sobota, 10 grudnia 2011

#918 - Komix- Express 117

W ten weekend Festiwal w Krakowie, za kilka dni Warszawa i premiera Tricepsa, ale to chyba Wrocław zamknie rok komiksowych wydarzeń. W środę 21 grudnia o 19:00, odbędzie się chyba ostatnie tegoroczne komiksowe spotkanie. Mowa oczywiście o przedświątecznej edycji Komiksofonu. Siódma edycja odbędzie się jak zwykle w samym sercu Miasta Spotkań i to dosłownie, bo klub Puzzle jest ulokowany jeszcze bardziej w sercu, niż sam ratusz. Gośćmi grudniowej edycji, będą Wrocławianie, studiujący na Akademii Sztuk Pięknych: Katarzyna Niemczyk i Grzegorz Przybyś. Spotkanie poprowadzi Robert Sienicki, scenarzysta nagrodzonego w Łodzi albumu, "Scientia Occulta". A oto biogramy rzeczonych twórców:

Katarzyna Niemczyk – studentka wrocławskiego ASP, ilustratorka, grafik. Dawniej chętnie sięgająca po mangę, dziś jej twórczość nabiera bardziej europejskich rysów. Artystka od wielu lat współpracuje z mangowym serwisem drowtales.com, gdzie tworzy strony komiksowe i grafiki postaci do gry. Jest jedną z ilustratorek do kart Universal Fighting System: Street Fighter i Soul Calibur, oraz do Samurai Shodown dla Fantasy Flight Games.

Grzegorz Przybyś – student ASP na wydziale grafiki. Ilustrator, concept artist (Dead Islanad, Call of Juarez), grafik. Odpowiedzialny za graficzną stronę najnowszego projektu L.U.C.a Kosmostumostów. Jedna z jego prac pojawiła się w katalogu "Silence" gdzie zebrano najlepsze międzynarodowe prace w zakresie komiksu niemego. (KC)

Sponsorem dzisiejszego Komix-Expressu, jest cyfra "siedem". Siódmy numer "Kofeiny", w którym komiksu jest co nie miara, jest już do pobrania z sieci, lub obejrzenia online. W numerze m.in. świetna, bajeczna i cudowna recenzja "Kapitana Sheera" - kolesiostwo w komiksowie musi być - naszego kolegi z Kolorowych, Macieja Gierszewskiego. Kolesiostwa przecież nigdy dość, więc napiszę, że równie mocno podoba mi się tekst o "Scalped", innego Kolorowego - Marcina Zembrzuskiego. Poza tym w numerze sporo świetnych komiksów, m.in. autorstwa Otu i Pszrena. Blok komiksowy zredagował Michał Misztal. Michał zbiera już materiały do następnego numeru i jeśli też chciałbyś zostać jego i naszym kumplem, to zapraszamy! (KC)

Przy okazji Komiksowej Wigilii w Warszawie, która odbędzie się 16 grudnia w Białej Kartce (ul. Emilii Plater 9/11) swoją premierę będą miały dwa zinowe periodyki. Do sprzedaży trafi ostatni, pożegnalny zeszyt "Kartonu" oraz premierowy numer "Tricepsa". Ekipa z ATY zebrała doborowy zestaw twórców i na 80 czarno-białych stronach swoimi talentami błysną Grzegorz Janusz i Tomasz Niewiadomski ("Żegnaj, Laleczko"), Marcin Rustecki ("Q") i Wojciech Stefaniec ("Nienawiść"). Młode pokolenie reprezentować będą Rafał Kołsut, Adam Czernatowicz, Krzysztof Małecki w kolejnej historii z uniwersum Człowieka Bez Szyi ("Cicha noc ninja") oraz Sławomir Lewandowski ze swoją "Pralką". Zdzisławiczius Matusewiczius i Krzysztoff Skain May opowiedzą o legendzie króla reggae w komiksie "Bob Marley His-tory", a Łukasz Mazur zaprezentuje prolog do albumu"Nienawiść Atomowego Rycerza". Nie braknie gości z zagranicy, którymi będą Olaf Brill i Ralph Niese, autorzy historii "Mekano Turbo: Nagrobek dla damulki". Pierwszy "Triceps" z okładką Adam Pękalskiego kosztować będzie 18,75 zło. (KO)

10 grudnia odbyło się wyjątkowe wydarzenie: przez bite osiem godzin tuzin profesjonalnych twórców komiksów oraz amatorów losowo dobranych w pary pracowało nad krótkimi historiami obrazkowymi tworzonymi na losowo dobrane tematy. Gliwicka dniówka z komiksem była niepowtarzalną okazją... by zobaczyć komiksiarzy przy pracy, podejrzeć sekrety ich warsztatu, zajrzeć przez ramię na jeszcze ciepłe kreski i słowa, wysłuchać fachowych rad i wskazówek dotyczących sposobów tworzenia opowieści rysunkowych. Efektem wydarzenia ma być zbiór komiksów, dostępnych potem do przeczytania w internecie, a być może nawet w formie antologii na papierze. Honorowym gościem był Marek Turek - po retrospektywnej wystawie oraz spotkaniu autorskim będzie to ostatnie wydarzenie zamykające celebrację 15-lecia twórczości autora. (KO)

Ekipa ziniolowa w składzie Dominik Szcześniak, Maciej Pałka, Marta Nieznayu, Edyta Mei Bystroń wygrała w konkursie organizowanym przez Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego w ramach akcji "Polska dla wszystkich". Billboardowy projekt "Każdy + Każdy = Wszyscy" realizowany w Lublinie wespół z warszawskim projektem "Polska dla wszystkich" w kategorii "Sztuka audiowizualna". Ekipa Kolorowych składa ekipie Ziniola gratulacje z powodu nielichego sukcesu i medalu od ministra! To znakomite zwieńczenie 13-lecia istnienia samego "Ziniola". (KO)

I na zakończenie dzisiejszego wydania Komix-Expressu kilka informacji w telegraficznym skrócie: w Warszawie otwarta zostanie wystawa prac Dennis Wojdy. Wernisaż odbędzie się 13 grudnia w klubo-kawiarnio-galerii Czuły Barbarzyńca na ulicy Dobrej 31. Oprócz tego Wojda jest współautorem komiksu edukacyjnego "Europejczyk w podróży", który na zamówienie Fundacji Batorego przygotował wraz z Joanną Sanecką. Stop. W sieci pojawił się ukraińsko-rosyjski fanzin komiksowy "Czarno na białym", przygotowany specjalnie w polskiej wersji językowej. Komiks całkiem za darmo można przeczytać on-line lub ściągnąć z tej strony. Stop. Mucha Comics odpowiedziała na forum Alei Komiksu na pytania swoich czytelników, ale nowych informacji pojawiło się jak na lekarstwo. Duńko-polski edytor nie przejmie wydawania "Hellblazera" (bo i dlaczego?), nie wyda nic z Batmanem, nie ma planów dotyczących Spider-Mana czy Punishera, a z zapowiedzi definitywnie wyskoczyła kontynuacja "Marvels". (KO)

6 komentarzy:

Maciej Gierszewski pisze...

a Egmont zrezygnował z wydawania Hellblazera?

godai pisze...

Ejno, nie napisaliście, że jest dostępna za darmo elektorniczna wersja 5. numeru Kolektywu!

Koro pisze...

Narazie Egmont nigdzie nie potwierdził wycofania się z Hellblazera. A ja się pytam kiedy kolejne tomy Sandmana w twardej oprawie?

Rob pisze...

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=188211107937918&set=pu.182410475184648&type=1&theater o tym też nie napisaliście.

Anonimowy pisze...

Niby dlaczego Mucha mogłaby wydać Hellblazera? Choćby dlatego, że w Danii wydają, więc możliwości mają.

r. sienicki pisze...

Komiksofon poprowadzi Konrad Okoński jako, że ja niestety muszę być wtedy poza Wrocławiem.