niedziela, 4 września 2011

#848 - Trans-Atlantyk 153

1 września rozpoczęła się nowa era w historii uniwersum DC. Zakończyło się "Flashpoint", wystartowała "Nowa 52", której pierwszym akordem jest premierowy zeszyt "Justice League". Amerykańskie sklepy komiksowe dawno nie przeżywały takiego oblężenia, a autorzy komiksu, Geoff Johns i Jim Lee, w pocie czoła podpisywali kolejne egzemplarze szczęśliwych nabywców. W ledwie dwa dni po premierze zapowiedziano już trzeci dodruk nowej "Ligi" (ze świetną okładką). DC Comics rusza ostro do ataku i bije rekordy sprzedaży, ale Tom Brevoort z Marvela zachowuje spokój. Wyklucza możliwość podobnego rebootu, nawet w przypadku powodzenia konkurenta. Jest przekonany, że DC jest w stanie zdobyć przewagę na rynku dopóki urok nowości nie pryśnie. Marvel myśli bardziej długofalowo, upatrując swojej szansy w ciągłym rozwijaniu continuity i budowaniu skomplikowanej mitologii. To już nie tylko dziesiątki zeszytów składających się na wielkie eventy, ale wielkie eventy składające się na... jeszcze większe eventy! Czyżby związki pomiędzy "Fear Itself", "Children Crusade" i "Schism" miały stać się zapowiedzią nowej strategii Marvela? (KO)

Alternatywna rzeczywistość stworzona na potrzeby "Flashpoint" nie zniknie wraz z finałowym zeszytem. Eddy Berganza mówi o możliwości powstania serii spin-offów pod tytułem "Untold Tales of Flashpoint", rozwijających wątki znane z ostatniego letniego eventu DC. Na pierwszy ogień mogłyby pójśc historie z dzieciakami Shazam! i walce między Wonder Woman i Aquamanem. Swoją szansę może dostać również Hal Jordan. Wiadomo również, że Barry`ego Allena w nowym DCU czeka kawalerski los - jego małżeństwo z Iris West zostało wymazane z continuity. W życiu najszybszego żyjącego człowieka pojawi się natomiast inna kobieta, a będzie nią Patty Spivot, jego wieloletnia koleżanka z pracy. (KO)

Pozostanie martwy, ale powróci. Aby pocieszyć pozostających w żałobie fanów Hellboy`a, na łamach periodyku "Dark Horse Presents" ukaże się krótka, ośmiostronnicowa historia z niedoszłą Bestią Apokalipsy w roli głównej. Mike Mignola i Richard Corben powrócą do jego wcześniejszych przygód, do 1956 roku, kiedy BBPO wysłało swojego najlepszego agenta do Meksyku, aby zbadał serię tajemniczych morderstw. Tam, spotka się z aztecką mumią, luchadorami i meksykańskim bogiem nietoperzy i wszystko skończy się wielką rozpierduchą. W tym samym numerze "DHP", który ukaże się w styczniu 2012 roku, pojawi się również krótka historia "B.P.R.D.: An Unmarked Grave", której tytuł mówi sam za siebie. Nie podano jeszcze, kto napisze scenariusz i zajmie się oprawą graficzną (autorem zaprezentowanej ilustracji jest Duncan Fegredo). (KO)

Daniel Clowes został uhonorowany nagrodą amerykańskiego PEN Center USA. Autor komiksowy znany z takich tytułów, jak "Ghost World", "David Boring", "Wilson" czy "Mr. Wonderful" doceniony został za całokształt swojej znakomitej twórczości. Amerykańska organizacja to stowarzyszenie promująca na świecie słowo pisane i strzegąca praw autorskich. Swoje narody przyznaje od 1982 roku, a komiksiarzy honoruje od 2010 - za pierwszym razem triumfował Matt Fraction. Clowes oprócz honorów, zainkasował również premię w wysokości 1000$. (KO)

Na Edinburgh International Book Festival Grant Morrison opowiadał o tym, czego można spodziewać się po jego wersji Wonder Woman. Seria rysowana przez przebojowego Ethana Van Scivera może zadebiutować już w przyszłym roku. Według Morrisona współcześni komiksiarze odarli Supermana z jego pierwotnej brutalności, zabrali pistolet Batmanowi, ale w swojej istocie natura tych bohaterów się nie zmieniła, bo dalej chodzi o przemoc. Diana została pomyślana przez psychologa Williama Moultona Marstona, jako uosobienie kobiecej seksualności. DC pozwoliło, aby Człowiek ze Stali pozostał uosobieniem męskości i brutalności. A w jaki sposób Wonder Woman ma być wcieloną kobiecością, skoro nie może mieć nic wspólnego z seksem, pyta szkocki scenarzysta. W swojej pracy Morrison chce odtworzyć pierwotny mit WW, posiłkując się nowoczesnym feminizmem i w tym celu czyta różne książki - od Simone de Beauvoir do Andrei Dworkin. (KO)

Seria on-going "Herc" dobiegnie swojego kresu wraz z numerem dziesiątym. Przygody greckiego bóstwa pozbawionego swoich nadnaturalnych zdolności po wydarzeniach przedstawionych w "Chaos War" pisane były przez Grega Paka i Freda Van Lente od kwietnia. Niestety, komiks nie stał się godnym następcą przebojowego "The Incredible Hercules" z 2007 roku. Sprzedaż serii była bardzo niska, fanom nowa koncepcja nie przypadła do gusta. W ostatniej historii Herc i Zeus znajdą się w samym środku wojny gangów. Rosyjska mafia, Elektra, Baba Jaga i domek na kurzej łapce - zapowiada się wybuchowy finał. Okładki przygotują Carlo Pagulayan i Mike Oeming, a oprawą graficzną zajmie się David Hahn. (KO)

Na konwencie w San Diego wydawnictwo IDW Publishing zapowiedziało powrót "Magic: The Gathering" w komiksowej formie - teraz przedstawiono nieco więcej szczegółów. Poprzednio, prawie dekadę temu, obrazkowa adaptacja najpopularniejszej gry karcianej pojawiła się za sprawą Dark Horse i Valiant Comics. Teraz, przeniesieniem magicznego uniwersum na komiksowe łamy zajmą się Matt Forbeck (scenariusz) i debiutujący artysta Martín Cóccolo. W grudniu wystartuje czteroczęściowa mini-seria. Do poszczególnych numerów będą dołączane specjalne karty, których będzie można używać w grze. W komiksie pojawią się znane z fabuły karcianki postacie i motywy. Licencję na popularnego "Magica" IDW odkupiło od Hasbro. (KO)

Pojawienie się solowej serii "Voodoo" w ramach "Nowej 52" było jedną z najbardziej zaskakujących decyzji DC. Nowym wcieleniem znanej z "WildC.A.T.S." bohaterki zajmie się Ron Marz. Scenarzysta zapowiada, że Priscilla Kitaen z DCnU będzie nieco inną postacią, niż jej odpowiednik z Wildstorm, a odkrywanie różnic między jedną, a drugą postacią będzie prawdziwą przyjemnością dla fanów. Resztę uspokaja - tak, Pris nadal pozostanie seksowną striptizerką. Marz potwierdza również, że wątek konfliktu Deamonitów z Kherubinami znajdzie odzwierciedlenie w jego serii, a sam komiks ma być utrzymany w stylistyce opowieści sensacyjno-szpiegowskiej, doprawionej odpowiednio fantastyką i erotyką. Kto, jak kto, ale scenarzysta "Witchblade", "Shinku" czy "Magdaleny" jest chyba najlepszą osobą, do prowadzenie takiego tytułu. (KO)

Drugi sezon serialu "Żywe Trupy" startuje 16 października. Premierowy epizod będzie liczył 90 minut, a w sumie wyemitowanych zostanie 13 odcinków podzielonych na dwie części. Na pierwszą partie złoży się sześć odcinków, na drugą - siedem, puszczanych od 12 lutego. Co ciekawe, wraz z tą drugą częścią AMC zaprezentuje kolejny serial mocno związany ze światkiem komiksu. Również w lutym zadebiutuje nowy telewizyjny projekt autorstwa Kevina Smitha zatytułowany "Secret Stash". Nie będzie to serial, ale reality show dla geeków, w którym uczestnicy będą pracowali w sklepie komiksowym Smitha w New Jersey. Casting do programu ruszył w zeszłym tygodniu. (KO)

Brak komentarzy: