sobota, 12 listopada 2011

#898 - Komix- Express 113

Prace Krzysztofa Gawronkiewicza znowu w BWA - Galerii Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. Doprawdy, świetnie się ostatnio mieszka w tym mieście. Co jakiś czas Komiksofon i kolejne wystawy z pracami komiksowych twórców, więc fani dymków czują, że nie do końca o nich zapomniano. W styczniu tego roku mogliśmy podziwiać oryginalne plansze m.in. z "Esencji" i "Mikropolis" a już w listopadzie zawisną psychodeliczne prace Gawrona, niczym z filmów Wojciecha Hasa. Sam opis wystawy przywodzi na myśl znakomite "Sanatorium pod klepsydrą" tegoż reżysera.

Oto początek opisu:

Według średniowiecznej legendy północna wyspa, symboliczne miejsce, w którym kończy się ludzkie poznanie, a zaczyna sfera pozostająca poza rozumem, sfera zaświatów, domysłów i fantazji. Ziemia północna wyznaczała granicę pomiędzy tym co znane, pojęte, opisane, a tym co niewytłumaczalnie, co umyka racjonalności i budzi lęk...

Tak naprawdę tytuł wystawy - Ultima Thule - pochodzi jednak z twórczości Stefana Grabińskiego, jednego z najlepszych pisarzy grozy, jakich widział ten kraj (polecam przede wszystkim jego rewelacyjne opowiadanie pod tytułem "Ślepy tor" a także film na jego podstawie). Sam jestem ciekaw, które prace Gawronkiewicza będzie można podziwiać od 17 listopada w BWA. Już wiadomo, że znajdzie się miejsce dla "Achtung Zelig". Wypada także chociaż wymienić z imienia i nazwiska innych artystów, których prace zawisną obok tych Gawronkiewicza. Oto oni: Hubert Czerepok, Mariusz Gutowski, Hubert Pokrandt, Jakub Jan Robaszewski, Paweł Sawa, Piotr Skiba, Kama Sokolnicka i Mariusz Tarkawian. Oczywiście nas interesuje głównie nasz czołowy komiksowy twórca. Wystawę będzie można podziwiać aż do dziewiątego grudnia, a po wernisażu zagra zespół Dead Snow Monster.

Na jednej komiksowej wystawie pod koniec roku 2011-ego we Wrocławiu się nie skończy. Ośrodek Kultury i Sztuki (wrocławski oczywiście) ogłosił laureatów konkursu "Miłosz komiksowy i poetycki: Odra pełna Miłosza". Miejsce pierwsze zajął warszawski artysta Roman Gajewski. Za zwycięską planszę otrzyma 3.000 złotych i publikację swojej pracy na okładce literackiego miesięcznika "Odra" (to drugie pewnie cieszy go nie mniej niż pierwsze). Przyznano także trzy nagrody II stopnia. Po 500 zł otrzymają Antoni Wajda i Aleksandra Błędowska, a kolejnym półtysiakiem podzielą się Piotr Szulc i Jakub Babczyński, którzy stworzyli planszę wspólnie. Pokonkursowa wystawa odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej (Wrocław, Rynek-Ratusz 24). Moim zdaniem zwycięska plansza jest po prostu doskonała:

18 listopada odbędzie się pierwsze spotkanie w Małopolskim Studio Komiksu. W krakowskiej Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Rajskiej pojawią się Robert Sienicki i Łukasz Okólski, autorzy nagrodzonego przez publiczność na MFKiG komiksu "Scientia Occulta". Gospodarzem pierwszego spotkania będzie Rafał Stanowski z "Dziennika Polskiego". Organizatorzy zapewniają, że oprócz zwyczajowych atrakcji tego typu spotkań, czyli autorów opowiadających o swojej pracy, będzie można wyzwać Okólskiego na komiksowy pojedynek. Spotkanie z autorami najlepszej polskiej produkcji komiksowej mijającego roku zainauguruje cały cykl wydarzeń, w ramach których do Krakowa będą przyjeżdżać czołowi polscy twórcy. (KO)

W zapowiedziach wydawnictwa Waneko pojawiło się "Battle Royale" autorstwa Koushan Takamiego i Masayuki Taguchiego. Słynąca ze swojej brutalności seria zadebiutowała w 2000 roku na łamach magazynu "Young Champion Magazine" z miejsca zdobywając sobie popularność wśród fanów. Całość zamknęła się w sumie w 15 tomach. "Battle Royale" jest adaptacją powieści pod tym samym tytułem. Praca Takamiego i Taguchiego pozostaje bliska swojemu literackiemu pierwowzorowi, rozszerzając jednak pewne wątki i historię trójki głównych bohaterów. Pierwszy tom ukaże się na polskim rynku w marcu 2012 roku. (KO)

Zresztą, jak tylko mróz chwycił mocniej, wręcz obrodziło komiksowymi spotkaniami. W katowickim Rondzie Sztuki pojawi się Marek Turek, który 22 listopada będzie przesłuchiwany w sprawie morderstwa polskiego komiksu. Gościem kolejnego spotkania z cyklu Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu 16 listopada będzie Paweł Timofiejuk, który wygłosi wykład "Wydarzenia polityczne jako tło i kanwa komiksów". Z kolei 25 listopada w Krakowie dojdzie do nietypowego pojedynku czterech obecnych/mieszkających w grodzie Kraka rysowników. Rafał Szłapa, Arkadiusz Klimek, Michał Pyteraf i Łukasz Okólski zmierzą się w komiksowej bitwie dzięki uprzejmości sklepu iMad. Jednym słowem dla każdego - poznaniaka, krakusa czy ślązaka - coś miłego. (KO)

Nakładem krakowskiego wydawnictwa Sin Qua Non ukazały się dwa, bardzo komiksowe tytuły. Pierwszym z nich jest obrazkowa adaptacja przebojowej gry "Assasin`s Creed" autorstwa Erica Corbeyrana i Djillaliego Defaliego. Pierwszy tom będzie nosił tytuł "Desmond" i ukaże się w dwóch w wersji z twardą (29,99) i miękką okładką (19,99). Tym drugim tytułem jest natomiast powieść "The Walking Dead: Narodziny Gubernatora" Roberta Kirkmana i Jaya Bonansinga. Premiera literackiego spin-offa przebojowej serii komiksowej miała miejsce 9 listopada i jak sam tytuł wskazuje jest to opowieść o dochodzeniu do władzy psychopatycznego Gubernatora. Za książkę trzeba zapłacić 34,90 złociszy. (KO)

Jak podaje serwis komiksowy przy Poltergeiście na rynku frankofońskim ukazała się komiksowa biografia Marii Curie-Skłodowskiej. Według danych dostępnych na stronie wydawcy album dopiero 25 listopada będzie miał swoją oficjalną premierę. Właśnie wtedy wybitna uczona polskiego pochodzenia, dwukrotnie nagrodzona Noblem stanie się bohaterką komiksu autorstwa Chantal Montellier zatytułowanego "Marie Curie: la fee du radium", wydanego nakładem wydawnictwa Dupuis, w kolekcji "Grand Public". Za liczący sobie 48 kolorowych stron komiks w twardej oprawie trzeba będzie zapłacić niemal 12 Euro. (KO)

1 komentarz:

Krzysztof Ryszard Wojciechowski pisze...

Fajnie że Waneko wyda "Battle Royale". Mam cichą nadzieje że potem może wezmą się za "Ichie The Killer" .