sobota, 2 lipca 2011

#796 - Komix-Express 95

Na Bałtyckim Festiwalu Komiksu - GDAK 2011 niespodziewaną premierę na spotkaniu z wydającą "Bicepsa" oficyną ATY miała "La Masakra". Rozdawany w czarnych, ręcznie robionych kopertach niepozorny zeszyt, liczącyt sobie zaledwie 24 strony kryje w sobie dużo zinowo-undegroundowej niepoprawnego humoru. Do znanych z bloga Maxa Atlanty jednostronnicowych opowieści dodano materiał premierowy (w sumie dziewięć nowych opowieści) oraz wywiad z tym tajemniczym twórcą. Jak zapewnia edytor "La Masakra" została uznana przez Grzegorza Janusza za komiksowy album roku. Warto przypomnieć, że jego nakład ograniczony jest do zaledwie 111 egzemplarzy, a jego treści przeznaczone są jedynie dla osób dorosłych. Na tym jednak nie koniec. Podczas najbliższej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi oprócz premiery trzeciego "Bicepsa" do sprzedaży trafi również premierowy numer magazynu "Triceps". Nowa propozycja ATY ma skupić się na dłuższych formach - o ile w "B" królują komiksy do około pięciu plansz, o tyle w nowym tworze zakładamy, że będą to historie przynajmniej dwa razy dłuższe. Na łamach "T" mają pojawiać się bohaterowie zupełnie nowi, jak i dobrze znani. "Triceps" będzie ukazywał się wraz z co trzecim numerem "Bicepsa". Natomiast na trzeciej Komiksowej Warszawie wydany zostanie drugi "Szkicownik", którego bohaterem będzie Michał Śledziński i ta pozycja zapowiada się naprawdę znakomicie. (KO)

W zapowiedziach Albatrosa znalazły się dwa kolejne tomy "Mrocznej Wieży". Nieco ponad rok po premierze pierwszego i drugiego albumu komiksowej adaptacji cyklu powieści Stephena Kinga do sprzedaży trafią "Zdrada" (premiera 28 października 2011) i "Upadek Gilead" (15 Listopad 2011). Trzeci trejd będzie liczył sobie 144 strony, czwarty - 208, a oba kosztować będą 69,90 zł. Autorami komiksowej wersji przygód Rolanda Deschaina pozostaną scenarzyści Robin Furth i Peter David oraz graficy Jae Lee i Richard Isanove. Po wydaniu tych dwóch pozycji Albatrosowi pozostanie jeszcze do spolszczenia piąty tom cyklu "The Dark Tower: Battle of Jericho Hill", czekający na zebranie w edycji zbiorczej oraz spin-off "The Dark Tower: Sorcerer", skupiony na postaci złego czarnoksiężnika Martena Broadcloaka. (KO)

Również w październiku, na łódzkiej emefce swoją premierę będzie miał album zbierające perypetię "Pika i Robiego". Znajomość autorów komiksu - Piotra Kasińskiego (scenariusz) i Roberta Trojanowskiego (oprawa graficzna) - liczy sobie już dobre dziesięć lat i obaj uznali, że warto jakoś podsumować swoją współpracę. W albumie liczącym około 90 stron oprócz publikowanych w różnych miejscach historiach znajdzie się również miejsce na całkiem świeży i premierowy materiał. Bliższe szczegóły dotyczące tej publikacji na razie nie są znane. (KO)

Blog Thorgalverse podał daty premier najnowszych komiksów ze świata Thorgala. Najnowszy album głównej serii, czyli "Le Bateau-sabre" ("Statek-miecz") ze scenariuszem Yves`a Sentego i rysunkami Grzegorza Rosińskiego do sprzedaży na rynku franko-belgijskim trafi 4 listopada 2011 roku. Tego samego dnia ukaże się również pierwszy tom spin-offowej serii "Louve" zatytułowany "Raissa", ze skryptem napisanym przez Yanna i oprawą graficzną autorstwa Romana Surżenko, ale z okładką Rosińskiego. Oba covery można obejrzeć na blogu Kuby Sytego. Na polski rynek oba tytuły trafią prawdopodobnie w tych samych terminach. (KO)

Ostatniego dnia czerwca na blogu Czarnej Materii pojawiła się informacja, że już za chwilkę, już za momencik do sprzedaży trafią dwa kolejne zeszyty "Konstruktu" - numery #2.5 i #3. Termin - 11-12 lipca. Trzeci zeszyt miał ukazać się w lutym i od tamtego czasu był ciągle przekładany. Ostatnio miał ukazać się w okolicach Dni Fantastyki we Wrocławiu (ostatni weekend czerwca). Niestety i tej daty nie udało się dotrzymać. Nie jest żadną tajemnicą, że kluczową kwestią w wydawaniu zeszytówki jest właśnie terminowość. Jak widać Jakub Kiyuc wystawia na ciężko próbę fanów "Konstruktu", którzy już od czterech miesięcy czekają na nową porcję psycho-matematycznej serii komiksowej. (KO)

Niedawno wydawnictwo Egmont opublikowało "Powstanie ‘44 w komiksie: Morowe panny", antologię prac wyróżnionych w konkursie komiksowym zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2010 roku, a 27.06.2011 został ogłoszony kolejny konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim. Tym razem tematem przewodnim jest powstańcza rzeczywistość zapisana we wspomnieniach uczestników i świadków Powstania. Ponad 2700 relacji wizualno-dźwiękowych dostępnych jest w Archiwum Historii Mówionej, które prowadzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Do wygrania są nagrody w wysokości od 1500 euro do 500 euro oraz publikacja w kolejnej antologii, która w przyszłym roku zostanie wydana przez Egmont. Termin nadsyłania prac upływa 03.10.2011. (MG)

W Rzeszowie w dwie najbliższe soboty odbywają się 22. Ogólnopolskie Spotkania z Komiksem. Program imprezy podzielony jest na "Czas komiksu" oraz "Czas Gwiezdnych Wojen", który odbył się dziś, 02.07.2011, a za tydzień, czyli 09.07.2011 będzie miał miejsce "Czas mangi i anime". W programie dzisiejszego setu komiksowego przewidziane było spotkanie z Sławomirem Zajączkowskim i Dominikiem Szczęśniakiem, konkurs komiksowy oraz prezentacja w polskiej wersji "lektorskiej" pierwszego tom francuskiego cyklu "Long John Silver" autorstwa Xaviera Dorisona i Dominica Lauffraya, który nawiązuje do "Wyspa skarbów" Roberta Luisa Stevensona. Kolejna sobota, 9 lipca, przeznaczona jest dla fanów mangi i anime. W programie: projekcje filmów anime – początkowe odcinki serii animowanej twórców cyklu "Evangelion" pt. "Nadia: Secret of Blue Water" oraz najnowszego filmu animowanego znanego japońskiego studia Ghibli "Borrower Arrietty". Odbędzie się też konkurs, którego uczestnicy będą musieli przedstawić różne rzeczy ze świata japońskiego komiksu za pomocą gestów i rysunków. Natomiast w Poznaniu w klubie "Dragon" w poniedziałek, 04.07.2011, będzie miała miejsce 1. Literacka Nasiadówka, w czasie której Edward Pasewicz oraz Maciej Piotr Prus będą rozmawiali z Piotrem Bikontem o przetłumaczonym przez niego komiksie Arta Spiegelmana "Maus". (MG)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Kuba. W listopadzie wyszedł pierwszy Konstrukt.

Kuba