wtorek, 27 listopada 2012

#1185 - Komix-Express 163

Kultura Gniewu ciągle w ofensywie. W zapowiedziach warszawskiego wydawcy pojawiły się dwie nowe pozycje - "Kroniki jerozolimskie" autorstwa Guya Delisle'a oraz "Dzień zmarłych" (to na razie tytuł roboczy) stworzony przez Rutu Modan. Jak sam tytuł wskazuje nowy travelog Delislea traktuje o jego rocznym pobycie w Ziemi Świętej. "Jerusalem: Chronicles from the Holy City" na rynku francuskim ukazał się w 2011 roku (za sprawą wydwanictwa Delcourt), a w kwietniu 2012 miał swoją premierę w Stanach (za sprawą Drawn and Quarterly). Liczący sobie 320 stron album będzie już czwartym albumem Delisle`a wydanym w naszym kraju - po "Phenianie" (który czeka na swój dodruk), "Kronikach birmańskich" i "Luisie na plaży". Jeśli zaś chodzi o komiks Modan to nie wydedukowałem o jaką pozycję może chodzić. Izraelka w swojej bibliografii oprócz "Exit Wounds" ma jeszcze trzy inne albumy komiksowe - "Jamilti and Other Stories" z 2007 roku, zbierające siedem krótkich nowelek komiksowych, "The Murder of the Terminal Patient", czyli zbiorcze wydanie serialu komiksowego przygotowanego dla "New York Times Magazine" oraz "Mixed Emotions" zbierające prace z bloga na "NY Times". Wielkim znawcą twórczości Modan nie jestem, ale nic mi z tego grona do "Dnia zmarłych" nijak nie pasuje...

Zza Oceanu - Marvel wreszcie zapowiedział "Age of Ultron". Pogłoski o wielki evencie z jednym z największych i najważniejszych villainów Avengers w roli głównej pojawiały się już od ponad dwóch lat, a pierwsze ślady tej epickiej historii można znaleźć w komiksach z 2007 roku i wreszcie wiemy więcej. Dziesięć zeszytów (i pewnie mrowie tie-inów - przynajmniej siedem sztuk), epilog, start w marcu, a finał w lipcu. Brian M. Bendis odpowiedzialny za scenariusz, a Bryan Hitch (pierwsze pięć zeszytów), Carlos Pacheco i Brandon Peterson (reszta) - za rysunki. Bendis obiecuje, że historia będzie bardzo zwarta - jej konstrukcja będzie przypominać "House of M" albo "Infinity Gauntlet". Nie jest żadną tajemnicą, że Ultronowi uda się zdobyć władze nad naszą planetą, a jednym z najważniejszych wątków tej historii ma być jego związek ze swoim "ojcem", czyli Hankiem Pymem. On, oraz Vision i prawdopodobnie Wasp i Iron-Man będą odgrywali główne roli w tej historii. Swoje pięć minut dostanie również Moon Knight. Podobno zakończenie "Age of Ultron" jest wielką tajemnicą Domu Pomysłów - zaledwie kilka osób wie, co znajdzie się na ostatnich kadrach i jak wielki wpływ będzie miało na kształt Ziemi 616.

To będzie smutny dzień. Najdłużej wydany tytuł z logiem Vertigo na okładce kończy swój żywot. Wraz z jubileuszowym, 300-tnym numerem "Hellblazer" zostanie skasowany i zastąpiony nowym on-goingiem, którego akcja będzie umiejscowiona w nowym uniwersum DC. John Constantine dołączył do DCnU jeszcze podczas "Brightest Day" i do tej pory udawało mu się funkcjonować w dwóch wcieleniach - teraz z jednego będzie musiał zrezygnować. Szkoda, że w taki sposób "ginie" ikona amerykańskiego komiksu - nie wierzę, że w świecie zamieszkałym przez Batmana i Supermana zobaczymy starego dobrego Constantine`a. Nie przekonuje mnie scenarzysta nowej serii, Roberto Venditti, zapewniający że w jego komiksie pojawi się ta sama postać, którą pokochałem. Co więcej - DC Comics rezygnuje z szyldu "Hellblazer" na rzecz prostszego tytułu - "Constantine". Mówię się, że szykowany jest grunt pod nową ekranizajce jego przygód i trzeba odpowiednio rozpromować nieco zapomnianą przez kinomanów i czytelników markę. Start nowej serii zaplanowano na luty 2013 roku.

Centrala informuje - premiera "Dzikich" Lucie Lomovej będzie miała miejsce 27 listopada w warszawskim klubie Bazar (przy ulicy Okrzei 26). To będzie prawdziwie czeski wtorek - Michał Słomka z wydawnictwa opowie o czeskim komiksie, artystka komiksowa Beata Sosnowska pokaże proces powstawania komiksu - narysuje go przed Waszymi oczami. A sam komiks to opowieść biograficzna oparta na autentycznych wydarzeniach, które przedstawił w swoich zapiskach młody czeski podróżnik i botanik Alberto Vojtěch Frič. Zimą 1908 roku przywozi on z Paragwaju do Europy indianina Czerwiusza, którego plemię dziesiątkuje nieznana choroba. Lomova stworzyła ujmującą historię o spotkaniu dwóch ludzi z zupełnie innych światów i kultur. "Dzicy" zostali docenieni na festiwalu Komiksfest 2011 (najlepszy czeski komiks 2011, najlepszy scenariusz 2011) i uzyskali nominację do Prix Artemisia 2012.

Taurus Media przejmuje od Egmontu dwie serie europejskie. Ze "Skorpiona" i "Mureny" największy polski edytor komiksowy zrezygnował z powodu kiepskich wyników sprzedaży. Przygodowa seria spod znaku płaszcza i szpady autorstwa Stephena Desberga (scenariusz) i Enrico Mariniego (rysunki) została przerwana na tomie piątym (a de facto szóstym, bo ostatnia publikacja zbierała dwa oryginalne epizody) a historyczna opowieść z dziejów starożytnego Rzymu pióra Jeana Dufaux i ołówka Philippe`a Delaby`ego dobiła jedynie czwartego tomu, który ukazał się dość dawno temu, bo w 2003 roku. Kolejny album "Mureny", czyli "Czarna bogini" ukaże się w lutym 2013 roku, natomiast nowy "Skorpion" - w styczniu. Z komiksu Desberga i Mariniego cieszę się mniej, bo to dość konwencjonalna opowiastka przygodowa, natomiast "Murena" to kawał solidnej lektury, nieco w stylu serialowego "Rzymu" albo literackich osiągnięć Roberta Graves`a. Obyczajowo-historyczna opowieść na wysokim poziomie.

Tomasz Biniek jest o krok od skończenia drugiej części komiksu "Hard". Tego samego, który stał się bohaterem najsławniejszej wideorecenzji w historii polskiego komiksowa (do zobaczenia tutaj), sfilmowanej w pewnym przedziale pociągu wracającego z MFK (wtedy jeszcze bez iG) w 2008 roku. Artysta nad kontynuacją swojego "hitu" pracował aż cztery lata - tak długo, że niektóre plansze zdążyły się zestarzeć i trzeba je rysować od nowa. Choć do końca liczącego sobie 75 stron komiksu została jeszcze do narysowania tylko jedna, Biniek zapowiedział, że chce przejrzeć całość i zrobić odpowiednie poprawki. Została jeszcze okładka, dymki i teksty - co wydłuży prace nad komiksem do nieustalonego jeszcze terminu w 2013 roku, kiedy "Hard 2" ma trafić wreszcie na sklepowe półki.

Marzena Sowa wraca do kraju swojego dzieciństwa - autorka "Marzi" i "Dzieci i ludzi" będzie bohaterką trzech spotkań w grudniu. Najpierw odwiedzi Poznań, 10 grudnia. Spotkanie odbędzie się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, w Collegium Novum, sala C2, przy Al. Niepodległości 4. Dzień później, czyli 11 grudnia trafi do Warszawy, ale jeszcze nie wiadomo gdzie dokładnie, a na koniec zawita do Krakowa. 13 grudnia zjawi się przy ulicy Rajskiej 12 w Małopolskim Ogrodzie Sztuk, prawdopodobnie w ramach spotkań Małopolskiego Studia Komiksu.

8 komentarzy:

Kajetan Kusina pisze...

Obawiam się, że Constantine w DC może być bardziej tym typem z ekranizacji niż prawdziwym sobą.

Bartłomiej Basista pisze...

Hellblazer [*]

godai pisze...

Wpisujcie miasta.

A serio, to dwa razy pada "Murder of terminal patient". Były dwa, czy to błąd?

Kuba Oleksak pisze...

Dwa razy się skopiowało to, co nie powinno. Już poprawione.

kendo pisze...

"Dzień zmarłych" jeszcze nie wyszedł. To absolutna nowość, Modan dopiero zakończyła nad nim prace. Akcja komiksu dzieje się w Warszawie.

Marcin Zembrzuski pisze...

........................

Misio141 pisze...

Constantine w JLD z runu Lemire'a daje radę. Nie ma może aż takich akcji jak w vertigo, ale też jest nieźle.

Agnes pisze...

Delisle! No to czekam. A dodruk "Phenianu" będzie w ogóle? Ktoś o tym myśli?