sobota, 9 czerwca 2012

#1053 - Komix-Express 143

W zapowiedziach wydawnictwa Centrala na czerwiec pojawił się nowy tytuł i jest nim "Podejdź bliżej" ("Liebe schaut weg") autorstwa Niemki Line Hoven. Komiks został pierwotnie wydany nakładem niemieckiego wydawnictwo Reprodukt i powstał, jako praca dyplomowa autorki w Wyższej Szkole Nauk Stosownych w Hamburgu. W "Podejdź bliżej" Hoven subtelnie splata fragmenty wspomnień trzech pokoleń swojej rodziny w retrospekcję swoich własnych korzeni. Jej dzieło jest poruszającą kroniką rodzinną, w której łączą się ze sobą historia i wydarzenia z prywatnego życia. Komiks, wykonany techniką scratchboardingu, opowiada jak doszło do tego, że autorka urodziła się jako córka Amerykanki i Niemca. Komiks ma mieć swoją premierę podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksu, 30 czerwca i wygląda na to, że będzie to jedyny komiks Centrali wydany w tym miesiącu. "Dzicy" Lucie Lomovej, którzy również zapowiadani byli na czerwiec, zaliczyli obsuwę. W chwili obecnej nie wiadomo kiedy utwór nagrodzony na czeskim festiwalu Komiksfest 2011 ukaże się w Polsce. Wciąż istnieje szansa, że jego premiera będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.

"Ziniol" wraca na papier! 23 czerwca, podczas Spotkań Komiksowych w Rzeszowie ukaże się 52 numer magazynu komiksowego redagowanego przez Dominika Szcześniaka. Oprócz tego, że numer będzie liczył sobie 36 czarno-białych stron i będzie ozdobiony świetną okładką Daniela Grzeszkiewicza z Orient-Menem Tadeusza Baranowskiego nie wiadomo nic. Czyżby "Z" wróci na dobre (kolejny raz) na analogowy nośnik? Czy jest to raczej jednorazowe wydarzenie, podobnie, jak było to w przypadku poprzedniego, 51. numeru, związanego ze staraniami Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury? Już wkrótce na stronie "Ziniola" ma pojawić się lista nazwisk osób, które maczały palce w powstaniu 52 i być może wtedy Szcześniak napisze coś więcej w tej sprawie.

Zych w Poznaniu, a Frąckiewicz... też w Poznaniu. 16 czerwca Paweł Zych, jako współ-ilustrator "Bestiariusza Słowiańskiego" pojawi się w księgarni komiksowo-fantastycznej KiK zlokalizowanej przy ulicy Św. Marcina 26. Zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi z 2004 roku będzie rozdawał autografy i pewnie opowie nieco o swojej pracy nad książką. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11:00. A tymczasem w Głośnej (ul. Św Marcin 30/8-9, nad kinem Muza), 12 czerwca pojawi się Sebastian Frąckiewicz. Krytyk komiksowy kontynuuje swoje tournee, na którym promuje książkę "Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce". Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 18:00, poprowadzi nasz redakcyjny kolega, Maciej Gierszewski. Zapraszamy poznaniaków!

Trzeci zeszyt "Białego Orła" braci Kmiołków trafi do sprzedaży 27 czerwca. Epizod, kończący historię narodzin polskiego herosa, zatytułowaną "Pierwszy Lot", doczeka się swojej limitowanej edycji. Wersja ze specjalną okładką zamknie się w 150 egzemplarzach, z czego tylko 100 trafi do powszechnej sprzedaży. A tymczasem inny polski twórca siedzący w szeroko pojętym mainstreamie, Tomasz Kleszcz, ogłosił, że trwają prace nad czwartym tomem "Kamienia przeznaczenia". Autor chce wyrobić się z premierą swojego komiksu na Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi i liczy, że mu się to uda. My również trzymamy za niego kciuki i prezentujemy pierwszą plansze z "Kamienia" 4.0:

Obowiązkowy news filmowy - Marvel znowu przymierza się do filmowej wersji Black Panthera. Filmowe losy postaci stworzonej przez Stana Lee i Jacka Kirby`ego sięgają prehistorii, to jest 1992 roku, kiedy Wesley Snipes oświadczył, że chciałby się wcielić w postać księcia Wakandy, w utrzymanym w stylu Indiany Jones`a filmie. Produkcją obrazu miała zająć się najpierw Columbia Pictures, potem Artisan Entertainment, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. W 2005 roku prawa do filmowej wersji Czarnej Pantery wróciły z Lionsgate, który kupił je od Artisan, do Marvel Studios. Pierwsze pogłoski o pracach nad filmem pojawiły się w 2009 roku, gdy Dom Pomysłów rozważał przeniesienie na kinowy ekran jednego ze swoich mniej znanych herosow. Wtedy, nic z tego nie wyszło, ale teraz po zatrudnieniu scenarzysty Marka Bailey`a w styczniu 2011, szansę na realizację tego pomysłu rosną. Czyżby ekranizacja "Black Panther" miała być tym tajemniczym filmem zaplanowany przez Marvela na maj 2014 roku?

1 komentarz:

Sebastian Frąckiewicz pisze...

Jeśli mogę sprostować, to spotkanie ze mną w Poznaniu jest 12 czerwca, czyli nie tego samego dnia co z Pawłem:) A 16 czerwca też jest, tylko w katowickim Rondzie Sztuki