niedziela, 11 listopada 2012

#1181 - Komix-Express 161

Z taśmy filmowej - wbrew wcześniejszym zapowiedziom zdjęcia do sequela "X-Men: First Class" rozpoczną się dopiero w kwietniu przyszłego roku. Początkowo planowano, że prace nad "X-Men: End of Days" wystartują jeszcze w połowie 2012 roku, ale wytwórnia Fox zgodziła się, aby Jennifer Lawrance, odgrywające rolę Mystique, mogła spokojnie zagrać w sequelu "Igrzysk śmierci". Przyczyną kolejnej obsuwy jest rezygnacja Matthew Vaughna ze stanowiska reżysera. Jego stołek ma zająć Bryan Singer, a więc ten, który jako pierwszy przeniósł mutantów na taśmę filmową. I to z wielkim sukcesem. Uwagę Vaughna, który jest również współautorem scenariusza, zaprząta inny projekt, który miał być realizowany dopiero po "X-Menach", a jest nim "Secret Service" będący filmową adaptacją komiksu Marka Millara. Tego samego, który jest specjalnym koordynatorem marvelowskich projektów w Foxie. Podobno w Hollywood miały się pojawić skrypty, które w niebezpieczny sposób przypominają pomysł Millara. Przyspieszenie praca na "SS" ma zapobiec temu, aby któryś z tych "inspirowanych" filmów nie wszedł do kin przed "oryginałem".

A przy okazji Marka Millara - jego kariera w Hollywood nabiera niesamowitego rozpędu. Jak wszystko dobrze pójdzie, może okazać się tak, że już wkrótce stanie się jednym z najchętniej ekranizowanych twórców komiksowych (po "Wanted" i "Kick-Ass" na swoją kolej czekają właśnie "Secret Service", a także "Kick-Ass 2" i "Nemesis"). W Foxie Millar ma stworzyć konkurencyjny dla Marvel movieverse komiksowo-filmowy światek. "X-Men" będą pierwsi, potem przyjdzie pora na "Wolverine`a 2" Jamesa Mangolda, który ma stać się dla Foxa tym, czym "Iron-Man" był dla Marvel Studios, a w kolejce czeka "Fantastic Four" Josha Tranka. Co by o Millarze nie mówić (że karierowicz, że cwaniak, że zmysł do interesów ma lepszy, niż do komiksów etc etc), spod jego ręki w przeciągu ostatnich dziesięciu lat wyszło sporo znakomitych komiksów - "Ultimates" (bez których nie byłoby sukcesu "Avengers"), "Old Man Logan", "Ultimate X-Men", "Civlil War", czy mocno niedoceniane "Fantastic Four". Millar zapewnia, ze ma bardzo ambitne plany na najbliższe 3-4 lata. Wszystko zależy jednak od tego, jak wielkim sukcesem okaże się obraz z mutantami oparty o kultową historię "The Days of Future Past". Skrypt Chrisa Claremonta, Singer na krześle reżyserskim i Millar czuwający nad całością - musi się udać!

Kolejna odsłona poznańskich Spotkań Komiksowych. Mały, lecz maksymalistyczny komiksowy manifest translatologiczny to refleksje na temat tego, co może spotkać każdego jeśli kiedyś spadnie mu z nieba do tłumaczenia komiks. Tłumacz standardowy zapewne boi się takiej sytuacji tak, jak Galowie bali się tylko tego, że kiedyś niebo zwali im się na głowy. A czy tłumacz, który miałby przetłumaczyć komiks, faktycznie ma powody do obaw? Co i jak w komiksie przetłumaczyć? Dlaczego krócej, a nie dłużej? Gdzie szukać wskazówek? Co najpierw – oglądać obrazki czy czytać tekst? Jakim dźwiękiem kobieta uderza w twarz mężczyznę po portugalsku, a jakim po polsku? Czy podwójne znaki zapytania z hiszpańskiego lepiej zostawić, czy może lepiej ten odwrócony z początku wymazać? Czy James Joyce w komiksie hiszpańskiego autora, napisanym po hiszpańsku, ma wchodzić w Paryżu do księgarni Shakespeare & Company czy Potrząsający włócznią & Spółka? Na te pytania i inne może paść odpowiedź podczas spotkania z praktykującym i teoretyzującym tłumaczem, pracownikiem naukowym Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, Jakubem Jankowskim. Prelekcja odbędzie się 8 listopada o godz. 17:30 w Sali Audiowizualnej w Centrum Kultury "Zamek" na ul. Św. Marcina 80/82 w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy! - jak wytknięto w komentarzach - new o kilka dni nieaktualny

Wydawnictwo Czarna Owca zaprezentuje komiks będący adaptacją filmy, który powstał na kanwie bestsellerowego kryminału. O jaką pozycję chodzi? Oczywiście o "Millenium" czy też "Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet" Stiega Larssona. Wersję obrazkową przygotowało wydawnictwo Vertigo. Pierwszy tom liczący sobie 144 strony w twardej oprawie ukaże się w listopadzie. Oto jego oficjalny opis.

Pierwszy z dwóch komiksów oparty na podstawie bestsellerowej powieści Stiega Larssona pod tytułem "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". Scenariusz komiksu stworzyła szkocka autorka powieści kryminalnych Denise Mina. Za grafikę odpowiadają artyści Argentyńczyk Leonardo Manco oraz Włoch Andrea Mutti. Komiks opowiada historię śledztwa Mikaela Blomkvista i genialnej hakerki Lisbeth Salander nad zagadkowym zniknięciem przed laty szesnastoletniej Harriet, bratanicy szwedzkiego potentata, Henrika Vangera. Doskonałe rysunki, błyskotliwe dialogi, perfekcyjna fabuła to niezaprzeczalne atuty tej publikacji.

SmallPress.pl ogłasza konkurs, w którym do wygrania są dwa zestawy komiksów dostępnych na stronie wydawnictwa, a więc: "Miłość", "Kwiatuszku", "Nienawidzę Ludzi #4" oraz "Harkonnen". Wszystkie podpisane przez swoich autorów. Zasady są niezwykle proste. Nie, nie chodzi o jedzenie hot-dogów - żeby wziąć udział wystarczy wykonać jedną z wymienionych czynności:

- polubić nasz profil FB (www.facebook.com/smallpresspl)
- udostępnić nasz profil FB (jeśli ktoś polubił go wcześniej)
- udostępnić za pośrednictwem FB którąś z opublikowanych przez nas wiadomości (jak wyżej)
- zamieścić sensowny komentarz pod którymś z postów na naszej stronie (jeśli ktoś nie ma FB)

Komentować można wszystkie newsy począwszy od tego z newsem o konkursie włącznie. Poprzednie nie są brane pod uwagę. Nie musicie koniecznie komentować, ani udostępniać dzisiejszej wiadomości – będzie jeszcze kilka okazji. Konkurs trwa do 5 grudnia włącznie, wyniki ogłosimy w Mikołajki. Zapraszamy do udziału!

Jeszcze w październiku ukazała się pozycja, która umknęła mojej uwadze. Teraz, kiedy na Alei zaprezentowano przykładowe kadry z "Prawa dżungli. Bajek dla dorosłych" zwróciłem uwagę na ten album-ciekawostkę. Komiks Krzysztofa Brojka wydany przez wydawnictwo WGP liczy sobie 120 stron i kosztuje 40 złotych. Twarda oprawa z zewnątrz, czarno-białe strony w wewnątrz, opis poniżej:

Krzysztof Brojek, tworzący anegdotyczne opowiastki ku uciesze rodziny i gawiedzi przy różnych nieoficjalnych okazjach, uległ namowom swojego brata – wydawcy i tak powstał komiks "Prawo dżungli. Historyjki dla dorosłych". Na książkę składa się osiemnaście historyjek, których bohaterami są zwierzęta. Autor, wzorem klasyków literatury piszących bajki dla dorosłych, wykorzystuje zwierzęce postacie, by pokazać ludzkie słabości i prawidła, którymi rządzi się nasze życie. Kolejny raz okazuje się, że miejska i cywilizacyjna dżungla nie bardzo różni się od matecznika afrykańskiego buszu, sawanny czy lasu deszczowego. Komiks tryska inteligentnym humorem, nie brak w nim dynamicznych zwrotów akcji i zaskakujących puent. Charakteryzuje się dosadnym językiem, nawiązaniami zarówno do kultury wysokiej, jak i popularnej. Całości dopełniają świetnie skomponowane kadry i mistrzowska kreska.

Thorgala nigdy dość. Zgodnie z zapowiedziami Le Lombard premierowy album nowej spin-offowej serii tego kultowego komiksu pojawi się już na początku przyszłego roku (marzec?). Autorami historii o "Młodości Thorgala" będą scenarzysta Yann Le Pennetier i rysownik Roman Surżenko. Szans na star "Światów Thorgala. Miłosne perypetie Drewnianej Nogi i Muffa" zwiększyły się z z 10000:1 do 1000:1. Fabuła pierwszego epizodu zatytułowanego "Trzy siostry Minkelsönn" ma skupiać się na spotkaniu Aegirssona z... wielorybami. Opis, wzięty z Thorgalverse. przedstawia się tak:

Mieszkańcy Nothlandu cierpią wskutek ciężkiej zimy. Wśród Wikingów panuje głód. Mężczyźni opuścili wioskę wyruszając na łupieżczą wyprawę pod przywództwem Gandalfa Szalonego. W jego zastępstwie na tronie zasiada Björn, który zamierza przebłagać gniew bogów Asgardu składając im w ofierze Thorgala. Tymczasem śpiew młodego skalda przyciąga do zatoczki trzy wieloryby. Te okazują się być trzema dziewczętami zaczarowanymi przez zazdrosną boginię Frigg.

Ale na tym nie koniec - na początku mijającego tygodnia specjalistyczne sklepy komiksowe starły się z Egmontem w sprawie dostępności najnowszego rzutu komiksów z Dzieciakiem z Gwiazd. Poszło o Empik, który miał mieć wyłączność na dystrybucje albumów "Kriss De Valnor - Czyn godny królowej" oraz "Louve - Dłoń boga Tyra". Starcie skończyło się polubownie, bo jak się okazało od 12 grudnia komiksy będą dostępne w powszechnej sprzedaży. W Empiku będzie można kupić ekskluzywnie ekskluzywne wersje w twardej oprawie. Te w Incalu, Sklepie Gildii, Fankomiksie, Centrum Komiksu czy Komikslandii będzie można kupić dopiero od 2 stycznia 2013

5 komentarzy:

Ystad pisze...

już 15 października Aleja informowała o "Prawie Dżungli". Słabo ogarniacie serwisy :P

Kuba Oleksak pisze...

Ależ Jacku, cóż Jacek! Wyraźnie piszę, że "Prawo" jakoś umknęły mojej uwadze. Zwyczajnie nie zwróciłem na nią uwagi. Dopiero teraz, jak Aleja zamieściła plansze do tego komiksu przypomniałem sobie o nim i napisałem.

Horror Horrorowaty pisze...

Chyba od 21 stycznia - przynajmniej na Gildii

arcz pisze...

"niedziela, 11 listopada 2012
#1181 - Komix-Express 161"

a później:

"Prelekcja odbędzie się 8 listopada o godz. 17:30(...). Serdecznie zapraszamy!"

Kuba, litości... zapraszać na coś co było parę dni temu?

Kuba Oleksak pisze...

No wtopa. Dlatego właśnie ktoś z takim sokolim okiem by się przydał na pokładzie :)