sobota, 15 października 2011

#878 - Komix-Express 109

Na wznowieniu zbiorczej reedycji wszystkich odcinków znanych z "Produktu" historia kultowego "Osiedla Swoboda" się nie skończy. Śledziu zapowiedział nie jedną, ale dwie kontynuacje. W pewnym sensie. Jeszcze w grudniu tego roku wystartuje seria opowiadająca o dalszych losach swobodnej ekipy. "To wyszło spod ziemi", bo taki tytuł będzie nosił sequel, będzie web-komiksem dostępny za darmo na stronie Osiedla Swoboda. Z początku będą ukazywało się dwa odcinki w przeciągu tygodnia, potem - aż trzy. że autor się będzie wyrabiał. Nie wiadomo jeszcze na ile epizodów Śledziu zaplanował "TWSZ". Natomiast drugą pozycją ze świata "OS" ma być solowym spin-off z Kundziem w roli głównej. "Centrum" będzie nawiązywało do historii przedstawionej na łamach zeszytowo-kolorowej serii, kiedy Szopa przeprowadził się do tytułowego centrum. Zobaczymy jak zwykły chłopak ze Swobody radzi sobie w wielkim mieście.

Funky Koval powróci, ale się trochę spóźni. Czwarty tom przygód największego polskiego herosa (super-herosa?) trafi do sprzedaży 27 października. "Wrogie przejęcie" będzie zbiorczym wydaniem odcinków "Funky`ego" publikowanych na łamach "Nowej Fantastyki" przez kilka ostatnich miesięcy. Po latach przerwy Bogusław Polch i Maciej Parowski zdecydowali się dopisać kolejny (ostatni?) epizod jednego z najpopularniejszych seriali komiksowych. Wreszcie poznamy zakończenie jednej z najwspanialszych opowieści w dziejach polskiego komiksu. Spadną wszystkie maski, wyjdą na jaw skrywane sojusze, a ludzkość i drolle stoczą ostateczną rozgrywkę. Album zostanie wydany przez Prószyńskiego i S-ke, będzie liczył 48 stron i kosztował 21,90 zł.

W listopadzie mija rok od rozpoczęcia działalności Wydawnictwa Czarna Materia. Z tej okazji Jakub Kiyuc przygotował nie lada gratkę dla fanów komiksowej serii "Konstrukt". Już wkrótce będzie można zdobyć wyjątkowe, pojedyncze egzemplarze "Konstruktu" w specjalnych wersjach - z limitowanymi okładkami z nowym logo i oryginalnymi rysunkami autora. Może ukaże się również kolejny zeszyt serii i coś ruszy w temacie tazosów, które swego czasu były prawdziwą marketingową lokomotywą "K"? W każdym razie - Kolorowe Zeszyty życzą wszystkiego najlepszego Czarnej Materii z okazji pierwszych urodzin!

W zeszłą środę, 12 października Małopolskie Studio Komiksu w Krakowie zainaugurowało swoją działalność! W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na ulicy Rajskiej w specjalnie zaadaptowanej części Wypożyczalni Głównej dostępne będą połączone zbiory MSK i największej krakowskiej biblioteki. Kolekcja Studia Komiksu liczy już około 1300 albumów i cały czas się powiększa przy wsparciu wydawnictw: Atropos, Post, Ongrys, Taurus Media, Timof, Hanami, Waneko, Zin Zin Press, Kultura Gniewu i Egmont. Studio w najbliższym czasie poszerzy swoją ofertę również o dary pozyskane na tegorocznym 22. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Ale MSK to nie tylko komiksowa wypożyczalnia, ale również miejsce integracji środowiska komiksowego, spotkań z artystami, warsztatów dla dzieci - takie przynajmniej są plany, za które mocno trzymam kciuki.

Na wiosnę 2012 roku zaplanowano wydanie 13. numeru "Zeszytów Komiksowych". Tym razem tematem głównym periodyku redagowanego przez Michała Błażejczyka i Michała Traczyka będzie manga. I jak piszą w zapowiedzi: "Komiks japoński od dawna fascynuje fanów "klasycznego" komiksu, co ma swoje źródła nie tylko w odmiennym stylu graficznym i narracyjnym, ale - w dużej mierze - w tym, jak łatwo manga podbiła serca i portfele Polaków, wytwarzając przy tym subkulturę całkowicie niemal odrębną od środowiska komiksowego. W trzynastym numerze naszego pisma chcielibyśmy się przyjrzeć mandze i jej obecności na polskim rynku, dać głos jej badaczom, wydawcom, fanom i twórcom, mając nadzieję, że uda nam się dzięki temu uchylić rąbka przynajmniej niektórych tajemnic otaczających ten gatunek w oczach zwolenników komiksu klasycznego."

3 komentarze:

Jakub pisze...

Dzięki!

M. Sledzinski pisze...

To może małe sprostowanie. Nie Szopa, lecz Kundzio (który zresztą występuje w bonusowej historii Centrum w dodruku, Szopy za to brak).

Kuba Oleksak pisze...

Poprawione!