością. Przemysław Truściński jest artystą podnoszącym rękawicę, podejmującym wyzwania, jego twórczość jest przez to wieloraka i wielowątkowa. Miarą sukcesu Truścińskiego jest jego siła, powszechność i klarowność przekazu.


Kultura Gniewu zapowiedziała, że podczas MFKiG w Łodzi odbędzie się premiera albumu „Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu” ( w oryginale - „Jim Curious”). Album autorstwa francuskiego artysty Mathiasa Picarda ma być absolutnie niezwykłą przygodą w 3D, który efektem trójwymiarowości bije na głowę wszystkie wakacyjne blockbustery. Album liczący sobie 52 strony (i kosztujący 19 euro) został dostrzeżony na festiwalu w Angouleme w 2013 i chętnie napisałbym coś więcej o nim, ale językowa linia Maginota skutecznie mi to utrudnia. Pod względem wizualnym jednak rzecz prezentuje się pięknie – Ci, którzy cenią sobie ładnie wydane komiksowe artefakty powinni być ukontentowani.

Obowiązkowy news filmowy – wiadomość o tym, że Ben Affleck będzie nowym Mrocznym Rycerzem zelektryzowała zarówno polskie komiksowo, jak i amerykański fanbase. Aktor, który ma już na swoim koncie tytułową rolę w „Daredevilu” i nie kryje swojej miłości do komiksu wystąpi u boku Henry`ego Cavilla w superprodukcji „Superman/Batman”. Chyba, że szefowie wytwórni ugną się pod żądaniami fanów, który podpisują kolejne petycje, aby tylko „gwiazda” znana z takich produkcji, jak „Pearh Harbor” czy „Dziewczyna z Jersey” nie zakładała maski Batmana. Historia lubi się powtarzać, a fanboje się nie zmieniają – to już chyba taka tradycja, żeby narzekać na castingi do filmów ze strażnikiem Gotham w roli głównej. Tak było w przypadku Micheala Keatona, Heatha Ledgera i Anne Hathaway – tak jest teraz i pewnie będzie w przyszłości. Mnie również Affleck niespecjalnie pasuje do figury Bruce`a Wayne`a, ale przede wszystkim ciekaw jestem na jaką interpretację Mrocznego Rycerza zdecyduje się Zack Snyder. A nuż okaże się, że będzie pasował jak ulał! Warner ogłosił również, że „Superman/Batman” będzie miał swoją premierę 17 lipca 2015 roku, a więc w dwa miesiące po marvelowskim „Avengers: Age of Ultron”

W Polsce również podpisuje się komiksowe petycje. Czytelnicy Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela od Hachette zwracają się do wydawnictwa, aby przedłużyło żywot cyklu w taki sposób, aby mogły ukazać się w niej pozycje, które prawdopodobnie nie weszłyby w skład kolekcji. Chodzi konkretnie o „Captain Britain: A Crooked World” (Alan Moore, Alan Davis), „Captain Britain and MI13: Vampire State” (Paul Cornell, Leonard Kirk, Michael Collins), „Avengers: Forever - Part 1” (Kurt Busiek, Carlos Pacheco), „Avengers: Forever - Part 2” (Kurt Busiek, Carlos Pacheco) oraz „Deadpool: Hey, it's Deadpool!” (Joe Kelly, Ed McGuinness, Aaron Lopresti). Rzeczywiście, wspomniane komiksy to rzeczy co najmniej dobre, ale kuriozalność tej sytuacji polega na tym, że Hachette wielokrotnie podkreślało, że nie wie jeszcze jakie konkretnie tytuły ukażą się na polskim rynku. W każdym razie zainteresowanych zachęcam do podpisywania – w chwili gdy piszę te słowa, ponad 800 osób złożyło swój wirtualny podpisy pod tą akcją.

JPF planuje wznowienie „Aż do nieba”. Manga autorstwa Riyoko Ikedy ma ukazać się w formacie „Mega Manga”, a całość ma zostać przeredagowana na nowo. Opowieść o Polsce czasów Stanisława Poniatowskiego, wojnach napoleońskich, tragedii rozbiorów i krótkim żywocie Księstwa Warszawskiego była jedną z pierwszych mang wydanych na naszym rynku, a pierwszą opublikowaną nakładem wydawnictwa JPF w w trzech tomach na przestrzeni lat 1996-97, a więc w okresie, gdy komiksowy rząd dusz TM-Semic trzymał jeszcze mocno. Reedycja ma liczyć sobie 610 stron i kosztować 54,90 zł.  

Piotr "Jaszczu" Nowacki już wkrótce, bo we wrześniu,  będzie obchodził dziesięciolecie swojej komiksowej pracy. Ech, jak ten czas leci... Z tej okazji w nadchodzącym numerze zina "Biceps"sporo miejsca zostanie poświęcone temu autorowi. Oprócz komiksów i innych atrakcji ukaże się również obszerny wywiad z Nowackim, w którego ramach każdy czytelnik może zadać pytanie temu popularnemu twórcy. Akcja "Spytaj Jaszcza" skonstruowana jest w bardzo prosty sposób -  jeśli macie jakieś pytania dotyczące Jaszczowej osoby, twórczości, bohaterów, pracy, komiksów... Jeśli szukacie życiowej rady i rozwiązania swoich problemów, to świetnie trafiliście! Pytania możecie zadawać za pośrednictwem profilu na FB, maila, a i pewnie jak tu zostawicie swoje pytanie, to dotrze ono do jubilata.

2 komentarze:

Rafal pisze...

Wernisaż Marty Zabłockiej odbył się w sierpniu, nie wrześniu.

MichałLudczynski pisze...

Witaj,
chciałbym Cię ( jako twórcę tego bloga ) oraz Twoich gości zaprosić na portal blogbook.pl, który jest pierwszym w sieci serwisem zbierającym w jednym miejscu blogi i posty.

Ideą i celem stworzenia tego serwisu jest zebranie jak największej ilości blogów i przedstawienie ich w prostej i przystępnej formie dla czytelników,
aby w jednym miejscu mogli czytać posty z różnych dziedzin nauki, życia, sportu itp.

Mam nadzieję, że też weźmiesz udział w tej akcji i Twój blog dołączy do tego grona, a Tobie pozwoli zwiększyć rozpoznawalność oraz oglądalność Twoich wpisów.
Zarejestruj się ( 1 minuta ) i w „Profil”->”Twoje blogi” dodaj swój blog. I tyle. Reszta dzieje się automatycznie.

Serdecznie zapraszam i wierzę, że już niedługo przeczytam Twoje posty na blogbook.pl.

Co zyskujesz na dodaniu swojego bloga ?
1) dotarcie ze swoim blogiem do osób czytających inne blogi,
2) darmową reklamę poprzez „Blog dnia” oraz „Post dnia” na Blogbook.pl oraz Facebook.pl,
3) Twój blog i posty mają więcej linków bezpośrednich, a więc pozycjonowanie google,
4) wszystkie posty i blogi są otwierane bezpośrednio na stronie domowej, a więc statystyki,

Pozdrawiam i pozostaję do dyspozycji w przypadku pytań lub wątpliwości

Michał Ludczyński

www.blogbook.pl


PS.
Projekt jest całkowicie prywatny i darmowy