sobota, 14 kwietnia 2012

#1010 - Komix-Express 135

Zgodnie z obietnicą, w dzisiejszym Komix-Expressie przedstawione zostaną wyniku konkursu, który zorganizowaliśmy z okazji osiągnięcia przez Kolorowe 1000 wpisów. Przypomnę tylko, że aby wziąć udział w naszej zabawie należało wskazać swój ulubiony wpis, opublikowany na naszych łamach i krótko uzasadnić dlaczego ten, a nie inny. Przyszło naprawdę dużo odpowiedzi, nieporównywalnie więcej, niż w przypadku innych naszych konkursów. Ale nie ma się co dziwić - Kultura Gniewu, Centrala i Multiversum zafundowali wspaniałe nagrody, za co im serdecznie dziękujemy! Nie przedłużając już więcej, szczęśliwcami w naszym losowaniu są:

1) Jakub Warecha (#150 - Cycki, Mechaniczny Penis i Woda Sodowa)

Tekst ten porusza bardzo ciekawą kwestię cenzury i różnice w postrzeganiu pewnych rzeczy między nami czytelnikami a dużymi wydawcami. To co nam wydaje się do przyjęcia dla innych jest to niedopuszczalne. I nie chodzi tu tylko o nagość, sex itp., ale także wszystko co tylko jest z tym powiązane. Szczególnie rozbawiło mnie usunięcie karabinu z krocza :D.

2)  Mateusz Kuczmierowski (#472 - "Lupus")

Uważam, że jest to kompletna, wzorcowa recenzja, napisana w dobrym stylu, doskonale spełniająca swoją funkcję i zachęcająca do przeczytania.

3) Sławek Kwaśny ( #870 - "The Irredeemable Ant-Man")

Jakoś tak wtedy was odkryłem. Jakoś tak wtedy was dodałem do zakładek. Jakoś tak wtedy szukałem czegoś fajnego do przeczytania (bo właśnie skończyłem cały Y: The Last Man i Ex Machinę). Trafiłem na ten artykuł. Przeczytałem, poszperałem, znalazłem, kupiłem, zakochałem się. 

Szczęśliwcom gratulujemy, sprawdźcie pocztę i wybierajcie nagrody!

Wielkimi krokami zbliża się pierwszy duży tegoroczny konwent - Ligatura startuje już za pięć dni! Na blogu Centrali rozpoczęła się odliczanie do najbardziej nieszablonowej rodzimej imprezy komiksowej. Poznański festiwal to wydarzenie wyjątkowe na skalę nie tylko Polski, alei całej środkowej Europy. Obfitujący w komiksowe (i nie tylko!) atrakcje program możecie znaleźć na tej stronie, a na tej stronie można go pobrać i elegancko wydrukować. Co Was zatem  czeka w Poznaniu? Pitchingi, East Cover, wykłady mistrzowskie, instalacje i wystawy tematyczne, Anke Feuchtenberger, Jay Wright, Grzegorz Janusz, Marcin Podolec, Jeroen Funke i Konrad Okoński. Oj, będzie się działo! Kolorowe z pewnością wystawią swoją reprezentację, bo naprawdę warto pojawić się w stolicy Wielkopolski w tym tygodniu.
W Siedlcach pokażą Śledzia. Wernisaż wystawy zatytułowanej "Michał Śledziński. Bękart sztuki", której bohaterem będzie autor "Na Szybko Spisane" i "Osiedla Swoboda", odbędzie się 20 kwietnia, o godzinie 19:30 w Galerii Sztuki Współczesnej przy ulicy 3-go maja 44/2. Ekspozycję prac jednego z najwybitniejszych polskich twórców komiksowych będzie można oglądać do 20 maja. Szczegółów bliższych - brak. Krótki wywiad z bohaterem wystawy (przeprowadzony przez Pawła Borkowskiego) można przeczytać na stronie Widzimisię.

Fanie komiksu, potrzebna jest Twoja pomoc! Agnieszka Jamroszczak nominowana jest do nagrody Szczyt Kultury za Komiksofon, którego jest pomysłodawczynią i koordynatorką. Żeby nagroda powędrowała na jej ręce wystarczy wejść na stronę i kliknąć na "głosuje". Ale nie tylko wrocławski projekt łączący komiks i muzykę został dopieszczony - Dominik Szcześniak został nominowany do tegorocznego "Żurawia" w kategorii "Obraz". Scenarzysta i rysownik komiksowy, redaktor naczelny "Ziniola" ma szansę otrzymać Lubelskie Wyróżnienie Kulturalne, które rozdane zostaną 10 maja w siedzibie Radia Lublin. Tu głosować nie można, ale trzymamy kciuki za jury, aby podjęło jedyną słuszną decyzję!

Kolejny polski komiks zostanie przerobiony na film! Tym razem będzie to przebojowe "Czasem" Grzegorza Janusza i Marcina Podolca. Prawa do jego ekranizacji zostały nabyte przez studio Co-Lab Pictures założone przez Katarzynę Siniarską. Była ona wcześniej związaną z firmą Yeti Films specjalizującą się w międzynarodowych koprodukcjach. Rozmowy pomiędzy wydawcą, autorami, firmą producencką oraz reżyserem Kubą Tarkowskim trwały od lutego. Umowa zakłada realizację filmu w formie krótko- lub średniometrażowej animacji, która w założeniu ma zostać wykonana w technice rysunkowej lub rysunkowej z elementami 3D. Janusz i Podolec będą uczestniczyli w procesie produkcji. 

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Coraz krótsze te K-E...

Kuba Oleksak pisze...

Może dlatego, że niewiele się dzieje w komiksowie?

Maciej Pałka pisze...

Nieprawda.

Anonimowy pisze...

A Transatlantyk coraz dłuższy...