niedziela, 9 października 2011

#872 - Komix-Express 108

Rozpoczyna się sezon nowych atrakcji komiksowych. W stolicy Wielkopolski odbędzie się inauguracyjny wykład Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. 19 października z prelekcją na temat komiksów dokumentalnych wystąpi Michał Traczyk, zastępca redaktora naczelnego magazynu "Zeszyty Komiksowe". Spotkanie odbędzie się w środę, 19 października w Bibliotece Uniwersyteckiej na ulicy Ratajczaka 38/40. Organizatorami PDAKa są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Tranzyt w ramach projektu Centrala – Sztuka Komiksu Europy Środkowej. Pełen plan spotkań można znaleźć na stronie biblioteki. Natomiast w katowickim Rondzie Sztuki pojawi się Rafał Szłapa, w ramach cyklu spotkań "Kto zabił polski komiks?" Jak Krakus ze Ślązakiem autor "Blera" o mordercach rodzimej sztuki obrazkowej porozmawia z Danielem Gizickim. Spotkanie odbędzie się również w środę, 19 października o godzinie 18:00. Wstęp wolny. (KO)

Na 22.Festiwalu miał się ukazać ostatni zeszyt "Kartonu". Niestety, siódmy numer magazynu kultury kartonowej do Łodzi ostatecznie nie dojechał w wyniku nieporozumienia z drukarnią. Ostatnie wspólne dzieło Tomka Pastuszki, Piotra Nowackiego, Bartosza Sztybora i innych twórców ma ukazać się dosłownie na dniach. Redakcja zapewnia, że wszystkie rozpoczęte serie zostaną dokończone. Co było przyczyną upadku "Kartonu"? Jak wynika z tekstu Tomka Pstrągowskiego - proza życia. Asu, który wykonywał mnóstwo pracy przy magazynie, obecnie nie ma czasu, ani siły aby angażować się w swoje hobby. Wielka szkoda, bo "Karton" był jednym z najciekawszych zjawisk na komiksowej mapie Polski. (KO)

1 października swoją działalność zainagurowało mangowe wydawnictwo Omikami. Edytor mający swoją siedzibę w Gołuskach będzie skupiał się na japońskim komiksie spod znaku yaoi/shonen-ai, ale w ofercie mają znaleźć się również pozycje z gatunku shoujo i shonen, prace autorów z Korei i Chin oraz dzieła twórców niezależnych. Omikami będzie publikowało mangi, które w polskim wydaniu będą chcieli przeczytać czytelnicy znad Wisły - według wyników ankiety zorganizowanej na oficjalnej stronie wydawnictwa. Pierwsze trzy miejsce zajęły "CUT", "Keep Out", "Iroku Irokoi Romantan" i właśnie o prawa do tych utworów Omikami będzie się starało w pierwszej kolejności. Oprócz tego do końca listopada będą przyjmowane opowiadania i nowele do pierwszego wydania "Antologii Opowiadań", oscylujących wokół tematyki yaoi i shonen-ai. (KO)

Wydawnictwo komiksowe Centrala wraz z Fundacją Tranzyt ogłosiło "nieustający" konkurs na pełnometrażowy debiut komiksowy. Przez długi czas polskim twórcom czkawką odbijała się pozostałość po smucie lat dziewięćdziesiątych - krótka forma. Teraz, rodzimi komiksiarze nie muszą ograniczać się do kilkustronnicowych opowieści, także dzięki "Długiemu Debiutowi". Centrala wśród nadesłanych komiksów liczących przynajmniej 52 strony wybierze najlepszy, podpisze umowę z autorem/autorami i wyda go. Nabór prac będzie się odbywał dwa razy do roku - od 1 października 2011 do 1 marca 2012 oraz od 1 kwietnia do 1 września 2012. Treść regulaminu konkursu dostępna jest na tej stronie. (KO)

Znane są już plany Egmontu do końca roku. Na stronie Klubu Świata Komiksu zaprezentowano listę tytułów, które ukażą się jeszcze w 2011 roku. Jak zwykle najwięcej powodów do zadowolenia będą mieli fani "Gwiezdnych Wojen" - do sprzedaży trafią aż trzy pozycje na licencji Lucasa i będą to "Star Wars Komiks" 12/2011 (6.50 zł), "Star Wars Komiks Extra" (14.99) i "Star Wars Komiks Wydanie Specjalne" (9.99). W kioskach pojawi się również 14 tom "Fantasy Komiksy", liczący aż 148 stron, a kosztujący tyle samo, co poprzednie wydania. Kolejnymi tomami "Asteriksa", które zostaną wzniowionę bedą "Asteriks na Igrzyskach Olimpijskich" oraz "Asteriks i kociołek". Fanów klasyki polskiego komiksu ucieszy na pewno zbiorcze wydanie "Opowieści Koka" Janusza Christy, choć nie tylko ich. Po cichu liczę, że właśnie ten album będzie jednym z najciekawszych tytułów końcówki roku, a takim z pewnością będzie drugi tom "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów: Stulecie" Alana Moore`a i Kevina O`Neilla. (KO)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Rafał Szłapa też jest Ślązakiem :-)

pzdr Z.Tomecki