sobota, 24 grudnia 2011

#930 - Wigilijny Komix-Express 119

List ze ministerstwa do pana. Co żeś pan tam zaś narobił? - powiedziała pani listonosz, po przyjściu w piątkowy poranek, z szarą kopertą do małej podraciborskiej wioski. - Komiks mi przisłali - odrzekłem. - Jaa komiks... - Ja, komiks. Byda mioł co czytać we świynta - No dobra dobra, prosza sam podpisać. "Tymczasem" z Kultury Gniewu i MSZ dla każdego. Piszesz maila i przyjdzie pocztą, tam gdzie sobie tego zażyczysz. Tymczasem trwa w najlepsze gorączka przed sobotniej nocy i to na wszystkich frontach. Kolejki w centrach handlowych, masowo zarzynane karpie, drzewa ścinane w lasach, prezenty kupowane na ostatni moment i stragany z jabłkami w karmelu. A wszystko to często, ze sztucznym świątecznym uśmiechem na ustach. Dobrze, że oprócz tego całego cyrku, mamy jeszcze komiksy. Swój egzemplarz "Tymczasem", zdążyłem przeczytać kilka godzin po wizycie listonoszki. Grzegorz Janusz jak zwykle w formie, którą pokazał już w tym roku w albumie "Czasem" i dwóch krótkich komiksach do zbiorku "Chopin New Romantic". Przemysław Truściński kolejny raz pokazał, dlaczego tak bardzo chcemy, aby częściej wydawał pełne albumy. Jest moc, proszę państwa. Przełom 2011/12 powinien należeć do Kultury Gniewu. "Tymczasem" jest 99. albumem wprowadzonym na rynek przez to wydawnictwo. Kilka z nich, KG wydała nie sama, więc są problemy z numeracją i nie wiadomo, czy czytelnicy mogą spodziewać się wielkiej pompy z okazji setnej publikacji. Są pewne przesłanki, które zapowiadają jeśli nie wielką pompę, to na pewno małą pompkę. (KC)

Marcin Podolec zaprezentował na swojej stronie komiksowy kalendarz "Czasem" na rok 2012, gdzie grafiki na każdy miesiąc, wykonali najlepsi polscy twórcy. Oczywiście boli, że nie ma Rosińskiego i jego orki np. na marcowej kartce, ale i tak jest nieźle!;) Kolejnymi gadżetami, które niedługo będzie można zapewne kupić/otrzymać na stronie KG, są koszulki i torby z bohaterami "Osiedla Swoboda" Michała Śledzińskiego. Torby, koszulki i kalendarze całkiem nieźle nadają się na prezenty podchoinkowe. Szkoda więc, że będą do dostania dopiero po świętach. Miejmy nadzieję, że w pakiecie styczniowym znajdzie się miejsce także dla jubileuszowego albumu-niespodzianki. Właśnie, pakiet styczniowy. Są już dwie pewne informacje, związane z pierwszym komiksowym rzutem KG A.D. 2012. Po pierwsze: ma ukazać się album Pawła Garwola i Romana Lipczyńskiego o tytule "Bez końca". Po drugie: Do styczniowego pakietu, ma być dodawany album "Tymczasem", tak jak obecnie jest to robione z "Chopin New Romantic". Ciekawe co oprócz "Bez końca", będzie zawierał? Ja ma nadzieję, że drugich "Klezmerów". Ech, marzenia! (KC)

Tomasz Kołodziejczak odpowiedział na pytania czytelników i zdradził plany Egmontu na rok 2012. Wypadł z nich całkowicie John Constantine. Niebawem miał się pojawić na łamach "Potwora z bagien", czyli tam gdzie został stworzony przez Alana Moore`a, lecz niestety sprzedaż serii była zbyt mała, aby wydać kolejne przygody Potworka. Nie pomoże lament na forach, Swamp Thing utopił się w polskim bagnie po zaledwie dwóch wydanych albumach i zaledwie czterech albumach do końca runu Moore`a. Kto by pomyślał, że istnieje takie bagno, gdzie utopi się nawet potwór z niego i z Alana Moore`a zrodzony? Chyba tylko w Polsce jest to możliwe. "Hellblazer", główna seria Constantine`a też została przez Egmont zamknięta. Na szczęście z rynku nie znikną Mistrzowie Komiksu, Plansze Europy i Obrazy Grozy. Po prostu będą ukazywać się rzadziej. Jeśli mają to być perełki typu "Wojna Sambre`ów", to będę w pełni ukontentowany. Seria Science-Fiction też doczeka się kolejnych albumów. Ja po cichu liczę na nowe "Zebry". Zamknięte zostały też serie Janne Van Hamme`a "Largo Winch" i "XIII". Na szczęście pojawią się kolejne tomy pewniaków - "Usagi Yojimbo", "Baśnie", "Lucyfer" i "Hellboy". Dwa ostatnie tytuły doczekają się także wznowień dawno wyprzedanych tomów. Będą także kontynuowane "Sandmany" w HC, "Asteriksy" i komiksy ze świata Thorgala (w 2012 aż 4 tomy serii pobocznych!). 2012 to także aż trzy albumy z Batmanem (w tym "Zabójczy żart"!), kolejne "Blueberry" i "Lucky Luke", "Sin City" i prawdziwy hit - "Pictures that tick" Davea McKeana. Całość tutaj. (KC)

Ostatnio Śledzia w naszym internetowym komiksowie było jakby mniej, ale wiadomo, że sezon przedświąteczny to czas karpia. Powodem tej krótkiej nieobecności był nowym projekt komiksowy, w który zaangażował się były redaktor naczelny "Produktu". Wraz z Arturem Kurasińskim w roli scenarzysty zadebiutuje w konwencji realistycznej rysując historię opowiadającą alternatywnej historii świata po zamachu na World Trade Center w 2011 roku. Po terrorystycznych zamachach świat pogrąża się w chaosie i przypomina rzeczywistość znaną bardziej z "Fallouta", "The Road", "Jerycha" czy "Neuroshima", a jednymi z głównym bohaterów tej opowieści są... Steve Jobs i Barack Obama. Komiks będzie dostępny w cyfrowej dystrybucji (prawdopodobnie za pośrednictwem AppStore), ale wersja papierowa nie jest również wykluczona. A na pewnym serwisie aukcyjnym można nabyć oryginalne plansze z tegoż komiksu. (KO)

Pomożecie? Album "Harbor Moon" ilustrowany przez Pawła Sambora we współpracy z Nikodemem Cabałą został nominowany przez serwis ComicMonsters w kategorii Najlepsza Powieść Graficzna 2011 roku i potrzebuje wsparcia w fanowskim głosowaniu. A rywale są nie byle jacy - w szranki z naszym reprezentantem za Oceanem stają "Crossed 3D" Gartha Ennisa, powieść graficzna "Hellblazer Pandemonium" Jamiego Delano i Jocka, czy album (czy raczej albumik) "Hellboy: House of the Living Dead" Mike`a Mignoli i Richarda Corbena. Przyznam, że jestem nieco zdziwiony tą nominacją, jednak nie dlatego, że komiks Ryana Colucciego, Dikrana Ornekiana i Sambora ukazał się nakładem Arcana Studio na konwencie w San Diego w... 2010 roku. Mniejsza jednak o to - logujcie się i głosujcie! (KO)

Mangowe wydawnictwo Waneko uaktualniło swoje plany na pierwszą połowę 2012 roku. W styczniu, oprócz kolejnych tomów serii kontynuowanych "Vampire Knight" (tomik 11), "Yami No Matsuei" (12), "Special A" (2) zadebiuje nowa seria - "Dengeki Daisy". W lutym natomiast do sprzedaży trafi premierowy album szykowanego na wielki przebój "Battle Royale" (a oprócz tego - "Kuroshitsuji" oraz "High school of the Dead"). W marcu ukaże się aż pięć pozycji - "Dengeki Daisy" #2, "Vampire Knight" #12, "Special A" #3, "Wampirzyca Karin" #3 oraz część druga "Japońskiego codziennika". Kwiecień obrodzi w nowe tomy "Battle Royale", "HsotD", "Kuroshitsuji" i "Miłości...", a na maj zaplanowano "Vampire Knight", "Dengeki Daisy" i "Special A". Czemu o tym pisze? Bo wydaje mi się, że w rynek mangi kryzys nie uderzył tak mocno, jak w zachodnie komiksowo. Patrząc na zapowiedzi Waneko myślę sobie - bogato! A przecież są jeszcze pozycje "print on demand" i dodruki, a wśród nich między innymi "Love Hina", "GTO", "Video Girl Ai" czy "Paradise Kiss". (KO)

8 komentarzy:

slay pisze...

Można prosić o wiadomość gdzie dokładnie trzeba napisać, aby otrzymać komiks KG i MSZ?

Krzysztof Cuber pisze...

joanna.muszalska-posmyk@msz.gov.pl

A jeśli mieszkasz blisko jednego z Regionalnych Centrów, to możesz się przejść i zapytać o album. Podobno dają bez pytania.

gogucik pisze...

dają,ja dostałem w szczecinie :)
naprawdę polecam...

Krzysztof Ryszard Wojciechowski pisze...

Też czekam na Zebry. Ale coś mi się wydaje że Egmont już tę kolekcje przekreślił.

J.G. pisze...

Witam, rzeczywiście można otrzymać. Jednak może być kłopot z otrzymaniem tytułu drogą pocztową. W RCIE w Lublinie odpowiedziano mi, że komiks jest ale nie mają budżetu na wysyłkę... Udało mi się dzięki koledze z Poznania ;)
Druga kwestia - czy Redakcja Kolorowych może na swoim fanpage'u na fb bez problemu zamieszczać newsy z bloga? Ja na Krainie od kilku dni nie mogę.

godai pisze...

Egmont bieda. Chociaż fajnie, że wreszcie jakiś sensowny komiks z Batmanem (pytanie, czy oryginalny, czy ten z nowymi kolorami). I czy będzie za 69, 89 czy 99, 56 stron w HC? Hellblazera szkoda, ale chyba nikt nie wierzył, że przetrwa, to samo Largo. Ogólnie rzecz biorąc - błędne koło.

Pharas pisze...

W gdańskim Centrum na Szerokiej miła pani też rozdaje. Nawet lnianą siatkę z logo polskiej prezydencji dołożyła gratis.

A sam komiks całkiem fajny i z poczuciem humoru.

Kuba Oleksak pisze...

JG - tak. tak jak wszyscy, potwiwerdzamy, że nasz fanpejdz na fb ma problemy techniczne.