sobota, 16 czerwca 2012

#1058 - Komix-Express 144

Wreszcie, pojawiły się pierwsze informacje dotyczące piątej edycji Bałtyckiego Festiwalu Komiksowego. W pewnym momencie wydawało się, że do wakacyjnej imprezy, niejako kończącej sezon komiksowy, może nie dojść. Całe szczęście  tak się nie stanie! Festiwal odbędzie się 30 czerwca 2012 roku w Bibliotece Manhattan przy alei Grunwaldzkiej 82 we Wrzeszczu (Gdańsk). Jakie atrakcje czekają fanów kadrów i dymków? Otwarcie imprezy uświetni piłkarski mecz, a już teraz wiadomo, że nad morzem pojawią się Michał Śledziński, Jerzy Szyłak, Karol Kalinowski, Filip Bąk. W roli prowadzących warsztaty zobaczymy Jacka Frąsia, Jakuba Babczyńskiego, Łukasza Godlewskiego, Januarego Misiaka i Macieja Czapiewskiego. Nie zabraknie również wystaw. W Bibliotece Manhattan pokazane został prace powstałe w trakcie tegorocznej akcji 24 Hours Day stworzone przez artystów z Gdańska i Berlina. W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, od piątku 29. czerwca będzie można oglądać trzy ekspozycje w ramach Festiwalu. Będą to „Flix – Wspomnienia na plakatach”, „Janusz Christa – życie i twórczość” oraz „Propaganda w komiksie”. Autorem plakatu jest Jacek Frąś. Ten natomiast, kto dobierał do niego czcionkę nie ma żadnego pojęcia o jakiejkolwiek estetyce.

Wydawnictwo Albatros zapowiedziało dwa kolejne tom serii „Mroczna Wieża”. We wrześniu ma ukazać się „Upadek Gilead” (208 stron, twarda oprawa, 69.99 złotych), a w miesiąc później, w październiku – „Bitwa o Jericho Hill” (144 strony). Będą to kolejno czwarty i piąty tom sagi, będącej adaptacją prozy Stephana Kinga. Obie autorstwa kwartetu Robin Furth, Peter A. David (scenariusz), Jae Lee, Richard Isanove (oprawa graficzna) w przekładzie Zbigniewa Królickiego. Oto opis pierwszej z nich:

Stven Deschain z przerażeniem odkrywa odkrywa, że widząca śmierć kula zwana Grejpfrutem Maerlyna została skradziona z jego komnat! Co gorsze, gdy wchodzi on do pokoju swojej żony by ją aresztować za kradzież, jego syn Roland stoi nad jej ciałem z pistoletem przyłożonym do swojej głowy. Najmłodszy rewolwerowiec popełnił najprawdopodobniej najokropniejszą z możliwych zbrodni!

Na komiksowej mapie Polski pojawiło się kolejne wydawnictwo. SmallPress.pl deklaruje, że w orbicie ich zainteresowań oscylują pozycje leżące daleko od empikowych regałów. Jeszcze w tym roku nakładem nowego gracza mają ukazać się trzy nowe tytuły. Znane są już dwa tytuły - „Kwiatuszku”  (88 stron) Macieja Czapiewskiego i „Miłość” (32 strony) Łukasza Godlewskiego. Obie premiery zaplanowano na łódzką międzynarodówkę. Wygląda na to, że oba komiksy będą miały dwie wersje - papierową i... cyfrową. Jak będzie on wyglądało - dowiemy się zapewne już wkrótce. Na razie przeklejamy opisy obu pozycji:

O „Kwiatuszku”:

Komiks opowiada o przygodach kilku istot, które próbują przeżyć w post apokaliptycznym świecie. No, większość chce po prostu przetrwać. Jest też ktoś, kto myśli o losach całego ludzkiego gatunku…
Młoda kobieta szuka reproduktora, dzięki któremu mogłaby zapewnić tej wyjałowionej planecie nowych mieszkańców. Niestety, w tak napromieniowanym otoczeniu ciężko o odrobinę pełnowartościowej spermy…
Czy uda się jej znaleźć samca alfa, godnego ojca nowej ludzkości? A może chociaż umiarkowanie zmutowanego mężczyznę zdolnego do prokreacji?… Na razie pod dostatkiem ma tylko stada dzikich psów – mutantów żądnych krwi ostatnich ludzi.

O „Miłości”:

Miłość to historia małej dziewczynki, której życie zamienia się w koszmar. Codzienne problemy bledną w obliczu tego, co czeka w mroku. Ból psychiczny, fizyczny i duchowy. Straszliwe wydarzenia prowadzą do narodzin zła, którego nie da się powstrzymać. Komiks inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i grami video, po które nie powinny sięgać dzieci.

Marek Lachowicz pracuje nad kolejnym tomem przygód Człowieka Paroovki! „Gorące głowy” będzie trzecim komiksem z garmażeryjnym herosem w roli głównej. Poprzednie dwa ukazały się w 2006 roku („Człowieka Paroovka vs. Grand Banda”) i 2007 („Dorysuj mu wąsy”), a premiera najnowszego przewidziana jest na 2012 i tyle w tym temacie wiadomo. Natomiast wydawnictwo Ważka zaprezentowało plansze z trzeciej „Bi Bułki” Rafała Tomczaka. „Bi Bułka i Profesor Sztuka” (w sumie 104 strony otoczakowego szaleństwa) ukazać się mają lada dzień (20 czerwca) i kosztować 28 złotych.

Fundacja FOR organizuje czwartą edycję konkursu na komiks (i animację) o tematyce ekonomicznej. Aby wziąć udział w konkursie, należy stworzyć komiks lub animację komputerową dotyczącą jednego z poniższych tematów:

- Gospodarka – bogactwo narodów.
- Polska - zielona wyspa czy Atlantyda?
- Jak trwale przywrócić wzrost gospodarczy w krajach strefy euro?
- Uwolnienie zawodów regulowanych - szansa czy zagrożenie?

Do wygrania są nagrody o wartości 5 tysięcy, 3 tysięcy oraz 2 tysięcy, a także wyróżnienia (300 złotych). Wyboru najlepszych prac dokona jury w składzie Leszek Balcerowicz, Jacek Fedorowicz, Michał Ogórek, Marek Raczkowski, Antoni Rodowicz, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki oraz Artur Adamski, reprezentujący Bank Zachodni WBK, sponsora konkursu. Prace można wysyłać do 6 sierpnia.

Nieco więcej wiadomo o papierowej reaktywacji „Ziniola”. Jak pisze Dominik Szcześniak rzecz jest wybrykiem jednorazowym, ale istnieje możliwość kontynuacji. W #52 numerze zostaną zebrane (najczęściej niepublikowane) prace Nikodema Cabały, Łukasza Kowalczuka, Grzegorza Pawlaka, Marcina Rusteckiego, Huberta Ronka, Piotra Nowackiego i Dominika Szcześniaka. Tak, jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, premiera będzie miała miejsce w Rzeszowie, 23 czerwca. Cena – 10 złotych. Nakład – limitowany. „Ziniol” zostanie wydany w barwach Ważki. Niejako przy okazji z magazynem pożegnał się Maciej Pałka, który współtworzył cyfrową wersję Ziniola pomiędzy jednym, a drugim powrotem na papier.

29 czerwca na świecie (tj. w Europie), a 4 lipca w naszym kraju do kin wchodzi "Niesamowity Spider-Man". Reboot filmowego uniwersum Człowieka-Pająka w reżyserii Marca Webba jest drugim tegorocznym komiksowo-filmowym blockbusterze po "Avengers", a przed "The Dark Knight Rises". Obraz Columbia Pictures kosztował 200 milionów zielonych i ma być powrotem do korzeni postaci stworzonej przez Stana Lee i Steve`a Ditko.  W rolach głównych obsadzono Andrew Garfielda (Peter Parker), Emmę Stone (Gwen Stacy), Martina Sheena (wujek Ben), Sally Field (ciocia May) oraz Rhysa Ifansa (Curt Connors), który będzie grał także głównego villaina w filmie - Lizarda. Przyznam, że jakoś specjalnie "Amazing Spider-Manem" się nie emocjonowałem, choć bardzo podoba mi się nowy design jego kostiumu. Pierwsze recenzje również brzmią dość zachęcająco (Garfield podobno daje rade). 

4 komentarze:

Wazkoner pisze...

Małe sprostowanie, Ziniol 52 nie ukazuje się pod banderą Ważki,chociaż jakiś tam wkład w produkcje mamy.

Pozdrawiam

HateCore.pl pisze...

Jak już zwracacie uwagę na estetykę i czcionki to może coś o zajebistym logo konkursu FOR? :)

Anonimowy pisze...

Małe sprostowanie, nie prowadzę warsztatów na BFK :)

Kuba Oleksak pisze...

@Ważka,

nie napisałem wcale, ze wydajecie przeciez :) NIemniej o nowym Ziniolu można przeczytać na Waszej stronie, wiec przypuszczam, że cos tam pomagacie.

@Maciej,

hej, ale pojawiłeś się w oficjalnym monicie BFK, wiec jak to jest? I nawet na stronie jest to potwierdzone.