środa, 27 marca 2013

#1265 - Komix-Express 178

Mucha Comics po rozstaniu z Marvelem szuka pocieszenia w ramionach wielkiego konkurenta Domu Pomysłów, DC Comics. Duńsko-polskie wydawnictwo raz za razem prezentuje tajemniczo brzmiące zapowiedzi na swoim facebookowym profilu – tyle wiadomo, że chodzi o Batmana. Ale nie tego z Nowej 52, tylko wcześniejszego. I ma pojawić się we wszystkich planowanych przez Muchę komiksach, choć niekonieczne w ich tytułach będzie widniała miano Mrocznego Rycerza. No i w sumie mają te nowe komiksy pojawiać się z zabójczą regularnością, bo raz na pół roku. Premiera pierwszego została zapowiedziana Międzynarodowy Festiwal w Łodzi. Już możecie spekulaować. „Long Halloween” Jepoha Loeba i Tima Sale`a? „Year 100” Paula Pope`a? „Gotham Central” Rucki i Brubakera? A może „Justice”, które swego czasu znajdowało się w zapowiedziach Manzoku?

Centrala zapowiedziała swoje premiery i ofertę filmową festiwalu Ligatura (przypominamy – Poznań, 18-21 kwietnia). Na imprezie będzie można zobaczyć trzy filmy poświęcone sztuce komiksu. Będą to „Comic-Con Epizod V: Fani kontratakują”, premierowy „Wonder Woman: Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek” oraz znany i lubiany „Comic Book Confidential”. Projekcja kolejnych obrazów zaplanowana jest na kolejne dni konwentu. „Comic-Con” pokazany zostanie 18 kwietnia 2013, o godzinie 21.30, w kinie Muza, przy ul. św. Marcin 30 (bilet kosztował będzie 5 złotych). Projekcję „Wonder Woman” przewidziano na 19 kwietnia 2013, na godzinę 22.00 (cena – 10 złotych), natomiast „CBC” uświetni ostatni dzień festiwalu o godzinie 14:00 (bilet – 10 złotych). „Wonder Woman! The Untold Story of Amercian Superheroines” to całkiem świeża produkcja, bo z 2012 roku. Wyreżyserowana została przez Kristy Guevara-Flanagan i tak przedstawia się jej opis:

Film „Wonder Woman: Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek” przedstawia fascynującą ewolucję oraz spuściznę komiksów o Wonder Woman. Począwszy od narodzin tej komiksowej superbohaterki w latach 40. XX w. po powstanie współczesnych dzieł, które stały się prawdziwymi hitami, "Wnder Woman!" przygląda się, w jaki sposób popularne silne postaci kobiece często odzwierciedlają społeczny niepokój związany z wyzwoleniem kobiet. Twórcy „Wonder Womana” rozmawiają z Lyndą Carter, Lindsay Wagner, twórcami komiksowymi oraz prawdziwymi superbohaterkami, m.in. Glorią Steinem i Kathleen Hanna, które w pouczający i zajmujący sposób prezentują swoją pozycję w zdominowanym przez mężczyzn gatunku.

Inauguracja Galerii Komiksu i Ilustracji "Tymczasem we Wrocławiu" będzie miała miejsce 5 kwietnia o godzinie 19:00 w Centrum Kultury "Zamek". Premierową wystawą będzie "Nierealny świat" Przemysława Truścińskiego. Galeria powstaje aby przedstawiać twórczość najciekawszych artystów krajowych i zagranicznych. Na ścianach galerii zaprezentujemy smakowite grafiki, ilustracje i plansze komiksowe. Charakterystyczna twórczość Truścińskiego jest pełna dynamiki i mrocznego klimatu. Artysta używa różnych konwencji, aby kreować światy podlegające onirycznej deformacji. Perfekcyjnie skonstruowane, doskonałe narracyjnie grafiki artysty budują nastrój, w który łatwo można się zanurzyć. Na ekspozycję składają się prace z różnych okresów twórczości Truścińskiego. Zarówno wczesne, z lat dziewięćdziesiątych, jak i najnowsze rysunki.

Trwa podróż (czy raczej dobiega końca) Tony`ego Sandovala po Polsce. Promujący swój nowy komiks „Doomboy” rozpoczął zwiedzanie naszego pięknego kraju od stolicy. W Warszawie zawitał 22 marca. Potem zdążył już odwiedzić Bydgoszcz przy okazji Bydgoskiej Soboty z Komiksem (co miało miejsce 23 marca), potem wpadł do Łodzi (dzień później, 24 marca), aby trafić do Krakowa na Krakowski Festiwal Komiksu (25.03). 26 pojawił się w Gdańsku w Pracowni Komiksowej WiMBP, a dzień później zaliczy ostatni przystanek na swojej trasie, czyli ponownie Warszawę (Dom Kultury TuPraga). Oby jego wątroba wytrzymała!

Szymon Holcman nominowany przez TVP Kultura. Głowa wydawnictwa Kultura Gniewu ma szanse zdobyć nagrodę Gwarancje Kultury w kategorii Menadżer Kultury. Doceniony został za za osiągnięcia wydawnictwa KG, które skutecznie wprowadza literaturę komiksową do głównego nurtu naszej kultury, popularyzuje klasykę światowego komiksu oraz odważnie publikuje twórczość polskich autorów. Wśród innych nominacji można znaleźć Romana Gutka i Violettę Łabanow. Wyniki zostaną przedstawione 13 kwietnia bieżącego roku. Gratulujemy Szymonowi (właściwie całej ekipie Kultury, której należy się ta nominacja) i trzymamy za niego kciuki.

Szybki Lester - znany z produktowej serii „Pokolenia” - powraca! Michał Jałoszyński (scenariusz) oraz Michał Lasota (rysunek) na łamach autorskiej serii przedstawiają przygody lubującego się w białym proszku bohatera, u boku którego znajdziecie równie znanego ze wspomnianej serii Lewara. Pierwszy z planowanych pięciu zeszytów to materiał znany już niektórym z cyfrowej odsłony. Na papierze, w zremasterowanej wersji oraz z fantastyczną okładką Anny Heleny Szymborskiej, daje przedsmak tego, co znajdzie się w kolejnych częściach. Natomiast połączenie narkotyków, seksu i filozofii oznacza, że produkt ten powinien trafić wyłącznie w ręce dojrzałych czytelników. Pierwszy numer miał swoją premierę miał 23 marca podczas Bydgoskiej Soboty z Komiksem 2013. Został on wydany przez Wydawnictwo ATY. Liczący sobie 24 strony zeszyt kosztuje 7 złotych.

Andy Diggle nie będzie scenarzystą „Action Comics”. Znany z między innymi „Daredevila”, „Loosers”, „Swamp Thinga” czy „Thunderbolts” twórca nie zdecydował się na przejęcie schedy po Grancie Morrisonie i wzięcie udziału w fetowania 75. urodzin Człowieka ze Stali. Czemu? „Powody zawodowe”, jak odpowiada. Cóż miałaby znaczyć taka deklaracja – nie wiadomo. Oczywiście w oficjalnych oświadczeniach czytamy, że wraz z Mattem Idelsonem, redaktorem linii serii z Supermanem, rozstaje się w pełnej zgodzie i ma nadzieję, że w przyszłości, jeszcze podejmie z nim współpracę, ale jak piszesz niczego nie żałuje. Zapewnia że była to dobra decyzja. „AC” zostaje na lodzie, z Tony`m Danielem, jako rysownikiem i scenarzystą w jednym.

5 komentarzy:

Grant Morrison pisze...

Mucha na pewno nie wyda "Long Halloween”. przecież Kołodziejczak wielokrotnie powtarzał, że ten komiks nie ma szans na polskim rynku...

Kuba Oleksak pisze...

Kołodziejczak mówił, że american superhero też nie mają szans na polskim rynku...

I co?

Grant Morrison pisze...

i o zeszytówkach mówił to samo :)

a tak na serio, chodziło mi o to, że największe polskie wydawnictwo od kilku lat się zarzeka, że ten komiks się nie sprzeda, a może się okazać, że nosa utrze mu jakaś mała firma dla której do będzie chyba dopiero trzeci komiks z DC.

Tomasz Sidorkiewicz pisze...

Dwa przekłamania/uproszczenia w pierwszym newsie. Po pierwsze Mucha nigdy nie twierdziła, że definitywnie rozstaje się z Marvelem (_prawdopodobnie_), po drugie Batman ma pojawić się we wszystkich planowanych przez Muchę komiksach _z_DC_Comics_.

Będą też inne komiksy. :)

Kuba Oleksak pisze...

Mucha definitywne rozstaje się z Marvel - przynajmniej, na jakiś czas.

No i przecież Batman to tylko z DC. Przecież nie z Marvela?

A w ogóle to pisalibyście, jasno, jak krowie, na rowie, tak to nie będzie żadnych nieporozumień...