sobota, 29 października 2011

#887 - Komix-Express 111

Już pod koniec roku ukaże się gra komputerowa oparta na motywach kultowego komiksu "Kajko i Kokosz". Polski dystrybutorem pozycji "Kajko i Kokosz: Twierdza czarnoksiężnika" będzie Cenega. Gra będzie klasyczną przygodówką point`n`click, nawiązującą do klasyki gatunku. Przeznaczona na PC pozwoli dzieciom i ich rodzicom wcielić się w znanych komiksowych bohaterów i rozwiązać problemy grodu Mirmiłowo. Fabuła będzie opowiadała o nowych przygodach bohaterów wymyślonych przez Janusza Christę. Do ich wioski przybędą kupcy z zachodu, a pomiędzy nimi podstępny Hodon, który wyolbrzymiając ambicje mieszkańców próbuje osiągnąć znane tylko sobie niecne cele. Aby poznać tajemnice Hodona gracz wcielający się w postać dzielnych wojów będzie musiał wykazać się bystrością i zręcznością w cykli mini-gier. Twórcy "Twierdzy czarnoksiężnika" zapewniają, że w swojej produkcji uchwycili niepowtarzalnego ducha oryginału i zachowali specyficzny, wielopoziomowy humor Christy

Kinowa adaptacja "Przygód Tintina" zawitała już na ekrany kin całego świata (oprócz Ameryki, jak podpowiada w komentarzach Robert Sieniecki), a w Polsce pojawi się 4 listopada. Swoich głosów głównym bohaterów użyczyli między innymi Jamie Bell (w roli tytułowego bohatera), Andy Serkis (jako Kapitan Haddock), Daniel Craig, Simon Pegg i Nick Frost. Budżet komiksowo-filmowej superprodukcia, w którą zaangażowali się Steven Spielberg, Peter Jackson i Edgar Wright przekroczył 130 milionów dolarów, a "Tajemnica jednorożca" będzie zaledwie pierwszą częścią planowanej trylogii. Scenariusz drugiej - "Więźniów słońca" - jest już gotowy. Jeśli pierwszemu filmowi uda się odnieść wymierny sukces Jackson i Spielberg z pewnością znajdą czas w swoich napiętym kalendarzu, aby wziąć się za realizację kontynuacji. (KO)

Warsztaty "Trust nobody!" na których rysownik Przemysław Truściński i scenarzysta Bartosz Sztybor będą wtajemniczali młodych adeptów sztuki komiksowej w arkana tworzenie opowieści obrazkowych odbędą się 26 i 27 listopada 2011 roku w galerii Znaczy się w Krakowie. (przy ulicy Kościuszki 37). Zajęcia skierowane są do wszystkich osób zainteresowanych komiksem, grafiką, do ilustratorów i twórców. Warunkiem wzięcia udziału w warsztatach jest przesłanie do 10 listopada jednej strony szkicu planowanego komiksu lub pomysłu na scenariusz pod adres truscinski@wp.pl lub kesek@znaczysie.pl. Wstęp wolny, choć liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy! (KO)

W bieżącym miesiącu do działu "Składnica naukowa", w którym zamieszczane są prace naukowe dotyczące komiksu – doktorskie, magisterskie, licencjackie, roczne, semestralne, zaliczeniowe, a także referaty, wygłoszone podczas konferencji naukowych itp., dodano aż osiem nowych tekstów. W tym m.in. rekonstrukcję pracy magisterskiej Wojciecha Birka pt.: „Poetyka opowieści rysunkowej. Zagadnienie potencjalności tworzyw” z 1988 roku, a także pracę licencjacką Joanny Mazur pt.: "Znaczenie i rola festiwali komiksowych w Polsce jako formy promocji komiksu i zrzeszania się fanów"", jak również kilka artykułów Krzysztofa Skrzypczyka. Więcej szczegółów na stronie Projekt "Zeszyty Komiksowe". (MG)

3 komentarze:

SStefania pisze...

Uwaga, narzekanie: dlaczeeego takich warsztatów nie ma w Warszawie.

Kuba Oleksak pisze...

Hej, zostawcie coś nam, krakusom. W Wawce ciągle coś się dzieje, w KRK - od czasu do czasu tylko.

r. sienicki pisze...

Tintin nie wszedł jeszcze na ekranach całego świata. Premiera w USA będzie dopiero w grudniu. Europa ma pierwszeństwo jako, że stąd się Tintin wywodzi.