niedziela, 12 maja 2013

#1288 - Komix-Express 183

Timof przedstawił absolutnie fantastycznie zapowiedzi na maj. W ofercie warszawskiej oficyny znalazło się aż sześć pozycji i niemal każda z nich jest warta uwagi. Zacznę od "Profesora Bella", który obok "Corto Maltese" jest moim ulubionym europejskim on-goingiem. Bohater Joana Sfara powraca w trzecim tomie swoich przygód, który niestety jest równocześnie ostatnim. Na polskim rynek wraca Cyril Pedrosa, autor świetnych "Trzech cieni". "Portugalia" jest opowieścią o autorze komiksów Simonie Muchacie, który cierpi na kryzys twórczy, a jego życie traci sens i trafia do Portugalii. Stawkę pozycji z zagranicy zamyka nowy komiks Igorta. Po sukcesie "Dzienników ukraińskich" Timof poszedł za ciosem i pokaże polskiemu czytelnikowi "Dzienniki rosyjskie". Oby Igort nie zawiódł oczekiwań. Tak prezentują się opisy "Portugalii" i "Dzienników":

Anna Politkowska, działaczka praw człowieka, dziennikarka „Nowoj Gaziety”, 7 października 2006 roku została zastrzelona w windzie, kiedy wracała do swojego mieszkania. Miała 48 lat. Zginęła za prawdę. Tego dnia Igort na swoim blogu napisał: Zgasło na zawsze znaczące światło dla rosyjskiej świadomości. Brutalnie przemówiła „demokracja”, której sowietolodzy dali nazwę „demokratura”. Trzy lata później Igort znalazł się w windzie, w której zginęła Anna… 

Dzięki jego pracy mamy możliwość dowiedzieć się więcej o wyjątkowym Człowieku, jakim była Anna: o Jej metodzie pracy, roli mediatora w czasie wydarzeń w teatrze na Dubrowce, woli walki pomimo gróźb śmierci i prób otrucia, sile charakteru, niezłomności, odwadze, godności i honorze.


 W tym tomie, idąc w ślady Anny Politkowskiej, Igort opisuje piekło konfliktu czeczeńskiego i przedstawia Rosję z początku XXI wieku – Rosję Putina, w której panuje demokratura...Autor komiksów Simon Muchat cierpi na kryzys twórczy, a jego życie traci sens. Właśnie wtedy zostaje zaproszony do Portugalii, a tam przypadkiem odnajduje to, czego nawet nie szukał: zapach dzieciństwa, melodię wakacyjnych śmiechów, ciepło płynące ze strony zapomnianej, a może nawet utraconej rodziny.

 Dlaczego Simon nie czuje się związany z żadnym miejscem? Dlaczego kompletnie nie rozumiejąc obcego dla siebie języka portugalskiego, tak mocno reaguje na jego brzmienie? Podczas tej ożywczej podróży czekają na niego odpowiedzi i kolejne pytania. Poznając swoje korzenie, Simon dostaje szanse, by móc wreszcie wyznaczyć własną trajektorię. Jego życie nabiera kolorów.


Cyril Pedrosa tworzy z malarskich barw i czystych emocji mądrą i pełną siły opowieść o poszukiwaniu tożsamości.

Niestety, jak to zwykle u Timofa bywa - ceny są dość wygórowane. I żadne zniżki, ani promocje tego nie zmienią. Za 48-stronnicowego "Bella" zapłacić będzie trzeba 49 złotych (gonimy europejskiego standardy!), "Dzienniki" to wydatek rzędu 79 zł., a "Portugalia" - rekordzistka w tym gronie - kosztuje 126 złotych (ale liczy aż 264 strony). Jeśli idzie o polskie premiery to w katalogu znajdują się również trzy pozycje. W maju wreszcie doczekamy długo odkładanej premiery książki "Komiks w szponach miernoty" pióra Jerzego Szyłaka.

Na Festiwalu w Łodzi Jerzy Szyłak zapowiedział, że wkrótce ukaże się jego nowa książka, zatytułowana Komiks w szponach miernoty. Wedle samego autora będzie w niej mowa o psuciu teorii komiksu, jakie odbywało się w Polsce w ostatnich latach. Wystarczy jednak zajrzeć do środka, by przekonać się, że jest ona o czymś więcej. Autor pisze nie tylko o tym, jak teorię się psuje, ale i o tym, jak najlepiej (jego zdaniem) byłoby ją naprawić. Dlatego też czytelnik znajdzie tu szereg uwag na temat przemian w patrzeniu na komiks, teoretycznych założeń towarzyszących jego opisowi, analiz relacji pomiędzy komiksem a światem sztuki, przypomnień twórców ważnych dla komiksu światowego i polskiego, a także streszczenie poglądów samego Szyłaka.

Timofową ofertę uzupełniają album "Lust Boat" oraz drugi tom magazynu "Profanum" z Dolnej Półki. Lachowicz, Szłapa, Janusz, Wyrzykowski - to kilka nazwisk, które powinny Was zachęcić.

Dla fanów filmowego uniwersum Marvela ostatnie dni i tygodnie przynoszą wyłącznie dobre wieści. Po tym, jak Marvel Studios odzyskało prawa do Daredevila, Blade i Punisher niedawno Ghost Rider wrócił na łono rodziny. Kevin Feige studził zapał fanów, którzy już wyczekują zapowiedzi nowych filmów. Nie ma pośpiechu - zdaje się mówić szef wszystkich szefów filmowej dywizji Domu Pomysłów - filmy będą, kiedy będą, kalendarz mamy już zapchany. Skąd zatem wieści o o gotowych już skryptach do rebootu "Blade`a" i obrazu o Ms./Pani Kapitan Marvel? Czyżby któryś właśnie z tych tytułów miał stać się elementem Fazy Trzeciej filmowej ofensywy? Oczywiście, sam fakt, że scenariusz jest napisany nie oznacza, że projekt jest gotowy do produkcji, ale pojawienie się takich informacji może wskazywać, że obok pewniaków, takich ja Dr. Strange, Iron-Fist i Black Panther w grę wchodzi jeszcze bohaterka, na która idealnie nadawałaby się Charlize Theron i postać, bez której nie byłoby komiksowo-filmowego boomu przełomu wieków.

Organizatorzy Festiwalu Komiksowa Warszawa zadbali o rozrywki dla najmłodszych miłośników sztuki komiksowej. Zaplanowana wiele atrakcji dla dzieci, a pozycją, za którą powinni się rozglądać ich rodzicie powinien być album "Tim i Miki: W Krainie Psikusów". Początki wspólnego projektu Dominika Szcześniaka (rysunek) i Piotra Nowackiego (scenariusz), prywatnie szczęśliwych ojców Michała i Tymka (zbieżność nazwisk z tytułowymi bohaterami z pewnością nieprzypadkowa), sięgają 2010 roku. Po raz pierwszy ci bohaterowie pojawili się na łamach dziesiątego numeru papierowego "Ziniola". Jednak ich przeznaczeniem był osobny album, w dodatku pokolorowany przez Sebastiana Skrobola. Ukaże się on właśnie na KW dzięki połączonym siłom  Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego, Timofa i cichych wspólników oraz Sklepu Gildii. Będzie można dostać go za darmo. 

Zapowiada się zacna wystawa. W Krakowie od 8 czerwca będzie można oglądać prezentację "Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie". W Galerii Zderzak, przy ulicy Floriańskiej 3 Kuba Woynarowski zaprezentuje jak sztuka współczesna przenika się ze światkiem komiksowym. W rolach głównych: Bolesław Chromry, Krzysztof Gawronkiewicz, Renata Gąsiorowska, Justyna Gryglewicz, Daniel Gutowski, Tymek Jezierski, Alex Kłoś, Janek Koza, Tomasz Kwaśniewski, Mariusz Libel, Patryk Mogilnicki, MiCa, Agnieszka Piksa, Monika Powalisz, Michał Rzecznik, Helena Siemińska, Victor Soma, Michał "Śledziu" Śledziński, Jacek Świdziński, Mikołaj Tkacz, Przemysław "Trust" Truściński, Dennis Wojda. Bardzo zacne grono. A tak prezentuje się zapowiedz:

Komiks - medium do niedawna marginalizowane przez instytucje kultury i artworld - odważnie wkracza w przestrzenie galeryjne. W związku z rosnącym zainteresowaniem tą formą narracji ze strony polskich instytucji sztuki nasuwa się pytanie, w jaki sposób współczesny artworld odbierany jest przez samych twórców opowieści graficznych, którzy zdołali wytworzyć własny, niezależny obieg wydawniczo-wystawienniczy.

Projekt "Katalog wypadków" stanowi próbę prezentacji krótkich form komiksowych, mniej lub bardziej bezpośrednio opowiadających o najnowszej historii sztuki, zarówno w jej lokalnym, jak i globalnym wymiarze. Wystawa kontynuuje tym samym tradycję komiksowych komentarzy do życia sceny artystycznej, w światowej sztuce kultywowaną m. in. przez Dana Perjovschi'ego i Adama Danta, a w Polsce - przez Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego (komiks towarzyszył już jego debiutanckiej wystawie w Zderzaku pt. "Sport i pielęgnacja", 2000), czy Polę Dwurnik.

Do udziału w wystawie zaproszono dwudziestu dwóch polskich scenarzystów/scenarzystek i rysowników/rysowniczek komiksowych, funkcjonujących nieraz na pograniczu wielu rozmaitych środowisk: artystycznego, literackiego, komiksowego, designerskiego, dziennikarskiego. Dzięki temu będzie okazja do zaprezentowania różnorodności stylów i postaw charakterystycznych dla tej grupy twórców.

Zgromadzone na wystawie komiksy poruszają różnorodną tematykę (od środowiskowych anegdot po ogólne refleksje natury filozoficznej), w oparciu o szeroki wachlarz konwencji narracyjnych (dokument, wywiad-ankieta, scenka rodzajowa, portret psychologiczny, groteskowa przypowieść, współczesna baśń, satyra). Klamrą, spinającą rozbudowaną narrację tego symbolicznego "katalogu", jest kuratorski komiks, pojawiający się w miejsce klasycznego tekstu informacyjnego.

W sieci zadebiutowała nowa strona poświęcona Mrocznemu Rycerzowi. Projektem " Gotham w deszczu" dowodzi Michał Chudoliński, który pragnie zajmować się Batmanem od "strony historycznej, analitycznej i krytycznej w kontekście komiksów, filmów, animacji oraz gier".  Założyciel i redaktor serwisu BatCave w latach, a ostatnio głównodowodzący Kzetem wraz z  Michałem Siromskim, Łukaszem Chmielewskim, Michałem Jadczakiem, Moniką Banik i innymi chcą pokazać siłę oddziaływania na masową wyobraźnię strażnika Gotham, jego aktualność we współczesnej kulturze i cywilizacji. Na stronie jest już kilka tekstów, polecam szczególnie te pióra Chmiela. 


Zbliża się premiera teatralnej adaptacji "Łaumy" Karola Kalinowskiego. Spektakl ma zostać wystawiony w warszawskim Teatrze Studio, jako  "Łauma. Bajka zbyt straszna dla dorosłych". Premiera zaplanowana jest na 2 czerwca. Autorem skryptu jest Rafała Samborski, muzyką zajął się Ygor Przebindowski, a w rolach głównych wystąpią Kalina Hlimi-Pawlukiewicz, Mateusz Lewandowski i Krzysztof Strużycki. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od lat 7 i dorosłych. Tak można go zareklamować:

Komiks na żywo w teatrze: trójka aktorów, kostiumy prawie zlewające się z tłem, scenografia niemal nieobecna. Rzutnik i kadry z komiksu. Obrazy "dziejące się" na oczach widzów. Aktorzy stający się częścią świata kreskówek. Rysunkowe postaci z komiksu "wychodzące do nas" na scenę.

Rodzice Dorotki decydują się porzucić zgiełk wielkiego miasta i wracają na rodzinną Suwalszczyznę. Tam dziewczynka odkrywa tajemniczy, zapomniany świat bałtyjskich wierzeń, bogów i leśnych stworów. Ale też jest to bajka na wskroś nowoczesna, mówiąca o problemach współczesnego człowieka. To połączenie dziecięcej perspektywy opowiadania i "dorosłej" narracji budującej napięcie i pchającej akcję do przodu w zawrotnym tempie. Kim jest tytułowa Łauma i dlaczego budzi strach w najodważniejszych? Przyjdź i przekonaj się sam!

Jak na swoim blogu podaje Daniel Chmielewski ku końcowi mają się prace nad "Zapętleniem". A przynajmniej nad jego pierwszym tomem, który ma liczyć sobie skromne 300 stron. Albo i więcej. Trwa postprodukcja. Może uda się na przyszłoroczną KW? Na ten komiks czekamy już od dłuższego czasu, natomiast krócej niecierpliwie się z okazji wieści o wspólnym projekcie Marzeny Sowy i Bereniki Kołomyckiej. Dwie, czołowe twórczynie komiksowe pracuje nad albumie zatytułowanym "Tej nocy dzika paprotka", który jeszcze w maju ma ukazać się nakładem dziecięcego imprintu Centralka. To "tylko" komiks dla dzieci, ale i tak zapowiada się sympatycznie. I wreszcie tą wyliczankę polskich zapowiedzi uzupełnia informacja o planowej jesiennej ofensywie komiksów Jerzego Wróblewskiego. Pierwszą z czterech publikacji będzie komiks "Tom Texas", który ukazał się w pierwotnie w odcinkach w "Dzienniku Wieczornym".

Brak komentarzy: