wtorek, 16 kwietnia 2013

#1277 - Komix-Express 180

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi ujawnili kolejnego zagranicznego gościa, który w październiku pojawi się w polskiej stolicy sztuki obrazkowej, a będzie nim Stephen Desberg. Scenarzysta ten jest w naszym kraju znany przede wszystkim, jako autor serii „Skorpion” i scenarzysta „Gwiazdy Pustyni”. Desberg, choć urodził się w Brukseli, z pochodzenia jest Amerykaninem (cóż za mieszanka dla twórcy komiksowego!). Debiutował w 1978 roku, gdy zastąpił na stanowisku scenarzysty Morrisa Tillieux w komiksie „Tif et Tondu” (z rysunkami Willa). W swojej karierze współpracował z magazynem „Spirou”, a w jego bibliografii znajdują się takie pozycje, jak „Billy the Cat” (jeden z jego największych sukcesów), „Carmen Lamour” czy „IR$”.

Znany jest termin piątej już edycji Lubelskich Spotkań Komiksowych. Tegoroczny LeSzek odbędzie się między 11, a 12 maja. W przeciwieństwie do ostatnich lat zmienia, się lokalizacja - już nie Chatka Żaka, ale Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS przy ulicy Weteranów 18 w Lublinie ugości fanów komiksu. Organizatorami imprezy są Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki "Cytadela Syriusza" oraz Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS, a projekt będzie realizowany przy finansowym wsparciu miasta Lublina. Jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić cokolwiek o programie imprezy, ale zapewne na dniach zaczną pojawiać się wiadomości na ten temat.

Trinity War” coraz bliżej. Wielki, letni event DC Comics rozpocznie się już w lipcu, na kartach „Justice League” #22, a jego kolejne rozdziały będą publikowane w seriach „Justice League of America” oraz „Justice League Dark”. Wszystko ma rozpocząć się od śmierci pewnego herosa, która da początek brutalnej wojnie pomiędzy bohaterami. A kiedy Liga walczy z Ligą, wielka ciemność zbliża się do uniwersum DC – tuż za rogiem czai się Society of Super-Villains! A czym na być tytułowa trójca? Wygląda na to, że wcale nie chodzi o Batmana, Spuermana i Wonder-Woman, ale tajemniczą Pandorę, Phantom Strangera oraz Question. Wśród autorów trzech, kluczowych dla historii serii są Geoff Johns i Ivan Reiss („JL”), Johns, Jeff Lemire i Doug Mahnke („JLA”) oraz Lemire i Mikel Janin („JLD”). Natomiast „Trinity of Sin” będzie serią tie-inów (niekiedy w ramach serii regularnych) rozwijających wątki tytułowej trójki.

Mucha Comics oficjalnie potwierdziła, że zapowiedzi „Long Halloween” i „Dark Victory” (a gdzie „When in Rome” chciałoby się spytać) nie mają nic wspólnego z pierwszokwietniowym żartowaniem. Oprócz tych pozycji w harmonogramie wydawnictwa znalazła się kolejna pozycja z katalogu DC Comics, a mianowicie „Justice”. Dwunastoczęściowa mini-serii autorstwa Alexa Rossa, Jima Kruegera i Douga Braithwaite`a ukazała się pierwotnie między sierpniem 2005, a lipcem 2007 i oryginalnie zebrano ją w trzech trejdach. W polskiej edycji całość wyjdzie w jednym, liczącym sobie około 400 stron tomiszczu. Termin – 2014/2015 – cokolwiek miałoby to znaczyć, bo znając enigmatyczność Muchy wcale nie musi chodzi o przełom tych lat. A sam komiks? Dobra superbohaterska nawalanka, w którym ci źli uświadamiają sobie, że jeśli nic nie zrobią ci dobrzy zniszczą świat...

Pod koniec marca nakładem Kultury Gniewu ukazały się dwa komiksy Shauna Tana. Pierwszym z nich jest wznowienie „Przybysza”. Jego pierwsze wydanie ukazało się w 2009 roku i przez te cztery lata zdążyło zdrożeć o 10 złotych – wtedy kosztowało 79,90 złotych, a teraz – 89,90. A premierowym albumem Tana są natomiast „Opowieści z najdalszych dzielnic”. Za antologie krótkich i jeszcze krótszych form trzeba zapłacić 39,90 zł, a całość zamyka się na 96 stronach. Oto opis tej pozycji.

Piętnaście historii, z których każda opowiada o dziwnej sytuacji lub zdarzeniu, mających miejsce w na co dzień całkiem normalnej, podmiejskiej okolicy. U kogoś w ramach studenckiej wymiany zamieszka osobnik malutki jak orzeszek. Ktoś inny spotka na trawniku przed opuszczonym domem morskie stworzenie. W czyimś domu odnaleziony zostanie tajemniczy dodatkowy pokój, a w zwyczajnym parku pojawi się niepokojąca maszyna.

W swojej najnowszej publikacji pochodzący z Australii Shaun Tan, jeden z najbardziej znanych na świecie autorów książek dla dzieci i młodzieży, przygląda się jak zwykli ludzie reagują na pojawiające się w ich życiu nieznane, tajemnicze, inne. Czy odkryją jego prawdziwe znaczenie? Zrozumieją je? A może po prostu przeoczą, zajęci swoimi sprawami?

Tan, laureat prestiżowej nagrody im. Astrid Lindgren z 2011 roku, autor nagradzanej na całym świecie powieści graficznej „Przybysz” i laureat Oscara za animowaną adaptację swojej książki „The Lost Thing”, po raz kolejny zachwyca czytelników w każdym wieku mądrymi – czasem zabawnymi, czasem wzruszającymi – opowieściami i ich przepiękną warstwą graficzną.

Projekt wsparty finansowo przez rząd Australii za pośrednictwem Australia Council for the Arts. Pomoc przy realizacji i promocji książki: Australian Trade Commission – Austrade.

Nakładem Wydawnictwa W.A.B. Opublikowany został album „566 kadrówDennisa Wojdy. Pierwotnie komiks był publikowany jako seria pasków w sieci. Za liczący sobie 228 stron tomik trzeba zapłacić 36,90 złotych. Oto opis:

Pradziadek był carskim koniuszym, babcia położna słynęła z przewidywania przyszłości (znała także datę swojej śmierci), dziadek cudem przeżył wywózkę na roboty do Niemiec, a ojciec jako dziecko stracił słuch podczas wybuchu niewypału, żeby po latach zostać zawodowym muzykiem…

Dennis Wojda znany był dotychczas polskim fanom komiksu głównie jako scenarzysta kultowych zeszytów o miasteczku Mikropolis. Od marca 2010 roku codziennie publikował na swoim blogu kolejne kadry swojego autorskiego dzieła. Powstała w ten sposób poruszająca powieść graficzna: w jej precyzyjnie skomponowanych obrazach ożywają stare rodzinne zdjęcia, nowe, graficzne życie zyskują też dawno nieopowiadane historie i ich bohaterowie.

Brak komentarzy: