poniedziałek, 1 sierpnia 2011

#821 - Trans-Atlantyk: San Diego Comic Con 2011 Special (cz.3)

Wydawnictwo Fantagraphics na jesień 2012 roku zaplanowało publikację "The Complete Zap Comix". Dwutomowy, ekskluzywnie wydany album zbierający wszystkie numery komiksowego periodyku "Zap!", w którym rozpoczęła się kariera Roberta Crumba, jako jednego z najważniejszych autorów kontrkulturalnej fali z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Standard wydania ma być zbliżony do tego z "Humbuga" Harvey`a Kurtzmana czy "Willie & Joe" Billego Mauldina. Całość, zbierająca 16 zeszytów, ma liczyć sobie około 550 stron, na których znajdą się prace Spaina Rodrigueza, S. Clay Wilsona, Victora Moscosoa, Gilberta Sheltona czy Roberta Williamsa. Projekt nadzoruje Gary Groth. Oprócz tego w ofercie Fantagraphics znajdą się również produkcje ze stajni EC Comics. W przeciwieństwie jednak do innych wznowień klasycznych pulpowych pozycji z lat czterdziestych i pięćdziesiątych zbierających w opasłych tomach poszczególne serie, takie jak "Tales From The Crypt", "Weird Science and Two-Fisted Tales", Fanta wypuści serię albumów poświęconych konkretnym twórcom. Na razie zapowiedziano trzy pierwsze pozycje. "Corpse On The Imjin And Other Stories" będzie poświęcone utworom Kurtzmana publikowanych na łamach "Two-Fisted Tales" i "Frontline Combat". W zbiorze znajdą się także komiksy stworzone wraz z Gene Colanem, Joe Kubertem i Russem Heathem. W "Came The Dawn and Other Stories" zebrane zostaną mniej znane rzeczy Wally`ego Wooda, a dzięki pozostającemu jeszcze bez tytułu tomowi dedykowanemu Jackowi Davisowi poznamy bliżej twórczość tego nieznanego szerokiemu gronu odbiorców artysty. (KO)

Niewielkich rozmiarów opowieść zatytułowana "The Occultist" autorstwa Tima Seeley`a zadebiutowała, jako one-shot. Scenarzysta znany z "Hack/Slash" wraz z rysownikiem Victorem Drujiniu pracują właśnie nad kontynuacją tej historii, która ukaże się na łamach czteroczęściowej mini-serii, opublikowanej nakładem wydawnictwa Dark Horse. Utrzymany w konwencji pulpowych opowieści ze Złotej Ery "The Occultist" opowiada o młodym studencie pracującym w księgarni. Na jego ręce trafia magiczny artefakt, dzięki któremu wchodzi w posiadanie niezwykłych mocy. Porównania z marvelowskim Doktorem Strange`m nasuwają się same, a Seeley wcale ich nie odpiera. W pracy nad projektami pomagał mu Guy Davies, znany z kart "BBPO". (KO)

Ostatnia opowieść o mścicielu wskrzeszonym przez kruka ukazała się w listopadzie 1999 roku nakładem Image Comics. Teraz, po dwunastu latach, kultowy bohater powraca. Odświeżeniem pomysłów Jamesa O’Barra zajmie wydawnictwo IDW Publishing, które zaplanowało start nowej serii toczącej się w uniwersum "The Crow" na początek 2012 roku. Ted Adams, CEO i współzałożyciel IDW, oprócz tego planuje komiksową adaptację zbliżającego się remake`u filmowego, a także kolekcjonerskie edycje wszystkich wydanych do tej pory pozycji z "The Crow" w tytule (a jest tego niemało, bo aż osiem mini-serii). Niestety, nie ogłoszono jeszcze twórców, którzy zajmą się tworzeniem nowego nabytku tego wydawcy. (PD)

Pozostając dalej w temacie IDW, należy wspomnieć, że wydawca nabył prawa do innego, równie znanego i popularnego bohatera, jakim jest marynarz Popeye. Postać stworzona przez Elziego Crisler Segara pod koniec lat 20-tych XX wieku, była bohaterem publikowanych w prasie stripów, a od lat 50-tych Popeye zaczął pojawiać się również w zeszytach. Doczekał się także kilku animowanych serii telewizyjnych oraz filmu kinowego z Robinem Williamsem w roli tytułowej. Nowe przygody dzielnego marynarza jedzącego szpinak, któremu zawdzięcza swoją siłę, jego ukochanej Olive Oyl, przyjaciół Bluto, Wimpy i Swee’Pea będą się ukazywały co miesiąc, począwszy od przyszłego roku. (PD)

Ponadto IDW Publishing ogłosiło wydanie kolejnych albumów w kolekcji Artist’s Edition, charakteryzującej się olbrzymim rozmiarem (30 cm x 43 cm), twardą oprawą i wykorzystywaniem oryginalnych plansz do ich produkcji. Będą to kolejno 144-stronicowe wydania "John Romita’s The Amazing Spider-Man" (zbierający pierwsze zeszyty zaraz po przejęciu serii od Steve’a Ditko), "Will Eisner’s The Spirit" oraz "Wally Wood’s EC Stories" (ponad dwanaście kompletnych opowieści z magazynów wydawanych przez Entertaining Comics), o którym Kuba wspominał już wcześniej. Romita, Eisner, Wood to prawdziwi klasycy amerykańskiego komiksu. Dwa pierwsze albumy ukażą się w 2012 roku, a ostatni jeszcze w grudniu roku bieżącego. (PD)

"Holy Terror" nie będzie ostatnim komiksem wydanym przez Legendary Comics. Debiutująca na rynku oficyna na San Diego zapowiedziała dwie nowe pozycje i obie prezentują się fantastycznie. W pierwszej kolejności ukaże się wznowienie "Pulphope", art-booka Paula Pope`a, jednego z najwybitniejszych artystów komiksowych pierwszego dziesięciolecia nowego wieku. W porównania do poprzedniego wydania, nowa edycja będzie zawierała mnóstwo dodatkowego materiału. Album ukaże się na święta 2011 roku. Natomiast znany z "Grendel" i "Mage" Matt Wagner wraz z Thomasem Tullem (szefem zarządu Legendary) pracują nad sensacyjno-futurystyczną historią "The Tower Chronicles". Oprawą graficzną tej serii ma zająć się sam Simon Bisley, a jej publikacja zapowiedziana została na przełom wiosny i lata przyszłego roku. (KO)

Chris Roberson długo nie mógł uwierzyć, że napisze komiks, w którym spotkają się bohaterowie jego dzieciństwa. Crossover "Star Treka" z Legionem Superbohaterów to wymarzony projekt dla scenarzysty należącego do Instytutu Badań na Klingonami, który na wyrywki zna kartoteki członków młodzieżowego zespołu herosów z odległej przyszłości. W "Star Trek/Legion of Super-Heroes" spotkają się najbardziej klasyczne wcielenie załogi Enterprise i drużyny Legionu. Gwiezdną flotę będzie reprezentował kapitan James T. Kirk i jego ekipa, a Legioniści pojawią się w składzie znanym z kultowej "Great Darkness Saga". Oprawą graficzną zajmie się Jeffrey Moy, który w swoim dorobku ma zarówno komiksy ze świata DC ("Legionnaires"), jak i ST ("Star Trek: Voyager"). Pierwszy zeszyt ukaże się w październiku. Komiks powstanie w koprodukcji DC Comics i IDW Publishing. (KO)

Eks-agent służb specjalnych i specjalista od wszystkiego w Fundacji Phoenix – MacGyver powraca! Scenarzysta komiksowych przygód "Doktora Who" Tony Lee, rysowniczka Becky Clonan ("American Virgin", "Demo") oraz twórca telewizyjnej serii Lee David Zlotoff przygotowują na lato przyszłego roku pięcioczęściową mini-serię pod skrzydłami Image Comics. W "MacGyver: Fugitive Gauntlet" tytułowy bohater będzie zbiegiem ukrywającym się przed wynajętymi łowcami nagród, którzy mogą zgarnąć za jego głowę aż 7 milionów dolarów (codziennie nagroda topnieje o jeden milion, a więc zabójcy muszą działać ekspresowo). MacGyver będzie musiał szybko odkryć kto chce jego śmierci i dlaczego. Twórcy zapowiadają uwspółcześnienie postaci, z jednoczesnym zachowaniem jej najbardziej charakterystycznych cech oraz ponowne nadanie jej wizerunku Richarda Dean Andersona, który przez 7 sezonów wcielał się w rolę utalentowanego wynalazcę. (PD)

Na spotkaniu z twórcami z Image Comics, niespodziewanie pojawił się Brian K. Vaughan ("Y: Ostatni z mężczyzn"), który ogłosił powrót do pisania serii on-going. Po wydaniu w zeszłym roku ostatniego numeru "Ex Machiny", było mało prawdopodobne, że BKV zajęty pracą w przemyśle filmowym, cokolwiek jeszcze namiesza w komiksach. Na szczęście dla fanów kolorowych zeszytów, stało się inaczej. W styczniu 2012 roku wystartuje długodystansowa "Saga", autorska opowieść science-fiction przeznaczona zdecydowanie dla dorosłych czytelników, opowiadająca o życiu i czasach rodziny walczącej o przetrwanie w niekończącej się, kosmicznej wojnie. Oprawę graficzną przygotuje Fiona Staples znana z "North 40" (scenariusz: Aaron Williams) czy "Mystery Society" (scenariusz: Steve Niles). (PD)

4 komentarze:

Krzysztof Ryszard Wojciechowski pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Krzysztof Ryszard Wojciechowski pisze...

Ech... fajnie by było gdyby ktoś u nas w końcu wydał pierwotnego "Kruka". Coś z tych późniejszych mini-serii też jest pono ciekawe. Dziwne że nikt się nie pokusił o wydanie tego murowanego hiciora (może cena praw autorskich jest zaporowa?). Najchętniej widział bym "Kruka" w Obrazach grozy zamiast "amerykańskich wampirów" i (pono)kiepskiej Hellboyowych antologii...

Piotrek pisze...

gdzieś się zapodziała cz.3 :O

Kuba Oleksak pisze...

Cholerka, to jest 3, a nie 4 :)