sobota, 13 października 2012

#1149 - Komix-Express 156

Emefka, emefka i po emefka - cóż więcej ponad to, że było fantastycznie można powiedzieć? Postaram się jednak coś wymyślić na potrzeby pofestiwalowej relacji, a póki co chciałbym wszystkim komiksiarzom podziękować za możliwość uczestnictwa w tak znamienitym wydarzeniu. Wielkie dzięki dla tych, z którymi udało mi się zamienić choć kilka słów, a tych z którymi nie udało mi się porozmawiać twarzą twarz - przepraszam i obiecuję poprawę przy okazji najbliższego konwentu. Rafałowi Szłapie, Maciejowi Pałce, Pawłowi Płóciennikowi i Michałowi Klimczykowi dziękuje za możliwość poprowadzenia spotkań z ich udziałem. Piotrowi Kasińskiemu, Adamowi Radoniowi i reszcie ekipy organizującej festiwal - fajnie, że znowu mogłem pomóc. Krakowskiej ekipie uderzeniowej - bez ich doborowego towarzystwa nie byłoby imprezy. W dzisiejszym wydaniu Komix-Expressu chciałbym nadrobić trochę zaległości, wspomnieć o tym, o czym jeszcze nie było okazji wspomnieć, aby w kolejnym wydaniu przejść do spraw bardziej aktualnych. Kolejnym wydaniu - tym, które ukaże się jutro (tj. w niedzielę).

Twórcy ukrywający się pod pseudonimami Au i Godai, autorzy komiksu pornograficznego "Lust Boat", prezentują animowany trailer swojej produkcji. Przetłumaczony na języka Szekspira i Byrona "Statek Namiętności" ma być dostępny na rynku angielskojęzycznym. Trailer jest pierwszym krokiem kampanii, która ma zakończyć się wydaniem w 2013 roku pierwszego zeszytu wersji angielskojęzycznej, zgodnie z pierwotnym planem. W wersji polskiej pierwszy zeszyt, zgodnie z obietnicą, dostępny będzie oczywiście za darmo, w internecie. Uwaga, ze względu na dużą ilość cycków trailer jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych i nie nadaje się do odtwarzania w pracy. Podziwiajcie!


A jeśli już jesteśmy przy Bartku Biedrzyckim - w ramach porachunków z łódzkim festiwalem w podcastowym cyklu "Z dyktafonem wśród zwierząt" rozmawiał między innymi z Filem, Markiem Turkiem, Przemkiem Pawełkiem, Jackiem Kuziemskim o komiksach, zinach, rynku i festiwalu. Gościnnie pojawia się sam Tony Sandoval. W zeszły piątek natomiast pojawił się wywiad z Marcinem Banachem, założycielem firmy Tisso Toys, o tym, skąd wziął się pomysł, jak się projektuje i robi figurki i jakie są dalsze plany na rozwój. A już w przyszły piątek będzie można podsłuchać to, co powiedzenia ma Rafał Szłapa o ostatnim, finałowym tomie "Blera", o pracy komiksiarza w Polsce, oraz o przyszłości i aktualnych projektach. Wszystkie odcinki oczywiście w formie audio, dostępne będą na blogu Gniazdo Światów w podanych dniach od godziny 9:00. Czekajcie, to jeszcze nei wszystko! W sobotnim cyklu reportaży z imprez w rozgłośni podcastowej Kombinat, Przemek "gonzo" Pawełek i Bartek "godai" Biedrzycki na dwa głosy omówią tegoroczny Festiwal, uwzględniając wszystkie czynniki, które mogłyby poprzeć lub obalić tezę, że to "najlepszy festiwal dotychczas". Będzie mowa o premierach polskich i zagranicznych, gościach festiwalu, zina i nowych wydawnictwach, starwarsowcach i mangowcach (w tym czy manga to komiks, a czy mangowiec, to komiksiarz), graczach i integracji obu zakresów festiwalu, after party i ogólnym wrażeniu.

Powroty zza grobu to chleb powszedni w komiksowych światach zamieszkałych przez superbohaterów - w rzeczywistości jednak tergo typu nie zdarzają się zbyt często. A już tym bardziej nie na rynku komiksowym, który pogrzebał już niejednego wydawcę. Tym bardziej musi dziwić i zaskakiwać pojawienie się nowego komiksu od, zdawałoby się już dawno pogrzebanego (na niwie komiksowej przynajmniej) Manzoku. Zresztą, nad truchłem tego wydawnictwa wciąż unosi się mgiełka tajemniczości i niedomówień. Wrocławski edytor, który słynął tyle, ze swojej interesującej oferty, co horrendalnych opóźnień, jeszcze we wrześniu wydał kolejny tom jedenej ze swoich serii, a mianowicie "Koziorożca". Za piąty album autorstwo jak zwykle znakomitego Andresa trzeba było zapłacić niemało, bo aż 37,90 złotych. Pojawiły się również informacje, że na MFKiG w Łodzi przedstawiciele wydawnictwa mieli oficjalnie potwierdzić swój powrót do gry na komiksowym rynku i ogłosić plany wydawnicze na najbliższe miesiące. Pojawiały się plotki, że niektóre serie mają być kontynuowane (wymieniano "Mroczne miasta", "DMZ", "Y"). Do niczego takiego nie doszło, a po wydaniu komiksu w temacie Manzoku wciąż panuje cisza. Czy zwiastuje nadchodzącą burze czy nastrój panujący w grobie - trudno na razie powiedzieć.

Sklep Gilidia.pl ogłosił nabór do II Konkursu na Stypendium Komiksowe Gildii przeznaczone dal debiutujących twórców komiksowych. Twórczość komiksowa w Polsce - choć wciąż się rozwijająca - nadal jest niszą, a brak funduszy sprawia, że większość komiksów powstaje "po godzinach". Polski komiks ma olbrzymi potencjał, jednak brakuje wsparcia dla Twórców. W minimalnym choćby stopniu chcielibyśmy uzupełnić ten brak. Udział w konkursie Gildii mogą wziąć osoby lub grupa osób fizycznych, a żadna z nich nie może mieć większego dorobku, niż jeden wydany komiks opatrzony numerem ISBN. Do wygrania jest 6 tysięcy złotych, a owocem pierwszego stypendium jest komiks Agaty Wawryniku "Rozmówki polsko-angielskie". Zasady są proste. Do 15 kwietnia 2013 roku czekamy na zgłoszenia, które zawierać będą 8 gotowych plansz tworzących spójną i logiczną całość, scenariusz i omówienie komiksu. Materiały prosimy przesyłać na adres mailowy: wojtekzk@gildia.pl lub bok@gildia.pl. Przyjmujemy wyłącznie pliki pdf. W przypadku dużych rozmiarów plików prosimy o wgranie ich uprzednio na serwer. Szczegółowy regulamin konkursu dostępny pod tym adresem. Przesłane prace oceni jury. Decyzją organizatorów do jury zostały zaproszone następujące osoby:

Izabela Filipiak - pisarka, adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej na Uniwersytecie Gdańskim.
Rafał Kosik - pisarz fantasy i literatury dziecięcej.
Alina Molisak - adiunkt w Zakładzie Literatury XX wieku Uniwersytetu Warszawskiego.
Wojciech Orliński - dziennikarz, publicysta.
Joanna Ostrowska - filmoznawczyni.
Justyna Sobolewska - dziennikarka związana z tygodnikiem "Polityka".
Tomasz Stawiszyński - dziennikarz związany z Newsweekiem.
Jerzy Szyłak - literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

W październiku ukazał się kolejny tom komiksowej serii Simona Tofielda "Kot Simona". Zbiorek zatytułowany "Kot Simona kontra reszta świata" liczy sobie 96 zamkniętych w twardej oprawie stron i kosztuje 34,90. Tak prezentuje się opis tego komiksu:

Mijają cztery lata, odkąd Kot Simona wkroczył do naszego życia. Wystąpił w kilkunastu filmach, pojawił się w trzech bestsellerach. Zabawiał i uszczęśliwiał miliony fanów na całym świecie. Przez ten czas dręczył muchy, zniszczył drzewko bożonarodzeniowe i terroryzował swego umęczonego właściciela Simona. I co ważniejsze, wszystko układało się po jego myśli. Aż do teraz. W tym roku ciężki jest jego los: z kociakiem w domu, nową dziewczyną Simona i coraz liczniejszymi gośćmi w ogrodzie. Nadeszła chwila, by raz na zawsze umocnić swoją pozycję w tym całym towarzystwie i stać się niekwestionowanym Superkotem. Sto oryginalnych rysunków (każdy w kolorze), sto komicznych odsłon: oto Kot Simona kontra reszta świata.

W sobotę 20 października w Bazie Zbożowej (Kielce, ul.Zbożowa 4) odbędzie się wernisaż wystawy "YES’T prawie OK. – kielecki komiks (rysownicy i scenarzyści)". Będzie to pierwsza tak szeroka prezentacja komiksu w Kielcach od czasu słynnego I Konwentu Twórców Komiksu (DŚT, luty 1991), który potem przekształcił się w łódzki Międzynarodowy Festiwal Komiksu (obecnie Komiksu i Gier). Wystawa przypomni dokonania kilkunastu twórców pochodzących z Kielc (rysowników i scenarzystów), którzy mieszkają i pracują nie tylko nad Silnicą, ale m.in. w Warszawie, Łodzi, Sopocie, Wrocławiu. To laureaci kilkudziesięciu nagród na ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach. Publikują w prasie, antologiach, wydawnictwach zwartych, projektują okładki, filmy animowane, storyboardy, piszą scenariusze dla komiksu, filmu, słuchowiska i dramaty sceniczne. Tworzą jedno z najciekawszych środowisk artystycznych wywodzących się z regionu świętokrzyskiego. Na wystawie będzie można zobaczyć prace takich twórców, jak Jerzy Ozga, Jakub Matys, Sylwia Restecka, Janusz Ordon, Rafał Urbański, Robert Łysak, Tomasz Łukaszczyk, Michał Ociesa, Norbert Rybarczyk, Robert Kolasa, Zygmunt Kowal, Tomasz Ozga, Paweł Chmielewski, Grzegorz Majcher, Andrzej Rębosz, Artur Sadłos. Kuratorem wystawy jest Paweł Chmielewski, a pomaga mu Jerzy Ozga. Po prezentacji w Bazie Zbożowej wystawa zostanie przeniesiona do „Szklanego Domu” w Ciekotach (otwarcie 24 listopada).

Brak komentarzy: