sobota, 17 marca 2012

#0990 - Komix-Express 131

Witamy serdecznie w pierwszym wiosennym Komix-Expressie! Słoneczko za oknami, wreszcie można zrzucić zimowe ubrania i ciepłe buty - i niech tak zostanie. Ufam, że za tydzień, dwa, nie wrócimy do zimowych K-E, takich jak ubiegłotygodniowy o śmierci Moebiusa. Że pogoda dopisze, a informacje także będą pozytywne, co najmniej aż do jesiennego MFK. W tym tygodniu nie było wielu ciekawych wydarzeń, o których można by napisać. Za to w następnym atrakcji będzie co nie miara, ponieważ rozpoczyna się pewien konwent. Co prawda impreza nie jest stricte komiksowa, ale w tym roku nie braknie na niej licznych komiksowych atrakcji z najwyższej półki! Już w najbliższy piątek w Poznaniu rusza Ogólnopolski Festiwal miłośników Fantastyki - Pyrkon 2012! Jego największą gwiazdą - o czym pisaliśmy pięć tygodni temu, będzie oczywiście... (KC)

... Grzegorz Rosiński, najbardziej znany we wszechświecie komiksowym polski twórca. Ilość atrakcji związanych z Thorgalem jest większa, niż na poprzednim MFK. W piątek o godzinie 16:00 na sali "Konkursowej 2", odbędą się warsztaty z twórcą ze Stalowej Woli, które poprowadzi Bartłomiej Kuczyński. Jeśli ktoś nie da rady w piątek, spokojnie może załapać się na powtórkę warsztatów w niedzielę o 12:00 na sali "Komiks". I pamiętajcie, przynieście swoje prace! Co to za warsztaty bez prac uczestników? W końcu mentor musi na coś spojrzeć łaskawym okiem. Spotkanie z Grzegorzem Rosińskim w niedzielę o 13:00 w Auli numer 1, poprowadzi oczywiście Jakub "Tiall" Syty (kto odważyłby się powiedzieć Kubie, że poprowadzi ktoś inny?). Lubimy kolekcjonować autografy Pana Grzegorza, a więc na Pyrkonie znowu będzie ku temu okazja. W sobotę trzeba ustawić się w kolejce tak mniej więcej o 12, bo już cztery godziny później kolejne albumy zaczną zapełniać się rysunkami Aaricii. A może ktoś namówi Rosińskiego na rysunek kruczoczarnej Kriss de Valnor? Czasem się udaje, w zależności od humoru GR. Ja na razie miałem pecha. Następnego dnia kolejna sesja autografów o godzinie 15:00. Konkurs z wiedzy o serii komiksowej Thorgal w piątek o godzinie 21:00, poprowadzi Dawid Okoniewski. A w sobotę o 12:00 dowiemy się "Kim byłby Thorgal bez Kriss de Valnor?". Na to pytanie odpowie Jakub Syty. Spróbowałem zapytać go o to ostatnio, ale twierdzi, że tajemnicę zdradzi dopiero za tydzień. Szkoda. (KC)

Pyrkon to jednak nie tylko Rosiński. Konwent będzie bardzo, ale to bardzo komiksowy. Nie mniej zwolenników ma zdaje się Michał Śledziński. Do niego też z roku na rok trzeba ustawiać się w coraz dłuższych kolejkach. Kolejne wydania "Osiedla Swoboda" schodzą jak ciepłe bułeczki, a więc liczba miłośników Śledzia ciągle rośnie. Sesja autografów Michała w niedzielę o 15:00. Kto się nie załapie, nie ma co płakać. Nie od dziś wiadomo, że Śledziu autografy rozdaje zawsze i wszędzie. Na przykład mój rysunek Dźwiedzia powstał przed budynkiem Domu Kultury w Łodzi, kiedy to oparty o metalową barierkę Śledziu, niespecjalnie narzekał na niedogodną pozycję i bez mrugnięcia okiem stworzył naprawdę fantastyczny rysunek. A więc tak, wszędzie. Spotkanie z Michałem Śledzińskim poprowadzi Marcin Łuczak a odbędzie się ono w sobotę o godzinie 18:00 w "Auli 1". Poza tym w niedzielę o 10:00 odbędzie się niezwykle interesująca prelekcja Filipa Bąka, podczas której postara się scharakteryzować styl Śledzińskiego. Brzmi bardzo ciekawie. (KC)

Oprócz wielu spotkań z Rosińskim i Śledzińskim, czyli twórcami, którzy bez wątpienia posiadają wśród fanów komiksu swoich wyznawców, Pyrkon oferuje znacznie więcej komiksowych atrakcji. Nie zawiodą się np. fani Batmana. Wojciech Nelec poprowadzi dyskusję o filmach Nolana. Polski superbohater - Biały Orzeł też nie będzie gorszy. Spotkanie z twórcami komiksu Adamem i Maciejem Kmiołkami, poprowadzi niezawodny Marcin Łuczak. Poza tym nie zabraknie spotkań z Robertem Sienickim, czy Pawłem Zychem. Wrocławski Komiksofon postara się zachwycić Poznań pokazem kilku najlepszych filmików, w dwóch około godzinnych blokach. Jako wrocławianin, który najpierw sceptycznie podchodził do projektu, a potem zachwycał się kolejnymi odsłonami, gorąco polecam ten punkt programu. Pełny (komiksowy) program na stronie Pyrkonu. Uwaga, niektórych komiksowych punktów trzeba szukać również na innych salach! (KC)

Smutne wieści dotarły z wydawnictwa ATY - wydanie "Awantury 2.0" zostało przełożone. Premiera zmartwychwstania jednego z najciekawszych magazynów komiksowych pierwotnie planowana była na tegoroczną Bydgoską Sobotę z Komiksem, lecz została niestety odłożona. Powód? "Wciąż nie mamy wszystkich materiałów" - jak dla "Ziniola" relacjonuje Łukasz Mazur. Co więcej, prac nad "Awanturą 2.0" nie uda się skończyć ani przed majową Komiksową Warszawą czy czerwcowo-lipcowym Bałtyckim Festiwalem Komiksu. Termin, który ATY sobie wyznaczyło to październikowy Międzynarodowy Festiwal w Łodzi. Do tego czasu wszystko ma być dopracowane na tip-top. Trzymamy kciuki!(KO)

28-29 marca w sercu komiksowego Lublina, czyli w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędą się warsztaty komiksowe prowadzone przez Dominika Szcześniaka i Macieja Pałkę. Redaktorzy Ziniola przez bite cztery godziny (od 16:00 do 20:00) męczyć będą młodych adeptów sztuki komiksowej jak należy prowadzić historię, układać dialogi, operować dymkiem, komponować strony i kadry. Chętni do udziału w warsztatach mogą zgłaszać swoją kandydaturę do 25 marca poprzez maila info[małpa]kaisersoze.pl, przesyłając swoje dane (imię i nazwisko, numer telefonu i doświadczenie w komiksowej materii). Dodatkowo 29 marca odbędzie się otwarta prezentacja pracy warsztatowej i dyskusja, rozpoczynająca się o godzinie 19:00.

Jakiś czas temu poznaliśmy wszystkich uczestników Wrocławskiej Bitwy Rysowników. Eliminacyjną tabelkę pierwszej gali freestylowego rysowania uzupełniły dwie kolejne pary. Z weteranem polskiej sceny web-komiksowej Konradem "koko" Okońskim zmierzy się Katarzyna Niemczyk, która jak żadna inna kobieca rysowniczka potrafi rysować wdzięki płci niewieściej. Oj, faworyzowany Okoński może mieć problemy z młodą artystką, jeśli podejdą jej dobre tematy. I wreszcie w czwartej parze odbędzie się również damsko-męski pojedynek - ołówki skrzyżują Milena Młynarska i Piotr Michalczyk. Oboje pracują w przemyśle growym, oboje rysują komiksy - kto okaże się lepszy? To okaże się już 21 marca we wrocławskiej klubokawiarni Mleczarnia (ul. Włodkowica 5). Rozpoczęcie bitew - godzina 19:00. Przygrywa - Naphta. Prowadzenie - Paweł Wojciechowicz. Zapraszamy!(KO)


Już w kwietniu ukaże się jubileuszowy dziesiąty numer magazynu komiksowego "Kolektyw", który jednocześnie będzie... ostatnim. Dlaczego? Poproszony o komentarz Bartek Biedrzycki z Dolnej Półki, jeden z dowodzących "K" nie zajął na razie oficjalnego stanowiska w tej kwestii. Na pewno w samym magazynie znajdzie się słowo od redakcji, w którym ta decyzja zostanie wyjaśniona. Warto również zwrócić uwagę, że #10 pozbawiona jest tematu przewodniego, który pojawiał się w ostatnich siedmiu numerach. Pełną listę autorów możecie znaleźć na przykład na stronie Alei. Muszę przyznać - prezentuje się ona całkiem imponująco. Janusz, Sienicki, Podolec, Łazowski, Adler, Okólski - mocna kadra. Spieszmy się kochać ziny/magazyny komiksowe - tak szybko znikają, że tak na zakończenie tego wydania Komix-Expressu (i dziejów samego "Kolektywu") sparafrazuję pewnego księdza-poetę. (KO)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Skąd wiadomo że w nowym Kolektywie jest Adler?