niedziela, 11 sierpnia 2013

#1350 - Komix-Express 196

Użytkownicy forum Gildii wydębili od wydawnictwa Hachette informacje o tym, jakie będą następne pozycje, które ukażą się w Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Lista (z jednym małym wyjątkiem) została później nieoficjalnie potwierdzona przez osobę, zajmującą się korektą cyklu. jak zatem wygląda plan? „New X-Men: Imperialni” Granta Morrisona, Franka Quitely`ego i innych (zaplanowany na 11 września), „Marvel Zombies” Roberta Kirkmana i Sean Phillipsa (25 września), „Planet Hulk” Grega Paka, Carlo Pagluyana, Aarona Loprestiego i innych (część pierwsza, 9 października), „Ultimates 1” Marka Millara i Bryana Hitcha (część pierwsza, 23 października) oraz „Ultimate Spider-Man: Moc i odpowiedzialność” Briana M. Bendisa i Marka Bagley`a (6 listopada). Z tych pięciu pozycji dwie były już publikowane w Polsce (Egmont wydał „Ultimates”, a Semik – Pajęczaka), natomiast Dobry Komiks nie zdążył już opublikować drugiego tomu „New X-Men”. W tej partii znajduje się właściwie same ciekawe pozycje! Jedna z nich to rzecz obowiązkowa, nie tylko dla fanów trykociarzy. Współczesna wersja Avengers według Millara i Hitcha pokazuje jao mogłyby wyglądać komiksu super-hero w XXI wieku. Szkoda, że wyglądają inaczej. Natomiast „Planet Hulk” i „Ultimate Spider-Man” to w swojej klasie (komiks gatunkowy) naprawdę bardzo dobre rzeczy. Każdemu fanowi „Żywych trupów” mogę z czystym sumieniem polecić „Marvel Zombies”, które swego czasu były prawdziwym szlagierem i nie ma się co dziwić – Robert Kirkman w wysokiej formie dostarcza rozrywki najwyższej klasy. Co do „New X-Men” – cieszy, że Hachette zdecydowało się wydać kontynuację jednej z najważniejszych mutanckich serii tak szybko, mimo tego, że wśród czytelników do dziś budzi dość skrajne opinie.

Kamil Kochański skończył rysować swoją część „Niedźwiedzia”. Tym samym prace nad nowymi materiałami do wydania zbiorczego pierwszego spin-offa „Osiedla Swoboda” zostały zakończone. W albumie znajdzie się 58 stron komiksu napisanych przez Śledzia i narysowanych przez Kurta. 31 plansz to te znane z „Produktu”, a 27 stron to całkiem świeży materiał. Wiadomo, że w roli wydawcy wystąpi Kultura Gniewu, ale nie wiadomo, kiedy rzecz się ukaże. Istnieje również szansa na trzecie (!) wznowienie zbiorczego „OS”, a na horyzoncie majaczy kolejny osiedlowy projekt (!!!). Śledziu poinformował, że wraz z Arkadiuszem Klimkiem zaczynają pracować nad kolejną serią poboczną z uniwersum zamieszkałego przez Smutengo i resztę ekipy. Czekamy na dalsze wieści w tej sprawie

27 września w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu będzie miał miejsce pierwszy wernisaż z cyklu „ArtKomiks”. Wystawa zatytułowana „Komiks amerykański... i nie tylko” zorganizowana zostanie przez Cheap East i Artkomiks.pl, z którego oferty będą pochodzić prezentowane, oryginalne plansze komiksowe. Tak przedstawia się opis tego wydarzenia:

Nie da się ukryć, że rośnie zainteresowanie komiksem jako formą narracji oraz wyrazu artystycznego; rośnie także ze strony kuratorów wystaw i galerii, gdzie eksponowane są prace, nierzadko oryginalne rysunki, na podstawie których drukowany jest później komiks.

Do tej pory w krajowych galeriach oraz przy okazji konwentów, można było oglądać przede wszystkich prace polskich twórców. Teraz nadarza się niepowtarzalna okazja by na własne oczy zobaczyć prace mistrzów komiksu amerykańskiego oraz brytyjskiego, tworzących dla czołowych wydawnictw jak: Dark Horse, DC Comics, Disney, Hanna Barbera, Marvel, Warner Bros i innych; także pracujących na rynku brytyjskim dla kultowego magazynu „2000 AD” czy komiksami na licencji Games Workshop.

Na wystawie można będzie zobaczyć prace przedstawiające głównie postacie klasycznego komiksu amerykańskiego, jak: Batman, Blue Beetle, Captain Britain, Catwoman, Deathstroke, Doctor Fate, Green Lantern, Punisher, Sędzia Dredd, Spider-Man, Superman, Transformers, Witchblade, Wonder Woman i innych, a także adaptacji komiksowych filmów: „Men In Black”, „Planeta Małp” czy „The Terminator”. Dodatkowo znajdą się też prace prezentujące nurt komiksu dla dzieci, tzw. cartoon: Atomówki, Goofy, Kaczor Daffy, Królik Bugs czy Miś Yogi.

Autorami przedstawionych prac są m.in.: Anthony Williams, Barbara Kaalberg, Colin MacNeil, Dan Khanna, Diego Bernard, Eduardo Pansica, Gary Shipman, George Wildman, Graham Manley, Ig Guara, Jack Kirby, Pat Olliffe, Paul Marshall, Paul Pelletier, Rod Whigham, Romeo Tanghal, Gene Espy i inni.


Na „Ziniolu” wraca kibicowanie! Codzienna rubryka, w której Dominik Szcześniak wspierał polskie komiksowe projekty zniknęła z łam magazynu w sierpniu 2012 roku i niemal rok później powróciła zza grobu. Idea „Kibicujemy polskim komiksiarzom” (głównie!) się nie zmieniła – w ramach cyklu informowani jesteśmy o postępach prac rodzimych twórców i dostajemy ekskluzywne, niepublikowane nigdzie indziej materiały. Zwykle pierwszej ręki – od rysowników, scenarzystów, koordynatorów projektów. Jedni pojawiają się regularnie, inni – od święta. Nowa sera „kibicowania” rozpoczęła się od przedstawienia nowego komiksu Macieja Jasińskiego i Piotra Nowackiego, który jest również autorem nowego loga. Zapraszamy wszystkich do czytania i kibicowania, bo Szcześniak odwala kawał dobrej roboty!

Rafał Szłapa ugiął się pod czytelniczą presją i zapowiedział nowego „Blera”. Czwarty epizod przygód krakowskiego superbohatera ma ukazać się w 2014 roku i... tyle w tej chwili wiadomo. Poznaliśmy również oficjalną datę premiery albumu Daniela Gizickiego i Krzysztofa Małeckiego. Ich „Postapo” ma się pojawić w sprzedaży jeszcze w tym roku, na MFKiG 2013. Liczący sobie 90 stron komiks ukaże się nakładem imprintu Dolna Półka. Oby nie było obsuwy i wszystko dobrze się skończyło!

Powstanie komiksowy sequel „Fight Clubu”! Na Comic-Conie w San Diego Chuck Palahniuk zapowiedział, że zamierza stworzyć ciąg dalszy kultowej powieści. Rzecz ma rozgrywać się w 10 lat po wydarzeniach pokazanych w oryginale. Obecnie Palahniuk wciąż pracuje nad scenariuszem, szuka odpowiednich rysowników, którzy mogliby podołać tak ambitnemu zadaniu i prowadzi rozmowy z wydawcami (mówi się o DC, Marvelu i Dark Horse). Całość ma ukazać się w formie serii albumów. Premiery możemy spodziewać się najwcześniej w 2015 roku (informacja za Komiksomanią).

Chyba każdy z nas, kolekcjonerów, lubi myśleć, że ma pokaźny zbiór komiksów. Ci, których liczba posiadanych zeszytów i albumów sięga kilku tysięcy mogą się zastanawiać ilu w kraju jest innych fanów, którzy mogą poszczycić się podobnych rozmiarów kolekcją. A zastanawialiście się jak to wygląda w innych, bardziej komiksowo cywilizowanych krajach? Niejaki Bob Bretall, 51-letni Brytyjczyk pochwalił się niedawno swoją kolekcją twierdząc, że w jego posiadaniu znajduje się jeden z największych zbiorów kolorowych zeszytów. Jego kolekcja liczy grubo ponad 90 tysięcy sztuk! Całość mieści się w 319 longboxach, waży ponad 8,5 tony i… ciągle rośnie. Miesięcznie przybywa około 115 sztuk, więc być jeszcze w tej Bobowi udało się przekroczyć liczbę stu tysięcy.

Obowiązkowy news filmowy – znamy już polską datę premiery sequela przygód marvelowskiego boga piorunów. 8 listopada w kinach pojawi się „Thor: Morczny świat”. Film z Chrisem Hemsworthem, Natalie Portman, Tomem Hiddlestonem, Anthony`m Hopkinsem i Idrisem Elbą w reżyserii Alana Taylora zadebiutuje w tydzień po jego światowej premierze. Będzie można go oglądać w wersjach 3D i 2D, z dubbingiem lub napisami. Tak prezentuje się jego opis w naszym narzeczu:

„Thor: The Dark World” to kontynuacja przygód Thora, który nie ustaje w walce o ocalenie Ziemi i pozostałych Ośmiu Królestw przed tajemniczym, starszym niż wszechświat wrogiem. Po wydarzeniach z filmów „Thor” i „Avengers”, Thor próbuje zaprowadzić porządek w kosmosie, ale starożytna rasa, dowodzona przez mściwego Malekitha powraca, by zepchnąć wszechświat w ciemność. Stając do walki z wrogiem, którego nie może pokonać nawet Asgard pod wodzą Odyna, superbohater musi udać się na niebezpieczną wyprawę, podczas której ponownie zjednoczy siły z Jane Foster i poświęci wszystko, by ratować nas wszystkich.