wtorek, 4 grudnia 2012

#1189 - Komix-Express 164

Wydawnictwo Wizuale zapowiedziało premierę pierwszego trejda "Białego Orła". Premierowy tom serii komiksowej o "pierwszym polskim superbohaterze" będzie zbierał (tylko) trzy zeszyty, w których pomieszczona została trylogia "Pierwszy lot". Całość zamknie się w stu stronach, a więc oprócz historii w wydaniu nie zabraknie pewnie materiałów dodatkowych. Premiera komiksu została zaplanowana na 14 grudnia, a jego cena wyniesie 20 złotych bez jednego grosza. W stosunku do pierwotnej wersji pierwszy zeszyt zostanie poprawiony, całość ozdobi wątpliwej urody okładka, przynosząca na myśli najgorsze potworki Roba Liefelda. No i trejd będzie o całe dziesięć złoty tańszy o wersji zeszytowej, a wychodzi bardzo szybko. Oby Wizuale się nie przejechały na tym, co tak mocno uderzyło w Mandragorę… To nie koniec informacji związanych z "Białym Orłem" – już wkrótce do braci Kmiołków dołączy nowy twórca. Rex Lokus będzie zajmował się kolorem w nowej historii zatytułowanej „Wielka Draka w Stolicy”, która obejmie dwa kolejne numery – zeszyty czwarty i piąty. Pewnie podobnie, jak i mnie nazwisko kolorysty nic nie mówi, ale jeśli spojrzeć na projekty, w których maczał palce, a więc "DC Universe Online Legends", "Deus Ex", "X-Files/30 Days at Night" czy "inFamous" to nie mam wątpliwości, że mamy do czynienia z profesjonalistą pełną gębą.

Smutne informacje docierają z obozu wydawnictwa Ważka. Po oficjalnej premierze „Nikifora”, która miała miejsce 29 listopada podczas komiksowego wernisażu w Krynicy (gdzie oglądać można prace między innymi Daniela Grzeszkiewicza, Marcina Rusteckiego, Tadeusza Baranowskiego, Daniela Gutowskiego), Łukasz Turek zdecydował się zawiesić swoją działalność komiksowo-wydawniczą. Na jaki czas? Nie wiadomo. Ważka zapada w zimowy sen, który może potrwać nieco dłużej i może się już nie obudzić. Byłoby szkoda. Wypada więc trzymać kciuki, że hibernacja to stan tymczasowy i wszystko po jakimś czasie wróci do normy.

Nakładem bliżej mi nieznanego wydawnictwa Ameet.pl ukazał się album "The Avengers - Encyklopedia postaci". Pozycja autorstwa Alana Cowsilla nawiązuje do formy popularnych marvelowskich handbooków - na ponad 200 stronach formatu nieco mniejszego od twardookładkowych trejdów Mucha Comics znajdzie się wszystko, co powinieneś wiedzieć o najpotężniejszych bohaterach świata oraz ich największych wrogach. W encyklopedycznych układzie zaprezentowano ponad dwustu herosów i przestępców, moce i historii ich wzajemnych starć. Jak reklamuje edytor - "od tej chwili świat superbohaterów z grupy Avengers nie będzie miał dla Ciebie tajemnic". Książka miała premierę w pierwszej połowie listopada. Cena okładkowa to 50 złotych bez 10 groszy i rzecz wydaje się pozycją przeznaczoną raczej dla młodszych odbiorców. Ale miło byłoby sobie coś takiego postawić na półce obok figurek od Eaglemoss i kolekcji od Hachette...

Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach i Wojciech Łowicki zapraszają na wystawę: „Religia w komiksie, czyli wątki religijne z komiksowej perspektywy”. Wernisaż odbył się w piątek, 30 listopada w Muzeum przy ulicy Kaliskiej 25. Wszyscy, cały świat, ba, z pewnością i cały wszechświat, obraca się wokół spraw religii, tradycji czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane są potomnym przez nieskończoną ilość pokoleń. Jedni wierzą i składają modły do Tego, inni znów Tamtego Boga. A jeszcze inni wątpią, nie są zdecydowani, zaprzeczają istnieniu „sił wyższych”. Ale zarówno jedni jak i drudzy mają coś do powiedzenia na temat religii. I twórcy komiksu wyjątku nie stanowią. Dzięki tej wystawie zanurzymy się w otchłań czasu, przemierzymy galaktyki, odwiedzimy świętych w momentach ich mistycznych uniesień, zwiedzimy raj (i piekło!). Czasem się uśmiechniemy, czasem zamyślimy, a nade wszystko poznamy bogaty świat wyobraźni komiksowych artystów, którzy, czerpiąc z tradycji i historii, starają się tworzyć rzeczy uniwersalne. Przedstawiciele nurtu s-f zaprezentują wizje innych światów i innych nieistniejących (choć, kto wie…) bogów z najdalszych zakątków kosmosu. Pokażemy prace rysowników działających zgodnie z zaleceniami propagandy peerelowskiej, która to szykanowała postacie związane z Kościołem. Nie zabraknie też prac polskiego undergroundu lat 90-tych, który pokazuje nad wyraz nieprzychylny obraz kleru. A przecież była to – cytując socjologa kultury dr Tomasza Marciniaka – reakcja na odczuwalną, szczególnie przez młodzież, ówczesną ingerencję Kościoła katolickiego w prawie wszystkie sfery życia społecznego. Będą też i niespodzianki – dedykacje skierowane do widzów. Organizatorzy poprosili kilkoro twórców o oryginalne, specjalnie na te okazję przygotowane plansze. Będzie je można również podziwiać na ekspozycji.

Kolejny tytuł, który wystartuje w ramach Marvel NOW! jest sporym zaskoczeniem. Od kilkunastu miesięcy coraz ważniejszą rolę na Ziemie-616 odgrywa Valkyrie – miał pierwszoplanową rolę w mini-serii "Fear Itself: The Fearless", zaliczyła występy w "Secret Avengers" i "Defenders", a teraz zostanie jedną z głównych bohaterek nowego on-goinga pisanego przez Cullena Bunna z rysunkami Willa Sliney`a ("MacGyver"). Seria "Fearless Defenders" wystartuje w lutym, a u boku Valkyrie zobaczymy inne bohaterki – Misty Knight i Dani Moonstar. Mają one wejść skład drużyny zbieranej przez przybyszkę z Asgardu. Czyżby Val i Misty miały się stać żeńskim odpowiednikiem jednego z najfajniejszych tandemów w Domu Pomysłów czyli Luke`a Cage`a i Danny`ego Randa? Oby miały tak się stało! Marvel dając szansę projektowi z drugoligowymi heroinami w rolach głównych, który w dodatku nie jest tworzony przez twórców z absolutnego topu ryzykuje, że seria nie dobije nawet do dziesiątego numeru. Ale - może się mylę?

Craig Thompson pracuje nad nowym albumem! Autor "Blankets" i "Habibi" podpisał kontrakt z wydawnictwem Scholastic na komiks przeznaczony dla najmłodszych odbiorców. Na razie o "Space Dumplins" nie wiadomo zbyt wiele, oprócz tego, że sprawi frajdę dzieciakom i będzie w kolorze. Stan postępu prac – dwanaście stron jest już gotowych. Fabuła będzie obracała się wokół małej dziewczynki, która wraz ze grupą swoich pokręconych przyjaciół rusza w kosmos, aby ocalić swojego ojca od strawienie w żołądku kosmicznego wieloryba. Thompson prace na projektem rozpoczął w zeszłym miesiącu i idzie mu  na razie dość topornie.

Brak komentarzy: