sobota, 5 listopada 2011

#893 - Komix-Express 112

4 listopada ukazał się 200. numer magazynu "Czarodziejki W.I.T.C.H.". Tym samym Polska stała się jedynym krajem na świecie, w którym ukazało się aż tyle numerów pisma (we Włoszech na rynku aktualnie opublikowany został "jedynie" 128. numer). Z tej okazji do naszego kraju przybędzie Gianluca Panniello, autor rysunków do komiksu, którego będzie można spotkać na krakowskich Targach Książki w sobotę (to jest dzisiaj). "W.I.T.C.H." jest jednym z najpopularniejszych komiksów, jakie ukazują się obecnie w Polsce, choć nie święci już takich sukcesów na rynku, jak niegdyś. W 2006 roku na zlocie fanek pojawiło się ponad 8 tysięcy młodocianych fanek popularnych czarodziejek. Oprócz tego na Targach pojawią się Michał Gałek i Arkadiusz Klimek, autorzy najnowszej komiksowej adaptacji "Wiedźmina", a w premierowej sprzedaży (i jak obiecuje Egmont - także w promocyjnych cenach) pojawią się trzy zbiorcze wydania "Tintina". (KO)

W internecie zadebiutował 68. numer komiksowego magazynu Kzet, który został poświęcony osobie Briana Azzarello, gwieździe tegorocznego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Wśród tekstów poświęconych twórcy "100 Naboi" znalazł się wywiad z amerykańskim scenarzystą, recenzje "Johnny`ego Double" i "Batman: Knight of Vengeance". Oprócz tego w numerze znalazła się spora ilość wywiadów (w tym rozmowa z Michałem Antosiewiczem, dokończenie dialogu z Arkadiuszem Wróblewskim), solidna dawka publicystyki (wśród niej - artykuł omawiający religijne problemy w "Transmetropolitan" Warrena Ellisa, tekst przybliżający sylwetkę Moon Knighta) oraz zwyczajowa porcja felietonów i recenzji. Zapraszamy do lektury. (KO)

A tymczasem Warszawę kolejny raz odwiedziła Rutu Modan. Izraelska artystka zbiera materiał do swojego nowego komiksu, który zatytułowany będzie "Zaduszki". Choć opowieść o dziewczynie i jej babci poszukujących w polskiej stolicy domu, który został opuszczony przed wojną, będzie fikcyjna, to podobne losy przytrafiły się członkom rodziny Modan. Jej trzecia już wizyta w Warszawie stanowi próbę uchwycenia ducha tego miasta. W rolę przewodniczki po świecie, którego już nie ma, wcieliła się Dominika Węcławek. Autorka "Ran wylotowych" zwiedziła Muzeum Gazownictwa, hotel należący do UW, oglądała groby na cmentarzu na Powązkach, a na Lwowskiej posiliła się żurkiem, pierogami leniwymi i tradycyjnym schabowym. Rutu Modan odlatuje do Tel Awiwu z teczką szkiców i głową pełną pomysłów. Efekty jej pracy poznamy najwcześniej za rok. (KO)

Łukasz Mazur ruszył z nową komiksową zabawą, która przypomina nieco cykl The Batmans. Na Kolorowych swego czasu w jego ramach prezentowaliśmy autorskie wizje Mrocznego Rycerza z muzycznym instrumentem w wykonaniu polskich (i nie tylko) twórców. W akcji o roboczym tytule "Project: Avengers PL" rodzimi komiksiarze zmierzą się tym razem z grupą Największych Ziemskich Bohaterów, czyli marvelowskimi Mścicielami. Pierwszym, który wykonał pin-upa jest Piotr "Jaszczu" Nowacki, autor poniższej ilustracji. Arcz nie ukrywa, że przeznaczeniem kolejnych prac jest zawiśnięcie na jego ścianie. Teraz wypada zapytać - kto będzie następny? (KO)Już niebawem nasz ulubiony komiksowy bohater będzie miał przyjemność spotkać się z irbisem. Pantera śnieżna to tylko jeden z wielu elementów fauny, z jaką Thorgal będzie miał przyjemność (lub nieprzyjemność) spotkać się w nowych lokacjach, jakie namalował po rozkazami scenariusza Sente, Rosiński. Czujne oko Saurona Jakuba Sytego wyczaiło na stronie wydawcy dwa filmy video promujące nadchodzący śnieżny album Thorgala i tetfolowe przygody Louve. Prawdziwi fani komiksu będą mogli zakupić nowe Thorgale w sklepach komiksowych 28 listopada a empikowi czytacze, wchłonąć za darmo na empikowej kanapie już listopada dwudziestego-trzeciego. Sprawiedliwość jego mać. Tymczasem w Polityce ukazał się wywiad z Mistrzem Rosińskim, z którego dowiemy się m.in. dlaczego Pan Grzegorz w dzieciństwie rysował głównie buty i dlaczego Wrocław był swego czasu rajem dla małego Rosa. Polecam. (KC)

Czy komiks jest sztuką? Co z tym polskim komiksem? Kolejne persony próbują odpowiedzieć na te i inne pytania, na które odpowiedzi szukają ludzie, którzy kompletnie nie znają się na sprawie. Może tym razem będzie inaczej? Głos w sprawie zabrał portal satyryczny Sadurski.com. Pierwszy z planowanych artykułów nosi tytuł "Czy powinniśmy wstydzić się polskiego komiksu", a napisany został przez Wojciecha Łowickiego. Enjoy i czekamy na kolejne. (KC)

Pula nagród na największym komiksowym festiwalu w naszej części Europy (tak chodzi o MFKiG w Łodzi) wydaje się dość śmieszna. Tym bardziej jak w sieci pojawia się takie oto info:Także bracia komiksiarze do roboty! W końcu jakaś normalna kasa do wygrania! Przypominamy również o nadchodzącym Komiksofonie. Pisaliśmy o nim niedawno w Komix-Expressie. Pojawił się także plakat promujący to wydarzenie:I na zakończenie. Choć nie Trans-Atlantyk, ale dziś mamy dzień Guy`a Fawkes`a, a dokładniej 406 rocznicę próby wysadzenia angielskiego Parlamentu. Dla mnie, po lekturze "V jak Vendetta" ten dzień zawsze pozostanie dniem poświęconym Alanowi Moore`owi, zatem niech się święci 5 listopada. "Remember, remember, the 5th of Moovember". Zdrówko, Alan! (KO)


4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Modan autorką "Persepolis" ???

Kuba Oleksak pisze...

Plask, pomyliłem z Satrapi, rzecz jasna

Grim pisze...

Owszem, pieniądze w konkursie ludzkie, co z tego, skoro temat jest załamujący, a wymagania wykluczają jakąkolwiek swobodę...

Anonimowy pisze...

wybór stary jak sztuka, albo wolność albo kasa. Chcesz wolności szukaj gdzie indziej kasy, proste :-)