niedziela, 24 lipca 2011

#814 -Trans-Atlantyk 147

Doniesieniami z Comic-Conu w San Diego, największego festiwalu komiksu w Ameryce, będziemy żyć na Kolorowych przez najbliższe tygodnie, ponieważ na imprezie pojawiło się tak wiele ciekawych informacji, że starczyłoby na kilka, podwójnej objętości wydań Trans-Atlantyka. Wraz z Pawłem Deptuchem będziemy starali się nie przegapić żadnego z najciekawszych wydarzeń, prezentując jak najpełniejszą relację z zalanej słońcem stolicy komiksowego fandomu. W San Diego wielu wypatruje tego, co pokaże DC Comics w związku z częściowym rebootem uniwersum zamieszkałego przez Batmana i Supermana. Zapowiadane zmiany powoli zaczynają nabierać konkretnych kształtów - zaprezentowano bowiem dużo, bardzo dużo grafik z nadchodzących tytułów i zapowiedziano dość niezwykłą publikację. W albumie "DC Comics: The New 52 HC", jak sam szyld wskazuje, zebrane zostaną wszystkie pierwsze numery 52 nowych serii. To ogromne tomiszcze będzie liczyło sobie 1216 stron i swoją premierę będzie miało 7 grudnia. Cena - 150 dolarów. Jak widać rekonstrukcja DCU jeszcze się nie rozpoczęła, a szefowie wydawnictwa chwytają się każdego sposobu, aby wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy z kieszeni czytelników. (KO)

Na październik tego roku Art Spiegelman zapowiedział wydanie "MetaMaus". Nie będzie to jednak nowy komiks jednego z najważniejszych artystów przełomu XX i XXI wieku, lecz swoiste "making of" jego najwybitniejszego dzieła, czyli powieści graficznej "Maus". Na jej łamach Spiegelman zdradza jak powstawał utwór, który został uhonorowany nagrodą Pulitzera. Do publikacji będzie dołączona również płyta DVD zawierającą cyfrową wersję komiksu, wzbogaconą o autorskie komentarze i przypisy. "MetaMaus" ukaże się nakładem wydawnictwa Pantheon. (KO)

Po wydaniu albumów "Rocketeer" Dave`a Stevensa i "Mighty Thor" Waltera Simonsona w ramach kolekcji "Artist`s Edition" nakładem IDW Publishig ukaże się zbiór "Wally Wood's EC Stories". Wood to artysta najmocniej kojarzony z groszowymi opowieściami grozy, ale ma na swoim koncie również humorystyczne stripy dla magazynu "MAD" oraz pracę dla Marvela i DC Comics. Ekskluzywna kolekcja, w której IDW wznawia klasyczne pozycje w takim kształcie, jakie nadali im ich twórcy, bez ingerencji osób trzecich (inkerów, kolorystów, redaktorów czy... cenzorów) okazała się strzałem w dziesiątkę. Wiadomo już, że w San Diego ogłoszone zostaną zapowiedzi kolejnych albumów z tej niezwykłej serii. (KO)

W zeszłym tygodniu Dom Pomysłów zaprezentował dwie serie teaserów. Pierwszy z nich, o dziwo, całkiem fajnie wyglądał. Kolejne ilustracje przedstawiały Iron Fista, Doktora Strange`a Silver Surfera, She-Hulk i Hulka (Bruce Banner prawdopodobnie). Jak się z czasem okazało i dało się odczytać z zakodowanej w grafikach wiadomości idzie o nowe wcielenie klasycznej grupy The Defenders. Drugi z marvelowych forszpanów jest nieco bardziej zagadkowy. Przedstawia on grupę dziewięciu herosów pod szyldem "The Mighty". Grupa tajemniczych Walecznych ma stanąć do walki z Godnymi dzierżenia młotów w historii "Fear Itself" Matta Fractiona. Ms. Marvel, Iron Fista, Doktora Strange`a, Hawkeye`a, Wolverine`a i Spider-Mana da się raczej bez problemu rozpoznać, a co do dwóch pozostałych postaci damskich można strzelać - Mockingbird czy Black Widow? She-Hulk czy Valkyria? Uderza również brak powracającego Steve`a Rogersa, jako Kapitana Ameryki. (KO)

Niemal w tym samym czasie zadebiutowały dwa zwiastuny niecierpliwie oczekiwanych komiksowo-filmowych blockbusterów. 3 lipca 2012 na ekrany trafi nowa wersja Człowieka-Pająka, w trójwymiarze. Jakoś trailer filmu w reżyserii Marca Webba mnie nie przekonał tak, jak nowy design stroju Spider-Mana, w którego wcieli się Andrew Garfield. W pozostałych rolach "The Amazing Spider-Man" pojawią się Emma Stone, Rhys Ifans, Martin Sheen i Sally Field. Po zaprezentowaniu loga, do sieci trafił teaser trailer "Dark Knight Rises" Christophera Nolana, dopełniający jego trylogię z Mrocznym Rycerzem w roli głównej. W obsadzie do Christiana Bale`a, Micheala Caine`a, Gary`ego Oldmana i Morgana Freemana dołączyli Anne Hathaway (jako Catwoman), Tom Hardy (w roli Bane`a), Marion Cotillard (Miranda Tate) i Joseph Gordon-Levitt (John Blake) dołączy również Liam Nesson. Obraz będzie miał swoją premierę 20 lipca również przyszłego roku. (KO)

Na konwencie w San Diego pojawiła się obszerna zapowiedz "Memorial", nowego komiksowego projektu Chrisa Robersona. Scenarzysta znany z autorskiego "iZombie" i udanego przejęcia z rąk J. Micheala Straczynskiego "Supermana" pracuje właśnie nad komiksem będącym, wedle jego słów, skrzyżowaniem "Doktora Who" z "Sandmanem", które mogłoby powstać w wyobraźni Hayao Miyazakiego. Utrzymana w konwencji urban fantasy historia opowiada o losach młodej kobiety, która budząc się w szpitalu nie pamięta nic ze swojego życia. Nie wiedząc nawet jak się nazywa wchodzi w posiadanie magicznego sklepu i trafia w sam środek wiru wydarzeń, które zadecydują o przyszłym losie rzeczywistości. Roberson, wraz z rysownikiem Richem Ellisem zaplanował "Memorial" jako cykl mini-serii, liczących po pięć zeszytów. Pierwszy z nich ma się ukazać w lutym, nakładem wydawnictwa IDW Publishing. (KO)

Nieco wcześniej, bo w listopadzie Marvel wskrzesi jedną ze swoich klasycznych serii. Z okazji amerykańskiego Święta Duchów powróci "Legion of Monsters", zbierający horrorową menażerię z wszystkich zakątków Domu Pomysłów. Nowym wcieleniem zespołu założonego w 1975 przez Billa Mantlo i Franka Robbinsa zajmie się scenarzysta Dennis Hopeless i artysta Juan Doe, znany z oprawy graficznej do "Fantastic Four in… Isla De La Muerte!". W komiksie główną rolę będzie odgrywała Elsa Bloodstone. Pogromczyni potworów będzie musiała połączyć swoje siły z wampirem Morbiusem, wilkołakiem znanym z klasycznej serii "Werewolf by Night", Living Mummy i Manphibianem, aby pokonać jeszcze większe, potworne zło. (KO)

Top Cow i Image Comics zaprezentowały forszpan nowej serii autorstwa scenarzysty Rona Marza i rysownika Stjepana Sejica, duetu twórców odpowiedzialnych za spory sukces nowego wcielenia "Witchblade". Zaprezentowana grafika przedstawiająca księdza z charakterystycznym artefaktem przypomina głównego bohatera "Universe" Paula Jenkinsa i Claytona Craina, za sprawą Mandragory znanego również polskim czytelnikom. W "Witchblade" schedę po Marzu i Sejicu przejmą natomiast Tim Seeley ("Hack/Slash") i Diego Bernard, wraz z numerem 151, w listopadzie, tuż po zakończeniu crossover "Artifacts". (KO)

"Thief of Thieves" jest projektem, nad którym wspólnie będą pracować Robert Kirkman i Nick Spencer. Znakomity scenarzysta, który udowodnił, że na amerykańskim rynku da się odnosić sukcesy realizując autorskie projekty łączy swoje siły z jednym z najzdolniejszych komiksowych pisarzy młodego pokolenia. Pierwszy zeszyt nowej serii on-going ma ukazać się na początku przyszłego roku nakładem imprintu Skybound. Tak naprawdę to scenarzysta "Mornig Glories" będzie zajmował się pisaniem skryptów, po uprzednich obradach z Kirkmanem. Sam komiks ma być historią nieco podstarzałego, acz wciąż znakomitego w swoim fachu złodzieja, Conrada Paulsona i jego nowej "kariery", polegającej na okradaniu innych złodziei. Autorem oprawy graficznej będzie Shawn Martinbrough, znany ze swojej noirowej kreski (rysował między innymi "Luke Cage Noir" czy "Batman: No Man's Land"). (KO)

Brak komentarzy: