sobota, 11 czerwca 2011

#779 - Komix-Express 92

25 i 26 czerwca, w ostatni weekend czerwca, odbędzie się czwarta edycja Bałtyckiego Festiwalu Komiksu - GDAK. Tradycyjnie fanów opowieści obrazkowych z całego kraju będzie gościła Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. Wszystko wskazuje na to, że organizatorzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i przygotowali fantastyczną imprezę. Tradycyjnie w programie przewidziano liczne prelekcje, panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania z wydawcami i artystami komiksowymi z Polski i z zagranicy. Podobnie, jak w latach poprzednich, festiwal będzie miejscem przyjaznym zarówno wyrobionym fanom komiksu, jak i tym, którzy dopiero poznają to medium. Główna część programu skierowana będzie do dorosłych i młodzieży, ale nie zabraknie też komiksowych atrakcji dla najmłodszych. Największą gwiazdą tegorocznej BFKi będzie bez wątpienia Simon Bisley, którego raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Oprócz tego w Gdańsku na polskiej ziemi po raz pierwszy pojawi się autor (a raczej autorka) pochodzący z Chin i będzie nią RongRong Luo. Wydawnictwo Hanami z tej okazji przygotowało polską edycję "Czerwonych Królików", komiksowego albumu jej autorstwa. Oprócz tej dwójki udział w imprezie potwierdzili między innymi: Wojciech Birek, Nikodem Cabała, Daniel Chmielewski, Grzegorz Janusz, Karol "KRL" Kalinowski, Arkadiusz Klimek, Łukasz Kowalczuk, Łukasz Poller, Michał Pyteraf, Michał "Śledziu" Śledziński, Olga Wróbel, Edvin Volinski, Joanna Zaręba-Penk, Przemysław Zawrotny oraz ekipy magazynów i zinów: "Karton", "Biceps" oraz "Handmade". W programie imprezy przewidziano jak zwykle dyskusję, która w tym roku będzie zatytułowana "Co wolno artyście?". W Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" odbędzie się wernisaż wystawy "Spotkanie w Kioto", na której będzie można oglądać prace artystek związanych z Uniwersytetem Seika w Kioto. Otwarcie odbędzie się o 19:00 w piątek i będzie to swoiste preludium imprezy, a o 21:00 w Gdańskim Archipelagu Kultury Wyspa Skarbów rozpocznie się spotkanie z okazji wydania drugiego zeszytu serii "Wiedźmin", któremu będzie towarzyszył koncert muzyki elektronicznej oraz (jeśli sił wystarczy!) impreza na plaży. BFK zapowiada się jak zwykle bardzo ciekawie! O reszcie atrakcji i kolejnych gościach będziemy oczywiście informować na bieżąco na łamach Kolorowych Zeszytów. Wieści szukajcie również na stronie BFK i jej facebookowym profilu. (KO)

A tymczasem tydzień temu zakończył się w Poznaniu II Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej LIGATURA. Na szersze omówienie imprezy przyjedzie jeszcze czas na Kolorowych. Podczas trwania festiwalu rozstrzygnięto i przyznano nagrody w następujących konkursach:

- SILENCE, czyli konkurs na komiks bez słów. Ideą konkursu było promowanie twórczości komiksowej, w której forma narracji opiera się jedynie na wrażeniach wzrokowych. Laureatami zostali: Marta Długołęcka z Polski (1. miejsce), Bart Nijstad z Holandii (2. miejsce) oraz David Peter Keer z Wielkiej Brytanii (3. miejsce);

- ABECEDEX, czyli konkurs na komiks przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Laureatami w tym konkursie zostali: María Inés Gul z Polski (1. miejsce), Jakub Grochola z Polski (2. miejsce) oraz Jorge Opazo z Argentyny (3. miejsce);

- Najważniejszy konkurs: EAST COVER Ligatura Pitching 2011, wygrał Jay Wright z Wielkiej Brytanii. (MG)

W publikacji "Kultura szeroka. Księga wyjścia" będącej zbiorem tekstów poświęconych wszelakiej maści kulturalnym zjawiskom w Lublinie znalazło się również miejsce dla sztuki komiksowej. Redaktor naczelny "Ziniola" Dominik Szcześniak opisuje "w pigule" dzieje lokalnej sceny, prezentując sylwetki twórców związanych, bądź tworzących w Lublinie i wyodrębniając najciekawsze wydarzenia ostatnich lat. Lubelska premiera książki redagowanej przez Marcina Skrzypka będzie miała miejsce 13 czerwca, o godzinie 19:00 na placu Litewskim, a w dwa dni później w redakcji "Res Publiki Novej" (ul. Gałczyńskiego 5) odbędzie się premiera warszawska. Za liczącą sobie 216 stron publikację (w efektownym formacie 20x20 cm, szytej drutem) będzie trzeba zapłacić 20 złotych. (KO)

W 2011 roku podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi ukaże się komiksowa antologia poświęcona Szarlocie Pawel. Publikacja będzie należała do cyklu "A tribut to..." i na jej łamach każdy twórca będzie mógł złożyć hołd pierwszej damie polskiego komiksu. Eugenia Szarlota Pawel-Kroll najbardziej znana jest z autorstwa serii komiksów o Kleksie, Jonce i Jonku, którą zadebiutowała w "Świecie Młodych" w 1973 roku. W 1977 roku w "ŚM" pojawiał się "Kubuś Piekielny", druga z jej najbardziej znanych kreacji. Artystka w czerwcu 2010 została odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Organizatorzy MFK zapraszają wszystkich chętnych do nadsyłania prac poświęcnych twórczości i osobie pani Pawel. Termin nadsyłania komiksów/ilustracji upływa 15 lipca 2011 roku. Pliki w wersji elektronicznej (format A4, 300 dpi) należy nadsyłać na adres st.contur[at]gmail.com. Mile widziane jest również skreślenie kilku zdań refleksji na temat "Ja i komiksy Szarloty Pawel". (KO)

Bohaterami czwartej edycji Komiksofonu będą Milena Młynarska i Artur Sadłos. Absolwentka architektury na Politechnice Wrocławskiej zajmuje się ilustracją, grafiką, projektowaniem gier na urządzenia mobilne i okładek książkowych, a także komiksami rzecz jasna. Natomiast popularny "Torturr" to postać dobrze znana na komiksowej scenie. Ilustrator, designer, komiksiarz. Pracował przy dwóch częściach gry "Call of Juarez", a jego komiks "Stella" zdobył wyróżnienie w konkursie na krótką formę komiksową przy MFK w Łodzi. W jaki sposób Młynarska i Sadłos połączą obraz z dźwiękiem? O tym będzie można się przekonać już 29 czerwca o godzinie 19:00, jak zwykle w klubie Puzzle (ul. Przejście Garncarskie 2, drugie piętro) we Wrocławiu (a nie Poznaniu). Wstęp wolny. (KO)

Komikslandia otwiera nowy sklep. Już 14 czerwca, punktualnie o godzinie 10 przy ulicy Piłsudskiego 75-81 popularni "Buce z Metra" będą sprzedawali komiksy także we Wrocławiu. Dla komiksowych maniaków będzie to dobra okazja do zrobienia zakupów. Cała oferta, a więc wielki wybór komiksów i mang, także importowanych, mnóstwo najróżniejszych gadżetów w dniu otwarcia będzie tańsza o 10%. Każdy klient, który wyda conajmniej 70 zł na zakupy dostanie komiks gratis wraz z kartą rabatową sklepu. Wrocławska Komikslandia będzie otwarta codziennie od 10 do 18. (KO)


Psycho-matematyczna seria komiksowa powraca i to w podwójnej dawce! Jeszcze w tym miesiącu ukażą się dwa zeszyty "Konstruktu" autorstwa Jakuba Kiyuca. Będą to "CMP:Konstrukt" #2.5 w pełnej, 28-stronicowej wersji wraz z podwójną okładką oraz długo oczekiwany "CMP:Konstrukt" #3 z 36 stronami kończącymi historię rozpoczętą w listopadzie zeszłego roku. Według zapewnień wydawcy oba komiksy pojawią się w okolicach Dni Fantastyki we Wrocławiu (24-26 czerwca, a więc w ten sam weekend, co BFK). Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami numer regularnej serii będzie kosztował 6.90 zł, a spin-off - 5.90. (KO)

W zeszłym tygodniu nieco niepostrzeżenie do sprzedaży trafił nowy numer "Wilq`a". Spora częśc zawartości siedemnastego z kolei albumu (cena: 15,75 zł, gość specjalny: Dider Drogba) z przygodami opolskiego super-herosa była już publikowana wcześniej. W "Podaj Macieju" znalazła się "Sztuka wypatrywania robotów", pierwotnie dołączona do edycji DVD filmu "Sztuka spadania" Tomasza Bagińskiego, a fantastyczny "Komiks o komiksie" miał swoją premierę w "Magazynie Literackim", dodatku do "Tygodnika Powszechnego" w zeszłym roku. W numerze znalazła się również zapowiedz drugiego wilkowego integrala. "Wilq 5678" z dodatkową porcją Entombeta gratis do przedaży ma trafić w okolicach listopada (11.11.2011?). Oprócz tego bracia Minkiewiczowie na ostatniej stronie swojego komiksu wystosowali pewną niemoralną propozycję do swoich czytelników... (KO)